Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ahojte priatelia.
Potreboval by som trochu usmerniť a poradiť. Chvíľu už uvažujem nad stavbou subwooferu. Nie, že by som ho potreboval, ale asi ho chcem. Niekoľko dní sa s tým už hrám, kalkulujem a študujem. No nie som v tejto téme doma. Podrobili ste prosím kritickým okom môj návrh subwooferu s čistým objemom 54 l a meničom Dayton RSS265HF-4. Je na tých grafoch nečo, čo by prekážalo?
https://i.postimg.cc/3JFYvR5n/RSS265-HF-4-Subwoofer-V01-Charts.png
Ďakujem za radu.

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Mal by som obavu či BR neklesne účinnosť keď je takýto klukatý... Tiež sa zdá že pár litrov navyše by reproduktoru neuškodilo.

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ďakujem ti mechanik.
Mne tie grafy zas tak veľa nevravia. V podstate sa riadim SPL a výchylkou membrány, aby nevyletela zo závesu. Bassreflex 6 pro mi navrhol objem ešte menší. To bol môj zásah, lebo sa mi to tiež nevidelo. Výrobca menča odporúča 47 l a ladenie basreflexu na 27 Hz. Ale keď som s objemom jazdil ešte viac hore, tak sa SPL krivka už začínala podobať uzavretej konštrukcii. Basreflex smerom k 27 Hz mi zas robil divný hrb. Znervózňuje ma však, že som lama a neviem interpretovať tie ostatné grafy. S tým kľukatým basreflexom máš dôvodné podozrenie? Už si sa stretol, že by to bol problém? Ono sa to takto nezdá, no má veľmi slušný prierez ako rúra priemeru 10 cm a najvyšiu rýchlosť tam vzduch dosiahne pri 20Hz - niekde okolo 20 m/s.
Ešte raz ti ďakujem.

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Štěrbinový BR jsou moje oblíbený, a zatím dycky to vyšlo jenom s pravoúhlým ohybem, dole, a pak po zadní stěně. Je dobrý na první pokusy udlěat BR o něco kratší, dírou pro basák se dá to prkýnko přidat celekm snadno. Teorie nefunguje dokonale. I za cenu drobek menšího využití objemu dělám štěrbinu tak, že do prázdné bedny na kraje nalepín a našroubuju dvě laťky, a na ně pak desku, v místě ohybu na zadní stěnu seříznutou na 45° aby ohyb nebyl tak ostrej, a stejně dělám i konec, aby se br pod 45° na konci v bedně rozšiřoval. U fakt velké bedny jsem (120l pro LAB12) jsem dal laťku i doprostřed BR, neuvěřitelně se tím zpevnila jak ozvučnice, tak deska BR.  A doporučuju udělat co největší průřez BR, co ti vyjde dýlka po dně a zadní stěně (samozřejmě od vrchní stěny tam musí být aspoň 2x měnší rozměr štěrbiny). Teda pokud chceš hrát nahlas, mel by mít BR průřez 1/3 plochy membrány... Ty složitý výztuhy jsem nikdy nedělal, až do hotové bedny jsem zevniř aplikoval laťky na stěny a výztuhy mezi protilehlejma stěnama, a ve 120l LAB12 je jich fakt dost, ale 60l není až tak moc. Raděj koupit trochu lepší materiál a nedělat takovýhle složitosti. Podle mě by stačily laťky svisle po bočních stěnách uprostřed a dalěí dvě laťky rozepřený mezi boční stěny křížem, a bude hotovo.  Mám 35l BR na 28Hz s RSS210HO a k domácímu kinu to stačí. Samozřejmě ten LAB 12 je na filmovejch efektech podstatně hutnější, ale nějak nevlezl do obýváku i s ostatním nábytkem...
Na nějaký pár DB nerovnosti se vybodni, napřed si projeď místnost třeba v REW na rezonance, a dej pozor aby ten hrbek nepadl do nějaké rezonance místnosti. V pracovně mi při 65Hz (a samozřejmě i při 130Hz) cestujou věci po stole už při poměrně malejch výkonech...

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ďakujem ti Kaed.
Keď tak na to kukám, tak ono by to tam v pohodešlo tak naaranžovať, aby som mohol tú "rúru" oprieť o zadnú stenu. Neviem prečo som to tak nespravil. Trochu ma však zarazilo, že nerozumiem tomu čo píšeš o ukončení trubice pri vrchu: "od vrchní stěny tam musí být aspoň 2x měnší rozměr štěrbiny". Myslíš to tak, že keď mám štrbinu vysokú 2.5 cm, tak by som ju mal ukončiť 5 cm od vrchu? Obávam sa tiež, že ju budem musieť ešte raz zalomiť až na hornú stranu, ak by som mal prierez ešte zväčšiť. Teraz som skoro  na 1/4 plochy membrány. Pri 1/3 sa fakt predĺži dosť. Píšeš tiež o lepšom materiáli. Počítal som steny z 22 mm MDF. Predok zdvojený. Myslíš dáku preglejku?
Síce mi pri tom pomyslení srdce puká, no asi budem musieť spraviť prototyp na nečisto. Aha.. a ešte tlmenie. Chcel som zadnú a hornú stenu potiahnuť hrubým mäkkučkým čalúnickym rúnom.
To meranie miestnosti mi dáko priblíž prosím. Aspoň dáky link. Čímže to meriaš?
Veľká vďaka.

Web

(upravil mechanik 2. 11. 2020 23:37)

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ide o straty pri prúdení vzduchu a tým pádom znížený efekt BR. Ja si myslím že takéto ostré zalomenie kde sa to vedenie oplne vracia nie je dobrý nápad. Urobiť to na 90° je daleko lepší nápad. Podobne je to s tým objemom, na BR ti to pridá pár db a ono väčšia reprobedna je vždy na basoch akosi hlbšia a mäkkšia. Tiež ti potom vychádza menšia dlžka BR čo sa občas môže hodiť... Vždy som s tým mal dobrú skúsenosť... Ale bol to len detail, ako by som to robil ja, ten objem nie je už teraz malý. BR je dobré mať s čo najväčšou plochou ale 1/3 je dosť extrém. Inak v poučkách som tušim čítal 1/5 ale je to málo. Myslím si že 1/4 je dobrá hodnota a ak by si mal to vedenie znovu zalamovať na 90° tak 1/3 nerob.

S ostatnými grafmi to netreba hrotiť. Ten priemer BR má byť čo najväčší kvôli stratám a pazvukom turbulenciami ale to je problém tiež skôr pri vyšších SPL. Výchylku reproduktor nerieš. Ak má hrať poriadne basy bude vždy vysoká. Je dobré ak má reproduktor velkú Xmax a plochu. Pod BR sa pri vyšších SPL prekročí maximálna výchylka lahko, tam to priudko stúpa a nič s tým neurobíš. Jedine subsonický filter. Ale aspoň 24db/okt. ideálne aj viac...

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Hej, hej. To určite prerobím na 90 stupňov. Good point. Chalani, ste fakt super. Keď som dotaz zavesil na diyaudio, tak za celý deň ani ťuk. A tam je užívateľov o kakalión viac. Hlavne som sa bál, či tam nemám dáku zásadnú chybu.
Veľmi pekne vám ďakujem.

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Repoduktor si vybral dobrý. Konštrukcia je dobrá a priečky sa mi páčia. Iste to bude dobrý subwoofer smile

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ešte raz ďakujem,
zas som sa v tom špáral a najlepšie mi to vychádza tak, keď zvýšim na 55 l a bassreflex vyladím na 24 Hz. Ten som tiež zlomil v 90 stupňovom uhle radikálne prerobil vzpery, lebo to celkom zmenilo interiér bedne. Príšerne ma štve, že nech s tým točím akokoľvek, zosilňovač bude musieť byť na ležato. Jeho kastlík trochu koliduje s ústím basreflexu, nemyslíte, že to je zdroj problémov? Bohužiaľ sa mi nepodarilo prierez basreflexu dostať na 1/3 sd. Už by som ten zosilňovač fakt nemal ka pichnúť.
https://i.postimg.cc/4dzy2C2P/RSS265-HF-4-Subwoofer-V04-1.png
Grafy potom vypadajú takto dáko:
https://i.postimg.cc/xj6nfTmH/RSS265-HF-4-Subwoofer-V04-2.png
Pekný deň prajem a zvedavý som na prípadné postrehy.

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Na naladění BR stačí limp nebo rew, měříš impedanci a nejnižší místo mezi dvěma hrby je kmitočet, kde je naladěn BR. Víc neměřím. A místnost - opět rew a měřicí mikrofon, nejde o absolutní hodnoty, ale ty rezonance jsou fakt hodně patrný, a nějaký těžký závěsy a pod na těch nejnižších kmitočtech moc nefungují. Pro test rezonancí stačí i vestavěnej mikrofon v NB...
Když vím, jak funguje RSS210HO, tak tohle by mělo být ještě výrazně lepší.  Pro ten 8" mám výjimečně trubku 80mm, tj 1/4 Sd a při vyších hlasitostestech už je to slyšet.  Blízkost další stěny ti vlastně způsobí prodloužení toho BR, proto radím udělat BR na první přiblížení o cca 10cm kratší, a pak vlepit patřičnej kousek prkýnka, abys to doladil tam, kam chceš.
Lepším materiálem myslím překližku, teda vlastně multiplex. Já teda zpracuju kde co, bedna na LAB12 je ze staré dýhované skříně, řezáno na 45°, takže zůstala zachovaná i ta dýha... Každej holt má jinej přístuup. Mě by se třeba nechtělo tak vyhrávat s těma výztuhama, stačí, když musím známýho s CNC přesvědčovat na výrobu předních stěn s osazením na repro. 
Co kdybys ten zesilovač prostě dal do samostatné krabičky, kterou přiděláš na záda bedny? Zesilovač pro sub mám v 1U rack skříňce pod receiverem, zároveň tam je přepínání repro z audio sestavy na 5.1 receiver, a navíc hlavní vypínač, USB zvukovka, stejně to někde musí být, tak je to nasypaný do jedné bedny bez ladu a skladu...

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Ahoj Kaed.
Myslíš, že je realizovateľný taký scenár, že bedňu nakolíkujem a zložím nasucho bez lepidla, dáko ju posťahujem, poviažem popruhmi a zmerám? A až keď to bude OK, tak to zlepím a nadýhujem? A čo si mám predstaviť pod tými rezonanciemi? Akože dáke výrazné skoky hore / dole v nameranej krivke? Trochu sa spolieham na DSP zosíku, že práve toto by som tam mohol vyžehliť. Alebo mám len romantickú predstavu? Zosík aj s kalibračným mikrofónom sú na ceste, tak to zmerať dáko zmerám. Namerané dáta by som mal uploadnúť do softu pre zosilňovač, tam dáko zbastlím filter, čo to ošetrí a mal by som byť OK. Ale je to iba moja naivná predstava, že takto dáko to bude fungovať. S týmito technikáliami mám nulové skúsenosti, nebojím sa remeselnej časti. Musím sa pochváliť svojou prvotinou: Reprosústava T 100 HPE. Keď si nascroluješ celkom dole, tak tam mám ladené bedne uchometrickým nekalibrovaným meračom. No táto bedňa bude zázadne zložitejšia, tak neviem, či sa mi to celé nerozpadne nezlepené, lebo budem musieť nechať nezlepený bok aj predok.
A k tým výstuhám - CNC som si zbúchal sám a veľmi nemá čo vyrábať, tak nech dostane trochu nažrať smile Práveže sa mi vidí jednoduchšie, keď sú to väčšie kusy, ktoré tam iba vložím. Fakt je, že bez CNC to je pakáreň. Určite pri výstuhách zostanem pri MDF, frézky v tom jazdia ako v masle. Vonkajšie steny ale zvážim tú preglejku. Zostane mi síce polka platne, ale niečo z nej raz vyrobím. Moja drahá chce stolík na líčenie, tak by ani veľmi nemusela hučať, na čo to kupujem, iba budem musieť otočiť poradie projektov a vyrobiť najprv stolík

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Napřed stolek, dobrý...  Nasucho složit - to bys musel celkem dokonale utěsnit, pokud to dokážeš nějak zajistit, třeba pěnovejma gumama ve spojích, klidně to takhle udělej. Ale mám obavy, že to nebude těsnit a naměříš blbosti, jako já jednou, když jsem do bedny zapoměl dát misku s terminálama, a tou dírou to krz tlumení ucházelo smile Nemožnost něco dát do bedny po sestavení je nevýhoda tvýho řešení výztuh.
Já osobně bych výztuhy zkonstruoval tak, aby šly vlepit i do sestavené bedny (klidně si je udělej jako puzzle, když máš jak) , slepil obal a drobek kratší BR na hotovo, oměřil naladění BR, po případným doladění dodal výztuhy.
Škoda, že jsem si odezvu místnosi z REWu nikde neuložil, ale fakt tam byly výrazný maxima. DSP něco dokáže porovnat, ale důležitý je i umístění subu v místnosti, obvykle se tam ale nedá na optimální místo v obýváku umístit, to bys asi musel odstranit tu paní, co s tebou bydlí smile
Tohle je pěkná ukázka jak to vypadá ve větší místnosti: https://www.roomeqwizard.com/features.html - hned na prvním obrzku slideshov , krásná špička na cca 40Hz a 80Hz... 
Je tam i nějaká simulace, jak se to změní pokud sub posuneš, ale už jsem si s tím dlouho nehrál. Buď tady, nebo na repromanii je někde pěkný pojednání o tom, jak nastavit a jak rozmístit, otázka je, co je tvým cílem, jestli co nejvěrnější poslech a nebo jenom "hutný basy".

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Výhoda keď je BR trubka. Tú ide lahšie vymeniť... Ja som zase zvažoval výstuhy z preglejky a plášť z MDF. Nakoniec som nechal z MDF všetko.

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Podle mě je to jedno, jestli nalepím  prkýnko dovniř bedny na zkoušku tavnou pistolí, nebo nasunu kousek trubky...

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Priatelia moji, už som na 90% rozhodnutý pre ten štrbinový. Ešte je ale furt v hre ten extrémne zalomený basreflex. Ja viem, odhovárali ste ma od toho. Ale postup s ladením bassreflexu som si už premyslel. No dajte mi múdru radu ako na to meranie. Proste to zložím, odmerám REWom a vypadne mi z toho dáka krivka. Jak sa z nej ale dozviem, že bassreflex mám skrátiť? Toto je teraz záhada. Hlavu mám z toho jak práčku nafúknutú, čo si o tom čítam, ale toto sa mi zatiaľ zistiť nepodarilo, alebo mi uniká základný point.

Web

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

podle simulace máš zvolený, na jakej kmitočet BR naladit, aby to vycházelo +- "rovný", tj vzhledem k vnitřnímu objemu bedny. Z REW ti vyjde impedanční křivka, která bude mít dva hrby, a kmitočet, na kterej je naladěnej BR, je to nejnižší místo mezi něma. Pokud je to nižší kmitočet než požadovanej, je třeba zkracovat, pokud vyšší, je třeba prodlužovat. Celá věda. Jestli použiješ na měření REW nebo LIMP je celkem jedno. Samozřejmě nejde určit na Hz přesně to místo nejnižší impedance, takže je potřeba to dát trochu s inženýrským nadhledem, jestli to ladění trefíš o 5Hz sem nebo tam, není zas tak kritický. Rychlý snížení kmitočtu BR pro testy je možný dosáhnout zmenšním průřezu štěrbiny, dělal jsem to třeba tak, že jsem dovnitř vložil sololit s pár kouskama oboustranné lepicí pásky.

Re: Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Kaed, máš vlastne pravdu. Asi som trochu moc z toho p....ý. Lebo minimálne v simulácii dĺžka trubice +/- 10 cm mi vo finále v SPL krivke ani v ostatných parametroch nič dramatické nerobí. Až na mierne sploštenie SPL krivky a ostatné sa posúvajú +/- 5Hz vľavo/vpravo. Chlapi, keď sa mi toto podarí dobre, budem tak namyslený, že už sa so mnou nebude nikto baviť nebude chcieť. Ale zatiaľ to vypadá ľahšie ako som si myslel. Má to veľkú výhodu, že tu nemusím riešiť výhybku žiadnu. To by som netrúfol. Ešte bude sranda, čo to bude robiť v miestnosti. Tam sa to DSP myslím výborne uplatní.

Web

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer s Dayton RSS265HF-4

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£