Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátka na domácí poslech

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 49]

Re: Sluchátka na domácí poslech

Měl jsem možnost srovnat elektrostaty Stax, Sennheiser s magnetodynamickými Sennheisery vyšší třídy (různé modely) a nemohu říct, že elektrostaty hrají obecně lépe, spíš pocitově jinak. Osobně mi přišly příjemnější na jazz a klasiku, pro tento žánr bych je asi zvolil, pokud nevadí cena. Vše je ale hlavně o tom, jak komu která sluchátka sednou, a to nejen akusticky. Chce to prostě vyzkoušet, bez toho je to velká loterie sad

Web

(upravil reeb 29. 10. 2020 13:23)

Re: Sluchátka na domácí poslech

kal napsal:

včera jsem měl možnost porovnat superextra studiová drahá Beyerdynamic 1990 s mými starými Shure 840 a z těch dvou bych si šurky nechal...1990 asi potřebují spešl krmení ze separé sluchátkáče s optimalizovaným výstupem, bo z obyč sluch. výstupu na kazeťáku to brilantní středy nehrálo ani náhodou ..

Srovnavas 250 ohmova sluchatka s 44 ohmovymy smile takze je jasne ze nejaky mizerny vystup kazetaku je nevybudi.. Kvalitni sluchatka jsou zvukovy mikroskop ktery nemilosrdne odhali nejen chyby retezce ale i nahravky.

Jinak ty ruzne Bayery jsou paradni volba nejen zvukem ale i komfortem noseni.

Web

(upravil kal 29. 10. 2020 14:37)

Re: Sluchátka na domácí poslech

já bych to nesrovnával, já poslouchám jen přes bedny, ale kamarád je ke mně donesl, tak jsem je napíchl do kazeťáku, nemám separé sluchátkáč...
OK, pak je pro zájemce dobré vědět, že sluchátkáč je k takové drahé věci absolutní nutnost, takže jeho investice bude min. o 30% vyšší,
ty Shure 840 jsem si vzal tehdy proto, že hrály jinak - pro mne přirozeněji - než ty superanalytický potvory od Sennheiseru / AKG / Beyerdynamic (zk. asi 10 typů)a hlavně byly za 1/3-1/2 ceny těch německejch

Re: Sluchátka na domácí poslech

Ja som mal asi pred rokom požičané AKG K712 a zvuk ma dosť sklamal. Oproti bedniam som čakal super detaily a tak ale nebolo to v ničom lepšie než reprobedne. Hlavne to malo nedostatok nižších basov. Neviem prečo sa tvrdí že sú nejake super analytické. Mne sa zdá e hrajú uplne obyčajne a ešte k tomu majú málo basov. Oproti tomu čo poznám z 3 pásma...

Re: Sluchátka na domácí poslech

AKG7xx je obtížné nakrmit,chce to lampáč s výstupáky nebo prý tranzistorový áčko, já mám lampáč...a 701 s ním hrajou suprově...

(upravil reeb 30. 10. 2020 11:03)

Re: Sluchátka na domácí poslech

Sluchatka maji zhruba o rad nizsi zkresleni opriti reprobednam..takze vylezou nektere detaily. Ale tu kvalitu musí mít celý řetězec /testovat sluchátka za 11tis. na výstupu kazetáku big_smile je nesmysl..a pak podle toho hodnotit sluchátka/

Spousta DACu uz dnes ma v sobe kvalitni sluchatkace ktery uzivi dobrá sluchatka.. (RME, Aune S6 pro...) S dobrou hires nahravkou https://mqs.link (nebo i Tidal) to hraje fantasticky, tezko se od toho odtrhava smile

Web

Re: Sluchátka na domácí poslech

kudlibabka, lampáč nemám a teda nepotrebujem výstupáky. V maximálnom prúde probém nebol. Proste som len čakal viac. Ale známy má nejake AMT do 1000e a že sú o dosť lepšie. Požičiam si ich niekedy. Som zvedavý...

Re: Sluchátka na domácí poslech

O sluchátkách už za roky vím své smile
Vášnivé, plamenné debaty na forech o těch či oněch sluchátkách sleduji a nemá to v podstatě konečné rozuzlení. Každý jedinec má své uši s jedinečnou charakteristikou zvukového vjemu.
Kdo má rád sluchátkový poslech a preferuje jej, má určitě ve svém arzenálu troje, patery slušná sluchátka a tečka! Pak záleží na náladě, duševním rozpoložení, která zrovna nasadím na hlavu.
V každém případě preferuji vysokoimpedanční sluchátka, což je ideální zátěž k mým elektronkovým OTL sluchátkovým zesilovačům. Stejně tak impedance sluchátek 300 – 600 Ohm naprosto bez problému vyhovuje i polovodičovým sluchátkovým zesilovačům.

Jen tak na okraj; kdysi jsem se zbavil sluchátek Beyerdynamic DT-880_600 Ohm (KarelXth zná story). Po nějakém roce mi jejich zvuk začal chybět a pořídil je znovu do výbavy. Aby toho nebylo málo, podařilo se mi v tom období z inzerce dostat raritní sluchátka AKG K240 Monitor_600 Ohm. Zvukově jsou tak mezi DT-880 a DT-990, blíže k těm 880. Ovšem vždy taky záleží, s kterým  sluchátkovým zesilovačem jednotlivá sluchátka provozuji

..a ještě jedna poznámka; každý večer (každý!) usínam se sluchátky na uších poslechem uklidňující relaxační či jazzové hudby z internetového rádia iAdapt 240. Někdy v noci je shodím z postele na zem. V tomto případě se jedná o levná sluchátka Sennheiser HD-201, u kterých mi nezáleží na tom, že mají slehlé náušníky. Přičemž důležité jsou i jejich vcelku nízké mušle.

..a jak píše Danhard – na poslech mp3 stačí takřka cokoliv yikes

(upravil Mojmír 30. 10. 2020 8:04)

Re: Sluchátka na domácí poslech

Zdravím. Je hezký, že máš ulito 15 tisíc na sluchátka, ale bylo by dobré si ujasnit, jaká že sluchátka za tyhle peníze chceš. Uši máme sice zvenku všeci (až na výjimky) skoro stejný, ale sluchátek na ně je hromada. Takže je dobré se rozhodnout, jestli mají být: ...

- circumaurální (tedy velký náušníky okolo ucha, ucho celý vevnitř)
- supra-aurální (náušník sedí na boltci)
- pecky (to bývají ty nejhorší šmejdy, ale velice výjimečně lze sehnat i slušnější kusy v ceně nad 4000 Kč)
- špunty, čili in-ear (ty mají zvukovod a jsou k mání od šmejdů za 50 Kč až do hodně vysokých cenových relací)

- zavřená (i.e. vnější stěnu mají neprůzvučnou)
- otevřená (i.e. vnější stěnu mají průzvučnou)

mušle: (u circumaurálních a supra-aurálních)
- kruhová
- eliptická

náušníky:
- koženkové
- samet, semiš, velur a podobně

kabel:
- točený
- rovný tlustý
- rovný tenký
- s ocelovým nebo měděným jádrem

spojení kabelů z obou kanálů
- vývod na levé mušli
- vývody spojené pod bradou

fyzikální princip měniče
- sluchátka dynamická
- sluchátka elektrostatická

impedance, čili komplexní odpor měničů
- Od 8 až do nějakých 300 ohmů u dynamických sluchátek. Výhody a nevýhody vycházejí z Ohmova zákona.

Některé ostatní výhody a nevýhody (z mého pohledu):
- circumaurální zaklopí celý ucho, a jsou proto víc nadoma nebo do studia. Těžko se s nimi chodí po ulici.
- circimaurální s kruhovou mušlí často vpředu končí až na tváři v úrovni kloubu nebo zubů 8 až 7. Ale lze je používat i s mostem na zátylku nebo pod bradou, a poslouchat třeba i vleže na zádech.
- Eliptická mušle ponechá hlavě víc svobody, ale most musí být (skoro) vždycky na temeni.

- Circumaurální uzavřená obvykle posluchače akusticky dost izolují od okolí, takže na ulici s nimi můžete vstoupit pod jedoucí auto, anebo doma neuslyšíte partnerku, když vás volá k obědu. Oboje může mít fatální následky.
- Circumaurální otevřená nebo supra-aurální sluchátka vám ponechávají jakousi akustickou orientaci v prostoru, pokud jimi nehrnete hlasitost až na práh bolesti.

- Circumaurální i supra-aurální jsou nepohodlné pro poslech před spaním. Když s nimi ležíte na zádech, chrápete (někteří z nás) a štvete tak partnera. Když ležíte na boku, sluchátka zase překážejí.
- Špunty jsou malé a nenápadné a lze s nimi poslouchat doma, venku i vleže "na oušku". Ale někomu vadí, že má něco v uchu, občas taky vadí proximity efekt (úroveň basů je úměrná úrovni zasunutí).

- Někomu u špuntů taky vadí "přenos vlastního hlasu" - i. e. když si něco brouknete s refrénem, zní vám to v celé hlavě jak od mimozemšťana. Když s nimi jíte, je to, jako kdybyste seděl v míchačce na beton. Když s nimi běžíte, slyšíte každý doraz na patu, apod.
- Pecky a circumaurální sluchátka mají "přenos vnitřního hlasu" menší, supra-aurální skoro žádný.

- Koženkové náušníky se líp ošetřují, obzvlášť pokud si sluchátka předává víc lidí, ale spíš si s nimi zapaříte hlavu.
- Sametové, semišové či velurové náušníky jsou příjemnější na dotek (dokud je třeba při běhu nepropotíte) ale hůř se ošetřují. Ty lepší lze strčit do pračky a vyprat na 40 stupňů. Koženkové stačí jen otřít vlhkým a osušit.

- Sluchátka určná navenek mívají zesílené okraje slyšitelného spektra (basy a výšky). I když venku znějí zcela přirozeně, v klidu domova na dobré aparatuře znějí někdy a některá trochu zahuhlaně, než si na ně zvyknete.

- Kroucený kabel se rád zamotá, pokud jich máte víc na jednom místě, ale sám zase drží formu.
- Rovný tlustý kabel je odolný, ale často přenáší do sluchátek hluky při manipulaci s ním.
- Rovný tenký kabel je zase nejchoulostivější, a teď vybírejte.

- Ocelové jádro dává kabelu větší odolnost, ale nelze u něj vyměnit konektor, když ten původní ukývete.

Jsou firmy, u kterých nad jistou cenovou hladinou (třeba nad 3000 Kč) hrají "dobře" prakticky všechny. Otázkou, mnohdy těžkou a hlavně vysoce osobní, je, která hrají líp. Pro mě jsou to firmy Sennheiser, Beyer-Dynamic, AKG, Audio-Technica. Tím ale vůbec netvrdím, že jiné značky nehrají, ale u těchto vyjmenovaných se málokdy spletete už po dlouhá léta.

Když si seřadíte tyhle priority, výběr se výrazně zúží a určitě vyberete něco, co vám bude vyhovovat.

And last, but not least:
Lidské ucho je hodně přizpůsobivé a poměrně rychle si zvykne prakticky na každý zvuk sluchátek. Není tedy potřeba z toho dělat další náboženství.

Re: Sluchátka na domácí poslech

Mám třeba Koss Pro4aa Titanium, hrajou dobře, ale vůbec je nepoužívám, protože váží půl kila a s tím se nedá na hlavě vydržet.
Co kdybych vyndal ty těžký magnety, co jsou v mušlích a vycpal to molitanem ?
Od okolí izolujou dobře, pro Otíka na traktor by to bylo dobrý smile

Re: Sluchátka na domácí poslech

Mám Beyerdynamic DT-880 ve verzi 250 Ohm a jsem nadmíru spokojen, ale je potřeba kvalitní sluchátkový zesilovač, aby se projevily zvukové kvality a dostatečný výkon.

https://i.postimg.cc/gxfXfGcL/IMG-20200331-180427.jpg

Re: Sluchátka na domácí poslech

Mojmír: ještě jsou sluchátka s magnetoplanárními měniči (HifiMAN, Audeze..).

Web

Re: Sluchátka na domácí poslech

reeb: Magnetoplanary jsou taky zajímavá volba, ale chce to slušný sluchátkový zesilovač, jsou nízkoimpedanční a celkem lačné výkonu... To už je jednodušší vybudit elektrostaty.

Web

(upravil jik 31. 10. 2020 8:07)

Re: Sluchátka na domácí poslech

Já jsem měl strašně dávno sluchátka ortodynamická (orthodynamická), bohužel už je dávno nemám. Ty hrály asi nejlíp, přestože byly velmi neergonomické. Před časem jsem se po takových znovu pídil a bezvýsledně. Našel jsem, že na tomto principu na trhu nějaký model sice byl, ale je to velmi okrajová záležitost. Výrobci je nemají ve svém programu asi kvůli jejich nízké citlivosti a "impedanční nekompatibilitě" s běžnými masově rozšířenými výstupy. Nevím... Ty co jsem tenkrát měl, pokud si dobře pamatuji, měly tuším 8 ohm.

Pozn. uvědomuji si, že kromě první věty mého příspěvku nedodržuji tvar středního rodu, což "ta" sluchátka jsou. Přijde mi v technické češtíně přirozenější užívat "ty" sluchátka. Tak mi to odpusťte smile .

Re: Sluchátka na domácí poslech

Jik: Jen aby se to nepletlo, orthodynamická a magnetoplanární sluchátka jsou jedno a totéž. Ve střední a vyšší cenové hladině (10 000+ Kč) je nabídka tohoto typu sluchátek dostatečná. Vyrábějí je firmy jako Audeze, Hifiman nebo Oppo.

A souhlasím s výše uvedeným názorem, že je vhodné mít k dispozici více dobrých sluchátek a střídat je podle nálady a konkrétních nahrávek. Provozuju takto Sennheiser HD650, Beyerdynamic T1 a Grado RS1. První dvě bych označil za velmi univerzální sluchátka, která svým projevem neurazí v žádném žánru, a můžu je obecně doporučit.

Re: Sluchátka na domácí poslech

TigiGold, ano, je to otázka terminologie. V době, když jsem je měl, to bylo v Amatérském rádiu popisováno jako ortodynamická, na Google orthodynamic phones atd. v současnosti také. Samozřejmě planární (volně přeloženo ploché) je také hromadně zastoupeno při hledání na Google. Jenže ty moje vinou mé blbosti už nemám. Ale co se týče detailů, hrály fakt moc dobře.
Díky za tipy na ty firmy, už jsem i něco na internetu prolezl.

Jenom mi nejde do hlavy, proč nejsou více zastoupené na trhu v přijatelnějších cenových relacích. Je mi jasné, že tam jsou požadavky na přesnou výrobu atd., ale u normálních dynamických přece také, i u těch nejlevnějších, které jsou přibaleny k tabletům, telefonům, rádiím, nebo se válejí na pultech u Vietnamců... Například technologie pokovení membrány závitama pro eventuální ortodynamická sluchátka je zvládnutá úplně hravě, viz staré kalkulačky a pak hlavně dnes - nejenom u dražších káv, ale i některých dosti laciných balených sýrů atd. Mluvím teď pouze o technolgii pokovení, o ničem jiném... smile Ať mi nikdo netvrdí, že prodejní cena musí být mnohonásobně větší než u (i dobrých) dynamických měničů.

U orthodynamických bych si dokázal cenu tak kolem 2 000,- Kč u těch levnějších, jenže ony by hrály i tak asi moc dobře (co se týče detailů v muzice - hudební nástroje atd.), že to výrobci a prodejci berou schválně jako luxus. Myslím si, že něco pravdy bude i na mém názoru v minulém příspěvku, že pro většinovou populaci by nevyhověli s citlivostí, rozměry, impedancí pro masové posluchače v autobusech, vlacích, na ulici, kteří tam jedou mp-trojky.... Nám by to nevadilo, i kdyby měly 4 ohmy i citlivost mizernou, my bychom si s tím doma poradili, že ano... smile .

Re: Sluchátka na domácí poslech

Dva příspěvky za sebou, ale omluvou je, že po pěti dnech.

Tady je velmi zajímavá diskuze, jenom teda nevím, jak autor vyrábí (leptá? lepí?) ty cívky na tu tenkou fólii podomácku diy.

https://pinkfishmedia.net/forum/threads … rs.234634/

Vlákno jsem přečetl celé až do konce, je to velmi zajímavé téma, pán to dovedl k dokonalosti. Dokonce není staré, je takřka ze současnosti.

V jednom pozdějším příspěvku (ne v tom na na začátku, ale po několika stranách diskuze) si autor pochvaluje řešení magnety z jedné strany (což by bylo konstrukčně jednodušší), je dalším diskutujícím upozorněn, že může docházet ke zkreslení vlivem proměnlivého magnetického pole během zdvihu membrány, ale prý toto zkreslení je nepodstatné. U klasických reproduktorů víme, že pohybem membrány (během jejího zdvihu) v mezeře ale ke zkreslení standardně dochází... Budiž, budeme mu věřit.

U nás a myslím, že dokonce i tady na Audiowebu někdo popisoval diy konstrukci elektrostatických sluchátek, tam by bylo možné poexperimentovat dle mého názoru i s "izotermickou fólií" z lékárničky. Ale mě spíše láká myšlenka vyzkoušet ty orthodynamické magnetoplanární sluchátka v domácí kutilské praxi. Jenom ty membrány s cívkama...

Re: Sluchátka na domácí poslech

http://www.amarokcz.wz.cz/ES-1.htm

Web

Re: Sluchátka na domácí poslech

Jo, to je ono. A na AV-manii také. Super!

Ten návod jsem před časem hltal, všechno dobré, velmi lákavé, konstrukčně modifikovatelné, se zesilovačem by se dalo vyhrát, bylo by to zase něco nového...

Ale já se toho bojím. Prostě bojím se toho napětí. Vlhkost, pot atd. I při skutečnosti, že proud je minimální, tak pořád je to kondenzátor...

Re: Sluchátka na domácí poslech

Dokázal by někdo určit typ sluchátek?
https://youtu.be/xKWWyO-C2o0

Příspěvky [21 až 40 z 49]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátka na domácí poslech

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£