Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Driver pre analogový VU meter

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

RSS

Příspěvky [81 až 98 z 98]

Re: Driver pre analogový VU meter

Nemas na vystupe nahodou seriove odpory pred merakmi? Pripadne si uprav vstupnu citlivost prvym odporom na vstupe pre celkove zvysenie zisku

(upravil marcin 16. 8. 2020 14:37)

Re: Driver pre analogový VU meter

Áno, skúšal som ich aj zmenšiť až premostiť (odpor pred merákmi). Pomôže to k dostatočnému vybudeniu a spolu so zvýšením C4 až na 1u prestane ručička chaoticky kmitať cez pol stupnice. Zvýšením citlivosti sa ale zároveň aj znásobí problém prechodového javu pri zapnutí a vypnutí, kedy ručička vyletí do jednej/druhej strany až narazí na svoje fyzické limity. Pri C4 1u tuším nefungovala dobre funkcia hold, hodnotu držala strašne dlho.

Sorry, odhliadnuc od prechodových javov, to nefunguje tak, ako by som si predstavoval. Mám už  niečo rozpracované, tak potom sa podelím o skúsenosti.

(upravil Wili 16. 8. 2020 15:55)

Re: Driver pre analogový VU meter

neviem co myslis prechodovymi javmi, mne to funguje tak ze po privedeni napajania, rucicka vybehne na max a potom pomaly na nulu, cely tento proces trva cca 1-2 sekundy, ale mozno mam menej citlive meraciky s velkymi tazkymi rucickami. Mozno mas velmi citlive meraky alebo co, ak potrebujes obmedzit strelu pri zapnuti daj tam paralelne k meraku 1 alebo 2 diody pripadne dioda+odpor, tie absorbuju cokolvek co bude nad schopnostami meraku pri zapnuti.

Funkcia hold ma fungovat ako ti funguje, trvat neobmedzene dlho, idealne nekonecne, ale je tam casova konstanta asi minuta kedy to klesne dolu, hold = drzat, takze to drzi poslednu maximalnu hodnotu. Ked pride ina vyssia posunie sa rucicka na poslednu vyssiu a zase ju drzi.

skusal si ale menit aj vyssi zisk/gain prveho OZ? tento zisk by nemal mat vplyv na javy pri privedeni napajania, lebo spominas ze si menil len odpory na vystupe...

(upravil marcin 4. 9. 2020 17:02)

Re: Driver pre analogový VU meter

Prvá skúška (zapojenie na báze TA7318P):
https://drive.google.com/file/d/10MfKgH … sp=sharing

(upravil marcin 8. 10. 2020 7:40)

Re: Driver pre analogový VU meter

Konečne hotovo (nakoniec to nie je podľa McIntosh):
https://i.postimg.cc/LYLhckTW/IMG-4602.jpg https://i.postimg.cc/gwfDpW92/DPA380-vu-meter-schema.png

Krátke video

(upravil rvx73 7. 10. 2020 17:54)

Re: Driver pre analogový VU meter

ty šrouby by chtěly trochu zamaskovat (hliníkovej špuntík s vlepeným magnetem třeba), jinak velká paráda! wink

Re: Driver pre analogový VU meter

klobuk dole, mas to paradne...mas tam plexi alebo sklo ?

Re: Driver pre analogový VU meter

Ďakujem za pochvaly. Nad špuntíkmi pouvažujem. Vpredu je sivé sklo, skúšal som ešte číre a hnedé/bronz, ale toto sa mi zdá najlepšie .

Re: Driver pre analogový VU meter

Paráda smile

Web

Re: Driver pre analogový VU meter

Pecka

(upravil Wili 8. 10. 2020 13:25)

Re: Driver pre analogový VU meter

vyslo ti to paradne, ako si uchytil sklo? silikon alebo nejake odpruzene srubky alebo to tam len tlaci ten zadny panel za tym?

ako vyzera vrchna hrana, kde su tie panely naskladane na seba? Velmi vidno ten spoj alebo je to tak dokonale rovne ze to ani neje vidiet a zleje sa to vizualne dokopy?

tie povodne plexi kryty z merakov si dal tym padom dole? ako si tu upevnil teda meraciky? cez nejake distancne stpliky alebo k zadnemu panelu alebo ako?

EDIT: mimochodom ta schema s nastavovanim offsetu je velmi zaujimavy napad. Ked som experimentoval s meracikmi zistil som ze ak chcem nastavit nulu musia byt obidve pruzinky rovnako tuhe, lenze potom su velmi makke a rucicka ma pomalu odozvu (samozrejme podla velkosti rucicky, maly meracik je rychlejsi lenze velke su pomale) ale najlepsiu odozvu maju ak je pruzina cim tuhsia, co zase ale robi zle lebo posunie nulovy pod uplne mimo a merak zacne reagovat az pri vyssich urovniach. A prave tento offset co tam mas je perfektne riesenie na tento problem. Mozes mat aj merak s tuhou pruzinou, posunut mu vdaka offsetu nulu na spravne miesto a pritom sa bude vracat do nulovej pozicie velmi rychlo a mat aj pripadne VELMI rychlu odozvu yikes

Re: Driver pre analogový VU meter

marcin,máš to pěkné.Když vidím schéma,říkám si díky za moje měřáky kterým stačí dioda a odpor.

(upravil marcin 8. 10. 2020 16:22)

Re: Driver pre analogový VU meter

Ďakujem všetkým.

@Wili: Keď som skúšal číre sklo, ktoré malo 3mm, tak bolo odpružené silikónovými tlmičmi na šuflíky smile Farebné sklo sa robí od hrúbky 4mm a to je pritlačené iba zadným panelom. Dosadlo to pekne, nie je to síce na 100%, keďže plechy nie sú dokonale rovné a ani nemajú presnú hrúbku, ale to vidno až pri úplne detailnom pohľade.

Na vrchnej strane spoje vidno nie je to zďaleka dokonalé, ale tomu sa zrejme zabrániť nedá. Čakal som že to bude horšie, hlavne že si úplne nesadnú otvory na skrutky, ktorými sú panely vzájomne pospájané a že to nepôjde vycentrovať.

Pôvodné plexi sú samozrejme dole a meráky upevnené každý dvoma skrutkami na spodnej strane. Najlepšie to vidno asi na foto, sorry za kvalitu.

Vidíš, nad tým offsetom som takto nerozmýšľal. Na merákoch je jemne povolená stredová skrutka a vycentrované na nulu sú tým trčiacim cicíkom. Ak sú príliš dotiahnuté majú meráky väčšie tlmenie. Offsetom som nastavil iba nulu na výstupe driverov. Mne sa celkom osvedčila tá regulácia tlmenia, ktorou som dorovnal rozdiely v pružinách, lebo tou stredovou skrutkou sa to jemne doladiť nedá, resp. je to omnoho pracnejšie.

Tu je galéria pridal som tam aj foto hrany a uchytenia merákov.

Edit: jedna vec ma prekvapila, ako presne meráky ukazujú úroveň signálu takmer v celom rozsahu od -30dB po +3dB, testované 1kHz sin pri kalibrácii, ručičky ukazujú cca v tolerancii +-0,5dB oproti úrovni nastavenej na predzosilňovači (ten tiež ukazuje úroveň v dB, ktorá je ovládaná pomocou relé).

(upravil Wili 8. 10. 2020 16:59)

Re: Driver pre analogový VU meter

pekne ti tam sadli tie meraky do vyrezov potl

uz som aj zabudol na tie vyrezy ala rucky na prenasanie, vyzera to super, a z vrchu je to teda riadne masivne ak su 3 na sebe, pasuju jeden k druhemu fakt dokonale, vyzera to pomaly ako jeden kus, nadhera smile vies ako to je v hig-ende cim tlustejsi panel tym lepsi zvuk, takze si to vyhral na plnej ciare dev

Re: Driver pre analogový VU meter

marcin, velmi vkusné, vyzerá to profesionálne. Ten panel by stačil opticky tých 10-20mm. 30 už je dosť extrém smile Neviem kedy som videl krajšie diy z vlastnej hlavy. Teda nie kopia.

Re: Driver pre analogový VU meter

Fuuu, fakt ďakujem chalani, to som nečakal! wink

@mechanik: súhlasím, hrúbka predného panelu je extrém aj pre mňa. Dôvod bol však konštrukčný, na prednom panely sú uchytené aj trafá, ktoré som mohol posunúť dovnútra iba o cca 5mm. Trafá zároveň čiastočne prekrývajú otvory pre "motor" merákov a dávať meráky ďalej od seba, by už nebolo dobré z estetického hľadiska. Proste, bolo tam množstvo limitujúcich faktorov a zároveň som nechcel meniť celú krabicu (je to hotový zosilňovač, na ktorom som menil iba predný panel). Inak pôvodný plán bol, aby predný panel bol z jedného kusu a neboli viditeľné spoje jednotlivých plechov. Hrúbku panela nad 10mm však QP nemá štandardne v ponuke, cena by šla nahor a vlastne diskusia o tom nejak zakapala...

(upravil 11. 1. 2023 22:05)

Re: Driver pre analogový VU meter

Ahoj, tento vu metr co jsi postavil je připojený na vstup signálu do zesilovače, nebo na výstupu zesilovače?
Díky za info

Zde jsem předělal z obrázku data opět do Eagle.
Udělal výstup kompletní pdf, kde na stránce (2) spodní strana je zrcadlená + schéma.
Obsahuje surová data eaglu - pro další možnost editace
Dále, výstupní soubor pro továrny kde vyrábí PCB
Dá se sehnat, jak originál Toshiba TA7318P, tak i op275p (Jen cena je trochu vysoká, jinak jsou funkční Ebay)
Relé FTR-B4CA4.5Z - skladem Conrad
https://ulozto.cz/file/7NKnvbKdz8Vv/vu- … MWJRuwAzD=

(upravil dokken 12. 1. 2023 17:56)

Re: Driver pre analogový VU meter

marcin velmi pěkné opravdu
zkus prosím krátké video

jinak polácí dělaj fajn stěrače modushop.pl

https://www.youtube.com/@modushoppl4217/videos

Příspěvky [81 až 98 z 98]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Driver pre analogový VU meter

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£