(upravil 7tech 11. 1. 2021 14:23)

Téma: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Předně zdravím všechny, kterým kutilství dodnes vydrželo.
Rád bych si po letech postavit maličké sexy dvoupásmovky s pasivní výhybkou a slušnějšími měniči, které bych alternativně mohl rozšířit na třípásmo. To už by bylo dělené elektronicky, takže to bych zatím neřešil. A protože jsem měl na výškách vždycky kaloťák, už tam nebude. Hodně mě láká Fountek NeoCD3.5H (Monacor RBT-35SR), který je takhle použitý v projektu Orion2 nebo i něco delšího, jako NeoPro5i. U tak vysokých pásků se jen bojím vertikální směrovky. Vzdálenost poslechu bude jen 2,5m.  Hodně dlouho jsem nic nestavěl a ztratil přehled o tom, co je dneska "in". Nemáte v hlavě nějaké vhodné kombinace pásku a středobasu? Velikou roli bude hrát i vzhled.

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Viawave. Jedny z mala slusnych pasku.

ruzne DIY repro

Web

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Keď ten stredobasák bude maličký tak by som nešiel do tak velkého pásku ako NeoPro5i. Ten Viawave bude iste super volba. Malé lacné founteky ani monacor nekupuj ak chceš dobrý pásik... Monacor žiadne reproduktory nerobí takže ich pásky sú tang band (možno aj iný značkový výrobca) alebo tiež nejaka noname čina. Sú to len prekupníci. Tiež môžeš pouvažovať nad AMT čo je niečo medzi kalotákom a páskom, princípom. Pozrieť sa môžeš po značke Mundorf.

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Z Viawave mě zaujal RT850. Jenže dostupnost rovná loterii, cena taková, že se jí bojí zveřejnit a výrobce Adolf Putin? To fakt ne. big_smile
O Mundoffech vím. Spíš bych potřeboval poradit rovnou vhodnou kombinaci pásek-středobas. Nemám na to, abych kupoval, zkoušel a zase prodával, když to nesedne. Proč zavrhujete Founteky? K delšímu pásku bych samozřejmě použil větší středobas.

Co třeba něco k Visatonu MHT12?

(upravil Kocour 1. 11. 2020 20:00)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Jezis to je zase nazor, trosku zamrzlej deset let zpatky ne.
A zrovna RT850 jo, ty mas teda voko smile. STR-7, GRT, +WG verze, vsechno to jsou technicky jedny z nej pasku, viz mereni a projekty Troelse, nebo u Hificompass. Dostupnost normalni ze zahranicnich eshopu, A vyrobce jako co? Boha lidi... ze se vubec snazim.
Fountek je pro me predstavil cinskeho hnoje, se vsemi nectnostmi pasku co snad existuji.

ruzne DIY repro

Web

(upravil 7tech 2. 11. 2020 9:23)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Vždyť já zamrznul před deseti lety! Možná mnohem déle. Upozorňoval jsem na to. big_smile
U RT850 se mi líbí konstantní směrovost, ale rád se nechám z omylu vyvést. Bohužel jsem narazil zrovna na typ, který nikdo neprodává.
Ale už jsem pochopil, proč mi doporučujete Viawave..
Kdybych šel do GRT-145 Waveguide, co k němu, abych to nezabil?

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Samotna skoro jako konstantni smerovost RT50 je na nic, kdyz to budes muset delit nekde nejmene 4kHz, a nenavaze se to slusne na stredobas. Odhaduju, ze hledas tak 5".  Takze delicka ti bude u vetsiny vychazet rozumne tak na 3k, spis mene, a tam uz bych RT850 nehnal.
SRT a GRT maji Sealed ribbon, umoznuje to delit nize, a maji nizsi zkresleni. GRT s WG se jevi v podstate idealne, smerovky vyborne.

https://hificompass.com/en/speakers/mea … wave-srt-7
https://hificompass.com/en/speakers/mea … wave-rt850
http://www.troelsgravesen.dk/GRT-145W-8.htm

ruzne DIY repro

Web

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Tak já jsem asi také zamrznul před x lety protože jsem na rozdíl od 7tech-a nepochopil proč chtít Viawave SRT do dvoupásma  smile
To měření mě naopak ukazuje že to má dost z toho co bych u pásku obzvláště v dvoupásmu nechtěl.Ale neslyšel jsem to,tak se můžu mýlit.
Praktické zkušenosti mám jen s Monacorem RBT-95 a Visatonem MHT12.

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

To je nejakej zmatek, no nic. 2p nebo 3p....to je jedno....
.....jde o pouzitelnost, jak to jde dole delit, jakym radem, jestli to ma maly faceplate, jak to asi smeruje na predpokladane delicce,....
Vsechny zminene aspekty vyse jsou pro vetsinu klasickych pasku (RAAL, Fountek,..) dost problem.
Slysel jsem zkusenosti, ze pasek zvukove ok, ale jak se zacne tlacit na hlasitost, zvuk nema sytost a plnost.
Viawave jsem neslysel, ale pokud  bych se rozhodl zkusit pasek, tak prave od nich. Zkresleni, delitelnost, smerovky u WG verze, vse ok. Jasne, vertikalni smerovky nejsou jak u kaloty, no a co, jen jsem doporucil podle me slusne pasky. z moznych variant.

7tech: stredobas? Cena, rozmer, objem?
Ja bych ze vsech moznosti do 2p vybral prave GRT WG 8ohm.

ruzne DIY repro

Web

(upravil 7tech 3. 11. 2020 11:18)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Kocour: Středobas maličký, 6" max. Cena by měla být úměrná užitné hodnotě. big_smile
Leonardo: Zkušenosti s Visatonem MHT12 máš jaké?
Mechanik: Hlasitost není limitující - tichý obývákový poslech.

(upravil mechanik 2. 11. 2020 22:44)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

S tou hlasitostou to možno bude problém že ludia tie pásky chcú deliť často nižšie než je vhodné. Často aj výrobcom udávaná hodnota je dosť optimistická. Tiež určite použi strmosť 24db/okt. O nižšej pri páskoch neuvažuj... Píšem z vlastnej praktickej skúsenosti...

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

7tech:
S MHT12 jsem naprosto spokojen ...netradiční sloupová dvoupásma spolu s SPH-170C v klasické TML ,je to ale bohužel zatím neveřejný odladěný projekt ve fázi ověřování technologie výroby ozvučnice z materiálu podobnému Marlanu (B/W Nautilus)...To MHT je podle mě výborný a nedoceněný pásek ,ale potřebuje specifický přístup.Pokud by jsi ho chtěl použít můžu ti poradit do PM pár fint co jsem si za ty roky praxí,měřením a poslechem ověřil.

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

A co tedy pod GRT-145 WG? Ze známých kousků mě napadá třeba W12CY001, Visaton AL130 nebo dva Visatony TL100. Co mám vyřadit a co stojí za úvahu?

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Z dnešného pohladu myslím že reproduktory seas sú dosť predražené a nie velmi vydarené. Pri tvrdých membránach neošetrené rezonancie. Nič extra THD. Visaton predáva takmer 20 rokov tie isté reproduktory a hore ide len ich cena. Ale ako na tom je AL130 a iné modely neviem. Každopadne tie basáky TIW by som dnes do ničoho nedával... Nechceš sa pozrieť aspoň po SB Acoustics? Mne by sa páčilo použiť tam niečo exotické alebo tak trochu PAčkové... Ale neviem aké sú nároky na nízke kmitočty. Tie stredobasáky od PA značiek sa hodia skôr ako stredáky než stredobasáky...

(upravil 7tech 7. 11. 2020 0:06)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Požadavek na nízké kmitočty je takový, že když to zahraje od 100Hz, bude to paráda.
Z vhodných exotů jsem našel Purifi PTT6.5W08. Jen ta cena už se mi nelíbí.. Navíc je dost veliký, na děličce by byla mimo osu díra. Jeho 4" bráška už není tak dobrý.

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

7tech: Máš zprávu

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Mw16p je podle me dobra volba, rozumna cena.
W18nextel paradni rovny zvukove moc dobry.
18w discovery velmi podcenovany, velmi dobry
Sb17 jakokaliv varianta, cokoliv jse slyset z komerce, ci s tim delal, vzdy zklamani, nema to zivot.
Seas u16 dobry, slysel jsem.

ruzne DIY repro

Web

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

U16 aj U18 a P18 sú pekné modely ale keď som videl THD tak ma trochu prešla chuť big_smile

(upravil Kocour 7. 11. 2020 12:21)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Po zkusenostech s tolika reprakama uz na zkresleni tolik nehraju. SB17 rada je typicky predstavitel perfektniho mereni zkresleni, a za me je treba u16 daleko snesitelnejsi. Satori je na tom znatelne lepe, ale to zase pro me nehraje tak dobre jako nektere skenspiky. Stejne tak w18 nextel, nema nijak zvlast extra dobre zkresleni na stredech, ale celkovy zvuk je opet lepsi.

ruzne DIY repro

Web

(upravil 7tech 7. 11. 2020 12:37)

Re: Hledám inspiraci - kvalitní dvoupásmové sloupky

Co třeba SB15NRXC30-8 ? Mně ty šestipalce připadají k tomu pásku dost veliké.
https://hificompass.com/en/speakers/mea … 15nrxc30-8
Je fakt, že i relativně exkluzivní repráky mají často zkreslení větší, než by jeden předpokládal.
Ještě mě napadá SLS-P830881. Teď se vyrábí tuším SLS-P830883, ale k tomu jsem měření nenašel.