Téma: Perly medzi zosilňovačmi

Perly medzi zosilňovačmi. Ambiciózny názov pre tému o výnimočných zapojeniach ale aj o ich zlepšeniach. Konštruktívna kritika je vítaná, najmä ak sa dá aj vysvetliť a zdôvodniť.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Nadväzujem na otázku k téme Parasound JC-2, ktorú som nešikovne vložil do vlákna venovanému projektom.

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 96#p361296

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Čo by ste povedali, ako sa vám pozdáva riešenie tohto mostíkového koncového stupňa ?

https://i.postimg.cc/zGx0T751/Power-amp-bridge.png

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Patrí k tomu ešte jedna zaujímavosť, plávajúce napájanie koncového stupňa.

https://i.postimg.cc/VL5D8TC0/Power-supply-floating.png

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Tak u konce v můstku je zem na středu formální záležitost, tam si to můžeš bez problému dovolit.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

To je jedna z vecí, čo sa mi na tom zapojení a exekúcii toho zapojenia páči.

(upravil danhard 25. 10. 2020 0:04)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Je to nepodstané, ale "formální" zem je možná bez následků jen u můstku, pokud do toho nevidíš, tak bych to nehodnotil.

Páčí se Ti tam cypoviny, protože jinak je to zapojení ubohé.

(upravil jmd 25. 10. 2020 8:03)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Vážne? Ja som v tom, že to "prekríženie" je zaujímavé a šikovné. Napr. pri dobrej zhode parametrov tranzistorov sa odčítajú párne harmonické.
Predtým koncakom je ešte buffer a tak vstupná impedancia koncáku je zladená ma + a - vstupe.
Možno by som rád videl plávajúcu kaskódu nad vstupným jFETom.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

A na co jsou nízké sudé, když tam liché zůstanou ?
Jednoduchý VAS v obou polaritách proti sobě tam generuje nejvíc.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Áno, mohla tam byť kaskóda o jeden stupen posunutá ďalej, priamo vo VAS, ale zas za VAS su ešte 3 stupne. Ako by si VAS jednoducho riešil? Riešil by si inak aj tie 3 stupne emitorových sledovačov?

Nie je to vyslovene blbo riesene. Je to min. 40 rokov staré zapojenie. Tým to ale nechcem ospravedlňovať.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Jednoduchý VAS..

a navyše zbytočne zaťažený proti zemi odpormi 47k.. To skresleniu VAS nepomôže.. Ale odpory cca 470k-1M5 z kolektora do báze VAS tranzistorov ano.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Ty odpory 47k by tam v podstatě nemusely ani být...
Zapojení je Sansui, tuším 2101 nebo tak nějak, vždycky jsem se divil, že to je tak oblíbený a přitom zapojení "nic-moc"  smile

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Tie odpory znižujú OLG v celom kmitočtovom pásme, čo je úplne zbytočné ( nezmyselná "móda" konštantného LG..), pritom kmitočtové kompenzácie dôležité pre stabilizáciu sú minimálne ( 2-3 p), pretože je to "zatlčené" tými odpormi , ktoré okrem zisku zhodia hlavne linearitu. Je použitý 3EFkoniec, ale VAS je zbytočne zaťažený tými odpormi..

(upravil BV 25. 10. 2020 12:59)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

..

(upravil jmd 25. 10. 2020 13:44)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Prosim vas, odporúčali by ste aj Hawksfordovú kaskodu?

Tými 47k konštruktér pravdepodobne chcel stabilizovať výstupy voči 0V agnd.

Mám zhodou okolností jeden rozrobený kus, hoci už dlhšiu dobu a už aj kvôli iným okolnostiam zasunutý do skrine. Hľadám v ňom chybu, priesak -0,7mA, ktoré na vyvažovacích odporoch 6k8 mR2 vytvoria nesymetriu -5V plávajúceho výkonového napájania smerom do - a potom tam mam voči gnd +31V/-36V. Inak ten zosilnovac je schopný hrať v podstate čisto len jeden kanál je tuším v skoršej limitácii, prípadne mu zaberie poistka udskočenia výstupu od agnd.

(upravil mechanik 25. 10. 2020 15:31)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Ja plánujem do konca roka porovnať diferenciálny VAS oproti klasickému s Hawksfordom. Obe zapojenia mám postavené a zhodne osadené. Rozdielom je len ten VAS. Zatial som to skúšal bez párovania súčiastok a pedantného nastavenia pracovných bodov ale správa sa to hneď po zapnutí slušne aj THD. Zvukovo ešte neviem, čoskoro vyskúšam. Plávajúcu kaskodu vo vstupe mám tiež už minimálne rok v simulácií. Dosku na to sice nemám ale vyberiem prúdovú zrkadlo a skúsim ju tam dorobiť. Ta isto som zvedavý. Do konca roka myslím budem mať jasno. Či už parametre alebo zvuk smile Potom mám v pláne ešte dalšie zaujímavé pokusy... big_smile Ak nezabudnem môžem ti potom dať vedieť. Mohol som to mať už kludne dávno hotové. Akosi sa mi s tým nechce a stále to odkladám.

Mám objednané tiež zaujímavé 90MHz koncové tranzistory z konca 70s a iné rýchle špecialy ale o tom písať nebudem big_smile Kým nenapíše napríklad Dudek že je to dobré tak budem za blbca čo vymýšla blbosti big_smile Čo možno som big_smile ale neskúste to no... big_smile

(upravil BV 25. 10. 2020 15:32)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Kaskóda zoberie z rozkmitu a pre jej funkciu (význam) je minimálna záťaž zásadná.. Má význam, ak je inak všetko bezchybné, čo nie je tento prípad..
K tomu kusu s ofsetom- nedá sa to vyvážiť trimrom VR2? A môže byť "nakopnutý" niektorý predbudič, budič, koniec alebo emitorový odpor, takže je nesymetricky zaťažený VAS.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Hawksvordovu kaskódu lze jednoznačně doporučit, zkreslení s ní je jednoznačně slyšitelně menší...

(upravil danhard 25. 10. 2020 16:25)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Je to složité a samoúčelné.
Podívejte se na "odrbánek", tam mám VAS folded cascode a za ní emit. sledovač stejného typu, dynamické kapacity Ccb se pro malý rozkmit kompenzují, folded cascode není podepřená zdojem proudu, ale odporem a to tak, že kompenzuje napěťové zkreslení emit. sledovače, z druhé strany to táhne bootstrapovaný zdroj proudu.
Z emitorového sledovače to jde na horní konec 2EF, tím se sníží nároky na napájení caskódy a může tam být úbytek až 3V k napájení, za druhý konec buzení 2EF tahá obyčejný odporový bootstrap, nejsou tam žádné nároky, jen musí být dobře stabilizace předpětí, nezávislá na proudu.
2EF má lepší teplotní stabilitu, než 3EF, protože je tam méně přechodů, které by měly být v teplotním souběhu.
Buzené je to proudem do folded cascode z nějakého frontendu, já tam mám nějaký operák.
Kompenzace je tam jen zatížení VAS minimální kapacitou na zem, nebo na kolektor sledovače.
Budící operák dělá další pól v zesílení a zesílení ve smyčce je přes 80dB na 10kHz.
Stabilita je řešena pro dvoupólový zesilovač.
Celkem je tam max. 10 tranzistorů a operák. Nic není symetrické a přesto je zkreslení -120dB na 10kHz.

Takhle prasácky to umí jenom Danhard smile

Re: Perly medzi zosilňovačmi

danhard, mne sa tie tvoje projekty velmi páčia. Každý si dal za ciel niečo iné. Obvody sú atypické a vždy vysvetlujú nejake princípy. Keď na to BV a PMA reagovali že to máš postaviť a že to nebude fungovať tak dobre ako v simulácií tak si myslím že vôbec nepochopili účel. Ale bolo by perfektné okrem zhrnutia jednou vetou vysvetliť ako fungujú všetky stupne a viac to rozpísať. Pretože potom to poslúži ako vzdelávací material daleko lepšie. Kludne založ tému tu na AW. Vlož tam všetky schémy a napíš k ním pár odstavcov. Na slovanete je to roztrúsené po rôznych nekonečných témach a celé forum je zaspamované a plné rôznych rozvracačov tém...