(upravil rvx73 19. 9. 2020 20:24)

Re: Transiwatt na 12V

jinak jsem zvědav, jak ti to s tím darlingtonem bude fungovat, zejména ohledně THD ... protože si z nějaké diskuse (světelektro?) matně vybavuju, že to (Sinclair?) zpochybňoval jako dobrý nápad. Abys tam pak nemusel dávat R313 smile

apropos - tento simulační web znáš?
http://www.falstad.com/circuit/circuitj … 208%203%0A

Re: Transiwatt na 12V

A na co je názor nějakého Sinclaira, když umí akorát papouškovat nesmysly z Jandových pohádek ?
Používejte vlastní hlavu, debilové !

Re: Transiwatt na 12V

nj, já zapomněl že ty jsi tam dával 2N6576 ... tak to asi půjde smile

Re: Transiwatt na 12V

Ale co by to nešlo, je jasný, že bude větší zkreslení 2. harmonickou a taky jsem nesnižoval zbytečně budící proud, v TW120 zůstaly ty 270R, který jinak neměly šanci vybudit KD617 do 4R.
Případně jsem je zvětšil na 470R, aby to míň hřálo, ale víc ne.

Re: Transiwatt na 12V

a nebyl problém s rychlostí "odbuzování" toho darlingtonu?

Re: Transiwatt na 12V

Jako s každým jiným darlingtonem s nějakým Rbe.

Re: Transiwatt na 12V

rvx73 napsal:

apropos - tento simulační web znáš?

Neznám, ale u Tebe jde o zjevné nepochopení problému.
Budič budí koncový stupeň proudem kolektoru, ne napětím.

(upravil rvx73 20. 9. 2020 9:47)

Re: Transiwatt na 12V

u Tebe jde zase o nepochopení mého příspěvku - nejde primárně o zobrazenou animaci, ale když si rozklikneš nahoře v liště záložku "Circuits" tak je tam řada hezky udělaných animací. Proto jsem to také uvedl větou "tento simulační web znáš?" (míněno směrem k Hordekovi)

danhard napsal:

Budič budí koncový stupeň proudem kolektoru, ne napětím.

to ano, zejména pnp tranzistor; u npn je to zprostředkovaně - protože ten se budí proudem přes rezistory (resp. zdroj proudu v případě Danwattu) a proudem přes tranzistor budiče je de facto odbuzován.

Ovšem určitě by neškodilo vyjasnit si, co se pod pojmem "proudové buzení" přesně skrývá.
Na strojárně nás o tom nic neučili a v mě dostupné literatuře jsem též nepochodil

Re: Transiwatt na 12V

To je jedno, co je absolutně zdrojem buzení, ale budicí signál je změna proudu z kolektoru budiče.

(upravil rvx73 20. 9. 2020 10:21)

Re: Transiwatt na 12V

ok, na tom se shodneme smile

a jaké to má souvislosti se vztahem zkreslení THD versus poměr bet koncových tranzistorů, oproti buzení napětím v té animaci?
(pomineme-li fakt, že do toho v případě TW kecá zpětná vazba)

(upravil Hordek 20. 9. 2020 10:32)

Re: Transiwatt na 12V

Tak u transiwattu na 12V, který tady "plácám" je budící proud v klidu 2,75mA , k tomu jistě "něco" dodá kond bootstrapu. V simulaci to jede bez omezení amplitudy i do zátěže 1R, takže problém s vybuzením nebude.
Čistě teoreticky ten darlington má uváděné zesílení 1000, při max. vybuzení pod limitaci je špičkový budící proud 3,19mA, takže by se ten NPN darlington mohl otevřít až na proud přes 3A a to do zátěže 1R taky dělá.

Re: Transiwatt na 12V

Zatímco při napěťovém buzení rozdíl a průběh bety skoro nepoznáš, tak při proudovém buzení (a nic jiného to z pohledu kolektoru budiče není) je tam rozdíl zásadní.

Ale ten simulátor je zcela na hovno, modely mají "lineární" parametry nezávislé na proudu a není tam ani ac zdroj proudu.

(upravil rvx73 20. 9. 2020 10:48)

Re: Transiwatt na 12V

danhard napsal:

Zatímco při napěťovém buzení rozdíl a průběh bety skoro nepoznáš, tak při proudovém buzení (a nic jiného to z pohledu kolektoru budiče není) je tam rozdíl zásadní.

ok, takže pokud tomu dobře rozumím, je to ten důvod, proč jsi dal do kolektoru budiče Danwattu ten zdroj proudu - je tak?

(upravil danhard 20. 9. 2020 10:55)

Re: Transiwatt na 12V

Ne, ten zdroj proudu je tam pro potlačení přechodového zkreslení, protože je tak nejmenší.
Zkreslení v závislosti na rozdílném a proměnném proudovém zesílení konců se nemění.

Aby se potlačilo obojí, tak je zapotřebí jinak zapojit koncový stupeň, ale to už není TW smile

Re: Transiwatt na 12V

třeba tohle, že? wink

https://postimg.cc/Lq7d4SP5

(upravil danhard 20. 9. 2020 11:39)

Re: Transiwatt na 12V

Ale to už je něco jiného, optimalizované vlastnosti na jiný účel a na zesílení konců záleží.

Kupte si v Hadexu KD605 a KD366A po koruně a udělejte si konec s tím smile

https://www.hadex.cz/c034a-kd605-n-40v1 … leni-50ks/
https://www.hadex.cz/c025c-kd366a-p-dar … leni-50ks/

(upravil rvx73 20. 9. 2020 11:40)

Re: Transiwatt na 12V

otázka je, kolik z těch 50 ks bude použitelnejch ... podle mě už ty KDčka jsou značně přebraný.

já mám doma nevyužitý MJE15003/4, který by se na Danwatt daly použít, akorát zatím není moc času ... snad za dlouhých zimních večerů ...

(upravil danhard 20. 9. 2020 12:01)

Re: Transiwatt na 12V

A co chceš vybírat ? když mi to chodilo i BUY13 s betou 10 a s 5NU74 s betou 200, ovšem jinak zapojený smile

KDčka jsou ze skladu, ovšem je to už nová serie, ale vlastnosti mizerný 2N3055 to má.

(upravil microlan 21. 9. 2020 6:54)

Re: Transiwatt na 12V

podle mě už ty KDčka jsou značně přebraný

Není tomu tak, nejsou přebraný. Jsou jen přečipovaný, ale jeden jak druhý. Tady foto čipu. Beta= 68/2A a Uceo > 80V

http://elektrotest.cz/files/images/elektro/kd605a.jpg

(upravil danhard 21. 9. 2020 10:29)

Re: Transiwatt na 12V

Microlane, mohl by jsi jeden proměřit i pro vyšší proudy, ideálně po 1A do 10A smile

To jsou KD605 sypané, nebo z balení po 50 ?

tommyk psal, že ty 50ks mají tenké nohy a byly ještě trochu horší.

A tišťáky nejsou na takové bastly třeba, stačí tranzistory na kus plechu a kus bastl desky na tu drobotinu.
Používal jsem jednostrannou, nevrtanou s 5mm rastrem čtverečků.

Tišťák až na odladěnou konstrukci.