Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Na tú plávajúcu kaskódu som myslel a spomínam aj na ošetrený vstup dvomi jFET do vstupu pre atomové dudy.
Neviem však prečo som si myslel že tie kapacity sú na rádovo nižšej úrovni. Asi som si to poplietol s bjt tranzistormi.

https://i.postimg.cc/m2FKqy64/Capacita-2-SJ109-2-SK389.png

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Nejvíc se projeví Crss u 2SJ109, symetricky s 2SJ109 je to dokonce horší, než asymetricky jen s 2SK389.
Ale slyšet to není, to jsou jenom pohádky pro skalní HiFi-sty smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

nemal by byť problém upraviť zapojenie na plávajúcu kaskódu pre vstupné jFET. Avšak mám to nestabilné aj v pôvodnom zapojení a LG mi hovorí že nie je sa čomu diviť.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ak sa nemýlim, riešením by bolo rozdeliť R26 20k na dva 10k a ich spoločné konce oprieť o stred spoločné konce R25 a R35 resp. na druhej strane R27 a R38 100ohm pod diferenčným párom?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak to nefunguje.. JC2 nie sú dva komplementárne diferáky, je to " delené " vertikálne a pravá a ľavá strana sú budené signálmi v protifáze, takže zmeny Uds by sa ešte zväčšili....

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Aha Ďakujem. Je na to riešenie?

(upravil danhard 23. 10. 2020 8:18)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jiné zapojení big_smile

Snížení odporu zdroje by mělo ten nárůst zkreslení posunout frekvenčně výš.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

To by nám JC dal, vypreparovať všetky tie vzácne jFET a postaviť nový predzosilňovač;-)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ten 20k odpor by som premostil keramikou 100n alebo jeho konce proti zemi blokovať rovnako 100n. Na vyšších kmitočtoch to môže trochu pomôcť.

(upravil blesk 24. 10. 2020 10:18)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

podarilo sa mi konecne najst fotky vnutrjasku najnovsich verzii Parasound JC2 BP a na poziciach tych 2SJ109 a 2SK389 uz JC nepouziva tieto dualne tranzistory ale dva samostatne. Zial z fotiek nie je mozne zistit akymi typmi ich nahradil. Otazka teda na vas, co ine by na tychto poziciach bolo lepsie a ci by to malo prakticky vyznam.
Na XLR 1 a XLR2 uz nie su odpory R9 a R10 nielen osadzane ale ani to nie je na doske “namalovane”. “Maskarada s potenciometrami” - teda DPS s potenciometrami pouziva tie iste 100k a 50k potenciometre akurat pribudli 4ks rele na ich premostenie v mode BP (pre zapojenie do zostavy domaceho kina).

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

jmd napsal:

Bleskovi som odporučil vyrobiť diy dosku pre gain a volume s 1/10 odporovými hodnotami. Akurát tie symetrické 2 a 4 kanálové presné potenciometre nebudú ľahko a lacno zohnateľné.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

a co len vymenit ten Alps za 10k a premostit prepojkami tie dva potaky doregulacie gain a tie 250k odpory?
mozno znizenie zosilnenia samotneho preampu? (spominal BV)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ale v podstate ako aj píšeš, ak dáš gain na plno tak by stacilo vymenit ten 4 segmentovy Alps, ktorý teraz neviem ci nie je s lineárnym priebehom, kedze je paralelne s tymi 250k odpormi

(upravil jmd 24. 10. 2020 13:57)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Mne to cele v simulacii aj na LG vychadza na dost nestabilné. Obavam sa nutnosti následnej kompenzacie. Nie je problém zachovat povodné principialne zapojenie a usit to vratane zosilnenia na tvoje potreby.

(upravil jmd 24. 10. 2020 14:06)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ja si vsak z davna pamatam ako sa JC zavzdusnoval, preco namiesto zdrojov prudu používa len odpory a to aj bez paralelnej kompenzácie kondenzatorom, ako napr. aj teraz dobre radil BV. Jednoducho JC obetuje PSR z napájania, len aby použil frekvenčne menej "závislé" súčiastky , ktore obháji v high Endových časopisoch.

(upravil jmd 24. 10. 2020 14:12)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Blesk nemôžeš nafotiť z vnútra tvoj predzosilňovač ? Bola by sranda ak by Parasound začal v tomto zapojení používať bjt tranzistory.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Však okrem tých 4 vstupných Jfet (kvôli tej plávajúcej kaskóde a odporom v regulácii- prúdový šum) by to celé mohlo byť z BJT..
Ak by sa to malo objektívne zlepšiť, tak namiesto celej zosilňovacej časti by som dal na každý kanál napr. jeden dvojitý Jfet  OZ OPA1642 (SO-8) so ziskom cca 2-3x. Na to stačí DPS ako zápalková krabička, aj s konektormi. A celú pôvodnú prekomplikovanú zosilňovaciu časť obísť, odpojiť z nej vstup a výstup a prehodiť na nový obvod.. Úprava jednoducho vratná pre prípad predaja. Ak by sa zmenila regulácia na menšie hodnoty, tak  možno bipolár OPA1612.

(upravil blesk 24. 10. 2020 16:21)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Dat tam k odporom paralelne 100nF kondiky nie je nejaky problem, mam este mozno niekde zasobu Wima plastakov z cias este ked som robil nejake upravy v Behringeroch a v Denon DCD3000.
Len su dve zakladne otazky.
Ma zmysel zostat pri tomto preampe a sa v tom vrtat (alebo to dat niekomu spravit), plus ci sa to da dostat do technicky vyrazne spravnejsieho stavu a ci tie zmeny budu mat realne meratelny ci zvukovy prinos?
Mne sa na tom preampe pozdava:
-ze ma 2xXLR in, XLR Out, plus nejake RCA in vo velmi kvalitnom prevedeni (nie oen na parqdua le aj sa sobre pripajaju a odpajaju tie konekzory. Hlavne tie lacne RCA su hnus - kudy konektor v rom inak drzi, niektory je volny niektory mam pocit ze vytrhnem zadny panel
-to ze je to celosymetricky riesene (beriem technicke namietky ci a do akej miery to tu ma vyznam)
-bez pouzitia OZ v ceste signalu (beriem technicke namietky ci a do akej miery to tu ma vyznam)
-poschove riesenie L a P odelenych kanalov
-rotacny ovladac hlasitosti (tlacitkove proste neznasam, ked treba rychlo upravit hlasitost tak drzat tlacitko ma vytaca)
-DO
-strieborna vcelku slusna krabica (Audia bola este kus remeselnejsie spracovana)
-riesenie zdroja (oddlene trafko pre ovladanie, samostatne trafko pre audio, diskretne zdroje +-25V)

Moc toho komercneho v rozumnej cene takto co pisem hore realizovane nie je (uvazujem teraz cenu second handu)

Alebo druha otazka co ine?
komercne SP Audio nema XLR, alebo DYI: SPX2010: nemalo viac vstupov, XLR..., Dispre detto co SPX, sanozrejme sa to da dorobit. Len to vyzaduje sa tomu venovat casovo (najst niekoho kto mi to spravi na slusnej urovni nie nejake domace bastlenie)

Podotykam ze mam snahu teraz mat preamp co bude technicky dobre navrhnuty, s dobrymi meratelnymi parametrami (nie nutne do mrtva), bude mat vybavu a prevedenie co som vyssie pisal a zaroven to bude zvukovo vyhovovat (neutralne, ciste...).

To co pise BV ma racio, ale tak mi to nedava zmysel, to by malo vyznam ak by to nestalo ako second hand 3tis Eur

Excelentne merania ma Benchmark HPA4, ale neviem ze by mal v CR/SR predajcu a fal sa teda zapozicat ci aj zvukovo bude vyhovovat a macku vo vreci nechcem. Hlavne ked uz cena je skoro 4tis Eur

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pozerám, že aj u mňa v predzosilňovači tróni na pozícii regulácie hlasitosti 100k Alps a za ním je jFET, ale aspoň v plávajúcej kaskóde. Pritom v šuplíku mám 10k. Blesk prirábaš mi robotu, pritom som bol doteraz spokojný aj s tým ako to mám.

https://i.postimg.cc/Nj7k9gDK/Preamp.png

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jeden starší nápad, ako by sa dal spraviť diskrétny preamp.

https://i.postimg.cc/Xq54x11z/Preamp-symetry.png