Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Av receiver

Dobrý den. Omlouvám se za dotaz. Chtěl bych se prosím zeptat. Všude, ve většině případů se av receiver objevují s min.impedanci repro 8ohm.Na druhé straně výkony av receiveru jsou docela velké, zvládnou i reprobedny 4ohm? Ptám se proto, že mám aktivní subwoofer, ale nevím jak a kam ho zapojit. Mám stereo receiver Optonica SA-2121 a ten nemá žádný vstup, výstup na sub. Tak zvažuji nákup av receiveru který má možnost připojení aktivního subu. Zatím jsem nenašel stereo zesilovač s možností zapojit aktuvni Subwoofer.

Re: Av receiver

Tak postupně:
Za svůj dotaz se neomlouvej, nejsme dědové Vševědové, kterým se s každým dotazem dělá škoda na vlasovém porostu smile.

K věci:
Reciver Sharp SA2121 vyžaduje zátěž s minimálním odporem 8 ohmů. Při zatížením 4 ohmy se zvýší zatížení koncových trandů na dvojnásobek a nejspíše to buď odepne tepelná ochrana, nebo odejdou ty trandy. Tato skutečnost nemá žádnou spojitost s deklarovaným výkonem.

Je to hezká hračka ze 70. let, ale tenkrát se dělávaly bedny, které dokázaly zahrát celé kmitočtové spektrum. Z výstupu line lze připojit aktivní sub, jenže doplnění má technický problém - především výkonové a fázové sladění se satelity, které budou rovněž hrát basové kmitočty (ty ten receiver nedokáže oddělit).

Čistější řešení by byl další zesilovač, zapojený na výstup line, který má výstupy na repra 2 satelity +1 sub. Tuto funkci udělá i crossover (aktivní výhybka) a za ní aktivní satelity i ten aktivní sub lze využít.
Ale není to tak jednoduché, musí to k sobě pasovat frekvenčně, výkonově i fázově. Ale to ta výhybka obvykle dovede.

Re: Av receiver

podobné téma tu řešila veronika.new :
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23651
a ten její receiver Yamaha měl už krosinu pro subík a parametry se nastavovaly v menu Yamahy
(akorát je to v menu někde utopený a nemohla to najít...)

s aktivním subem stačí najít stereo zesík, který má předzesilovač a konc.stupeň k proklemovaný na zadním panelu (k dispozici na svorkách "pre out"/ "power in" nebo tak nějak) a v normálním režinu je má spojené takovou cca palec dlouhou propojkou...tam bys dal "Y" rozbočku a krmil z toho bodu vlastní konec pro satelity i aktivní sub...
vintage stereo-zesíků s touhle fičůrou jsou spousty, nevím jak u nových typů, ty neznám...

Re: Av receiver

Děkuju za info. Na receiveru optonica je vzadu na štítku uvedeno A,B -4ohm -16ohm a  A+B -8ohm-16ohm.Receiver pohání jen dvoupasmové reproduktory. Nemám žádne satelity.Určení jen na hudbu kterou pouštím z cd přehrávače.

Re: Av receiver

Aha, takže je to asi SA 2121H, co může mít dva páry beden:
https://www.ebay.com/itm/Sharp-Optonica … 2880152851
To je on?
Tam není problém mít jeden pár beden (tím je myšleno satelitů smile = názvové odlišení od subu) po 4 ohmech.

(upravil Hippo007 10. 8. 2020 20:43)

Re: Av receiver

1) Optonica SA-2121 zvládne repra 4 Ohm v případě zapojení reproduktorů jen na výstup A, nebo B.
2) Vzadu má TAPE1 a TAPE2, každý z nich má 4 Cinche. U každého TAPE je jedna kombinace L+R Cinch samic vstup, na druhé by měl být výstup pro nahrávání. Tam by se mohl vzít signál pro aktivní sub. Jestli nestačí síla signálu, musel by se tam ještě doplnit nějaký předzesilovač (třeba i s aktivním filtrem odřezávajícím vyšší kmitočty).

Re: Av receiver

2hippo007: linkový výstup z tape1/2 out je neregulovaný poťákem volume - takže jaksi jako výstup pro SUB nepoužitelný...neradíš milanovi dobře!...
samozřejmě pro bastlíře by nebyl problém signál za attenuátorem volume vytáhnout ven a třeba i použít nějaké nevyužité stávacící cinche (odštípnout je od desky a nevrtat zbytečně do panelu), ale milan asi není "versierte bastler"...

(upravil Otas 11. 8. 2020 9:12)

Re: Av receiver

Signálový výstup pro sub lze pomocí odporového děliče dostat i z reprozdířek pro druhý pár reproduktorů (B) a tím ho i učinit vypínatelným z panelu smile. Postačí 3 miniaturní rezistory (cca 1k a 2*15k) v malé krabičce se třemi přívodními dráty a konektorem. Když se poštěstí, tak nebudou problémy se zemí (což by nás mohlo čekat i u spojení přes nějaký cinch).

Re: Av receiver

jj, sice v tom máš zkreslení konce, ale to nemůže poznat ani netopýr  smile
a tyhle hi-level vstupy maj skoro všechny lepší komerční subíky,
taky by šel možná dělič namašlit vevnitř, kdybys hrábl dlátem do desky u B-reproterminálů, tak ušetříš krabičku,
ale co jsem já viděl, tak to byly cca 2W vidrštandy, ne miniatury  smile

Re: Av receiver

Děkuju za reakce. Opravdu nejsem žádný bastlíř

Re: Av receiver

Subwoofer je Sony SA - WM40. Chtěl jsem vložit foto ale nejde mi to. Přemýšlím jestli prodat Optonicu(tedy jestli je prodejná) a koupit av receiver který již má výstup na subwoofer. Ale nejsem si jistý zda av receiver je vhodný na stereo poslech.

Re: Av receiver

tady píšou:
https://www.cnet.com/products/sony-sa-wm40/
že to má "speakers input" ...tak co řešíš ??
zapni na zesíku oba páry beden A+B a zdířky B spoj se speakers inputem toho Sony...
při provozu zesíku můžeš B vypnout a porovnat si výsledný zvuk s/bez subíku

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£