1

Téma: Recenze: Kurzweil HDM1

Dostal jsem chuť koupit si po delší době sluchátka kolem ucha, dlouho žádná nemám, hudbu poslouchám jen přes bedny a ta sluchátka, co na stole mám (Sony MDR-10RC), používám prakticky jen na hraní UT2004. Dřív jsem měl třeba Sennheiser HD 558, Grado SR80i nebo Philips SHP8900, střelil jsem je, největší radost mi dělají právě Sony, musel jsem jim ale oškubat náušníky, basů bylo hodně.


Výběr: Podmínka tedy byla koukat se po uzavřených (abych při hraní neslyšel klávesnici), lehkých a kompaktních (aby přechod z MDR nebyl tak znatelný) a s přijatelnou cenou. Objevil jsem tyto, zatím po nich na netu není ani vidu ani slechu, jen jedna nejasná recenze na heurece (v celém znění: "zatím dobrý") a něco málo rozsypané rýže. Kurzweil jsem neznal, od roku 83 dělají klávesy a jiné nástroje, v pozadí je i Stevie Wonder. Firma spadá pod korejskou HDC Young Chang, to H na začátku je Hyundai.

https://i.postimg.cc/Vrm850TL/DSC01491s.jpg https://i.postimg.cc/mcxRf5y9/DSC01493s.jpg https://i.postimg.cc/PpykDrsb/DSC01494s.jpg


K věci: Po vybalení se mi potvrdilo očekávané slušné provedení - plasty nepůsobí lacině, nic nevrzá, neskřípe. Střed mušlí je z hliníku se zbroušenou hranou po obvodu, náušníky a vnitřní část mostu z měkké koženky, nastavení mostu je ocelovým pásem, tuhé, bez viklání, v několika stupních, vyhovující i pro malou hlavu, já mám nastaveno na 3. stupeň. Mušle jsou zvnějšku opatřeny 7 malými otvory. Kabel má 3 m, je flexibilní, na konci s 3,5mm jackem a šroubovatelnou 6,3mm redukcí. Provedením, za ty prachy, top. Velikost měniče je poněkud nestandardní, 45 mm.


Pohodlí: Už v ruce jsem si byl jistý, že sednou dobře a taky že jo, sednou mi perfektně. Mám menší uši, ucho parádně zapadne a most kopíruje klenbu hlavy, přítlak je akorát, sluchátka jsou lehká a i když hlavou hážu, nesunou se. Výstup kabelu nezavazí, jako mi to vadilo u HD 558. Po nějakém čase cítím tlak na uších a ještě dřív to začne vnímat ten, kdo má větší uši a hlavu. Zvuková izolace tak, jak jsem potřeboval.

https://i.postimg.cc/hfjK9xGX/DSC01489s.jpg https://i.postimg.cc/1gpS9rvj/DSC01490s.jpg


Zvuk: Bál jsem se, že když to jsou sluchátka pro monitoring, že basů bude málo. Je to přesně naopak! Poslechem jsou už na 25 Hz stejně citlivá jako při 50 nebo 100 Hz. Do 2 kHz se prakticky nic neděje, od tohoto kmitočtu citlivost roste až dosáhne maxima kolem 2,7 kHz, na 3,5 kHz je propad, na 4,2 a 9,5 kHz jsou další znatelná maxima. Zvuk mi totálně nesedl při hraní, je pod dekou, basy jsou doslova majestátní, zbytek silně potlačený, zní to jako nízký bitrate. Korekce na zesilovači nepomůžou, je potřeba ekvalizérem plynule sundat spodek. Aby se na EQ nemuselo stále sahat, pomohly by velurové náušníky a ucpání vnějších otvorů (neměřil jsem). Je cítit tlak v uších a jakási "sudovost" (asi koženkovým typem náušníků), prostor je dobrý. Podání výšek je poněkud zabarvené, ne tak přirozené a detailní jako u Sony.

https://i.postimg.cc/4yjjTDzP/Kurzweil-HDM1-eq.png


Impedance:
https://i.postimg.cc/qz54QRtj/Kurzweil-HDM1-i.png


Alternativy: Náramně podobná jsou Roland RH-300, Tascam TH-06, Neewer NW-3000, Studiomaster H5, Omnitronic SHP-900.

2

Re: Recenze: Kurzweil HDM1

Dneska jsem neplánovaně vyrobil speciální prototyp umělého ucha:

https://i.postimg.cc/PNZLfkyg/DSC01515s.jpg


Tady je měření a pro porovnání link na podobná (stejná?) Tascam TH-06. Vedle Soňáci.

https://i.postimg.cc/K4FKYHW4/Kurzweil-HDM1-f4.png https://i.postimg.cc/hftfL7cB/Sony-MDR-10-RC-mod-f4.png

3 ...editoval danhard (19. 11. 2020 17:16)

Re: Recenze: Kurzweil HDM1

Srovnání je zajímavé, jeden větší hup by se dal u soňáků na 3,5k asi pasivně (RLC) srovnat, ale to zvlnění u Kurzweilu bude dělat spíš plechovej zvuk a nic se s tím dělat nedá.

ps. na srovnání je to ale zapotřebí měřit stejný způsobem, ne jen srovnávat dvě nezávislá měření.

Kdyby tu moje poznámky překážely, tak to klidně vyhoď.
Setkávám se totiž s více měřeními téhož, ale se zcela rozdílným grafickým výsledkem.

4 ...editoval antonio (19. 11. 2020 18:35)

Re: Recenze: Kurzweil HDM1

Naopak, komenty vítám.

Tohle měření mělo ukázat, že ve srovnání s tím, co je tam na webu, to dolů opravdu roste.

Po několika pokusech jsem zjistil, že průběh cca nad 4 kHz je dobré brát jako orientační, ty vrcholy a propady se u reálného ucha promění, každopádně ta rozhozenost proti uhlazenosti u Sony o něčem svědčí.

Tam na webu to měří v několika bodech, které pak spojí, proto to nahoře nemají vůbec rozhozené.