Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

(upravil kratz 2. 10. 2020 13:19)

Téma: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Nejprve cestne a sebekriticky priznavam, ze ackoliv jsem absolvent FEL na CVUT, tak muj obor jsou prekladace na katedre pocitacu u Melichara a NF technice jsem se uspesne cele ty roky studia vyhybal. smile Tak zkousim najit nejakou vhodnou radu tady. Zesilovac v A-B tride jeste rozeznam a byly i doby kdy jsem se pokousel neco zbastlit (pokusy s TDA 2030 a nejaky korekce a RIAA s OZ - dodnes to hraje, ale operaky docela sumi a ta 2030ka si k tomu taky svoje pridava, pak nejaky 350W kus s IRF 640/9640, ktery jsem pred lety po telefonu resil se Sinclairem a skoncil kdysi v bedne na pude, protoze vyrobce totalne zmenil charakteristiky a linearne to bylo nepouzitelny, PE 1997/07), ale akustika a konstrukce beden jsou pro me jedna velka neznama.

Davam si doma dohromady retro sbirku audio techniky z 80-90 let ...i kdyz tehle kousek je az 2001. Mam nejakou uchylnou slabost pro Teslu (MC 600Q, MC 260, ...), ale zesilovat treba ten gramofon pomoci AZS 223 mi prislo skoda, tak jsem byl docela rad, ze jsem objevil Yamaha AX-596 za rozumnou cenu.
Co se tyce zesilovace, predpokladam, ze kus vyrobeny cca 2001-2005 bude jeste celkem v pohode. Tj. i kondenzatory (elyty) budou mit jeste par let zivota pred sebou.

Podle specifikace zesilovace

  • 20-20kHz THD 0.015% pri 100W

  • THD 0.7% pri 140W / 8 ohm

To bude chtit bedny kolem 140W / 8 ohm

A tady moje badani konci, protoze netusim, co by k tomu kvalitativne mohlo pasovat. Zaroven se nebranim (resp. bych to i uvital) si neco postavit sam. Vybaveni pro praci s drevem mam. Nejakou tu mikropajecku a multimetr rovnez. Ale potrebuju se dostat k hotovemu navrhu (bedna, frekvencni vyhybka, cim to osadit).

No a pak ten AZS 223. Poridil jsem si to z nostalgie za par korun, ale premyslim co s nim. Reseni by mozna bylo zachovat bednu a dovnitr dat nove desky. RIAA by mohl poresit Actidamp Mk3 od Dudka, pokud vim, nekdo se tu zabyval jeho aktualizaci a snad se da hotovy tistak + osazeni jeste sehnat.
Dalsi modul jsou korekce a napasovat je na mechaniku ty krabice. Patrim jeste ke generaci, co dokaze vzit milimetrovy papir a tuzku a nakreslit si plosny spoj a pak to prekreslit tusi na pauzak a udelat fotocestou. Mam na pude par linearnich stabilizatoru s LM317/337 vzniklych timto procesem a rovnou bych je mohl recyklovat i pro tuhle hracku. S cim potrebuju porradit je nejake kvalitni funkcni schema korekci - 3 pasma + hlasitost. Teoreticky bych mohl pouzit i navrzeny tistak, ale roznisteni potenciometru nezmenim a budu to muset "nadratovat".
Prepinace AZS 223 mezi vstupama, RIAA a korekcema nadratuju rucne, original shema AZS 222 tu mam takze tam je celkem jasno. No a pak je otazka co tam dat za koncak aby se tam vesel. Na pude se mi sice vali nedodelany PowerBase, ale jen trafo na nej by zabralo pul bedny. big_smile Takze to chce neco kolem 100W - co treba DPA220 rovnez od Dudka. Za mych mladych let to byl kousek vychvalovany do nebe. Stavel ho nekdo v posledni dobe, pripadne delaly se tam nejake upravy?

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

kratz napsal:

RIAA by mohl poresit Actidamp Mk3 od Dudka, pokud vim, nekdo se tu zabyval jeho aktualizaci a snad se da hotovy tistak + osazeni jeste sehnat.

jj dá, viz.aukro/ bazoš

Jinak DPA220 bych už dnes nestavěl, dají se sehnat modernější typy s lepším zvukem (DPA222, 223 atd.)

Web

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Zesilovač nějak řešit nebudu, pouze napíšu, že pokud jsou dobrý soustavy, nebudou 3-pásmové korekce vůbec potřeba. Postačí kvalitnější klasika "basy/výšky" a i ty budou většinu času bypassovaný.
Spíš bych se vrátil k těm soustavám. Chtělo by to trochu víc informací...třeba jak se budou používat (hlasitost), jaký výsledky by to mělo mít na basech, jak to má být velký (a sloup nebo regál?) a kolik to má cca stát. smile

(upravil kratz 3. 10. 2020 17:28)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

1. ad Tesla 223:

K tem korekcim, mam v popisu chybu, Tesla 223 ma jen 2-pasmo, 3. potenciometr je vyvazeni. Zas je pravda, ze zalezi, k cemu to ma slouzit. Kdyz tim prozenu hudbu z PC, tak zadny korekce a vyvazovani neni treba. To muzu resit digitalne a asi i lip v PC. Pokud jako zdroj pouziju CD nebo gramofon, tak by to uz nejaky stolovatka chtelo. Ja chci vizualne zachovat funkcnost ty Tesla krabice, takze but 3 cudliky pouziju na 3-pasmovy korekce, nebo na 2pasma + vyvazeni. A uznavam, ze jednodussi reseni asi bude 2-pasmova korekce + zesileni + vyvazeni. Jelikoz to ma na prednim panelu prepinac na 3 zdroje, muze byt

  • 1. RIAA + korekce

  • 2. korekce

  • 3. naprimo do koncaku.

Na DPA 222/223 se rad podivam. Nicmene kde se da v roce 2020 sehnat schema, deska a rozpis soucastek na DPA 222? Byvalo to na Aldaxu, ale ted to tam je jako nedostupne.

Dneska vecer jsem tu bednu AZS 223 vycistil a zjistil jsem, ze problem ze to nehralo, byl jen v mechanice spinace. Takze deska je plne funkcni a hraje to v ramci moznosti puvodniho zapojeni a veku docela obstojne. Jen potenciometry uz maji svuj zivot za sebou.
Vim ze Leos ty AZS 223 dokazal renovovat. Bohuzel pak si uz jen pamatuju, ze mel pred par lety dost velky zdravotni problemy a nevim jak to s nim nakonec dopadlo.

2. ad Yamaha a bedny

Mistnost kam si to chci dat ma cca 5x5 metru, obcas to chci vzit i do vetsi mistnosti. Dimenzovat je chci na tu Yamahu, tj. pri 100W kde je zkresleni jeste nadherny bych chtel mit membrany uz rozume v pohybu. Takze impedance 8 ohm, vykon na 1 bednu nekde kolem tech 100-140W.
Ja si hodne potrpim na to, ze chci slyset pokud mozno cely pasmo, vcetne poradnyho zaduneni. Takze idealne 3-pasmo, rozmer klidne i vetsi. Nemusi to byt nutne sloup, ale klidne i poradna skrin na pradlo. Co se tyce ceny - jelikoz zesilovac a gramofon me vysly radove v jednotkach tisic, nechci do beden investovat desetitisice. Takze 10-15 tisic max., takze to chce sehnat neco z druhy ruky. No a porad me laka myslenka si neco vyrobit sam podle existujiciho navrhu.

Pred lety me v modrym AR 1988/05 zaujal navrh 3-pasmovy bedny na strance 176 - byla cca metr vysoka, pul metru siroka, poctiva 18mm preklizka. Nicmene bylo to osazeny reproduktorama Celestion a dimenzovay na 300W, to uz je trochu moc. Ale jestli to meli spocitany dobre, tak ta bedna mohla mit pri svem objemu slusny zvuk. Jestli vite o necem podobnem a odzkousenem v parameterch ktere potrebuju, budu rad za nejake typy.

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

300W...sorač jako, absolvente, Ty pracuješ u kolotočů ?!

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil kratz 3. 10. 2020 2:13)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

maxell napsal:

300W...sorač jako, absolvente, Ty pracuješ u kolotočů ?!

Kolotocar nejsem. Moje prace je dostupna na https://github.com/Tomas-Kraus a tyka se projektu jako https://github.com/eclipse-ee4j pripadne https://github.com/oracle/helidon
Tj v Oracle vyvijim novy verze EE4J (byvala Java EE) a Helidonu (implementace Microprofile specifikace, alternativa k Spring Boot).

Co se tyce sitariny, v ramci czFree jsem dlouholetym clenem JMnetu a osobne jsem navrhoval a stavel wifi infrastrukturu v Jesenici a okoli. To ze tam ted czFree je jako alternativa ke komerci je hlavne moje zasluha. Po siti s vama komunikuju pres 2 vlastni wifi hopy nez se data dostanou na optickou pater. smile

Co si dokazal od skoly ty? Mas za sebou 15 let praxe u firem jako Sun Microsystems nebo Oracle? Dal si svetu ve svem oboru nejake inovace? Ja se treba letos podilel (cca z 50-60%) na navrhu a implementaci noveho reaktivniho (asynchronniho) API pro Javu, ktere ma v budoucnu nahradit JDBC. Takze ve svem oboru se klidne muzu pokladat za mistra Dudka. Nebo aspon Leose.

Ale zpet k elektrice. Co se ti na tech 300W nelibi? Precti si to stary amaro, u ty bedny je to napsany. Ja samozrejme nechci stavet 300W bednu. Spis jsem to uvedl kvuli rozmerum ke kterym jsem se chtel kvuli basum dopracovat. Proc je treba ARS 850 tak velka skatule, ackoliv vykonove to ma par W? Proc je rezonancni kmitocet tancujici pracky v koupelne radove jednotky Hz? smile

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

samochvála smrdí, tos asi zrovna chyběl na přednášce po flámu, co... seš tu tejden tak se ovládej
Edisone

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

kratz: Můžeš mi vysvětlit, proč 140W ano a 300W už ne? V čem je problém?

(upravil kratz 3. 10. 2020 18:25)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

TheLastUnicorn napsal:

kratz: Můžeš mi vysvětlit, proč 140W ano a 300W už ne? V čem je problém?

Prijde mi zbytecny pripojovat na zesik co da 140W pri 0.7% zkresleni a pak uz se zacne znacne zadychavat 300W bedny. Jednak budou zbytecne drahy a jednak se poradne nerozhybou. Ale odpovedi na tyhle otazky ocekavam spis od lidi tady. Ja NF technice moc nerozumim. Jen se tu ptam.

Jenze kdyz jsem se snazil v dnesnich e-shopech najit repraky co by charakteristikama odpovidaly tem puvodnim v navrhu a byly dimenzovany na nizsi vykon, tak jsem narazil na nekolik problemu. Najit napr. basak o velkym prumeru (ekvivalent tehdejsi G18-200CE) je dneska prakticky nemozny a aby to bylo treba 100W verze, to uz vubec nehrozi. Takze jedine mensi prumer -> vyssi rezonancni kmitocet a pak i spodni mez bude soupla trochu nahoru. Dalsi probblem byly 2 16 ohm vyskace paralelne zapojeny na vystupu vyhybky - vse co jsem videl prodavat dnes ma 4-8 ohm.
...ale tohle uz je ciste nostalgie a trochu offtopic. Pochybuju ze navrh z amara z roku 1988 ma smysl stavet, kdyz ani repraky pro ktery to bylo spocitany nejsou davno k dostani.

Takze spravne by muj dotaz mel znit takto: Existuje nejaky kvalitni navrh 3-pasmovych beden vetsiho objemu vykonove kolem 150W/8ohm z dnes dostupnych komponent, ktery se da postavit za radove nizsi desetitisice a ktery bude kvalitativne odpovidat ty Yamaze AX-596?
A jeste pripojim odpovedi na to co ses ptal predtim:

  • Mistnost 5x5 metru

  • Hlasitost: 80% casu jako zvukova kulisa pri praci nebo posezeni (spis tissi poslech s durazem na kvalitu), obcas ale i nejaka soukroma parba, diskoteka, kde se do toho pusti co zesilovac da a usi snesou

  • Vysledky na basech: chtel bych poctivy basy z bedny o vetsim objemu

  • Sloup/regal: je to celkem jedno

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

maxell napsal:

samochvála smrdí, tos asi zrovna chyběl na přednášce po flámu, co... seš tu tejden tak se ovládej
Edisone

Ja jenom nemam rad trolly. Tot vse. smile Zkus napsat konecne neco k veci bez zbytecnyho urazeni a treba to bude i k necemu dobry.

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

AZS 223 dej do muzea, a k Yamaha AX cokoliv (taky mám nějaký varianty doma) si vyber něco z hotovejch projektů, spíš jde o velikost místnosti a co od toho očekáváš. V paneláku pokud pořídíš něco s 10-12" basákem tak si to ani nebudeš moct pustit nahlas a stejně si budou sousedi stěžovat. Ale jestli seš takovej machr jak píšeš, tak prachy asi neřešíš, a bydlíš v hodně velkým domě s moderním "prázdným" interiérem, kterej se stejně nedá rozumně ozvučit,  tak si klidně kup něco hotovýho, hlavně aby to designově sedělo...

(upravil TheLastUnicorn 3. 10. 2020 18:43)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

kratz: Já bych na ty watty zas tak moc nekoukal. Ve skutečnosti jde u hifi soustav o ten nejméně podstatný údaj. Je to totiž bez uvedení dalších podmínek jenom bezcenné hausnumero. V případě RMS se jedná o nějaký šumový příkon, který by reproduktor měl udržet...možná bez spálení cívky, možná bez překročení nějakýho mezního zkreslení (jakýho?) atd. No v praxi především u basáků narážíme spíš na problém dovoleného rozkmitu membrány (Xmax), který je závislý nejen na výkonu, ale i na frekvenci, typu a objemu ozvučnice a samozřejmě na mechanicko-elektrických parametrech reproduktoru. Může se pak klidně stát, že maximální výchylku membrány překročíme už při 10-20% udávaného RMS příkonu reproduktoru. Proto na štítek s údajem o "wattech" koukám s maximální rezervou...resp. ja při konstrukci soustavy na to ani nekoukám. A spíš se řídím měřením a simulací...
A abys neřekl, že jen blbě žvaním a nic neporadím, tak jsem asi před rokem stavěl takové "větší" bedny, původně určené pro různý komorný akce...ale bylo to vlastně hifi. Jedná se o cca 80-100L uzavřený 3-pásmo s 15" basákem, kterou lze postavit jak jako regál, tak jako sloup. Provedení je trochu "oldschool", ale hrajou slušně a na poslechové akci ve  Streženicích neměly problém ani s 2x500W Harrisonem. Při troše šikovnosti by ses měl cenově v pohodě vejít do 10 000 Kč. Projekt je free, ale musel by ses registrovat:
http://www.repromania.net/forum/viewtop … amp;t=8058

(upravil kratz 3. 10. 2020 18:52)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

kaed napsal:

AZS 223 dej do muzea, a k Yamaha AX cokoliv (taky mám nějaký varianty doma) si vyber něco z hotovejch projektů, spíš jde o velikost místnosti a co od toho očekáváš. V paneláku pokud pořídíš něco s 10-12" basákem tak si to ani nebudeš moct pustit nahlas a stejně si budou sousedi stěžovat. Ale jestli seš takovej machr jak píšeš, tak prachy asi neřešíš, a bydlíš v hodně velkým domě s moderním "prázdným" interiérem, kterej se stejně nedá rozumně ozvučit,  tak si klidně kup něco hotovýho, hlavně aby to designově sedělo...

No ten dum je prestaveny byvaly hospodarsky staveni z roku 1914. :Takze moderni prazdna stavba nehrozi. Meli jsme tu staj pro 4 kravy o rozmerech 5x5 metru ktera je oddelena od zbytku stavby a predelavam si ji na pracovnu a prilezitostnou parirnu. Ma to strop s klenbama, 50-ky zdi kombinace kamen/cihla + klasicka omitka. Jeste to prijde oblozit polystyrenem. Takze rozhodne nehrozi problem sousedu v panelaku. Tj. myslim ze by to melo jit ozvucit docela dobre. Co se tyce penez, nechci do toho investovat nejaky premrsteny castky. Beru to spis jako konicek. Ono postupne opravovat tuhle stavbu bez zadluzeni dokaze moje prijmy spolehlive pozrat, takze se v prachach zas tolik netopim. smile

(upravil lacikamo 3. 10. 2020 22:47)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

kratz napsal:
kaed napsal:

AZS 223 dej do muzea, a k Yamaha AX cokoliv (taky mám nějaký varianty doma) si vyber něco z hotovejch projektů, spíš jde o velikost místnosti a co od toho očekáváš. V paneláku pokud pořídíš něco s 10-12" basákem tak si to ani nebudeš moct pustit nahlas a stejně si budou sousedi stěžovat. Ale jestli seš takovej machr jak píšeš, tak prachy asi neřešíš, a bydlíš v hodně velkým domě s moderním "prázdným" interiérem, kterej se stejně nedá rozumně ozvučit,  tak si klidně kup něco hotovýho, hlavně aby to designově sedělo...

No ten dum je prestaveny byvaly hospodarsky staveni z roku 1914. :Takze moderni prazdna stavba nehrozi. Meli jsme tu staj pro 4 kravy o rozmerech 5x5 metru ktera je oddelena od zbytku stavby a predelavam si ji na pracovnu a prilezitostnou parirnu. Ma to strop s klenbama, 50-ky zdi kombinace kamen/cihla + klasicka omitka. Jeste to prijde oblozit polystyrenem. Takze rozhodne nehrozi problem sousedu v panelaku. Tj. myslim ze by to melo jit ozvucit docela dobre. Co se tyce penez, nechci do toho investovat nejaky premrsteny castky. Beru to spis jako konicek. Ono postupne opravovat tuhle stavbu bez zadluzeni dokaze moje prijmy spolehlive pozrat, takze se v prachach zas tolik netopim. smile

Hm, já dokázal v životě hovno, (podle výše uvedených noticek), ale proč takovou skladbu zdi a o téhle tlouštce obkládat polysterenem? Hlavně neříkej, že zateplení.  Má to 50 cm, to je docela dost. Spíš bych se kouknul na izolaci přechodu mezi základovou deskou (esli nějaká je) a zdmi. Nebo investoval do zaizolovaní tohoto přechodu - je docela problém, když zdi vlhnou. A když stáj, tak co ten spodek...
Jo a Malaník (Sinclair) je zde spíše synonymum pro hajzl. S ním se radši neporovnávat.  Ani v rovině vědomostí, jestli to bereš takhle.
Tak jsem zvědavej, jak se to tady rozehrá.

(upravil Hordek 3. 10. 2020 22:17)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Vyber si. https://www.idnes.cz/technet/audio-foto … _audio_nyv smile

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21239

Web

(upravil kratz 4. 10. 2020 0:21)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

lacikamo napsal:

...nebo investoval do zaizolovaní tohoto přechodu - je docela problém, když zdi vlhnou. A když stáj, tak co ten spodek...
Jo a Malaník (Sinclair) je zde spíše synonymum pro hajzl. S ním se radši neporovnávat.  Ani v rovině vědomostí, jestli to bereš takhle. Tak jsem zvědavej, jak se to tady rozehrá.

Tam zadna puvodni zakladova deska neni. Stavelo se to za Rakousko-uherska tesne pred valkou. Takze kamenny zaklad, na to zed. Z podlahy jsem uvnitr odebral cca 50 cm, kolem zdi pak pres metr abych se dostal na spodni hranu zakladu, to je vysypany sterkem, zhutneny a na tom 12cm betonova deska s 6mm siti. Jeste to bude chtit podobny reseni i z venkovni strany zakladu. Ale ty zdi vlhkost natahovat budou porad. Jen to chci omezit. Zevnitr mam cca polovinu nahozenou a omitka je sucha.
Edit: Polystyren z vnejsku ma svoje vyhody i nevyhody. Takze zatim to spis zvazuju. Ono to udrzi vic tepla, ale zas to z vnejsku uzamkne vlhkost ve zdi. Nicmene dum, ktery je staveny stejne, z vnejsku polystyren ma pres celou obvodovou zed a zdi jsou suche.

Co se tyce Sinclaira, nejake zdejsi zabomysi valky resit nechci. Me pomohl a bylo videt ze s tim obvodem ma nejakou vlastni zkusenost. To ze pozdejsi serie tech tranzistoru jsou nepouzitelny jsem pak zjistil i z jinych zdroju.

Edit 2: Ja tu puvodne nemel v planu vychvalovat svoje pracovni uspechy. Nechal jsem se zbytecne vytrollit. Nicmene aspon v tehle oblastech muzu nabidnout na oplatku nejakou radu ja. smile

(upravil kratz 4. 10. 2020 0:15)

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Davate mu to pekne sezrat a dost me prekvapuje ze dela mrtvyho brouka. A dost me obsah toho topicu nemile prekvapil.

Ja bych asi postupoval jinak. Zkusil bych telefon, 1-2 e-maily, dopis, doporuceny dopis s dodejkou s vyctem paragrafu z obcanskyho zakoniku a kdyz ani to nepomuze, tak navrh na vydani nezakonneho obohaceni (policie, pripadne i soudni rizeni a exekuce). Pokud poskozeni to predani veci nejak mohou dolozit, tak to ma celkem sanci na uspech.

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Všechno co píšeš lidi zkoušeli a většinou bez uspěchu...

Web

Re: Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Policie to řešila domluvou a odložila to smile

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vhodne bedny k Yamaha AX-596 a hratky s AZS 223

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£