Téma: Napájení autorádia

Zdar a sílu,

bastlím "rychlovku" boombox s důrazem na kvalitu (tzv. sleeper - kartonová krabice od osmi Radegastů a přitom to hraje jak hi-end audio) a k Aurasoundům použiju autorádio, které mi splní input (aux/tuner/USB), výhybku (hi-pass pro širokopásmáky, low-pass pro případný externí subwoofřík) a ovládání (volume, seek atd.)
Bude to samozřejmě chtít Li-Ion či Li-Pol baterii, U/I ledkový měřák a takovéhle kravinky, ať je pořešené i napájení a není to zároveň moc hmotné. Gelové olůvko 12V/5Ah je sice fajn jako generátor těžiště, ale nosí se to blbě big_smile

Tudíž: napájení autorádia z Li-Ion/Li-Pol. Články umím sehnat snadno (mírně jeté 18650 z notebook aku), otázky jest:

- kolik?
-- 3x Li-Ion v sérii = maximum při nabíjení 3x4.2=12.6V ideální pro rádio, minimum při vybíjení 3x3.0=9V už je pro rádio dost málo,
-- 4x Li-Ion v sérii = minimum při vybíjení 4x3.0=12V v pohodě, ale maximum při nabíjení 4x4.2=16.8V což by mohlo být zase až moc.

- nabíjení
-- chcu BMS, do kterého zvenčí připojím nějaké nepříliš stabilizované napětí a ono to bezpečně (včetně balancování mezi články) tu baterii nabije, přičemž bude dodržovat maximální napětí na jeden článek, třeba nějakou ochranu proti nadproudu, ochranu proti podvybití, ochranu proti přehřátí
-- má význam ty články nabíjet jen na 4.1V pro vyšší životnost?

Dělali jste někdo nějakou takovouhle konfiguraci s autorádiem a lithiovkami?

Web

Re: Napájení autorádia

Ještě mě k tomu napadají dva postřehy:

- koncové baterie Li-Ion článku = 3.0V jsem našel jako minimální bezpečné napětí Li-Ion při vybíjení, nicméně do jakého napětí je etické tu lithiovku vybíjet, aby netrpěla? Jmenovité napětí bývá uváděno 3.6-3.7V, ale to minimální napětí se po webu dost liší mezi výrobci a články + leckde se třeba 3.2V považuje za zcela vybité..

- zvýšit energetickou účinnost celého zařízení nepoužitím koncáku z rádia, ale použít koncák třídy D externě - připojením TPA3116D2 nebo PAM8610 na linkové výstupy autorádia (kde by šlo ještě teoreticky přisolit na výkonu dodatelnému do reproduktorů předřazením malého spínaného zvyšovacího měniče na 24V před TPA3116D2)

Web

(upravil kaed 19. 9. 2020 9:32)

Re: Napájení autorádia

Když si koupíš nějakou BMS z aliexpresu, tak na ní nic nenastavíš, prostě vypne kdy vypne a balancuje a ukončí nabíjení tak, jak číňan dal. Obvykle je to lepší než nic. mám vyzkoušený tyhle: https://www.aliexpress.com/item/4000979 … web201603_
jedna BMS pro 3,4, 5s, stačí propájet pro pojky podle návodu, a je možnost i samostatnýho vývodu pro nabíjení...
používám to do vercajku, podobně jako na ovrázku na konci odkazu...

Re: Napájení autorádia

Osobne mám veľmi dobrú skúsenosť s Turnigy Accucel-6

Jedna je na Rcportáli v bazári:
https://www.rcportal.sk/predam-turnigy-inz43789

Re: Napájení autorádia

Díky za tip na ten BMS, tak nějak jsem si to představoval. Ještě rozlousknout, zda dám 3S či 4S konfiguraci s ohledem na napětí pro rádio, a objednám BMS.
Na dnešní radioburze jsem zahlídl i LiFePO články za pár desetikorun, které se jmenovitým napětím 3.2V (nominál) vycházejí naprosto ideálně, ale zas na to shánět BMS s limitem 4.0V nabíjecí na článek, no nevím sad

Nabíjení bych potřeboval právě vymyslet nějaké zabudované do boxu - jinak Li-Ionky nabíjím přesně tím Turnigy AccuCel 6 a ještě mám IMAX B6, což je skoro to samé, akorát to blbějc nabíjí Ni-MH a nejde do toho nalít chaeli firmware, jinak jsou to stejné PCB big_smile
Představoval bych si nabíjení tak, že zboku boomboxu bude klasický "routerový" napájecí konektor 5.5x2.1mm, vedle toho třeba USB-C PD receiver, a cokoli k tomu připojím jako vstup, tak malý modul step-up měniče (něco jako MT3608 či zbastlenec s LM2577, počítám že se k tomu připojí spíše <=12V) z toho udělá 3*4.2V nebo 4*4.2V podle zvoleného počtu článků a BMS to rozprostře mezi články tak, aby žádný nebyl přebíjený..

Web

Re: Napájení autorádia

lifopo4 pokud budeš víckrát nabíjet na 4V, tak je zničíš rychle. Lifepo4 má pořád 3.3V (3.2V, podle výrobce) a nepoznáš, jestli je v ní 10% nebo 90% kapacity. Rozumný maximum při nabíjení je 3.45V, teda pokud to chceš nabít víc než stokrát... V tomhle je výhodnější LI-ION (NMC) kde podle napětí celkem pěkně určíš, co v té baterce ještě je. Samozřejmě nic ti nebrání to autorádio napájet ze step down měniče a baterku poskládat klidně na 7s...
Autorádio podle mě celkem obstojně nahradí tohle: https://www.aliexpress.com/item/4000010 … web201603_ a jako konce tpa3116, potom je optimum 5s a nenabíjet úplně na surovce, protože při 25V to TPA vybuchne..., nebo s jistotou 4s a spokojit se s max 20W/4R

Re: Napájení autorádia

Dělají se i verze které umí *. Flac a nehrají špatně.

Re: Napájení autorádia

Aha, to s těmi LiFePO články je hodně poučné.. mě nenapadlo mrknout na vybíjecí křivky. To fakt skoro do posledního dechu drží kousek nad 3V a jak to pak klesne, tak je už vyšťavená domrtě.

Tu variantu se stepdownem ještě zvážím..

Autorádio jsem chtěl zachovat právě proto, že mi narozdíl od toho panýlku (ten znám, docela to hraje solidně) nabízí výrazně víc komfortu - velký displej s názvy skladeb a FM stanic, snadno nastavitelné výhybky včetně (i výkonového - rear) výstupu na sub, možnost pevného několikapásmového EQ (ten bych musel dělat jinak s operáky a filtry a bohužel je opravdu potřeba), takže autorádio považuju za danou věc. Ještě ho musím pokusně rozebrati a vysondovat, jak tam je vyřešená napájecí část a jestli by mu nevadilo těch 16.8V při nabíjení 4S packu (dovedu si představit, že tam bude elyt na 16V na vstupu - ten by šel ven, nemám rád provoz elytů takhle na hraně)

btw - moje TPA3116D2 chcípla až při 30V a ani nebouchla, jen se ozval lupanec a na pouzdře se objevila černá tečka big_smile nicméně datasheet udává 26V, tak bych se raději držel do těch 24V (a zatím bych ta repra stejně živil z výstupů rádia, ten D-class koncák až časem)

Web