Téma: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Inspirován tragickou kvalitou rozhlasového vysílání "přilípnutého" k DVB-T jal jsem se prostudovat připravované technické specifikace digitálního rozhlasového vysílání. Proto bych zde jako milovník kvalitního rozhlasového poslechu (nejen hudby, ale i pořadů, které hudbu v jakékoli formě obsahují rovněž, např. pohádky, dramatizace, pořady o vědě, dokumenty, atd., jakož i mluveného slova) rád bil a troubil na poplach. Z informací, jež mám k dispozici, rozhlasové posluchače vyznávající a očekávající kvalitu zvuku nic pěkného nejspíše nečeká. A přitom rozhlas je spolu s živými koncerty předpokojem hudebního byznysu, mám-li si vzít na pomoc důvody pro mě odzadu - t.j. ekonomické. M.j. je také zdrojem nového poznání, byť filtrovaného rozhlasovou, festivalovou, či koncertní dramaturgií.

1/ Zvěstované datové toky 128 kbps až 192 kbps, ať již bude kompresní metoda a chybová korekce jakkoli ne/příznivá jsou přeci málo!!! Málo či na hraně by bylo i 256 kbps, zatímco bych očekával pokrok nejen do kapes ČTÚ, majitelů stanic, rady, atd. ale hlavně technický pro mě, posluchače. Kam se z těch všech technicko-ekonomicko-politických úvah a záměrů vytratil občan-posluchač, který to celé platí? Já osobně rozhlas vysílaný na hřbetě 192 kbps datového toku nechci a využívám toto fórum k výzvě o co nejširší reakci.

2/ Zkuste si kdokoli vyhledat na internetu (kde jinde) relevantní informace o DAB (DMB). Nepřipadne Vám zdrojů, jakož i podrobností v nich, málo? A pokud se mýlím, můžete kdo znalý, a tím prospěšnější než já, zde uvést AKTUÁLNÍ a věrohodné odkazy?

3/ Chápu, že jde opět o byznys a politiku, a jen stěží se udržím nenapsat vulgární adjektiva, jak by si přístup k občanovi v mnoha (ve většině) paralel občan - stát zasloužil. Je však správné nenechávat si vše tupě, upracovaně, a ustaraně líbit, a je dobré se pokoušet o vyjadřování postojů a nedopřávat politicko-hospodářskému kutění proti občanovi prostor.

4/ Záměrně vynechávám argumentaci o DVB-T, o níž mám velmi nedobré mínění. Nikoli z hlediska technické kvality, myslím spíše souhrnně, tedy včetně očekávání, k čemu ve výsledku to vše povede. Lze dovodit hlavní účel věci - občane, čiň nám vyvoleným život jednodušším, plať za vše, hlavně za informace a vzdělání, poslouchej co projde filtry, a drž zobák v boji, kdo bude dělat horší práci. 

5/ Malý, a lituji že tak soukromý, možná i osamocený, závěr: Vládo, ČTÚ, Český rozhlase, i vy často ubohé, zpovykané a neprofesionální komerční stanice, žádám a prosím Vás, nechte nás co nejdéle poslouchat FM rozhlas, a neničte pod falešným praporem pokroku to, co funguje, přináší radost i poučení, odpočinek i vzrušení, tradici i nové obzory, kvalitu, stabilitu, a důvody k zamyšlení! Takových kvalit nám v dnešní turbulenci také třeba. O tom přeci rozumný a zralý člověk nepochybuje.

Děkuji, že jsem zde mohl vyjádřit svůj, jistě ne absolutní, názor.

Michal Souček, HK

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Palec nahoru, mohu se pod to jen podepsat. Budiž jim k plusu že u některých stanic je ogg, ale i na ogg je 256kbps dost málo.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

připojuji se hlasem svým co nejvíce řvoucím! zastavte tenhle digitalizační "pokrok" kd ypod rouškou novikny a "zlepšení" služeb nám postkytnou nižší kvalitu a původními náklady. Na starý funkční dobrý video si nic nenahraju, televizu jsem musel koupit novou, páč settopboxování s 10 ovladači mi nebylo moc po vůli.. Je to podle mne prasárna od státu.
Nevím jak vám, ale mě čučení na čtvererčkovaný obraz fakt nesedí. Stojící scény mají zřetelně "kostočky" když sem náhodou koukal na nĚěkýý dynamický záběr - švenk (motokros, závody) tak pozadí totálně v pytli ... zlatej analog! Netrřeba mít desítky mizernejch programů, stačí 2 až 3 KVALITNÍ !!!!!

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Dalča
No a proto mají rodiče satelit, ten kostičkuje jen když moc sněží. Dost lidí ještě než začaly DVB-T zapínat říkalo že je pásmo pro mnoho programů úzké a komprese vysoká.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Taky o něčem takovém přemejšlím, jenže satelity sou všecky placený a mírně řečeno mně irituje, když musíš platit koncesionářský poplatky za rádio i televizi a ještě musíš platit satelitní společnosti, abyses mohl milostivě na něco kouknout.

(upravil Dohnalik 11. 7. 2012 21:53)

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Rodičům jsem postavil HTPC s kartou která umí jak analog, digital, satelit, tak i radio. Neřeším to, rodičům to stačí a já čumění na bednu vzdal již před několika lety. Solidních programů je pár a jsou vždy placené, na televizi Hovna, primu...nezájem. Česká televize ještě ujde, ale taky je to povětšinou odpad. Technická kvalita jde dolů už celkem dlouho, ale zvykejte si. Rozhodně si nemyslím, že by kvůli pár, byť vzpurným, jedincům překopali celej svůj marketing a strategii vymývání mozků. Samozřejmě s první příspěvkem plně souhlasím, ale co to pomůže.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Njn, ale vysvětluj mladýmu, že nemáme televici, a na pohádky musí chodit k sousedům (jak já když byl malej) smile)

(upravil PB0305 12. 7. 2012 15:46)

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Můj kolega týral děti tím, že doma neměli vůbec televizi, děti to přežily (kolega taky) a myslím, že jim to spíš prospělo. Nevíte, kdy plánují zrušit v ČR FM rozhlas?

(upravil rf 13. 7. 2012 19:53)

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

No, doufám, že FM ještě dlouho zůstane ! Tož to vypadá na 1,5 pětiletky; tady na stránkách:

http://www.digizone.cz/clanky/kdy-u-nas … i-rozhlas/

odstaveček

Digitalizaci rozhlasového vysílání řeší novela vysílacího zákona, jejíž návrh letos na jaře předložili poslancům provozovatelé komerčních rádií. Někteří poslanci z mediální komise si ji vzali po určitých úpravách za svoji a předložili ji oficiálně sněmovně ke schválení. Novela například počítá s prodloužením licencí pro analogové vysílání všech současných komerčních rádií do roku 2020, kdy by se mělo FM pásmo vypnout a všechna rádia by měla přejít na digitální vysílání.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Před několika dny se někdo ve vysílání ČRo (jiný neposlouchám) rozpovídal o tom, že DAB rozhlasový tuner již dnes stojí několik stokorun. Tak jsem se jal hledat, který že skvěle vypadající a vybavený stereofonní tuner, něco tak na úrovni obyčejného HiFi, stoji do 999,-- Kč, abych nastudoval jaký datový tok a kvalitu zvuku mně dnes DAB rozhlas dopřeje prd.
Doufám, že čeští občané již prozřeli a že po zkušenostech, kdy postupně vyhazovali svoje fungující televizní přijímače a pak DVB-T tunery naleznou adekvátní způsob, jak se nenechat zase ošulit, tentokrát sliby a kampaněmi o DAB rozhlasovém vysílání. Jak jsem z onoho rozhlasového vysílání zvěděl, výrobci automobilů již jsou pro DAB konzum "podvázáni". Díky za koutek k úlevě.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

zřejmě bychom potřebovali zažít pořádnej blackout. Pak by se snad lidi trochu probrali.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Jesli je DAB+ podobnej pokrok jako DVBT2 oproti DVBT, tak se máme na co těšit. Mimo přímou dohlednost vysílače to padá do kostiček, ne li do tmy, a to u mě vyvolává nekontrolovatelný záchvaty to zařízení rozbít. Takže to doma raděj nemáme. A pro případ blackoutu bateriovej přijímač s kompletním KV pásmem...

(upravil Benazi 28. 9. 2020 20:46)

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Parabola.cz,tam se dozvíš co kdy skončí, a jaké frekvence jsou a budou k přiděleny.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

kaed: já mám tohle https://www.fonetip.cz/svetovy-radiopri … szEALw_wcB
umí to i CW a SSB na KV pásmech

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Pěkný já jsem si pořídil TECSUN PL880 je to sice číňan ale umí to totéž a na velikost překvapivě pěkně hraje. Jinak jako náhradu za 30 let starou ATS 803 Olympia.

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

chemik: ten Tecsun postoupil do užšího výběru, ale nakonec vyhrál Sangean

Re: Je DAB, T-DAB, DMB podvod na rozhlasových posluchačích?

Mně se na něm krom jiného líbí překvapivě vysoká citlivost na dolních pásmech kv (160 a 80 metrů) napájení článkem 18650 a velmi příjemná reprodukce. No a protože jsem "stará konzerva" tak i jeho klasický vzhled.