Re: Transiwatt na 12V

Pozri si v simulácii (tranzient) prúdy cez ten horný odpor. Pri vyššom vybudení (keď napätie v spoji odporov dosiahne napájanie) sa bootstrap kondenzátor začne vybíjať aj cez ten horný odpor. Však skús pridať tú diodu..

(upravil rvx73 13. 9. 2020 16:04)

Re: Transiwatt na 12V

BV: no to jsem zkoušel, i to s tou diodou. Pořád ale nechápu, proč by teda ten horní rezistor měl mít jinou (menší) hodnotu než ten spodní. Tím snadněji se bude kondík vybíjet do napájení, což předpokládám že nechceme?

Když jsem z těch 120R+120R to změnil na 82R+150R, tak ano, v tom uzlu mezi rezistory vzroslo napětí, ale proudová špička tím spodním tranzistorem zůstala v podstatě beze změny (resp. zvýšila se jen minimálně). Proto mě zajímá, jaké je optimum poměru těch dvou rezistorů?

Re: Transiwatt na 12V

Keď dáš do série s horným odporom diodu, tak kondenzátor sa nemá ako vybíjať do napájania. A bude schopný dodávat budenie do báze horného konca aj pri nízkych kmitočtoch. Ak je horný odpor menší a v sérii s ním dioda, kondenzátor sa nabíja na vyššie napätie, čo zvýši budenie v kladnej polvlne.

Re: Transiwatt na 12V

to jo, to máš samozřejmě pravdu. S diodou to tako funguje a tam to má smysl (otázka je, co to pak udělá se stabilitou TW na nízkých frekvencích). Akorát mě zaujalo, že ten horní rezistor bývá menší i bez diody (výjimkou je TW140, kde jsou oba rezistory stejné)

Re: Transiwatt na 12V

Dioda v bootstrapu je vhodná tak pro budič motoru smile

Velikost horního odporu je kompromis mezi ztrátami na něm a zmenšením hodnoty spodního odporu.

Re: Transiwatt na 12V

danhard: a jaké s tím máš zkušenosti v případě TW ? Jaký poměr rezistorů ti fungoval nejlépe?

(upravil danhard 14. 9. 2020 9:18)

Re: Transiwatt na 12V

Žádný, proto tam mám zdroj proudu smile

(upravil rvx73 14. 9. 2020 18:24)

Re: Transiwatt na 12V

odpověď hodná krále Šalamouna smile

edit: s tím zdrojem proudu mi to funguje v tomto zapojení:

https://i.postimg.cc/7YNVFPZz/miniDW.jpg

(zdroj signálu předpokládám mobilní telefon či zvukovou kartu PC)

Re: Transiwatt na 12V

k mému předchozímu příspěvku mám dotaz - jak se správně nastavuje kondenzátor C6 ?
Já jsem ho nastavoval při kapacitní zátěži zesilovače 1uF a frekvenci 50kHz, abych jakž-takž kompenzoval vf zákmity v rozkmitovém stupni.
Dělá se to takto, nebo jinak?

Re: Transiwatt na 12V

TW na 12V, který jsem prezentoval na začátku tohoto vlákna, prodělal "mírnou evoluci", aby jej bylo reálné napájet i z baterií. smile
Takže jeho zapojení nyní vypadá takto:- https://hordek.rajce.idnes.cz/Transiwat … 1460394999

Re: Transiwatt na 12V

danhard napsal:

Dělal jsem i jiné konfigurace konce, když jsem třeba použil darlington místo NPN, tak se chování na kapacitní zátěž zhoršilo.

ehm, na to abys honil v rozkmitovém stupni 2 mA potřebuješ darlington s BDčkem? wink

Re: Transiwatt na 12V

Tahle "variace na renesanční téma" mi umožnila dostat se "bez krveprolití" až na 2,8W/4R, tedy když jsem se po "dlouhé" úvaze rozhodl to ne-můstkovat. Ale jak jsem již jednou napsal, jsem jen "pouhý radioamatér" , zkušenostmi, znalostmi a umem kalení znalci, by jistě "čarovali" jinak a lépe. smile

(upravil rvx73 15. 9. 2020 15:05)

Re: Transiwatt na 12V

no dobře, "pouhý bastlíř" jsem taky, ale třeba o tom vstupním filtru a zpětné vazbě do báze vst. tranzistoru už toho tady Danhard popsal docela dost, takže bys tu "jandovinu" nemusel opakovat wink

Re: Transiwatt na 12V

Já vím, ale je mi hanba prznit to, co nám "velký amp-druid" tak blahosklonně daroval. smile  A překopat to na malý danwatt je možné vždy. Zatím jsem v "sladkém nicnedělání" řešil jen klidový odběr ze zdroje a dosažitelný výkon --- a to že je to stále "Jandovina" neřeším. smile

(upravil rvx73 15. 9. 2020 19:27)

Re: Transiwatt na 12V

tak si zkus paralelně k zátěži zapojit kapacitu 100n a pusť do toho obdélník - třeba tě to přesvědčí

edit: dneska jsem něco hledal ve starých amárech a v č. B2/1990 na straně 50 je TW použit v roli zesilovače pro kytaru - dokonce ještě s R313 smile
Za zmínku stojí bootstrapový kondenzátor, který při napájení +45V má předepsáno 200u/15V

(upravil Hordek 16. 9. 2020 9:47)

Re: Transiwatt na 12V

No, celkem se nic nedělo - s tím 100n??? Ale když jsem rezistor 22k u vstupního Tr. přepojil přímo na zem (topologie DW)-(původně byl spojen s emitorem vst.Tr.- topologie TW), zmenšilo se zesílení celého zapojení.  Tj:- 22k na emitoru - IN (259,5mV/rms) -- OUT (+3,48V/-3,46V) - 3,03W/4R.
                                                                                             - 22k na zem      - IN (259,5mV/rms) -- OUT (+2,92V/-2,90V) - 2,13W/4R.  Proč??? smile

Re: Transiwatt na 12V

ten rezistor zavádí kladnou zpětnou vazbu do báze T1, proto se zesílení zmenšilo dle očekávání. Ovšem to doženeš tím, že zmenšíš vstupní rezistor ze 4k7 na 2k2 a trochu můžeš též zvětšit rezistor v globální zpětné vazbě.

Re: Transiwatt na 12V

Když se zmenšilo zesílení, tak zřejmě též kleslo zkreslení, že? Ale jak pozoruji, vše trochu na úkor celkové stability (musí se to víc "zatlouct"). smile

Re: Transiwatt na 12V

vf nestabilitu danhard spatřuje (a já s ním souhlasím) právě zejména v té bázi "frontendu". Proto tam doporučil nezavádět ZV a dát tam vstupní propust, která do zesilovače pustí jen 20 Hz - řekněme 50 kHz.

(upravil Hordek 16. 9. 2020 11:39)

Re: Transiwatt na 12V

No jo, byl sem línej pročítat se vším tím "elaborátem" v němž je pojednáváno o "evoluci" transiwattu na danwatt, o všech těch výhodách a nevýhodách a vylepšeních a jejich zdůvodnění, protože sem si myslel, že jen přepočítám klasickej Tw na 12V-napájení s "úpravou" na nízký odběr, aby bylo alespoň trochu reálné to napájet třemi plochými bateriemi a šmytec.

Ale je dobře, že se odbýt nedáte. smile