Re: Mikropájka

používám nastavení na  300°C pro běžný pájení, a od 240°C se cín celkem rychle taví, a je fakt, že jsem  krom výběru hrotu nic nenastavoval. Návod vidím prvně.

Re: Mikropájka

Já mam nastavene 280°C a pájí to jak vzteklé i rozlitou zem..Napájení mám zdroj z notebooku 19V

Web

(upravil BV 29. 3. 2020 15:20)

Re: Mikropájka

Ide o to  aby teplota, ktorú to ukazuje, bola reálna. Preto je dobré to v menu nastaviť. Tesne po zapnutí, než sa elektronika zohreje, teplota vpravo dolu na displeji musí zodpovedať reálnej okolitej teplote.

(upravil marcin 11. 4. 2020 1:30)

Re: Mikropájka

Cín to taví v pohode na 280, ale:
BV: tá teplota je default nastavená na 21-22°. Tam netreba nič nastavovať, ak neletujem v sibírskej zime smile
Možno je chyba vo mne (používam nesprávny hrot) keď očakávam, že do 2-3 sek. po dotyku súčiastky a priložení spájky, sa cín rozleje aj cez prekov. Pri 300° to prekovy a hrubšie vývody nedá za menej ako 10-15s. Ale áno, netreba takú vysokú teplotu ako som písal, na 350 je to už OK, trochu veľa cínu som dal: https://i.postimg.cc/62LB0BYh/letovanie.jpg

Re: Mikropájka

Cín to taví v pohode na 280, ale:...

Zdá sa ti normálne, že pre cín s teplotou tavenia cca 190st. musíš nastaviť o 100 st. viac aby sa tavil? V tom menu je aj výber NTC/MCU, vyskúšaj..

(upravil mechanik 11. 4. 2020 12:16)

Re: Mikropájka

Možno to tie nákupy z číny. Každému to funguje inak big_smile Technologia je nepochybne dobrá. Len kvalitná implementácia nie je uplne lacná big_smile

Re: Mikropájka

Funguje to vyborne, vzhledem k cene neni co resit. Lip nez predrazeny Weller ap. Jen je treba projit vsechna nastaveni co to umoznuje..

Web

Re: Mikropájka

Veď vidím. BV, marcin...

Re: Mikropájka

2 mechanik
Mal som jedinú smolu, že som dostal vadný hrot (skrat na teleso).  2 sady neskoršie zakúpených hrotov (20ks) je  OK. Inak to funguje bezvadne a po správnom nastavení v menu (a voľbe skutočne použitého typu hrotu) to začne  taviť  pájku  pri nastavení teploty na max. 190stupňov. Na spájkovanie SMD používam 260st, na THT súčiastky asi 280-300 st. podľa robustnosti. S plochým hrotom bez problémov spájkujem aj veľké snap-in elyty na obojstrannú rozliatu meď bez thermal padov za 3-4  sekundy. Nastavenú teplotu dosiahne  po zapnuti asi do 10 sekúnd, teplotu drží +-2-3 stupne..Za tú cenu to fakt nemá chybu, uvidíme aká bude životnosť.

Re: Mikropájka

BV, veď píšem že je to dobrá technologia smile To vyhrievanie rovno v hrote.

Re: Mikropájka

Všetko mám nastavené, v režime NTC na okolitú teplotu, hrot BC2. Cín s tavidlom sa aj pri 390° pri niekoľko sekundovom letovaní súčiastky neprepaluje a teplotu som už znížil na 350° (a skúsim aj nižšiu s väčšou trpezlivosťou). Takže som zatiaľ spokojný, len ma prekvapila tá vyššia teplota. Ako som už povedal, možno je chyba vo mne, keď očakávam rýchle prehriatie THT aj cez prekovy. Som lenivý to prechádzať ešte z druhej strany smile

Inak v teplote problém nebude, tú som meral a sedí na to, čo ukazuje display.

Re: Mikropájka

Problém bude trochu aj v nevhodne použitom hrote. Je tenký a dlhý a rýchlejšie sa ochladzuje na špičke. Na prekovené THT by som skôr použil T12 D24
https://www.banggood.com/T12-D24-Replac … rehouse=CN

Re: Mikropájka

není to tenký, BC2 používám na běžný THT taky, na "kovářský" práce typu pájení vývodů na 18650 nebo snap-in kondenzátorů mám BCF3 a na smd něco tenkýho, z hlavy nevím. Samozřejmě na zapájení součástky s prokovem, bez thermalpadu na oboustranně rozlité zemi už je BC2 tenkej...  mě se osvědčily  hroty se "seřízlou" špičkou, pěkně se ta ploškou přitiskne k vývodu součástky a tím projde dost tepla na druhou stranu. Ale je to trochu o tréninku a o zvyku. Včetně toho, že některej hrot nebo některej ksger blbě měří teplotu. Mě stačí 300°C na běžnou práci, na "kovařinu" 350°C.  Spíš bych se zaměřil na nejnižší nastavenou teplotu, pri které snpb 60/40 začíná tát, a podle toho se tak trochu řídit, je to cca 200-220°C (v mým fluitinu je něco mědi a je to kvůli tomu drobek vyšší teplota) a potom když nastavíš o 80-100°C víc, tak jseš správně.

(upravil rvx73 10. 10. 2020 12:20)

Re: Mikropájka

Názorné video, jakých chyb se při pájení vyvarovat

https://youtu.be/Fp37DPZVdRI

P.S. máte někdo tu TS-80 případně TS-100 ?

(upravil mechanik 10. 10. 2020 15:56)

Re: Mikropájka

Ja mám na ceste tú JBC za cca 400€. Môžem potom dať vedieť. Ak by niekto ivažovsl nad niečim lepším než čínou.

Re: Mikropájka

mechanik: vědět určitě dej. Za 400€ to už musí umět pájet sama, ne?

Re: Mikropájka

Jbc mám doma, spokojenost. Ale po týdnu jeden hrot odešel. Hrotu mám hodně druhů, ostatní drží, měl jsem prostě smůlu.

Re: Mikropájka

Rvx ja mam ts-100 je to najlepsia pajkovacka co som kedy mal. Uz som s nou pajel hooodne veci niekedy cely den od rana do rana a v pohode. Pouzivam k nej 24V/5A adapter, takze pri tom napati ma dost vysoky vykon tusim 60w a je velmi lahucka, ako pero na pisanie takze sa s nou perfektne manipuluje. Ak by si ju mal odporucam updatnut firmware na novsi, ma ovela rychlejsie nahrievanie (fakt par sekund a muzes pajet) a rychlejsiu odozvu displeja aj udrziavania teploty.

Re: Mikropájka

Wili díky za info.

Re: Mikropájka

rwx73, mne išlo o kvalitu. Preto kupujem JBC. Pie že by vedela ktovie čo navyše.