(upravil stiglitz 3. 10. 2020 21:01)

Téma: Poškrábané CD, vyhodit?

Ahoj lidi, hledal jsem, kam to fláknout, ale vhodné vlákno jsem neobjevil. V bazaru jsem za asi dvacku před časem našel No Doubt - Tragic Kingdom, a dnes jsem ho zkusil přehrát, tak ne, nic, a pak teprve jsem přes brýle viděl, že je dodrápané ale tím stylem, jako by to udělala mechanika, čočka, ty rýhy jsou jako gramodeska, jestli to někdo tahal v discmanu, nevím. Jinak obal, všechno je skvělý, výborný stav, tak se ptám, jestli má někdo tip. Děkuju.

(upravil kratz 4. 10. 2020 1:44)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

CD medium ma ze strany zaznamu dost silnou vrstvu polykarbonatu. Nemyslim si, ze to bude poskrabany az na zaznam. Tj. je tu moznost to zbrousit a prelestit.
https://www.prodejdvd.cz/oprava-disku-cd-dvd

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Prohlédnout proti světlu jestli není poškození i ze strany potisku.Jako první pomoc už velmi dlouho s úspěchem používám na drobné škrábance a ztrátu odrazivosti (zašednutí-oxidace?) tuto jednoduchou ruční leštičku

https://imagesharing.com/uploads/20201004/26c1f818b8baaed95061e28b6a29ffebccc83ecf.jpg

Na hlubší rýhy je už opravdu potřeba brousící mašina v odkazu výše...

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Díky za tipy, kouknu.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

žlutý kontejner

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Tak ne, Maxi! Přijeli jsme od rodičů, zalezl jsem si s leštěnkou na autolak a flanelovým hadrem, a leštil, a leštil. Šmouhy jsou pryč, jen jedna nejhlubší je ještě trochu vidět. Tak už hraje nejenom tohle cédo, ale i pět jiných, který jsem nějak nahromadil. Nechápu, jak múže bejt někdo takový jetel, a nosič, za který dá třeba i petikilo takhle dokaličí.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

jo tak origoš...to krapet mění situaci, něcomálo zachránit se dá vyleštěním disku
zubní pastou, příspěvek najdeš na guglu raz-dva

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil kratz 4. 10. 2020 23:27)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Zubni pasta zrovna moc dobry lestidlo nebude. smile Kdyz uz, tak bych zkusil brusny papir 2000 (da se sehnat ve specialkach s autolakama) pod vodu na hruby ubrani vrstvy a lestici pasty na autolak G3, G6 a nakonec G10. Vysledek musi byt vyrazne lepsi.
Kazdopadne profesionalni zbrouseni u firmy co na to ma vybaveni je nejlepsi cesta. Domacim bastlenim to nikdy neudelas opravdu rovny.

CD zaznam je zakodovan pomoci samoopravneho BCH kodovani, takze kdyz se obcas nejaky bit precte spatne, nic dramatickeho se nestane. Tj. obcasne drobne skrabance ktere jsou kolmo ke stope zaznamu nevadi. Ale to cos popisoval - ryhy rovnobezny se stopou je problem. Tam shluk chybne prectenych bitu snadno moznosti BCH kodu prekona.

(upravil maxell 5. 10. 2020 9:31)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

no to víte...my odchovanci vinylů za pár stovek kus z hudební burzy pod širákem umíme s nosičem přiměřeně šetrně zacházet, cedo vydrží víc (skladování bez obalu v zaprašené zásuvce auta nebo
v kufříku ve fyzickém kontaktu se svačinou) ale ne zas všecko

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil kratz 5. 10. 2020 13:17)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

maxell napsal:

no to víte...my odchovanci vinylů za pár stovek kus z hudební burzy pod širákem umíme s nosičem přiměřeně šetrně zacházet, cedo vydrží víc (skladování bez obalu v zaprašené zásuvce auta nebo
v kufříku ve fyzickém kontaktu se svačinou) ale ne zas všecko

Vinyl byval za 120 Kcs od supraphonu pokud to bylo LP a zahranicni nahravka. Jinak vetsinou pod stovku. smile Ale je fakt ze vzhledem k 2000 Kcs prumernymu platu to byl docela masakr. Dneska clovek bere 20x tolik a cena LP je 500-700 Kc, takze se to docela da.
Ja mam taky radsi zaznam z desky, i kdyz "teoreticky" ma horsi vlastnosti. Ale usi to nejak lip berou. big_smile

Edit: Ale CD/DVD taky nevydrzi vsechno. Jak se to skrabne zvrchu skrz potisk, tak to byva konecna. Tam moc velka fyzicka ochrana neni.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

to je sice pravda, Floyd, Purple za 80 Kčs, Bee Gees, Smokie již za 120 Kčs
domácí kapely 36-44 Kčs měl jsem na mysli nabídku poloilegálních burz které
občas vybrali políši, docela byl adrenalin a sport tam někdy jezdit...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

maxell napsal:

... měl jsem na mysli nabídku poloilegálních burz které
občas vybrali políši, docela byl adrenalin a sport tam někdy jezdit...

Jasne, to byl trochu jiny level nakupovani. big_smile 1 deska za 1/4 mesicniho prijmu. Ja byl nastesti v ty dobe jeste student. Ale predstava ze budu delat nekde ve vumsu za 1700 hrubyho kdyz budu mit ako absolvent stesti a z toho nejak vyzit ...fuj.

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

takže, zpět k tématu: je paradoxem že dvd plajer bezchybně načte dvd vč kopii
kdežto CD ne a to ani originály, jo a ta mechanika je téměř nepoužívana
nosiče jsou uskladněny v krabici a ve stínu, stálá teplota. špinavá čočka laseru ? může být,
suché vodící kolejnice vozíku ? to samý...
PS. nepoužívat denaturák ! jenom IPA roztok z lékárny

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Možná proto, že laser pro práci s CD má vlnovou délku 780 nm (infračervená), pro DVD je tam jiný s vlnovou délkou 650 nm (červená).

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

No,pár odpovědí a v nich tolik nepřesností...

" Kdyz uz, tak bych zkusil brusny papir 2000"  -  to bych já naopak vůbec nezkoušěl protože zrnitost 2000 je hodně málo a polykarbonát potom už nevyleštíš...

"Domacim bastlenim to nikdy neudelas opravdu rovny" - to kupodivu není nutné (viz princip optického záznamu) laser se zaměřuje automaticky na vrstvu záznamu,nikoliv
                                                                                         na plochu,vyleštěná drobná propadlina je menší zlo než škrábanec který láme paprsek...

"Tj. obcasne drobne skrabance ktere jsou kolmo ke stope zaznamu nevadi. Ale to cos popisoval - ryhy rovnobezny se stopou je problem" - to je pravda jen z části a záleží na
                                                                                        druhu mechaniky.Original Philips s kyvným ramenem se vypořádal celkem dobře s drobnými škrábanci rovnoběžnými
                                                                                        se stopou,větší problém byl s těmi kolmo ke stopě.U Sony se saněmi které jsou dnes preferovanou koncepcí je to
                                                                                        přesně naopak...

"nosiče jsou uskladněny v krabici a ve stínu, stálá teplota" - zub času hlodá i ve tmě a za stálé teploty smile životnost CD-R je max 20 let,potom vybledne barvivo,lisovaná
                                                                                        CD do oxidace napařené hliníkové vrstvy a životnosti polykarbonátu...jestli chceš záznam na 300 let musíš si na to
                                                                                        koupit Ultradisc 24K Gold ...
A ted´ jedna  ukázka jak je Red Book benevolentní norma aby to zvládl lisovat i šikmooký soudruh a zároven i opravný kod v převodníku...změřený průměr unašeče 14.96mm (výrobce 15mm +0.005, -0.030) změřený otvor v CD 15.03 - 15.08  tzn.vůle na středu v nejhorším případě 0.12mm  přitom příčný odstup stopy je dle normy jen 1.6um=0.00160mm a přece to hraje...

Junji Kimura (Sakura Systems 47 Laboratory) "Proč další formáty,ještě jsme dostatečně nezvládli  ani 44.1/16 "  smile

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Leonardo, díky za vyčerpávající odpověď. Dověděl jsem se dost zajímavého, díky!

(upravil maxell 6. 10. 2020 5:22)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

ano, pokud to nejsou - náhodou - nosiče Verbatim AZO s garantovanou čitelnosti 100 let...
tato báchorka oběhla internetem celý svět, nezbývá než počkat a uvidíme pak sami

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil kratz 6. 10. 2020 22:10)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

maxell napsal:

ano, pokud to nejsou - náhodou - nosiče Verbatim AZO s garantovanou čitelnosti 100 let...
tato báchorka oběhla internetem celý svět, nezbývá než počkat a uvidíme pak sami

Ja mam doma par CD medii Yamaha, na ktery jsme vypalovali cca v roce 1992 na SVTI v Dejvicich na FELu. Tehdy stalo jedno 200 Kc, ale i po skoro 30 letech se porad daji precist. Ale napriklad CD Maxell vydrzely par let a dneska s nima muzu maximalne plasit ptaky na stromech.

(upravil kratz 6. 10. 2020 22:35)

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Leonardo napsal:

Kdyz uz, tak bych zkusil brusny papir 2000"  -  to bych já naopak vůbec nezkoušěl protože zrnitost 2000 je hodně málo a polykarbonát potom už nevyleštíš

Na autolak to stacilo a vysledek po prelesteni pastama byl slusny. Takze kdyz to da 20 let starej 2-slozkovej lak, nejaka sance tu je. Najdu nejaky reklamni datovy medium, sroubovakem ho vylepsim a zkusime. big_smile

Co se tyce tech skrabancu, pokud pouziju kod s nejakou Hammingovou vzdalenosti N, dokazu opravit (N-1)/2 chyb prectenych v zakodovanem bloku. U skrabance kolmyho na stopu je pravdepodobny, ze v ramci 1 bloku dat tech necitelnych bitu bude pomerne malo. Takze je sance, ze pocet chyb nepresahne limit toho, co se da opravit. Tady je matematika celkem jednoznacna.
Tj. jestli to puvodni mechanika dokazala nejak poresit, tak spis nejakou "chytrejsi" mechanikou cteni - zkusit jinou polohu, zaostreni, ...

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

aaa, FEL Dejvice, a co knajpu "Na slamníku" znáte, studenti ? já jo, kde ty loňské sněhy jsou...(1988)
pravda pravda moje oblíbená značka maxell selhala ale akční cena v Tescu tak nějak stavu odpovídala
Imation, Benq, Philips no a citovaná Verbatim (zkrátka co je zrovna v krámu) zatím drží

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)