Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 2.1 audio řetězec k PC

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: 2.1 audio řetězec k PC

Zdravím všechny místní kapacity a prosím o radu, jak na stavbu důstojné 2.1 sestavy k PC. Na úvod bych poznamenal, že nejsem úplný začátečník, jen jsem o audio nějaký čas nezajímal, tak nejsem úplně v obraze, kam se to nyní posunulo. Prakticky jsem skončil na úrovni TVM, teoreticky jsem to tu pročítal cca 10 let zpět. Co se týká elektroniky, tak tou se zabývám i na profesní úrovni, takže z tohoto hlediska by problém být neměl.

Nyní tedy k mé představě. Představuji si co možná nejmenší 2.1 sestavu. Satelity bych si představoval tak do 4". Subwoofer předpokládám bude asi nutné jít cestou pasivu pro dosažení malého objemu. Byl bych moc rád, kdyby jste mi poradili s výběrem vhodných reproduktorů nebo ideálně doporučili nějakou publikovanou konstrukci klidně i na zahraničním webu, protože na ladění výhybky si opravdu netroufám a v aktuální nabídce reproduktorů se nyní opravdu neorientuji. Cenový limit nedávám, nemám problém investovat i vyšší částku, samozřejmě ale, aby to dávalo smysl.

Další věcí je zesilovač. Má cenu uvažovat pro satelity nad něčím jiným, než poměrně slušných IO TDA2005 nebo LM1875? Subwoofer LM3886, TDA7294 nebo raději SVP100 od Aldaxu?

Výhybku pro subwoofer Sub Junior nebo existuje alternativa?

Jaký DAC? Zde nemám moc přehled. Existuje nějaká „jasná volba“? Je lepší něco postavit nebo koupit modul třeba z e-bay?

Budu rád za všechny rady a názory, zároveň bych zde rád publikoval svoje postřehy a průběh ze stavby, třeba to později někomu pomůže, protože podobnou konstrukci se mi tu najít nepodařilo, ale je možné že se mýlím.

(upravil Otas 28. 9. 2020 13:30)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Reproduktory a výhybky pro hifi jistě poradí jiní. Vyslovím jen svůj názor na navržené zesilovače.

Jako zesilovač pro sub je vcelku možné použít vše navržené, jako TOP bych viděl to SVP100.
Jako zesilovač pro satelity bych ale zavrhl stařičké TDA2005 a dost bych se zamýšlel i nad LM1785 (nízká rychlost přeběhu, spíše navrženo pro 8 ohmů), tam je slušné minimum tak ta zmíněná LM3886. Na satelitech člověk slyší zkreslení už v malé úrovni (rejpnu si, hifisté i tisíciny procenta smile ). Lepší úroveň pak třebas DPA110, 222 apod.

(upravil kaed 28. 9. 2020 9:15)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

To, co popisuješ je snad už trochu jinde než repro k PC. Měl jsem u PC ZV240 (konstrukce z repromania.net s dnes už nesehnatelnými reproduktory ) ale zabíralo to na stole moc místa a nešlo to tak nízko, jak bych si představoval, tak jsem to nahradil něčím menším: http://techtalk.parts-express.com/forum … cromonitor  výhybka i BR mi vyšly po proměření drobek jinak, ale to je spíš kosmetika.  Zkus se zaregistrovat na repromania.net, tam bys mohl najít něco, co ti bude vyhovovat.
To Otas: zkreslení zesilovače 0.01%, zkreslení reproduktoru 1% v nejlepším případě. Tuhle hru už nehraju...

(upravil Otas 28. 9. 2020 14:05)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

To Kaed:
To zkreslení nezpochybňuji.
Nicméně mne kolikrát překvapil zvukový rozdíl zesilovačů, jejichž zkreslení bylo deklarováno pod desetiny procenta. Kámoš Hifista (s mladýma ušima) si děsně liboval nad mosfetovým zvukem (a byl to jen 20 let starý RTG M802), měl doma dva značkové hifi zesilovače se kterými ho střídal a žádný mu v satelitech nezahrál středy a výšky tak kvalitně.
Já už teď slyším do 12 kHz, možná už i méně a stejně jsem před dvěma lety poznal rozdíl toho mosfetu a zesu s LM3886. Ten zase hrál o něco lépe, než můj QSC PLX21804. Vše malá místnost na stejných (dokonce profi) bednách NDM152. V profi je obvykle zkreslení měničů větší, než u hifi.
Zesik s LM3886 dále v pohodě převálcoval kvalitou zvuku na výškách (poznal jsem to před měsícem) předělávanou Teslu NZC431 (viz můj návod v projektech a to jsem ji zvukově hodně vyčistil). Slyšet to bylo na prastarých Tesláckých ARS944 dle úpravy výhybky od TheLastUniona, měniče přitom budou určitě o zkreslení mnoha procent.
Samozřejmě je mnoho dalších parametrů, které rozhodují o kvalitě zesilovače, než jen zkreslení při sinus signálu.

(upravil Dans 28. 9. 2020 20:40)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Děkuji za všechny reakce.

Zesilovač bych tedy zatím uvažoval LM3886 na satelity a SVP100 na subwoofer.

Nyní bych potřeboval poradit s výběrem reproduktorů. Satelity jsem zatím úplně nezkoumal. Samozřejmě lepší jsou z důvodu místa menší rozměry. Konstrukce, kterou odkazoval kaed vypadá pěkně, jen by bylo předpokládám lepší použít pro satelity uzavřenou ozvučnici, když se jedná o sestavu 2.1. Opravte mě, jestli se mýlím.

Dnes jsem si procházel nabídku reproduktorů pro subwoofer. Docela mě zaujal tento:
http://www.daytonaudio.com/product/37/d … ofer-4-ohm
Je vůbec vhodný na doma nebo je to spíše typ do auta? Zaujalo mě, že výrobce uvádí použití v ozvučnici 10-15l. Je vhodnější použít BR ozvučnici nebo nějaký pasiv z nabídky stejného výrobce?
Další kandidát, který se mi líbí asi víc:
https://www.parts-express.com/peerless- … --264-1148
Je to pouze můj nástřel, samozřejmě si nechám doporučit vhodnější osazení s tím, že prioritní jsou rozměry, ale těch 15l můžeme klidně překročit. Když už jsem nakousnul rozměry, je nějaká hodnota objemu, kdy se křivka získaného efektu na objem ozvučnice začíná zplošťovat?

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Záleží, co od toho subu očekáváš. Jestli je to na muziku, tak je prakticky zbytečný se snažit dostat pod 40Hz, naopak efekty u filmů jdou fakt odspodu.
Pokud bydlíš v bytovce, tak se na sub hned vykašli, protože jinak tě ostatní partie vystěhují, nejnižší kmitočty se šíří konstrukcemi domu bez omezení...
Pokud potřebuješ víc než 100dB někde na 40Hz, tak potřebuješ 12" pumpu. pokud se spokojíš s 95dB, tak mám vyzkoušenej RSS210 HO v nějakejch 40l s BR naladěným na 27Hz, ale 120l LAB12 BR na 22Hz je samozřejmě k filmům jiná liga. Ale na muziku mi stačí samotný bedýnky SICA 6.5H 1.5CP +OX20, řekl bych, že je to na místnosti do 25m2 dostatečný. Stejně musím večer ten malej sub u PC vypínat, protože si na to stěžují děcka, že se to nese celým barákem jak od výstředníkovýho lisu...
Jo a pro orientační návrh ozvučnice si stáhni tady Amplion.exe , je to na tohle dost dobrý, a je tam i databáze repráků, některý i skutečně Antoniem změřený.

(upravil SvoP 29. 9. 2020 9:14)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Dans napsal:

Když už jsem nakousnul rozměry, je nějaká hodnota objemu, kdy se křivka získaného efektu na objem ozvučnice začíná zplošťovat?

To záleží na reproduktoru. Já jsem používal již zmíněný Amplion, kde jsem postupně zvětšoval objem a sledoval, jaký to má vliv, konkrétně pro SB16PFC25-4 to vycházelo takto:
https://premsvo.files.wordpress.com/2020/09/sb16pfc25-4x800s.jpg

Web

(upravil reeb 29. 9. 2020 10:54)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Otas napsal:

Jako zesilovač pro satelity bych ale zavrhl stařičké TDA2005 a dost bych se zamýšlel i nad LM1785 (nízká rychlost přeběhu, spíše navrženo pro 8 ohmů), tam je slušné minimum tak ta zmíněná LM3886.

TDA bych vůbec neuvažoval, bud výborné LM1875 nebo 3886 (Lama mk2), nebo něco diskrétního (MIR50, Leach, DPA223..ap)

Web

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Já se připojuji k tomu, co bylo napsáno výše. V podstatě bylo řečeno tak nějak vše. Zdůraznit ale musím jednu důležitou věc a to je poslech v blízkém poli (někde se říká tzv. "nearfield"). Pokud máš nos strčený mezi reprobedýnkami (obrazně řečeno), budeš ten zvuk vnímat jinak než v pokoji tři metry od nich. A tady se velmi projeví každý sebemenší nedostatek! Nejvíce zkreslení - hlavně přednes ve výškách a středech. Je jedno, jestli se jedná o větší bedny 2.0 nebo menší bedýnky 2.1. Vím o čem mluvím, protože jak jsem si tak nějak zvykl sedat místo na gauči u počítače, prošel jsem škálou řešeními. Mlátí se tam protichůdné požadavky (aby PC stolek nevypadal jako kokpit někde v ponorce nebo na druhé straně nedostatek basů kompromisními (ovšem nedostatečnými) bedýnkami 2.0. Všechno tohle jsem vyzkoušel, během let ukládání jednoho nebo druhého do sklepa. 2.0 jsem provozoval s LM3886 ani tak ne kvůli výkonu, ale kvůli kvalitě zvuku. Nemám rád ty pojmy měkký, sametový a jakékoliv další básnické obraty. Během těch let jsem také zkusil několik slepých uliček, např. kvůli miniaturizaci zabírajících předmětů jsem zkusil jiný zesilovač (několik) a byl jsem zděšen, co z něho lezlo, přestože by měl dle katalogových údajů hrát jaksi tak nějak stejně. Tak jsem opět vzal na milost tu poměrně větší místo zabírající šasi s LM3886. Zesilovač s tímto 2x integrovaným obvodem totiž nejde udělat malý. Potřebuje větší chladič. Ne, neboj se, nekmitá. Ale klidový proud učiní větší chladič vlažným a menší dosti teplým. Přitom TDA2030, MBA810, MDA2020, TDA nějaké dvojité stereofonní, už si nevzpomenu, co jsem všechno s vidinou menšího výkonu 2.1 nebo i odvážněji 2.0 vyzkoušel, byly vždy v klidu studené.

Zvuk, který neurážel byl s dvoupásmovkami každá objem 10 litrů a zesilovač zmíněná LM3886. Jenže teď mám notebook, potřebuju z boku zasunout také nějaký ten externí HDD, z druhého boku hub na klávesnici a myš, karty atd. Tam jsou tak velké bedny absolutně nevhodné. Už jsem koketoval i s myšlenkou zavěsit je na zeď nebo vyrobit jednoduchou konstrukci z latí, aby byly nad úrovní monitoru a nepřekážely na stole. Ne! Možná třeba zase někdy...

Takže bych tady apeloval na zvuk do satelitů minimálně ten LM3886, klidně podvyživený na úroveň nějakého TDA2030, u PC je poslechové místo bezprostředně u satelitů, tam je honba za výkonem třeba 2x40 W trošku mimo mísu. Na sub se řiď radami výše, tam navíc nějaká nedobrota tolik vadit nebude. A na závěr jedna důležitá věc - a to je zkreslení reproduktorů! Divil by ses, jak některé lacinější měniče dokážou v blízkém poli zkazit zvuk, přestože v obýváku Ti to tak nepřišlo. Ten písek dělají i reproduktory.
No a aby tam nebyl žádný, ale vůbec žádný brum, to je snad samozřejmé. Stačí, když brumí (sice nepozorovatelně) trafo.

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Ja bych se nebal u PC pouzit modul zesilovace 2.1 z ciny, take to tak pouzivam a neni to spatne.
Zdroj imupsni
Jako repra pouzivam nejake vyhozene satelity od nejake TV sestavy.
Je pravda, ze mam rad sirokopasma a mam dva sirokace jensen {champion  300} puvodne nejaky surround, buh vi od kud.
Sub moc nepouzivam, kdyz ho uz pouzivam, mam opet vyhozeny nejaky maly BB 8-150, asi neco napodobeneho od jensenu, jenze to melo spuchcrelou bednu, tudiz se nastehoval do dna taburetky, na kterou si vykladam haxny, kdyz rozjimam u stolu.
Taburetka ma vypln a slouzi pouze jako potlaceni akustickeho zkratu, pro ten menic.
Nekdy, opravdu nekdy, si ten sub pustim, velmi velmi potichu, abych citil ze existuji spodni kmitocty.
Ve vetsine pripadu to nepouzivam a duvody mam proste, nemam zajem, aby na me z nejakeho chillout trubkoveho poslechu jazzu, nebo nejake vykopavky, vyvrisknul zeleny uchylak, nebo na me rvala nejaka prisera z reklamy na vlozky.
Dokonce mivam zapnuty zarovkovy limiter pred temi satelity, ponevac me nebavi, ze reklama je hlasitejsi, nez hlasitost.

https://www.aliexpress.com/item/3284201 … web201603_
takovyto modul, vleze i do skrine PC, do lochu pro CD mechaniku, do krabice od CD mechaniky, dokonce i se zdrojem 24V 5A.
Nebo se da koupit i zakrabicovany v plexi skatuli a staci tomu zdroj napajeni podobny notebookum.
Pokud menice ku PC nejsou uplne hluche, vykon kolem 2W na poslech a 4W do subu, je asi maximum, co budes pouzivat, pokud nechces byt vystehovan.

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Děkuji všem za rady. Nakonec půjdu cestou minimalismu. Postavím 2.0, jak posílal Kaed:
http://techtalk.parts-express.com/forum … cromonitor
Zesilovač bude LM3886.

Nyní ještě přemýšlím, jak vyřešit DAC, kdyby jste měli návrhy, tak se nebráním.

Re: 2.1 audio řetězec k PC

http://forum.vegalab.ru/showthread.php?t=58364

v prvom odkaze na stránke je schéma zosika

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Jedině Danwatt hoši, ty ostatní "sračky" co jste tu navrhli si strčte za klobouk --- proč sakra nepoužíváte rozum??? smile

(upravil kaed 20. 10. 2020 23:02)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Počítej s tím, že ty malinký repráčky jsou hodně hladový po výkonu, TPA3116 ve stereu napájenej doopravdy 100w zdrojem při domácí diskotéce začíná vypínat na nadproroud. Výhoda je 4R, pozor na max. napájecí napětí pro LM3886 je +- 28V pro 4R zátěž (asi můžeš trochu počítat s měkkostí zdroje a jít drobek nad 30V naprázdno), výkonově je to na tyhle repráčky tak akorát, TPA3116 to dává taky tak sotva. Ve Střeženicích to ale celou sokolovnu neuhrálo... Schválně si nějakej ten modul s TPA3116 objednej, a zjistíš, že nepoznáš rozdíl, teda krom ceny, velikosti a účinnosti využití elektriky...

(upravil Dans 22. 10. 2020 7:47)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Takže trafo 2x21V by pro LM3886 do 4R zátěže mělo být tak akorát?

Re: 2.1 audio řetězec k PC

asi jo. Ono to napětí s odběrem klesne, ale co ty hle šváby reálně snesou netuším, jestli s rezervou překračují katalogový parametry nebo ne.

Re: 2.1 audio řetězec k PC

myslím, že tu kdysi zaznělo, že LM3886 vyšší než max.katalogové nemá rádo sad

(upravil rvx73 22. 10. 2020 15:48)

Re: 2.1 audio řetězec k PC

k tomu LM3886 se můžeš inspirovat tady, jsou tam i nějaký výpočty

https://www.circuitbasics.com/design-hi … er-lm3886/

případně tady

https://www.electronics-lab.com/project … th-lm3886/

Re: 2.1 audio řetězec k PC

S tím LM3886 se nějak poperu...

Teď se seznamuji s problematikou DAC. Nejraději bych to vyřešil modulem. Můžete nějaký doporučit? Asi R-2R, potom ještě převodník USB/I2S. Jak je to s napájením? Koukal jsem, že se to dost řeší. Lze použít další vinutí na toroidu pro zesilovač nebo na to mám rovnou zapomenout a řešit to samostatnou Talemou?

Re: 2.1 audio řetězec k PC

Z vlákna:- Transiwatt-2010:- psal Opamp:- Tak jsem k tomu doma přifázoval 200VA toroid 58V (2x 29) určený pro DPA223.

Nehoří to a hraje to tak, že jsem rozhodnut postavit i druhý kanál. Rozhodně to už nemá "transiwattový zvuk" smile Obávám se, že to nechává LaMu Mk.2 daleko za sebou.






Poznámka:- LaMa - Mk2 je zesilovač s LM-3886. Asi tak, hoši. smile

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 2.1 audio řetězec k PC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£