Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

Téma: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Konstrukčně to chápu jako použití dvou stejných středobasů, kdy jeden hraje basy a druhý středy.
Pak mi ale není jasné, má li bedna v parametrech uveden jeden dělící kmitočet 2400 Hz, kde se tam vezme to  omezení ,třeba 300 Hz ,pro repro hrající basy. Dík.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Jedná se o dvě výhybky: první část rozdělí signál na středobasy a výšky, následně je ještě oddělen signál pro basový reproduktor, který je často realizován stejným typem repráku jako středobasový.
Pak to ovšem máme čistě dvoupásmové - zpravidla sloupáky - kde jsou instalovány dva identické středobasy (pro 4Ω sestavu dva 8Ω paralelně nebo pro 8Ω - dva 4Ω v serii)
vejškáč je jeden a zvlášť.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

https://www.prochlapy.cz/clanky/poznejt … h-soustav/

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Jo, dík za info o tomto webu-neznám.
Ale: zabrousil jsem na anglické stránky a je tam toho vysvětlování dost. Ale blbě se tomu rozumí. Asi by bylo lepší se dotázat na repromanii. No...
Možná mi docvaklo až tímto grafem http://bambergaudio.com/technical/2pt5.php . Základem 2,5 pásma je kompenzace tzv. baffle step nikoliv výhybkou, ale reproduktorem. Takže jeden středobas hraje odspodu až k 3250 Hz ( u beden, co jsem si objednal). Druhý středobas jde někam k 500 Hz a přizvedne ten spodek , jak je vidět na grafu. Tak jsem zvědav, jak se bude lišit zvuk od obyčejného dvoupásma v reálu. Dám vědět.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Ten graf je plně vypovídající a řekne nejvíc.

Označení 2,5 pásmo je jen názvosloví, výhybka je sice rozdělena do tří pásem, ale protože prostřední pásmo není odděleno na frekvenci, na které je děleno pásmo spodní, je to takový atyp a nedá se říct, co je vlastně to půl pásmo. Můžeš to brát jako 2p s basovou výpomocí.

2,5p se dá dělat i tak, jak s tím v 90. letech přišel Tannoy, první jsem objevil ve starém S&V, kde testovali model D700, odtud si pamatuju to spojení "basová výpomoc". Pak taky ne nutně je potřeba použít stejné reproduktory.

2,5p je ideální, když máš větší středobasy; řekněme už takové 6" pod sebou nebo v d'Appolitu nejsou, co do vzájemného ovlivňování, jako 2p ideální, lepší je 2,5p s umístěním pod sebou. Jakmile máš měniče menší, pak už 2,5p začíná postrádat smysl.

Jinak to, že výrobce uvádí jen jeden kmitočet, je jeho věc, většině kupujících to stejně nic neřekne.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Ano, už jsem pochopil. Rozebráním bedny. Normální dvoupásmo s přidaným basovým rozsahem, každý repro má svou část výhybky. Takže nic záhadného. Hraje to všechno do jednoho prostoru, připojení bi-wire je možné mezi basem a celou dvoupásmovou částí. Jen mám dojem, že zvuk toho spodního basu je s průměrným zesilovačem mizerný. To jen první dojem.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

A zvuk toho horního je ok? Jak jsi to poznal? Co jsi koupil?

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

antonio: Ty nic moc basy byly slabým , snad dokonce mizerným zesilovačem. Už OK. Pocitově subjektivně 2,5p. repra Heco Victa Prime 502 hrají líp než dvoupásma Heco Victa Prime 302. Poněkud "vzdušněji" . Vyřešeno, OK.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

viz tady i s obrazkem

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Doplňkový dotaz trochu mimo: U posledních dvou konstrukcí 1. s Dexon IRB 16 a 2. Tangband W 704 jsem byl nespokojen s množstvím basů. Od té doby se domnívám, že u dobře navržené konstrukce se můžete lehce odchýlit a přesto to bude hrát alespoň uspokojivě. Ano či ne? Takže, základ dobrých basů pro mne vidím v dobře zvoleném středobasu. Bohužel, u horších konstrukcí splnění alespoń jedné podmínky: Buď hrát nahlas s jednoduchým zesikem nebo normálně s předimenzovaným "siličem". Jinak to prostě nehraje. I když, ten Dexon IRB 16 si nechal vnutit basy korekcemi, ono se mi to v podstatě chovalo jako uzavřená bedna, bez hučení.(trochu chvála). Píšu to proto, že už bych jednoduché amatérské (jen)dvoupásmo nestavěl. Již s ohledem na to, že požaduji dobrý zvuk i z levnějších zesilovačů. Ale, čest výjimečným reprokonstrukcím!

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Pokud potřebuješ slušný přenos basů a zároveň dostatečnou dynamiku s málo výkonným zesilovačem, je cestou jen velký objem ozvučnice a velká plocha basáku. Nejde ani tak o to, zda se jedná o jednoduché dvoupásmo, nebo sofistikované 4-pásmo. Zejména ten objem je v citlivosti na spodních frekvencích směrodajný. Zahrát 40Hz s citlivostí 90dB/W/m prostě v 10L bedýnce nejde. Pořád je k tomu potřebná tak 100L almara. smile

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

tak tak, basák sám žádné basy nezahraje, už to slovo "ozvučnice" to říká...na to přideš sám...
ale ty malý baterkový BT bedýnky s pomocnými pasivními zářiči udělaly na basech si myslím velký pokrok - ale pochybuju, že bys byl schopen to v amatérských podmínkách realizovat a otázka je, jestli by ti i takové "basy" po čase stačily,
mihnul se tu čs.patent z 50.-tých let minulého století na zlepšení vyzařování spodní části spektra - taková pomocná ozvučnice na basáčku uvnitř celé ozvučnice, to se dá postavit... někdo tady bude mít sken

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

U těch BT bedýnek se to dohání ekvalizací a patřičným výkonem. Pasivní zářič je jen jiná variace na bassreflexovou rouru, ale ta základní fyzika se tím obelhat nedá. Buď máš objem a plochu, nebo máš zdvih a výkon. Jinak to patřičný SPL nevytvoříš. Výhodou, že s dnešními zesilovači ve třídě D můžeš mít 50W na malý destičce, s účinností přes 90% a napájet to tím pádem z několika článků. A umíš pak v půllitrové ozvučnici dosáhnout na basech to samé, jako kdysi s MBA810 a 10L skříňkou.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

MBA-810 --- fuj.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Do spotřebky typu televizor, přenosný zařízení a levné stolní rádio nebo magneťák byl MBA810 imho úplně OK. Lepší věci se tím naštěstí neosazovaly.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

To jo, bylo to poplatne dobe vzniku..

Web

(upravil Hordek 21. 10. 2020 14:58)

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Naštěstí za čas přišlo "vysvobození" v podobě TDA-2003 (lepší zvuk, parametry, pouzdro a tím pádem i jeho chlazení) MBA-810 musel vymejšlet nějakej retard. smile

(upravil TheLastUnicorn 21. 10. 2020 18:06)

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Je to už vlastně OT, tak to nechci extra rozvádět...ale MBA810 asi moc nevymýšleli. smile Prostě to opajcli od...Thomson byl ten  "retard" co vyrobil originál TBA810? A bylo to snad někdy koncem 60-tých let. Řekl bych, že v tý době to musela být docela pokroková záležitost. Dneska nad tím jen kroutíme hlavou...ale zajdi si třeba na Bastlírnu, tam běží už snad dvacet stran týden starýho threadu věnovaný tomu švábu a zřejmě se z toho pokouší udělat hifi nebo co... big_smile

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

TheLastUnicorn:
Tohle mi právě unikalo.:Zejména ten objem je v citlivosti na spodních frekvencích směrodajný.
Buď máš objem a plochu, to je jasný. nebo máš zdvih a výkon., nejasný.Malý repro s velkým zdvihem umí napumpovat basy do prostoru? A musí to tedy řvát, ta malá bedýnka? Asi to zase bude od-do, ne? Dík.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Co je na tom nejasnýho? Potřebuješ pohnout nějakou masou vzduchu. Tak to dokážeš buď velkou membránou s malým zdvihem (v adekvátně velké bedně) nebo ten stejnej objem vzduchu rozhejbeš malou plochou s velkým zdvihem. A na ten zdvih potřebuješ ten výkon. Momentálně je spíš v mě varianta 2, protože dneska je výkon levnej (2x 50W "D" za 6USD...) tak není problém na domácí poslech používat 4" "pumpy" který klidně uhrají 50Hz ve 2l bedýnce s citlivostí sotva 80dB tím pádem s max SPL někde pod 100dB (100W příkonu).
Naopak historicky měly lampový rádia 12" repráky a 5W zesilovač... Každá doba má nějakou módu a tomu odpovídající technický řešení. Ten 5W 12" ze starýho lampovýho rádia by minizes s TPA3116 napájenej 5ks 18650 dokázal roztrhat na kusy...

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£