Téma: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

Totiž, jak to vzniklo: Původně kvůli odlišné verzi 2lp Iron Maiden - Live After Death oproti verzi - osekané na CD jsem si to lp objednal, a pak ještě Saxon, Accept, další alba Iron Maiden, no a když jsem si teď chtěl objednat LP W.A.S.P., narazil jsem na to, že ne všechno je na LP k dispozici. Ovšem na CD to bylo všechno. No, jak to dopadlo - za cenu, za kterou bych měl tři LP, ke mě jede sedm CD. Tak jsem si zvyknul na mp3, že svou sbírku CD mám vlastně zabordelenou, a to chci změnit. O víkendu to přetřídím, prozkoumám. Udělám nové regály. A proto se ptám na ten přehrávač. Řešil jsem to tak, až se stydím, že mám v sestavě normální dvd přehrávač, a ten mi vlastně přehrává i ty CD. Ale asi to není to správné řešení, však mi dáte za pravdu. No a ten další dotaz: Mám v nové sestavě dát přednost klasickému stereozesilovači, nebo to řešit AV receiverem, který má dostatek vstupů? Ke stereo zesilovači bych musel dodat přepínač vstupů. Mám kotoučák, gramo, dva decky, dvd přehrávač, bude tedy CD přehrávač, a klasické video, protože jsem navíc prozkoumal svou sbírku na videokazetách, a je tam dost koncertů, nechci to vyházet. AV Receiver vstupů má dost, a já zadní kanály nebudu využívat, je to všechno ozvučení mýho kutlochu. V obýváku mám něco jinýho, tam je 5.0. Díky za názory.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

rozdíly ve zvuku samozřejmě jsou, ale pro tohle konkrétní (ne-audiofilní) metalové smile použití to vůbec neřeš, ostatně i DVD player může hrát jako dobrý CDP, byly strojky, co měly zvukovou část ošetřenou velmi dobře (např. Panasonic S-75), spíš nemají tak jednoduchý přístup např. k programování skladeb (musíš přes menu na TV etc...)
pokud půjdeš do staršího CDP, tak v těch dobře hodnocených (a dnes za pár korun) strojích i ve spotřebce nemůžeš udělat fatální "zvukovou" chybu

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

Mám S-52,taký slušná.

(upravil TheLastUnicorn 21. 8. 2020 7:28)

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

Napíšu to, jak to vnímám já:
Rozdíly jsou vždycky. No jde o tak nicotné rozdíly, že by člověk potřeboval opravdu špičkový řetězec a opravdu dobré uši, aby vůbec reálně něco postřehnul. Většina lidí sice říká, že to slyší, ale jde spíš o "okoposlech" a ve slepým ABX testu by nepoznala nic. To na margo CD playerů.
Co se týče zesilovačů: Rozdíl mezi slušným stereozesíkem a multikanálovým AV Receiverem bývá slyšet dost markantně ve prospěch toho sterea. Je to daný především tám, že u těch multikanálů je velmi často hnán signál přes audioprocesor (často nevalné kvality) a to i po zatlačení tlačítka direct apod. To pak způsobuje degradaci zvuku. Rozdíly mezi samotnými koncovými stupni by opět většina lidí na průměrným zařízení při běžné hlasitosti ve slepým testu nejspíš nepoznala. Jde ale většinou o naprosté nuance, které často nejde objektivně ani zařadit do kategorie lepší/horší, ale spíš do kategorie líbí/nelíbí.
Jiná situace je samozřejmě při vysokých hlasitostech, kde se projeví výkonová rezerva, dimenzování zdroje a celkově "parnost" zesilovače - parní zes prostě hraje i hlasitě bez toho, aby se zvuk zhroutil a slil do nějaké neidentifikvatelné koule rámusu. Ale k tomu samozřejmě opět musí být připojeny patřičné bedny.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

kal napsal:

rozdíly ve zvuku samozřejmě jsou, ale pro tohle konkrétní (ne-audiofilní) metalové smile použití to vůbec neřeš, ostatně i DVD player může hrát jako dobrý CDP, byly strojky, co měly zvukovou část ošetřenou velmi dobře (např. Panasonic S-75), spíš nemají tak jednoduchý přístup např. k programování skladeb (musíš přes menu na TV etc...)
pokud půjdeš do staršího CDP, tak v těch dobře hodnocených (a dnes za pár korun) strojích i ve spotřebce nemůžeš udělat fatální "zvukovou" chybu

Dovolim si oponovat.
Pokial sa jedna o povodne vydania (pred loudness war), niektore mali velmi solidny zvuk. Kedze sam patrim do tejto zvukovej oblasti, a preslo mi rukami stovky CD/LP, je to holy fakt. Samozrejme niektore hoci skvele albumy, su zvukovo o hovne.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

2zdenoeddie: dotaz nebyl na hodnocení samotného zvuku LP/CD, ale event. rozdíl mezi jednotlivými CDP (playery) - rozuměno v nějaké +/- střední cenové úrovni běžné spotřebky...
rozdíl mezi zvukem téže nahrávky z různých nosičů není předmětem diskuze - tak jsem to téma pochopil já

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

kal: jasne, nenamietam. Zabudol som dopisat, ze rozdiel je, napr. Tascam CD-240 a Tesla MC902. Zvukovo je to nebo a zem. Je to zalezitost prevodnika, OZ, atd.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

zdenoeddie napsal:

Je to zalezitost prevodnika, OZ, atd.

To je ale až druhořadá záležitost,zásadní vždy je a bude přístup k mechanické konstrukci.Je to stále jen gramofon i když digitální a stejně jako u gramofonu platí že když je to mechanicky špatně ani sebelepší přenoska z toho nic moc nedostane.Stroje jako Denon DP-S1 , CEC TL0 , MBL 1621A , TEAC VRDS mechanika,nebo jen CDM 12/CD-Pro budou vždy zvukově úplně jinde než plastová mechanika na čtyřech gumách s nejmodernějším převodníkem a nepomůže tomu ani načítání do vyrovnávací paměti.
Ten Tascam má také upravenou mechaniku TEAC. Chce to prostě solidní neošizenou mechaniku a ten převodník a OZ už jen využijí daný potenciál.
Překvapivě se ukazuje že 1 a 0 nejsou ve všech přístrojích stejné lol

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

pánové,
samozřejmě, že máte pravdu a uvedené hi-end stroje jsou ozdobou každé poslechové místnosti, ale jdete s kladivem na komára...vraťte se k úvodnímu příspěvku : poslech rockové muziky v kumbálu/dílně...
tvrdím, že toto zadání splní jakákoliv bazarovka střední třídy spotřebky do 1000,- s nevysvíceným laserem (klidně i slušnější DVD)  smile

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

Pánové, díky za názory, po něčem už se dívám. No, a zesilovač, jasně, bude stereo, myšlenky na AV receiver už mě opouštějí. Teď ještě tedy přepínač vstupů. Mám tu jeden z Ali, od číňana, ale nevím, jestli za ty peníze k něčemu bude, no nic, to by se dalo i vyrobit. Budu se dívat, co by padalo do úvahy, a tohle bude na delší trať, musím změnit asi všechno, zruším jednu sestavu, možná, a to bude chtít úplně jinou architekturu.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

Zripovat CD do FLACu, koupit RPI4(Volumio) a Topping E30. Investice 5000.- a zpráská to všechny ty legendární, dnes už vintage cd přehrávače.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

2stiglitz: mám ve sklepě tuším 12 stupej relátkovek (jazýčková relé) přepínač vstupů v separé krabce řešený jako path-bay (signál z kteréhokoliv vstupu můžeš vytáhnou a poslat na 4 mgf. vstupy přes TRS-6,3 jackovou propojku),
jestli chceš, tak ti ho za poštovné a jednu/dvě kvalitní metal IV-mgf. kazety věnuju  smile

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

No, já nemám kazetu IV ani jednu. Je to divný, ale je to tak. Kdysi jsem za to nechtěl dávat peníze, a dneska za to nechci dávat nekřesťanský peníze.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

dobrá chromka je taky dobrá (jen o -2dB míň vybuditelná)...ideálně Maxell  smile
zkusím najít fotku toho bastlu, měl bych ji mít z doby, kdy jsem to používal...ale rozhodně ti to nenutím, je to dost specifické zařízení...  smile

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

je. některé mechaniky jsou hlučnější

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil stiglitz 26. 8. 2020 19:31)

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

No, jasně. Zvukově to ale bude ± stejný? Převodník, všude se to shoduje, převodník. A pak někdo psal, že to všechno hraje stejně. A pak další, že je potřeba vyměnit kondenzátory. Kdybych měl ve všech komponentech měnit kondenzátory... Zcvoknu se.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

stiglitz: V životě jsem vystřídal 14 CD přehrávačů (nepočítám přenosné discmany a různé podřadné věžičky), včetně notoricky známých bazarnických "legend" jako Sony X33ES a X779ES, Kenwood DP7060, Technics SL-PS7 nebo Philips CD304. Troufám si říct, že zvukové rozdíly identifikovat bez problémů lze, roli hraje nejen mechanika a použitý převodník, ale i kvalita analogového výstupu. Např. přístroje z 80. let, jako zmíněný Philips CD304 postavený na páru 14bitových TDA1540, mají dost specifický a podle mě nedostatečně transparentní zvuk. Ale aby se zmíněné rozdíly a kvality jednotlivých přehrávačů opravdu projevily, je třeba mít dostatečně dobrý zbytek řetězce. Rozdíly jsou dobře slyšet třeba na analytických sluchátkách AKG K701.

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

2TigiGold: nejlepší bude, když s takovou zkušeností s CDP doporučíš tazateli nejakou plečku, co bude uspokojivě splňovat zadání ze začátku diskuze  smile
můj dotaz : na čem pouštíš placky teď? nebo pouštíš si je ještě?

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

kal: Jasně, tazatel si určitě něco vybere podle svých potřeb a rozpočtu, chtěl jsem jen podpořit myšlenku, že digitálnímu zdroji signálu se obecně vyplatí věnovat pozornost a zvukové rozdíly mezi přehrávači nemusí být marginální. Další otázkou je kvalita mechaniky z hlediska šetrnosti vůči diskům. Některé mechaniky bohužel zanechávají stopy (šrámy) na CD, čehož si člověk nemusí dlouhou dobu vůbec všimnout a je pak nepříjemně překvapen při kontrole stavu své pracně vytvářené a (pro něj) vzácné sbírky. Z tohoto hlediska se mi osvědčily mechaniky Philips (především CDM9 a CDM 12.1).

Teď používám moderní přístroje - jako transport Cambridge Audio CXC a k tomu DAC/předzesilovač Chord Mojo. O svoje, někdy neveselé, zkušenosti s hledáním vhodného transportu jsem se podělil na vedlejším fóru:

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=27620

Re: Je vůbec slyšitelný rozdíl mezi CD přehrávači?

2tigigold: díky za odpověď,
rozdíly nejsou marginální, to jsem nikdy netvrdil, můj názor-rada byla vztažena k zadání,
sám jsem taky vystřídal pár CDP, měl i jeden diy-DAC s AKM a rozdíly jsem slyšel (teď mám AMC XCD)...
ono záleží taky hodně na tom,co posloucháš, jakou hudbu a co ve zvuku vlastně upřednostňuješ - jaký atribut reprodukce hledáš (já třeba rozlišení)...a samozřejmě zbytek řetězce...
takže opět viz zadání  smile