(upravil kratz 7. 10. 2020 1:22)

Téma: Pokus o 60V stabilizátor

Než mě rozcupujete, tak čestně a sebekriticky přiznávám, že k napájení koncáku bude stačit ustřihnout vše co je za C1-C4. smile
Ale když už tuhle zhovadilost nosím asi 10 let v hlavě ...tak si chci aspoň ověřit jestli to má právo na život. big_smile

Zadaní je jednoduchý - vytvořit symetrický regulátor napětí s LM 317/337, který zvládne napětí na výstupu > 60V a proud kolem 10A.
na http://kratz.irc.cz/plosne_spoje/stabil … schema.png je schéma, který bych rád dotáhnul do funkčního stavu.

Na vstupu je nějaký můstek co snese 15A. Pak baterie kondenzátorů na posbírání veškeré energie ve vesmíru. Viděl jsem teď v katalogu 10m/80V, tak šup tam s nima a můžou se tam ještě rozmnožit.
Spodek pod LMkama je opsaný z datasheetu, tam asi není moc co vymýšlet. Uo = 1.25 * (1 + (R3 + T1) / R1) - při hodnotách co tam jsou je napětí nastavitelné mezi 53 a 68V, takže naladit 60V by mělo jít dobře. Rozsah je jen o rozložení odporu mezi R3 a T1, ale nesmí jít přes rozdíl co otevře T5.

T5, ZD1 a R5 je pokus o ochranu LMka před napětím >40V během přechoďáku po zapnutí. Tj. pokud mezi vstupem a výstupem LM 317 je víc jak 36V, tak to zenerka pustí a na R5 by se mělo objevit napětí co otevře T5 a udrží napětí mezi oběma koncema lehce pod 40V. Případně bych mohl U ZD snížit na 33V, ať je větší rezerva.
Ale nevim, jestli to zafunguje jak má, když někdo ten obvod zapne do plný zátěže.

T1 a T3 - tam si nejsem úplně jistý jestli LMko se svýma 1.5A max. stačí na otevření samotnýho T1 na plných 10A. V datasheetu pro BD 911 je uvedený, že při IC = 10 A je garantovaný zisk (DC current gain) pouhých 5.

Mě tohle napadlo, když jsem si omylem nechal udělat 2 300W toroidy pro PowerBase zesík s napětím na sekundáru 2x 45V. Ono √2*45=63,64 a napájení těch desek má být 60V. Nevím, jestli skoro 4V navíc nebude dělat neplechu.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

ještě ti chybí zenerka mezi adj a IN, tam po zapnutí bude taky zbytečně velký napětí.
Ale na celý tohle bych se vybodl. Napětí za usměrňovačem bude ještě vyšší, trafa se vyrábí na jmenovitý výstupní napětí při zátěži, tj naprázdno tam bude ještě o dalších 6-10V víc. Řešení je několik, pokud nemá trafo zalitej střed, není problém pár závitů odmotat, nedejbože navinout na prase opačným směrem. Takhle velký trafo bude mít tak 1z/1V... A nebo se dá pár závitů přidat na primár, tím se změní převodní pom ěr trafa a navíc drobek sníží sycení. Další možnost je upravit ty moduly, aby v pohodě vydržely, předpokládám, že na nich budou kondíky na 63V , SOA ani Uceo tranzistorů snad nebude hnaný na krev...

(upravil danhard 7. 10. 2020 9:35)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Do výkonového zesilovače lineární regulátor nepatří.

Úžasné, papírový BD911, který je použitelný tak do 5A, napájí dva 20A koncáky, kde se dá očekávat minimálně 20A špičkový proud (60V, 3R) v normálním provozu.

Trafo má 45V naprázdno, nebo při jmenovitém proudu ?
√2 je jen převod mezi efektivní a maximální hodnotou ac napětí, počítání s trafem a usměrňovačem je trochu složitější.
Ale nejjednodušší je to změřit a to i při max. toleranci sítě.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Do série s primárom sieťového trafa zapojiť sekundár nejakého trafa 230/24V/50-80VA. Zapojiť tak (ako autotrafo), aby sa tých 24V odčítalo od sieťového napätia pre zosilňovač. Takže sieť sa zníži o cca10%, navyše to bude trochu fungovať aj ako "stabilizátor" a filter a výkonové trafo bude menej sýtené, bude tichšie. A nebude to zbytočne vykurovať..

(upravil Otas 7. 10. 2020 10:36)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Přimlouval bych se za Kaedovo řešení, nebo to od BV.

Jinak na místo BD911/12 + budiče je to na minimálně MJ11015/16, i ty se budou občas potit a chraň to pánbůh proti zkratu sad.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Trafo je audio verze se zalitym stredem z Tronicu, s tim asi nic nenadelam. sad Takze koupim aspon 25A diodovej mustek, za to stadecko kondenzatoru a zmerim kolik tam bude. Pak se podivam po nejakym 24V trafu a aplikuju co radi BV.

Ten stabilizator chci dotahnout, ono na nejaky oziveni nebo jiny hratky se moznost regulace muze hodit, ale musim jeste poresit ochranu proti zkratu a nejakou bezpecnejsi regulaci pod LM - tam kdyz se da potenciometr se kterym se bude pravidelne tocit, tak az jednou odkraci do vecnych lovist, posle mi tam max. napeti na vystup taky. Kdysi na netu jsem videl nejakou alternativu zapojeni do ADJ, ktera je bezpecnejsi.

(upravil Otas 7. 10. 2020 12:33)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Ono s regulací to bude pro ty tranzistory hodně těžké. Kdybys potřeboval třebas +- 30 V, tak ty trandy velký odběr nevydrží. I nadproudové ochrany by měly být dosti sofistikované, i 200W tranzistor můžeš ve zkratu zde zatížit jen 3 A a to ještě jen krátkodobě.
Před cca 40 lety sad jsme to s kámošem řešili tranzistorovým omezovačem proudu s tyristorovým odpínačem (přes RC člen zpožděn vypínací impuls. To stál KD503 280 Kčs, tak chyba hodně bolela.
Jinak pro účel, který chceš realizovat, kdy je potřebné jen chránit proti přepětí, bych já volil jen zcela primitivní řešení se zenerkami, pár odpory a výkonovými prvky. Lze k tomu přidat 2 trandy a 4 odpory na omezení proudu. Ale zkrat to nevydrží. To řešení s dalším trafem je lepší.

(upravil kratz 7. 10. 2020 16:54)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Jasne, ochranu proti pretizeni to chce resit odpojenim, jinak se to upece. Idealne kombinace mereni proudu na vystupu + termistor na chladici, pricemz kazda z tehle veci to odpoji a nekde rozsviti varovnou ledku.
Edit: A jeste by bylo fajn indikaci prekroceni max. proudu resit jako funkci napeti mezi vstupem a vystupem 317/337.
Tohle dratovat jen tranzistorama uz je na moje schopnosti priliz slozity vzhledem k tomu, ze to je prvni obvod po asi 15 letech co jsem spatlal a davno tyhle veci nedrzim v hlave. sad

Jako programator bych tohle resil 3-stavovym automatem - OK - moc proudu - prehrato. Pricemz pocatecni stav je OK, do chybovych stavu to prepne indikace a navrat do OK bude vyzadovat zasah zvenku. To se da zakodovat 2ma bitama. Pokud bych to drzel treba v 2x D-cku KO a resil jako asynchronni automat, tak kodovani 00, 01 a 10, na prechodech je zmena jen o 1 bit, tj nejaky hazardy v logice moc nehrozi, logicky fukce prechodu budou primitivni - 3 vstupni bity (proud, teplota, cudlik) do 2 stavovych bitu KO a svitici ledky muzu brat rovnou z jednicek chybovych stavu KO.
Jenze to znamenat hratky s CMOS (nebo jakoukoliv jinou) logikou a zbytecny veci navic vcetne dalsiho zdroje napeti na desce.

Jenze jak jinak tohle postavit? Tranzistorova logika bude o rad slozitejsi a ja uz jsem generace, co se ji nastesti vyhla. big_smile

Toz jak? Mam si po letech zopakovat Karnaughovy mapy a spocitat tu logiku? Pomuze mi to nekdo obalit mericima tranzisturkama co mi vyprodukujou logickou 0-1 pro merici vstupy?

Edit: Ale ted uz se tu bavime o ozivovacim zdroji, tohle rozhodne nebudu cpat do zesilovace.

(upravil Otas 7. 10. 2020 17:55)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Mno, ono je to ještě složitější s těmi stavy, protože je třeba chránit výkonové trandy před překročením příkonu (což navíc závisí i na momentální teplotě). Tady už se dostávám přes mé schopnosti. Nejsem obvodář a nemám vzdělání v oboru.
Obvod překročení proudu sejme napětí na sériovém odporu v silové cestě na každé straně - zároveň omezí proud na zadané maximum. Z toho udělat 0-1 zřejmě půjde - bude to muset být zpožděno, aby se daly nabít případné kondenzátory na zátěži.
Maximální příkon trandů lze změnou povoleného maximálního proudu alespoň mírně ovlivnit sejmutím napětí před regulací (zřejmě tak, jak jsi to myslel u snímání vstupu a výstupu těch 317/337). Jako se to dělá u ochran NF zesilovačů. Do správného plnění a využití SOA (bezpečné oblasti provozu trandů) bude mít tahle analogová logika určitě daleko. Ostatně jako u zesů smile.
Přehřátí - vysoká teplota 0-1 se zajistí třebas tepelným spínačem. Ale optimálně by to muselo přepočítávat SOA podle teploty (a také ovlivňovat ten maximální proud), aby to bylo chytré, takže by to muselo být analogově, jak, nemám zdání. Anebo celé převést do procesoru a ten by si s maximálním proudem hýbal dle teploty.
Samozřejmě požadavkem je synchronnost obou větví minimálně při nastavení napětí a vypnutí.
Ano, je to pořádná výzva smile.
Lepší cesta mohou být spínané zdroje, především jejich zásadně nižší ztrátový příkon, určitě existují nějaké speciální obvody.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Zbytočne si to komplikuješ. Za posledný rok, rok a pol som oživil asi 15-20 rôznych zapojení zosíkov + plus úpravy na nich a stačili na to ochranné odpory na miesto poistiek a neodpálil som pri oživovaní jedinú súčiastku.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Otas napsal:

... Ano, je to pořádná výzva smile.
Lepší cesta mohou být spínané zdroje, především jejich zásadně nižší ztrátový příkon, určitě existují nějaké speciální obvody.

To jo. Pokud by to melo umet vsechno co popisujes, tak uz bych se vyprd na matlani se s logikou a rovnou vsechny indikace pres DA prevodniky a porty poslal do jednocipu kde se sepise programek co se s tim vyporada. Ale to se pracnost dostava na level, ktery tomu asi nikdo nechce obetovat.

To co jsem navrhoval puvodne mam v podstate predpripraveny: http://kratz.irc.cz/plosne_spoje/ochrana-zdroje.pdf
2 mapy o 5 vstupech, vypadly z toho celkem rozume realizovatelny funkce protoze se to krasne zgrupovalo. Ted uz to jen prepsat na kaskadu nandu, prohlidnout jestli tam neni hazard a je hotovo. Podle me to na zakladni ochranu pred obcasnou chybou staci.

Nicmene uznavam, ze linearni stabilizatory uz jsou pro tyhle aplikace par let za zenitem, ale zas ma to svoje vyhody ...
ohrivac na kavu a parky je soucasti vyrobku. big_smile A konstrukce je porad jednodussi nez spinanej zdroj a nemosi se k tomu motat spule.

Ale asi nakonec vymeknu a podivam se po obchodech, jestli se neco hotovyho nenabizi za rozumnou cenu.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

František: Na oživení zesiku používám žárovku v sérii s napájením 230 V. Naposledy včera smile (ale jen na rozjezd po opravě studeňáku na mém stařičkém, leč skvěle hrajícím domácím Texanu). Odpory namísto pojistek už jsem zavrhl, je to pracné.... Navíc často ani pojistky ke koncům nedávám já, nebo nedávají výrobci.

(upravil kratz 7. 10. 2020 22:11)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Jeste jsem nekde na netu objevil toto: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums … oj_143.png
Prekresleno do citelnejsi formy s >40V vychytavkama zde: http://kratz.irc.cz/plosne_spoje/stabil … 60v-v2.png

T1 se otvira napetim na 2 odporech vlevo. Ten horni je zanedbatelnej, tj. ridi se hlavne proudem co tece pres LMko.
Pridali k tomu primitivni skrtitko z T2 a odporu. Takze by to asi prezilo i zkrat, ale kdyz se otevre T2, tak LMko dostane slusnou proudovou naloz a spusti se jeho interni ochrana proti zkratu. Takze vystupni napeti zacne klesat, otevre se T3 ....
Skoda ze mam nulovy zkusenosti se simulacema. Tohle bych rad videl v ustalenym stavu do zkratu. big_smile Jen ta virtualni klobasa na chladici tam asi nebude.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Otas: ako môže vyzerať doska bez ochranných poistiek v napájaní sem myslím dával BV.
Inak sa dá použiť jednoduchý prípravok z dvoch vypálených poistiek a na nich naspájkované ochranné odpory...vymeniť "prípravok"za poistky je potom hračka smile žiarovku som neskúšal, zrejme bude vhodná práve tam kde tie poistky nie sú.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

dobry stabilizator vratane ochran bol tusim na diyaudio k nejakemu 200W CFA mosfetu, ak si dobre pamatam robili to s obyc 2sc5200 alebo niecim takym skus sa tam pohrabat a najdes to, mozno to bude dobra inspiracia.

Frantisek presne take nadpajkovane odpalene pojistky pouzivam tiez smile mam tam 100R/5W smile

(upravil František 8. 10. 2020 0:22)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Asi myslíš ten od dadoda.
https://www.diyaudio.com/forums/solid-s … mp-92.html
Zložitý asi ako priemerný CFA zosík.

Používaš ich preto, lebo sú praktické big_smile a stačia na väčšinu oživovaní zosíkov smile


kratz: popisovať ako má fungovať to zapojenie tu nemusíš. Pri napájaní 63V ti pri skrate vyhorí T3 a zrejme strelí LMko.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

K zapojení s lm3x7 mám poznámky: co se stane, když se výstup přetíží? - bude na něm úbytek přes 60V, tj konce akce. Podle mě tudy cesta nevede.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Ono by sa dalo použiť predregulátor (ZD stačí na 15V):

https://www.eevblog.com/forum/beginners/design-of-circuit-for-0-24v-5amp-regulated-power-supply/?action=dlattach;attach=352281;image

Posilniť celok trojicou PNP výkonových trandov a nadprúdovku nastaviť len pomerom R3 a R4 (R4 bude vlastne 3x v každom emitore trandu). Kresliť sa mi to nechce, označenie odporov podľa tejto schémy:

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/zdroj_143.png

Ale celé to je zbytočné, stačia odpory na poistkách.

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Vsechno se da vyresit spinanym zdrojem symetrickym, ktery je nutno akorat dobre odrusit.
Dokonce i levne cinske symetricke spinane zdroje, lze bez problemu doplnit o odrusovaci filtry, jak na sitove strane, kupr, schaffner, na vystupu dodelat dva symetricke PI clanky a doplnit filtracni kapacity.
I tak to nebude drazssi, jako to toroidni trafo a vsechno kolem toho, laborace a spalene tranzistory.

(upravil samponek 8. 10. 2020 23:02)

Re: Pokus o 60V stabilizátor

Jde to vyřešit zadarmo využitím starých, vyřazených PC zdrojů.
Zdroj je regulovatelný od 10V do 28V, má zkratovou ochranu a nastavitelnou proudovou ochranu od 1A do 20A
Zdroje lze zapojovat do série pro získání symetrického napětí.
 
https://i.postimg.cc/TKBnx4FC/zdroj-20-V-20-A.jpg