Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil EsoRimmer 29. 9. 2020 18:43)

Téma: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Ahoj, potřeboval bych jen poradit, zda má smysl řešit ty nestrovnalosti na konci u 10k, popř hrbolek u 400Hz. Basový měnič je ARN6618, střed a výška jsou origo ze systému sanyo. v ozvučnici chyběl basák a origo výhybka je více než žalostná, tak řeším novou.

Měřeno low end mikrofonem ECM8000, fr. char. Holmipulse a impedance v artě - limp. měřeno z 1m od podlahy a 1.2m od ozvučnice.

Za jakoukoliv kritiku děkuji smile

https://i.ibb.co/bKJcDDQ/3way.jpg

(upravil kaed 29. 9. 2020 19:17)

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

A seš si jistej, že to nedělá ten mikrofon? Já měl taky nějakej noname, a ten šel od 8kHz dolů, tak jsem to podle něj naladil a bylo tam na ucho těch vejšek moc. Spíš to chce udělat i mimoosový měření a sledovat, jak je to i pod úhlem, zvuk přijde k uchu i odrazem...
Jak se na to dívám, bude to odspoda hodně utlumený, chtělo by to shodit to arn na 500Hz a vejš (možná RC článek k repro, nebo další tlumivka?) a celkově to poslat trochu dolů směrem k vejškám, tohle bude hrát jenom středy a hodně vejšky... Navíc ti na 1.5-2kHz klesá impedance až k 5R, pokud to má být 8R, tak se dá použít finta, že se středy příp vejšky připojí přes odpor, stejně tam shazuješ citlivost děličem.
Jestli to ARN nebude nakonec ten nejhorší prvek sestavy...
jenom pro inspiraci, 
https://i.imgur.com/yIHuGWy.png
tohle jsem naměřil na daytonu ND91+ND16 ve 2l bedýnce v "bezdozvukové" komoře - není úplně dokonalá, proto je to tak "zubatý", zelenej průběh je to, co leze zezadu z BR a samořejmě to co se poodráželo zpátky, ostatní jsou směrovky 0-90°. Výhybka je extrémně jednoduchá. Čím lepší repro, tím jednodušší výhybka.

(upravil EsoRimmer 29. 9. 2020 20:14)

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Zkusil jsem to shodit, ale přijde mi to dost komplikovaný. Nový měření už neudělám, bedny jsou rozebrané, připravené na renovaci. Ten konec může dělat mikrofon, Bych potřeboval porovnat s nějakým kalibrovaným.

Impedance holt minimálně 6R. Nevím jak to víc rozumně shodit.

https://i.ibb.co/WVypWNx/3way2.jpg

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Tohle už vypadá líp, možná po pokusným sestavení výhybky "na ucho" cca 2 dB ubrat výšek, ale to je spíš o preferencích jednoho každýho posluchače, na repromanii kvůli tomu vznikly u jednoho projektu dvě verze výhybky... Možná ten vejškáč hraje podstaně "rovněj" třeba 20° od osy, běžně se tak bedny ladí, aby mohly stát rovnoběžně se stěnou. Ale když to neoměříš, nebudeš vědět. Možná to zkusmo propísknout s pracovní verzí výhybky aspoň 60° od osy po 10-15°.

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Tak já tedy postavím výhybky, mezitím poupravím ozvučnice a pak změřím i ty úhle s finální výhybkou. Zatím díky za pomoc smile

(upravil pet007 1. 10. 2020 6:05)

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Cau, no pane Xover, klobouk dolu wink Nicmene doporucuju prejit na VituixCad. Data jsou stejna, staci se v tom jen rozkoukat. Uz je to nesrovnatelne lepsi SW, hlavne porad vyvijeny...
Nicmene, ladit bedny "na osu" je spatne. V zakladni verzi Xoveru totiz nezobrazis vykonovou charakteristiku (az v "lepsi" verzi, ale ta je neverejna a pochybuju, ze ji mas). Ta ti pak ukaze, zda-li bedna nebude napr. ujecena na stredech, byt v ose byla "rovna". Oko zkuseneho tunera to uz je schopno poznat z prubehu mimoosovych mereni (aka polár), ale i tak to neni uplne pohodlne. Pak te zajima (defaultne) tmave modra cara v sekci Power & DI. Ta by mela byt vyrovnana (= primkova), mirne klesajici smerem k vyssim f (typicky 1.0 az 1.5dB/okt.). Tzn. zhruba rozdil 5dB mezi 1kHz a 10kHz na "vykonovce", ale to uz je dle ucha kazdeho soudruha....

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Tak jsem ten program vyzkoušel a vypadá daleko dospěleji, i se v něm lépe hýbe hodnotama komponentů. Moc dekuji za radu. Já to naměřím vše znova a i z úhlů. Jen co vyfrézuji lepší otvor pro to ARNko, ikdyž stejnak pšemýšlím, jestli by se tam nehodilo něci jinýho, s nižším Qts. Měřím to v Holmi pomocí ECM 8000, ale nevím, jestli je zrovna Holmi ideální, vzorkováním se dá výsledek dost ovlivnit a tak přemýšlím, jak moc se mé měření liší od skutečnosti. Nastavení mám podle MaBata, jak ho zde na fóru popsal.

(upravil pet007 1. 10. 2020 18:47)

Re: Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Holm pouzivam porad taky, nastaveni exportu dle Mabata, ano. Vzorkovani si nastav jaky chces >= 48kS, resp. co podporuje tvoje zvukovka. Ja merim v 96kS, rekl bych, ze to vice nez dostacuje.
Kdyz pouzijes na mereni REW, a zapojis si to pseduo-dvoukanalove (tzn. pouzijes oba vystupy/vstupy, kdy jeden vystup jde rovnou zpet do vstupu - referencni kanal), zaroven si tim zajistis moznost pokracovat v mereni treba druhy den (kdyz si nehnes s repro/mic, nezmenis zesileni atd.). Protoze faze je porad dana. Zaroven se da pocatecni (dopravni) zpozdeni kompenzovat primo pri mereni (je to vlastne konstantni cas, umerny vzdalenosti repro-mic, (DSP,zes..)) - v merenych datech je pak faze hezky zobrazena a rychle se nestrida(netoci), coz je jinak pro simulaci nevyhodne/neprehledne.
U Holmu musis s merenim zacit vzdy znova, chytnout se nejakeho peaku, zamknout atd....proste relativni mereni +  mne jednou za cas zacne padat (to se mi teda stalo uz i u REWu..). Nesporna vyhoda REWu pak i je, ze se daji vyexportovat vsechna mereni naraz. Coz u Holmu nejde (a u takovyho 3. pasma to uz je trochu vopich...).

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka 3p - ARN6618 + mid + tweeter

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£