Re: Transiwatt na 12V

na bateriové napájení bych dnes stavěl jedině Dčko wink

https://www.instructables.com/id/DIY-Cl … Amplifier/

Re: Transiwatt na 12V

Tak složitě? TPA3116 pro všechny!!! https://www.aliexpress.com/item/3287081 … web201603_
je to zrovna můstek, a klidně zvládne 2R při 12V, takže výkon celkem nechybí.

(upravil rvx73 16. 9. 2020 14:57)

Re: Transiwatt na 12V

kaed jasně že TPA - ten odkaz jsem sem dal, protože to tam je hezky vysvětleno jak to funguje

akorát to má nevýhodu, že tyhle čínské moduly za pár babek postrádají to "radioamatérské" kouzlo ... zapojíš to dle návodu a vůbec nemusíš vědět, jak to funguje

Re: Transiwatt na 12V

Návodu na D zes z instructables chybí výstupní kondenzátor, protože to nemá symetrický napájení, bude na výstupu +- polovina napájecího.

Re: Transiwatt na 12V

Nechci nikoho urazit, ale Čínu nemusim, je moc vlezlá a vypočítavá, takže i kdyby ty "své" moduly nabízeli zadarmo, kálím na ně, ať si je nabouchaj do zadečků. Asi tak. smile

(upravil rvx73 16. 9. 2020 18:59)

Re: Transiwatt na 12V

tak z tebe by pan prezident radost neměl wink smile

- já od nich beru plošňáky, ty maji dobrý.
Ale ty moduly nestojí za moc - mizerný pájení, nekvalitní kodíky, některý polovodiče taky nic moc ... je to takovej low-end spotřebák

Re: Transiwatt na 12V

Plošňáky si nechávám dělat v Česku, nebudu živit "žluťáky", ať jsou dobrý jak chtěj..... a pana prezidenta mám rád, už jen za to, co všechno jsme spolu kdysi popili, ale to by nikdo už dnes nepochopil, svět se změnil ----- k horšímu. smile

Re: Transiwatt na 12V

malý dotaz mimo téma - od koho máš mobilní telefon?

(upravil Hordek 16. 9. 2020 20:47)

Re: Transiwatt na 12V

Nokia Asha 210 Dual SIM černá, už asi 6-let, kdo to vyráběl nevím, ale stále mi na volání, nebo sms vyhovuje a hlavně, stačí ho nabít 1x za 14 dní. smile

P.S:- Dobrou. smile

(upravil rvx73 16. 9. 2020 20:49)

Re: Transiwatt na 12V

Dobrou - a sladké sny o transiwattech na baterky smile

Re: Transiwatt na 12V

Existují tisíce lepších zapojení a vy si vyberete zrovna tuhle mršbu, jen proto, že se na ní " podílel " dobrý tatík Janda, jemuž posléze sekudoval věčný šťoural a nespokojenec Danhard...odkud vítr vane, mě není vůbec jasný...

Re: Transiwatt na 12V

kazzateli, Švejk by ti na to řekl: ten zesilovač je tak vošklivej, až je vlastně hezkej smile

5-6 tranzistorů, jedno vinutí trafa, jedna pojistka, jeden trimr, pár součástek okolo - to je výzva, ne? big_smile
(pro tebe tedy asi ne, to chápu, tohle je vesnická liga, nás to ale baví)

Re: Transiwatt na 12V

Kazzatel by se pod 10 tranzistorů ani neuprd smile

(upravil rvx73 17. 9. 2020 9:10)

Re: Transiwatt na 12V

"rozbor" zapojení Transiwattu 40 je uveden v Amáru B5/1986, str. 173 a dále.

Myslím že Danhard se tím dobře pobaví smile

(uvádím to sem, protože je tam popsán výpočet rezistorů v bootstrapu)

Re: Transiwatt na 12V

Passův Aleph je ještě jednodušší a tý slávy co se mu dostalo...:-)

(upravil kaed 17. 9. 2020 11:14)

Re: Transiwatt na 12V

to je jako tohle?: http://hifistor.com/wp-content/uploads/2018/03/SCH.jpg
pokud dobře vidím, tak klidovej proud je 3.5A na tranzistor, tj 7A/50V - 350W na kanál a jsme potichu (potichu asi ne, spíš s brumem ze zdroje). Tj 500VA trafo na kanál je začátek a 40G kondenzátorů na větev minimum...
http://www.soundimage.dk/images/Hot-Aleph3-2.jpg
Děkuji, na topení mám raděj přímotop, nebo tepelný čerpadlo, který z těch 700W příkonu udělá víc než dva kilowaty tepla smile
Použitý tranzistory by byly dobrý na D zesilovač, ten by měl potom 500W výkonu při 600W příkonu, to bych pochopil.

(upravil danhard 17. 9. 2020 11:43)

Re: Transiwatt na 12V

kazzatel napsal:

Passův Aleph je ještě jednodušší a tý slávy co se mu dostalo...:-)

A to je ten z tisíce lepších zapojení ? To nám doporučuješ takovou mršbu ?
Dyť je to ještě větší mršba, než všechny DPA dohromady !

ps. kromtoho to nesplňuje požadavky, není to zesilovač v Bčku smile

(upravil rvx73 17. 9. 2020 12:27)

Re: Transiwatt na 12V

to už radši JLH 1969, ten je aspoň "ikonickej" smile

https://sound-au.com/tcaas/jlh1969.pdf

v některém historickém RK to vyšlo též

Re: Transiwatt na 12V

Teda lidi, je mi fakt záhadou proč vlákna o Transiwattech budí takové vášně? smile
Dobrá, dělám to nejspíš blbě, nemám potřebné znalosti, zabývání se zesilovací "prehistorií" je jistě pro mnohé k smíchu a k ťukání si na čelo, ale proč se k vůli takové volovině vzájemě furt štengrovat? smile

P.S.- ten vstup jsem překopal alá danwatt, chová se to líp. A teď, co ten NPN darlington? Složit jej ze dvou trandů, nebo použít darl-dvojici v jednom pouzdře je nejspíš nepodstatné, že?

(upravil rvx73 17. 9. 2020 12:42)

Re: Transiwatt na 12V

Hordek: musíš začít odzadu. Vyjít z bety konců a z rozkmitu proudu dodávaného do zátěže. Z toho určíš potřebný bázový proud npn konce a z toho vyplývá klidový proud rozkmitového stupně (který pracuje v Ačku). No a podle toho pak navrhneš potřebný tranzistor - mě z toho vyšlo, že místo darlingtonu vystačím s jedním BCčkem ... pro BD139/140 konce. (BD139 má dle katalogu při Ic=1A betu cca50-60)