Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Unitra PW8010-schéma zapojení

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 61]

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Díky za to smazání, taky jsem si říkal, že by to tak asi bylo lepší smile
Napájení koncáků je +- 30V, trafo je nejspíše 2x21V.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Tak jdi na těch 18 až 20V. Jde o to, aby měl stáblík rezervu i při max. poklesu napětí při plném vybuzení zesilovače. Bohužel nevím, jak je to trafo tvrdé a na kolik to napětí může spadnout.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Nespadne pod 20V stříd na 100%, zkouším ho teď na 2x UNI 50 a naplno celkem stíhá...

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Přebuditelnost vstupu PHONO se zvýšením napájecího napětí u tohoto zapojení nijak dramaticky nezvýší, zato se dozajista zvedne šum tohoto vstupu, protože vzroste kolektorový proud prvního tranzistoru, tranzistory tohoto druhu mají optimální šumové vlastnosti při Ic kolem 70-100 uA. Raději se zaměř na symetrickou limitaci toho předzesilovače, jak jsem napsal, nějak extrémní přebuditelnost tohoto vstupu ani není nutná, dynamika běžných LP desek nepřekračuje 15-20dB kvůli nebezpečí proříznutí do sousední drážky, vyšší dynamiku, někdy až kolem 40dB mají DJské vinylové maxisingly, ale u těch běžných, z běžné sériové produkce /ne ze speciálních edicí/ je dynamika kolem 30dB a na to vlastnosti tohoto vstupu bohatě stačí. Je to v podstatě zbytečně vynaložené úsilí, raději si někde kup dvě patice na tranzistory a pokus se vybrat do předzesilovače na první stupeň co nejlepší tranzistory co se týče šumu. Nejlepší by asi byly Siemens BC413B, které ale asi neseženeš, Denkl má jenom ty rumunské licence, které šumí jak potvory. Dobré kusy by měly jít vybrat z BC550, ale pokud máš zásoby, můžeš zkusit např. i teslácké KC509, některé kusy měly až zázračně nízký šum. KC509 a KC149 jsou licenčními kopiemi tranzistorů BC149 a ty mívaly šum kolem 2-3dB, ale jak už jsem napsal, je potřeba výběr na to, aby vstup phono šuměl co nejméně.
Například u BC550 se jim vcelku daří je vyrábět "jeden jako druhý" co se týče bety a dovoleného napětí, ale šumové vlastnosti bývají rozdílné i u tranzistorů z jedné série.

Web

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

OK, tak do toho nebudu nějak moc rýt, našel jsem ještě schéma, nejspíše novější verze, kdy je do předzesilovacího stupně cpáno 15V, tak to tak také udělám. moc z čeho vybírat nemůžu, když vy jste si dělali zásoby Tesláckých součástek, já tahal kačera smile . Vezmu více BC550 a ty nejlepší kusy dám do phono předzesilovače. Budu to brát nejspíše z EZK, jen mě štve, že tam nemají pořádné kondenzátory, Jamicony nestojí za nic a s tou druhou značkou nemám moc zkušenosti.
Tady je to schéma. Ještě dotaz, dají se do toho diferenciálního zesilovače použít nějaké tranzistory, které mají v EZK? Ty běžnější typy jako BC5xx, psal jsi tu BC556B a BC560B, byly by v pohodě? Nechce se mi platit ještě jedno poštovné od Denkla. Taky, co s tím BD139 na řízení kliďáku, půjde použít?

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Já mám pocit že kliďák drží i tak jak je z výroby, tak proč hrabat do toho, co funguje???

Web

(upravil Dohnalik 18. 10. 2011 14:54)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Kvůli lepšímu uchycení na chladič.

//máš pravdu, nebudu do toho zbytečně vrtat, dám tam ten původní přímo do nějaké dírky ve chladiči.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Jestli se dobře pamatuju, tak v diferáku konců jsou BC415B-proč je chceš měnit? Jsou odstřelené? Jestli jsou v pořádku, tak je jenom vyletuj z obou konců a vyber z těch čtyř kusů co nejpodobnější dvojice na betu. Pokud bude mít jeden z dvojice VÝRAZNĚ větší či menší betu, projeví se to posuvem ss ofsetu na výstupu. Jinak by tam samozřejmě mohly být třeba BC556B.
Ss ofset to bude ale mít vždycky, i když budou oba tranzistory diferáku stejné, lze to srovnat pouze jemným doladěním kolektorového odporu v diferáku. Dělá se to tak, že nejprve je třeba zjistit, kterým směrem je nutno posunout hodnotu odporu v diferáku - vezmeš např. odpor 10k a připojíš ho provizorně paralelně ke stávajícímu odporu. Pokud se to pohne žádaným směrem, např. z 50mV na 45mV, je třeba odpor zmenšit, pokud ofset stoupne, je třeba odpor zvětšit. Změny bývají ve stovkách ohmů, takže pokud budeš chtít nastavit výstupní ss ofset téměř přesně na nulu /absolutní nula se Ti v tomto zapojení nepodaří nikdy/, tak podle předchozího testu buď zapojíš do série se stávajícím kolektorovým odporem trimr např. 500 ohm, popřípadě budeš ke stávajícímu odporu opatrně připojovat další paralelní odpor v rozmezí 4k7-15k, až se Ti podaří se dostat s ofsetem co nejblíže nule.
Připomínám opatrnost, protože neopatrnou manipulací v obvodu diferáku lze snadno vstupní tranzistory a následně téměř celý konec odstřelit.

Myslím, že jako druhou značku prodává EZK Samwhu, která je výrazně lepší než Jamicon, ať už se to týká běžných malých elytů, nebo snapinů. Ty zelené polské elektrolyty ale bývají vcelku v pořádku - hlavně nikde zbytečně nezvyšuj kapacitu, pokud to není nezbytně nutné.
Pokud jsem tyhle zesilovače v minulosti ještě v servisu Eltosu opravoval, tak téměř ve 100% případů kvůli rozstřeleným koncům, původní koncové tranzistory BDP285/286 jsou zřejmě pěkný šmejd. Bohužel při odstřelu koncáků to sebou většinou vezme i budiče, někdy i rozkmiťák a občas to prošlehlo až do diferáku, poškozený byl samozřejmě i tranzistor kliďáku.
Jinak tam jiné závady bývaly vcelku výjimečné, občas nějaké hovado překroutilo potenciometr hlasitosti, což v dobách Eltosu před rokem 89 nebyl problém, jednalo se o standardní náhradní díl, ovšem dneska je to průser, který ten zesilovač odsoudí do kontejneru, protože tam žádný jiný standardní potenciometr nepasuje, to se týká i korekcí a balance. To už pak zbývá jen koupit např. na Aukru odpálený kus a ze dvou zesilovačů složit jeden, jiná cesta už není, ty potenciometry tady v ČR nikdo nemá, teoreticky by měly jít ještě koupit v prodejnách součástek Polsku, což by mohl vědět např. Benazi a všichni blízko polských hranic, kteří tam jezdí nakupovat elektroniku. Údajně se v Polsku celé tyhle zesilovače dají v bazarech koupit za poměrně směšné částky.

Web

(upravil Dohnalik 27. 10. 2011 23:22)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Tak už se v tom hrabu, poprvé jsem viděl zelené tranzistory smile
Čím se dají nahradit ty BC237? V EZK je nemají. Půjdou BC547? Výstupní tlumivky jsem vyhodil, nahradil propojkou. všechno jsem přeměřila tváří se to v pohodě. Jen asi těch 8 diod v usměrnovači nahradím 4 1N5. Všchny elektrolyty jsem vyházel a nahradím novými.
Ty BC415C v difirenčáku jsou v pohodě v obou kanálech, jak mi radil sinclair, tak jsem je vypájel a spároval podle bety (jeden pár má kolem 420 a druhy kolem 480). Teď se jdu vrhnout na vyčištění case. Zatím díky.

//existuje ještě nějaká náhrada toho BFka? v EZK nemají... mad Případně poraďte shop, kde by měli všechno a origo.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Nazdar chlapi, sháním do PW8010 filtrační elyt 2×4700mF/40V. Prolezl jsem celý net, ale nic jsem nenašel. Kdyby někdo o něčem věděl, budu vděčný za info. Popř. jak ho nahradit.

(upravil vluz 2. 9. 2020 18:50)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Onen dvojitý elyt používali polští výrobci ve většině svých zesilovačů. Dnes je taková věc již i v zemi výrobce nedostupná, takže se nahrazuje bez problémů dvěma jednoduchými elyty. Já jsem tento filtrační elyt měnil naposledy v PW8010 asi před rokem. Použil jsem spíše z estetických důvodů elyty menší výšky a většího průměru aby se vešly nastojato, protože zesilovač PW 8010 má malou výšku.

(upravil Ladin 2. 9. 2020 18:24)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Díky za odezvu. Takže zapojit dva elyty 4700mF/40V do série a střed vyvést na kostru a konce na + a -. Toto řešení mě taky napadlo, když bych nesechnal originál. Ještě jednou dík

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Stejný problém se velmi často řeší na polském fóru "elektroda.pl" a jsou tam k vidění i fota jak to ten nebo onen vyřešil.

(upravil Ladin 2. 9. 2020 19:14)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Díky. Mrknu na to.

Takže jsem se prodíral polštinou a narazil jsem na tohle:

"Witam! One często siadają, zamień je na dwa osobne po 4700uF każdy, są o wiele mniejsze i bez problemu je tam wsadzisz, możesz sobie też zrobić, albo kupić w kicie opóźniacz załączania kolumn i w tedy będzie super."

Pokud jsem si to v hlavě dobře přeložil, tak píše to samé. Zapojit dva samostatné a poběží to super.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

A to je překvapení, že ? Se z vás poseru, amatéři... smile

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Kazzateli, ty jsi asi ve všech oborech profesionál. Já jsem se k elektronice vrátil po více než 18ti letech. Nebyl čas. Před touto dobou jsem si občas něco ubastlil a zatím vždycky vše fungovalo. Nemám VŠ elektro, ale SOU stavební. A fórum je dle mého názoru na to, aby si lidi pomáhali a radili si a ne na povyšování se nad druhým.
To je jen můj názor. Ale jinak ti závidím tvé znalosti. Taky bych je chtěl mít. Ovšem nebyl na učení čas.
Přeji ti hezký den.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

kazzatel:
neventiluj zde svou hrubost a neomalenost - jsi tím na tomto fóru docela znám. Asi si vůbec neuvědomuješ účel takového fóra. Zde se neschází jen hrstka odborníků, ale hodně lidí poznamenaných elektronikou jen mírně, anebo vůbec a právě pro ně fórum je. Pokud se zde někdo na něco táže, tak by se mu mělo slušně odpovídat i na dotazy které jsou více znalým k pousmání.

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Zdravím vás lidi. Tak jsem zprovoznil svoji PW8010. V servisu ležel dva týdny a nakonec mi servisák řekl, že je neopravitelný. No, každý má právo na svůj názor. Abych to zkrátil. Byl přepálený (-) pól u filtračního kondenzátoru a odpálený T212. Takže jsem se rozhodl jej zrekonstruovat (když už jsem ho měl rozdělaný...). Vyměnil jsem všechny elyty, tranzistory a oba triry. Tímto chci poděkovat všem, kteří zde popisovali nám laikům co a jak udělat. Zesík sice hraje. Provedl jsem i měření na všech bodech dle schématu a jsou OK. Jen v jednom bodě (R155,R156) má být 100mV, ale já naměřil na jednom kanále 50mV a na druhém 85mV. A další věc ve které vás ještě prosím o radu je, jak nastavit ty dva trimry. Při demontáži těch starých jsem změřil jejich odpor a ten nastavil na nových. Ale to asi není úplně v pořádku. Poraďte prosím. A může i "kazzatel". Děkuji

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

Naměřené napětí na spoji emitorových odporů máš v pořádku. Udaná hodnota 100mV je maximum - čím méně, tím lépe. Těmi trimry se podle serv. dokumentace nastaví klidový proud měřením úbytku napětí na odporech mezi emitory koncových tranzistorů (body W-Z) na hodnotu 5-7 mV. Menší série těchto zesilovačů byla osazena koncovými tranzistory typu Darlington (BDP647/8) a tady se nastaví trimry hodnota 1,5-2 mV. Nastavení provedeme při nulové hlasitosti a odpojených repro.

(upravil Ladin 19. 9. 2020 10:52)

Re: Unitra PW8010-schéma zapojení

vluz díky za info. Změřím.

Tak jsem nastavil na 6mV. Původní tranzistory jsem nahradil dvojicí BD911/912. Ještě jednou díky.

Příspěvky [41 až 60 z 61]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Unitra PW8010-schéma zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£