Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Používáte digitální repro výhybku?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

(upravil SvoP 30. 9. 2020 11:27)

Téma: Používáte digitální repro výhybku?

Digitální reproduktorovou výhybku už používá většina studiových monitorů a digitální řešení nabízí například i známý německý HiFi výrobce Nubert: https://www.nubert.de/nupro-x-rc-aktiv-serie/699/, který u typu X-4000 (6,5") dokonce píše: “Phänomenale Bässe bis 30 Hertz (bei -3 Dezibel)”.

Pro amatérskou stavbu je v střední cenové kategorii nabízen například https://www.soundimports.eu/en/minidsp- … boxed.html , který bsahuje i USB DAC:
https://premsvo.files.wordpress.com/2020/09/minidspx-600.jpg


Další možností je výhybka na PC, princip jsem už vyzkoušel při experimentech popsaných zde v příspěvku "DSP pomocí PC" (https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19471). Nedávno jsem výhybku dotáhl do funkčního stavu za použití starého 5+1 AV receiveru Yamaha RX-430RDS s přímými vstupy pro koncové zesilovače, které nejdou přes různá “CINEMA” vylepšení.
Schema mého systému nyní vypadá takto:
https://premsvo.files.wordpress.com/2020/09/schemadsp-02x-800.jpg


Kdysi (viz odkaz výše) jsem zkoušel i Windows, ale v Linuxu to bylo jednodušší a stabilnější. V Linuxu je možností víc, já jsem si vybral Jack+Calf. Mělo by to jít i na Raspberry, možná Arduinu a také jednodeskových PC, nic z toho jsem ale nezkoušel.

Zkoušel jsem to na bednách 20l BR s SB16pfc25 + ND25FW, blízký poslech u PC. Jedná se o levná repra, stála cca 3000 Kč včetně dopravy, ostatní věci jsem měl. Žádné výhybky v bednách nejsou, místo ochranných kondenzátorů před výškáči jsem použil odpory 4 Ohm/5W. Podrobněji vše popisuji na https://premsvo.wordpress.com/2018/10/2 … prispevky/ včetně řady měření .

Rozdíl ve zvuku je překvapivě velký, zejména u hloubek, u některých nahrávek je musím omezovat. Strmá LR8 výhybka (48dB/Oct) umožnila zdůraznit selektivně hloubky pod 55 Hz a snížit dělící frekvenci výškáče, což se příznivě projevilo nad 1600 Hz.

Zajímalo by mě (možná nejenom mě), kdo všechno používá digitální výhybku a na jakém základě (miniDSP-jaký, profiXover, PC Linux - Windows, něco jiného) a jaké má s daným řešením zkušenosti.

Web

Re: Používáte digitální repro výhybku?

miniDSP tu před lety tlačil MaBat, ale už sem nechodí...kukni do historie jeho příspěvků

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Jeden čas jsem ho taky používal.Teď mám hybrida a aktivně dělím jen basák...

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Děkuji za odpovědi. Asi to moc lidí nepoužívá. Mě by především zajímala varianta open source pro Windows, kde jsem zatím našel jen placená řešení.

Web

(upravil mechanik 2. 10. 2020 20:58)

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Ak to chce niekto na skutočne kvalitnú zostavu tak problém je kvalita viac kanálových DACov... Najlepšie riešenia čo poznám sú stereo a sabre kazdý nechce... Radšej by som si kúpil kvalitný stereo DAC a výhybku riešil inak.

Edit: ani neviem ako je to pri DSP s hodinami... Bežne idú rovno do DACu, ideálne... Tiež by nebolo zlé to riešiť s 32 bits...

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Sice s prodlením, ale doplňuji pár věcí:

Z kvality vícekanálového DACu jsem měl obavu a proto jsem svůj XonarDX hned na začátku změřil, zde jen stručně: hlavní výstup THD=0,00077%=102dB,  vedlejší výstupy THD=0,0013% =98 dB, snímky měření https://premsvo.wordpress.com/vicekanal … dx-mereni/ .
Hodnota 0,0013%=98dB není nic moc, ale je lepší než teoretické maximum CD a pro mé použití stačí. Je to nejlepší z daného řetězce: receiver Yamaha THD=0,03%, výškáč ND25FW THD pod 0,2%, SB16pfc25 se většinou THD drží pod 0,6% , měření: https://premsvo.wordpress.com/aktivni-r … 25-nd25fw/ .

DSP není provázáno s DACem a neovlivňují se navzájem. DAC  komunikuje s ovladačem ALSA, pak JACK, Calf Rack + moduly Calfu, do něj to jde například z přehrávače Audacious. DAC nepozná, že se zapnul modul Xover, projeví se to jen tak, že na system playback_3 a 4, kam dřív nic nešlo, po zapnutí začnou chodit čísla. Výpočty jsou 64bit float, předávání dat mezi moduly i DACem 24bit (to je nastavitelné).

Problém by mohl nastat, kdyby celý ten řetěz nestíhal posílat data včas, pak by DAC neměl co konvertovat a na výstupu by nebyl signál. Pokud se hraje z disku, tak rozdíl v rychlostech je tak velký, že se mě to nikdy nestalo, ani mikrovýpadky. Pokud ale přehrávám něco z internetu, tak se to občas stane. To je ale obecný problém, který nesouvisí s DSP.

Web

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Používáte digitální repro výhybku?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£