Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Léta používám pro načítání CD program Exact Audio Copy (EAC) a pak to přehrávám z HD přes PC ve formátu FLAC. EAC má nastavitelný počet opakování při nekvalitním CD a píše protokol o chybách.
Umožňuje toho víc, dobrý návod je například na  https://www.svethardware.cz/exact-audio … vod/12133, je to sice z roku 2005, ale pořád platné. Zatím jsem takto přečetl vše, kromě některých vypalovaných CD na nekvalitních mediích.

Web

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

kratz napsal:

Na autolak to stacilo a vysledek po prelesteni pastama byl slusny. Takze kdyz to da 20 let starej 2-slozkovej lak, nejaka sance tu je. Najdu nejaky reklamni datovy medium, sroubovakem ho vylepsim a zkusime. big_smile.

Tak doufám že se potom dozvíme jak to dopadlo...

Tj. jestli to puvodni mechanika dokazala nejak poresit, tak spis nejakou "chytrejsi" mechanikou cteni - zkusit jinou polohu, zaostreni, ...

To je spíše dáno geometrií čtení v kombinaci s paprskem(nebo paprsky) a umístěním fotodiod - záznam je spirála a Sony se pohybuje po tečně kružnice,kdežto Philips na kyvném rameni po kružnici protínající kružnici (snad jsem to popsal dost polopaticky smile  )  každý se vyrovnává lépe nebo hůře s jiným druhem škrábanců...

Mě CD Maxell -výrobce Ritek zatím hrají spolehlivě,začínají být problémy se stejně starými TDK,ale jen s těmi co vyráběl Mitsui,original od TDK jsou bez problému čitelná i po 20 letech.

Léta používám pro načítání CD program Exact Audio Copy (EAC) a pak to přehrávám z HD přes PC ve formátu FLAC. EAC má nastavitelný počet opakování při nekvalitním CD a píše protokol o chybách.

Dříve jsem tento program také používal,dnes používám K3B a přesně opačným způsobem - občas si stahnu nějaký flac a vypálím CD.

A než sem někdo napíše   " kup si raspberry,nainstaluj volumio a nemusíš řešit škrábance a CD " tak mám raspberry4,samozřejmně jsem zkoušel volumio,moode,kodi atd. ( z GPIO na DAC) a výsledek je že to zatím kvalitou zvuku nemůže nahradit transport v mé aktuální sestavě...možná později nějaké raspberrry 5...6...7...na lepším HW,ale dnes ještě ne...

Ono stejně dnes jde spíše o kvalitu nahrávek.Kdo má možnost to porovnat s prvními CD z 80 let tak rozdíl pozná okamžitě...

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

prvním varovným signálem je žluť aktivní vrstvy CD-R (někdy obou) zatím se projevilo u značek EmTec, Agfa, nejvyšší čas překopírovat dokud jdou načíst

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Jo, to mě čeká. Mám tu zažloutlá CD, která, byť skladovaná v podstatě ve tmě, stejně mění barvu. Jo, překopíruju to, jenom se poohlížím po vhodné - "značce".

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Osobne som všetky CD vrátane kúpených odzálohoval do PC a všetky dáta mám trojmo.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Já je mám zálohované na externím disku. Jinak to nejde, a fotografie, o tom už vůbec bez debaty.
Disk je čtyři, ani ne, roky starý Maxell, s takovým tím pogumovaným povrchem, který se člověku nejdřív moc líbí, a pak by za to někomu dal přes držku! Takže já jsem to musel celé umýt v lihu, abych tu lepkavou sračku dostal z povrchu. A teď je tam holý plast. Už není moc hezký. Ale na to se nehraje.. že.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

https://www.cd-soundtrack.cz/oprava-bro … ray-disku/

(upravil stiglitz 20. 2. 2021 23:13)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Zeptám se ještě takhle. Mám úplně nové CD, třikrát přehrané, které má vlasovou rýhu rovnoběžně se stopou, kružnici. Ona tedy skoro není vidět... Je možné, že to nějak škrábla mechanika, nebo byla nečistota na nějaké další části, třeba na šuplíku?

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

To sa môže stať, ak z nejakých príčin mechanika vysunie CD, ktoré sa ešte otáča.

(upravil TigiGold 21. 2. 2021 11:26)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Stiglitz: Ano, pravděpodobné to způsobila mechanika. Bohužel některé přístroje nejsou k diskům šetrné. Vloni jsem dělal prohlídku sbírky CD a bohužel u zhruba 5 procent se vyskytují různé šrámy, občas i typu kružnice. Když jsem pak vybíral nový transport, zaměřil jsem se na tento aspekt a hle: Audiolab 6000cdt jsem vrátil prodejci ve 14denní zákonné lhůtě s tím, že mi slotová mechanika udělala rovný dlouhý škrábanec na zbrusu novém CD, pravděpodobně při automatickém zasouvání či vysouvání. Něco podobného se opakovalo v případě Cambridge Audio CXC (to už prodejce zuřil - chápu jej). Teprve druhá generace CXC byla OK a mám ji doteď.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

No, dobrý...

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Já vám dám vyhodit CD ! skvělý kávový podšálek, dekorace stěny studia, baru, prodejny...
plašidlo na ptáky - no možnosti je víc. Faktem je že nosiče z obchodů mizí (jako kdysi VHS)
ještě tak Maxell, Philips, Verbatim občas vidět je (Planeo, Tesco) předzásobte se.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

PC prodejny mají ještě dost,

(upravil dokken 7. 3. 2023 16:20)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

vyzkoušený mám na plexi/akryl vseho druhu Tempo na lesteni autolaku..maj to vsude
suchej hadr, tempo a 5-10 min rucni prace

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Tak tak. Leštíš spirálovitě, respektive kruhovitě, nebo křížem?

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Leští se ZÁSADNĚ vždy kroužky na kružnici.Podívej se na ten brousící stroj nahoře v tom svém odkazu a pochopíš. CD nejsou plexí ani akryl je to polykarbonát.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

stiglitz napsal:

Tak tak. Leštíš spirálovitě, respektive kruhovitě, nebo křížem?

je to jedno, to uvidis pod rukou, neni z toho trebat raketovou vedu
nema cenu to pitvat, vysledek bude vzdy lepsi jak pred