Re: Hybridny predzosilnovac

Dakujem vsetkym smile

Mam otazku... pri laborovani a testovani som dnes zistil nasledovne: zo vstupneho oz mi ide signal do potenciometra kam ho taham vratane tienenia, z potenciometra do linkoveho zosilnovaca ale mam zapojene uz len signalove kable bez zeme v domneni ze by som mal slucku kedze zdielaju spolocny zdroj. Lenze dnes som zistil ze ak spravim kvazi zemnu slucku a zapojim zem na oboch stranach mam nizsi brum na spektre o par db, preco? Nedava mi to logiku...

(upravil rvx73 29. 8. 2020 21:52)

Re: Hybridny predzosilnovac

když táhneš signálové vodiče spolu se zemí (zkroucené), tak se do nich bude indukovat méně brumu než když potáhneš signálové vodiče samotné. Ten rušivý signál se bude vzájemně odečítat. - tedy pokud jsem to z tvého popisu dobře pochopil.

(upravil danhard 30. 8. 2020 7:30)

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili, to jaksi nechápu, jak to máš zapojené ?
Je možné, že to máš zcela blbě, takovej chytrej kluk ?

Jde přeci o to, jestli tam nevznikne smyčka na signálu, zemní propojení se to snaží jen eliminovat !

Re: Hybridny predzosilnovac

Taky se mi ten finální výrobek moc líbí, provedení jako vždy u Tebe na TOP úrovni. No a ten trabl s tím brumem určitě vyřešíš !

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Na signal je lepsi pouzivat stineny kablik, nez kroucene vodice..

Web

(upravil Wili 30. 8. 2020 11:45)

Re: Hybridny predzosilnovac

Brum skoro nemam, je velmi slabucky, niekde okolo -100-110dB ale ked spojim miesto v blokovej scheme oznacene ako “rozpojena zem” zlepsi to odstup asi o 10dB, pricom si myslim ze tieto dve miesta potom spajam dvoma zemami a mala by vzniknut slucka ale nie je to tak.

https://i.postimg.cc/rz3trg24/7-EC4-D299-96-C2-4330-988-B-F09-E2-B94266-C.jpg

Na to prepojenie signalu k potenciometru mam tienenu dvojlinku. Tienenie je pripojene pri vstupnom oz, pretoze tento krmi zataz potenciometra. Z potenciometra je vystup vedeny do vystupneho zosilnovaca tiez tienenym kablom ale nemal som na konci pripojene tienenie prave v domneni ze som si myslel ze by vznikla slucka, lenze ak to tienenie pripojim aj na vystup tak je na spektre rusenie nizsie...

Re: Hybridny predzosilnovac

zkus mrknout jestli nenajdeš odpověď na svojí otázku tady:

http://hifisonix.com/wordpress/wp-conte … -Loops.pdf

Re: Hybridny predzosilnovac

V zesilovači bývá mezi výkonovou zemí zdroje a vstupní zemí potenciometru obvykle odpor 10 Ohm.

(upravil danhard 30. 8. 2020 19:15)

Re: Hybridny predzosilnovac

Ta smyčka vznikne na tom signálovém drátu !

Naplácat se o tom dá fůra nesmylů, zvláště když má někdo v hlavě nasráno, třeba zde
http://www.federmann.cz/index.php/nf-te … edeni.html

A taky se můžete podívat do "diskuse", která měla původně asi 10 stránek, bylo to tam vysvětleno i s příklady jak to změřit a co z ní zbylo smile

Re: Hybridny predzosilnovac

jj, dej tam telefonní dvojlinku a bude smile

Re: Hybridny predzosilnovac

Prave ze som si tiez myslel ze vznikne ale opak je pravdou preto som to vyssie spominal ze mi to nedava logiku. Ale uz asi viem kde bude problem, len som dnes nemal cas sa s tym babrat tak snad sa k tomu dostanem o par dni, dam vediet...

Re: Hybridny predzosilnovac

Smyčka na signálu je tam vždy, pokud není plocha, kterou obepíná, nulová.
Pokud zapojíš stínění na obou koncích, tak se do země indukuje proud a ten odečítá magnetické rušící pole, není to ale dokonalé, záleží na odporu celé smyčky, která dělá pro mag. tok závit nakrátko.
Pokud je tam tvrdý zdoj magnetického toku, tak se rušení nezbavíš.

(upravil Wili 2. 9. 2020 14:24)

Re: Hybridny predzosilnovac

uz som na to prisiel...

vznikli dva problemy, jeden bol slaby brum a jeden VF rusenie. Obidva z nich bolo velmi slabo pocut, na spektre boli niekde okolo -100dB...

1) Problem bol ze som na THD spektre okrem 50 a 100hz signalov videl aj trochu "prales" na vyssich harmonickych, najprv som myslel ze to je zo zleho kablovania ked som to pozeral cez externu zvukovku, bolo to ale velmi nizko, a slabo na cca -100dB ale bolo to tam a nemalo to tam co robit. Zvukovo bolo ale v signale pocut (sice velmi ticho) nejaku morzeovku alebo tukanie / radio alebo co. Potom som napojil na sluchatkovy vystup velmi citlive nizkoimpedancne stuplove sluchadla a bolo to pocut lepsie, a pri hybani s kablom sa dalo "naladit" to VF rusenie, v tom mi to hned doslo ze chyba bude v TPAcku a presne tak to aj bolo. Ten VF bordel z neho sa logicky rozniesol po celom preampe, sice to bolo velmi slabucke ale bolo to tam, a bolo to na tak vysokej frekvencii ze som to na mojom pomalom osciloskope skoro ani nevidel. Pouzil som doporucene zapojenie z datasheetu kt. ma sirku pasma asi po 50MHz a v kombinacii s kapacitou vedeni mi to sposobilo zbytocne problemy. To som vyriesil jednoducho vstupnym filtrom pred vstupom TPA 1k+100p a tiez spatnu vazbu tpacka som dal s vacsimi odpormi 2x2k2 co by malo posunut cele VF spektrum ovela nizsie. To samozrejme pomohlo a vsekto funguje ako ma smile

2) slabucky brum vznikol uz na vyssie spomenutom signalovom kabli k potenciometru, pri laborovani som skusal vselico mozne ale nakoniec pomohlo velmi jednoduche riesenie, uzemnit signalovy kabel na opacnom konci, tj. pri vstupe = lenze pri vstupe do vystupneho zosilnovaca big_smile ja som to mal naopak v domneni ze moj vstupny oz napaja zataz potenciometra a preto by mal byt tento uzemneny pri zemi tohto OZ, ale spravne to bolo opacne. Odpor potenciometra a teda zataz ktora je napajana vstupnym OZ, musela byt spravne uzemnena do vstupu gainstage, toto uplne eliminovalo brum a posunulo ho o 20dB nizsie smile

Konecne tiez som dal juliu do strarsieho PC a pomeral aj skreslenie, skoda len ze som nemal vystupny symetricky kabel z xlr na jack, mozno by boli parametre este lepsie. Meral som cez symetricky napajany vstup a nesymetricky vystup. Ako testovaci signal som pouzil vystup z julie, mam doma ale uz aj ultra low thd (cca -160dB) generator od viktora z diyaudio, tak ked ho dam do krabicky tak skusim pomerat s nim ci nebudu vysledky este lepsie...

https://i.postimg.cc/sMMVnjHm/THD-julia.jpg

merane priamo do vstupu zvukovky, skusal som merat aj do zataze 600R s regulovatelnym vystupom a vyzeralo to velmi podobne len skreslenie stuplo na 0,001%

(upravil Wili 29. 8. 2023 12:01)

Re: Hybridny predzosilnovac

Ozivim tuto staru temu updatom z poslednych pokusov... cital som posledne dni Selfa: "small signal audio" book a premyslal nad kombinovanim

volume/gain/attenuator/buffer + moznosti dualnej hlasitosti, vyhody nevyhody atd. viz pokusy nizsie. Pre pochopenie retazca:

[volic vstupov] - [buffer] - [10k alps volume] - [lampovy gain +16dB] - [balanced buffer]

Vcera som sa vrtal v tomto predzosilnovaci, pretoze som si potreboval overit funkcnost zopar uprav v zapojeni pri vymyslani niecoho noveho a kedze tu mam hotovu podobnu platformu tak som spravil zopar testov, samozrejme meral som aj stav pred a po s rus-cino-kozmosom.

1) Skusal som znizit vstupny odpor napatoveho lampoveho zosilnovaca (z 50k na 8k) - bol som zvedavy ci to bude mat vplyv na sum. Vysledok ziadny, cakal som zmenu ale skoro nic sa nezmenilo, od tohto som cakal viac big_smile

2) Skusal som znizit zisk zosilnovaca o 3dB ale skreslenie uz dalej neklesalo takze zbytocna uprava na ukor vyuzitelneho gainu

3) Skusal som znizit vstupny odpor oz bufferu lm4562 zo 100k na 10k ktory je na vystupe napatoveho zosilnovaca v ocakavani ci neklesne sumove dno, zase bez zmeny. resp. skor sa zhorsilo thd z dovodu vacsej zataze napatoveho stupna. Tu som cakal lepsiu zmenu hmm2

4) origo c2200 ma pre lepsi snr medzi napatovym zosilnovacom a bufferom este attenuator, ktory sa digitalne prepina plynule podla toho v akej polohe je hlasitost. Genialna vec pretoze pri nizkej hlasitosti kedy nie je potrebny velky zisk tak je "umelo" lepsi odstup na vystupe. Toto je riesene ako delic na vstupe oz bufferu.

Skusil som teda pokus a zaradil jednoduchy delic 10k+10k na vstup vystupneho bufferu. Toto fungovalo a cele sumove dno kleslo pekne o 3dB. Chcelo by to teda vyraznejsi delic, napr. do 50-70% hlasitosti aspon -12dB. Potom by som sa dostal so sumovym pozadim mozno pod -150dB. Pre dosiahnutie vysokych urovni by ale samozrejme bol potrebny velky rozkmit napatoveho stupna a teda celkove thd pri mojich pokusoch nebolo pri plnom vystupe lepsie. Skor len odstup (na papieri) pri nizkej hlasitosti, nieco co ani nepocut a asi to ani nema vyznam riesit. Skor len na pekny graf snr...

napadla mi potom klasika ako to vyriesit v analogu a to prostrednictvom dvojiteho potenciometra, jeden ako volume pred napatovym zosilnovacom a druhy pred bufferom ako attenuator. Tym by pri nulovej hlasitosti bol odstup = odstup OZ hmm2 uz je to ale na tak nizkych urovniach ze to nema ani vyznam riesit ale napad to je zaujimavy big_smile Skusal to niekto?

ked uz regulovat este mi napadlo namiesto attenuatora regulovat priamo zisk v napatovom stupni, tym by sa ale vyrazne menili niektore vlastnosti a nie je to asi najlepsi napad.

Druha samostatna kapitola co do tohoto celeho keca je tube rolling

ak je zapojenie old-school a nema ziadne nastavovacie prvky ci uz automaticke alebo manualne (tym myslim regulacie pracovnych bodov, ccs a pod) tak velmi zalezi na pouzitych elektronkach pretoze pracovne body sadnu uplne inde a je totalna sprostost uchometricky zistovat co hra "lepsie".

lepsie je schvalne v uvodzovkach, pretoze niekomu by 0,3% mohlo prist "muzikalnejsie" a lepsie big_smile ale proti gustu ...

Skusil som v preampe 5 roznych spickovych vyberanych Tung-sol 12ax7 a vysledne skreslenie sa tocilo v tisicinach ale pri tej jednej najlepsej z najlepsich to bolo az 0,0002% a +N 0,001%!!! vid obrazok nizsie. Toto ale neznamena ze tato elektronka je lepsia ako ostatne, teda mozno je, ale len ze jej pracovny bod sadol akurat na sweetspot. Tym chcem len naznacit ze slepy tube-rolling je uplne nahovno, obzvlast vo fixnom zapojeni kde sa nedaju menit pracovne body. To asi kazdy vie, ale necakal som az tak velke a zasadne rozdiely pretoze pri pouziti toho najlepsieho z najlepsich = Tesla ECC803S v danom zapojeni skreslenie bolo 0,3% big_smile

teoreticky ta ista, a este lepsia lampa, ze? a neporovnatalne horsie parametre... nizsie je tungsol unicorn 4v5 rozsah:

https://i.postimg.cc/DyxTrNN9/c2200stare4v5.jpg


Zaujimavy je tam nf prales harmonickych, mozno preto ze tam nie je kostra = meral som z baterky preamp v 2.triede. Mozno skusim nabuduce pridat notebooku aj kostru ci to nebude lepsie, on ten preamp ma kostru len na tieneni primaru trafa a gnd zdroja a krabice je mimo kostru aby nevznikala slucka s ostatnymi komponentami.

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili napsal:

Zaujimavy je tam nf prales harmonickych

Ten prales je samozřejmě rozvoj 50Hz od sítě, nemůžeš to nechat celé plavat v "luftu" smile