(upravil Wili 4. 8. 2020 19:14)

Re: Merač elektroniek

prave premyslam nad tym pulznym meranim, ci sa pri takom stave dokaze vobec prejavit vycerpana katoda elektronky? pretoze casto ked je elektronka stara s nizsou emisiou tak ta emisia je zo zaciatku silnejsia a az po par sekundach pozvolna klesa...

v podstate co potrebujem je trapitko kde uvidim ci je elektronka nova alebo stara/vycerpana

ad Zdeno: najsilnejsie co by som na tom meral by bolo asi KT88/120 a tam staci podla datasheetu 400V / 160mA co silnejsie potrebujes merat na domace zuvanie? big_smile

Re: Merač elektroniek

A co tak hoci aj spomenute KT88 napr. v zosiku bezne Ua=Ug2=450V a viac.
Vo firme, kde vies ze som bol, sme parovali lampy v PB v akom mali pracovat v zosilnovaci.

Re: Merač elektroniek

2 Peedros > Naposledy jak jsem si psal s R.Dekkerem (vývojář uTraceru) tak mi odepsal, že první kity by měly být k dispozici v průběhu léta za cenu 300 až 350 éček. Nicméně  také psal, že je  malá možnost, že uTracer6 jako kit nakonec neuvolní - tak sám jsem zvědavý.  Asi se mu zase připomenu a dám tady pak vědět.
M.

Web

Re: Merač elektroniek

Ten utracer 6 by uz asi aj stal za hriech. Ale teraz mam ine priority... ale mozno Jezisek nieco poriesi big_smile

Re: Merač elektroniek

maras > Díky moc za info. To by bylo super, bral bych ho hned. Koukal jsem že už má na stránkách konstrukční manuál na sestavení. Tak snad se to nějak hne a bude opravdu ta šestka uvolněná. Vypadá to fakt pěkně a ty parametry jsou super.

Re: Merač elektroniek

A ako je to s meranim kondicie katody cez utracer?

(upravil peedros 5. 8. 2020 10:14)

Re: Merač elektroniek

Wili: Není s tím žádný problém, vyčerpanou katodu tím opravdu poznáš. Stejně tak je to super měřák na dvojité předzes. triody např. 6N1P,6N2P,E88CC atd. Je tam krásně vidět rozdílnost systémů při měření anodových charakteristik. Obzvlášť u E88CC se stává, že jeden systém má katalogové hodnoty a druhý je vyčerpaný a absolutně nesedí s datasheetem díky rozdílné funkci systémů v původním zařízení, odkud byla lahev vytáhnutá. Na měření výkonových audio elektronek to moc není, sice po úpravě dodá utracer 3+ 450mA, ale 400V je prostě málo.

Re: Merač elektroniek

Ako tym poznas vycerpanu katodu ked jej deficit sa casto prejavi dlhodobym zatazenim? (Par sekund a pomaly klesa)

Ked je posunuta krivka g1 pre potrebu vyssieho prudu to vypoveda o uplne zlej elektronke - odpad ale nie jej schopnosti udrzat prud.

Re: Merač elektroniek

Promiňte OT, občas chodím na stránku http://www.jogis-roehrenbude.de/  a tam v sekci Rohren Prufgerate je neurekom schemat měřičů, starých i novějších. Hezký den, Potkan

Re: Merač elektroniek

Wili: V tomto případě to asi tedy utracer neodhalí, pokud je pokles až při dlouhodobém zatížení. A o kolik procent nominální hodnoty proudu to tak spadlo? Když jsem dřív trápil elektronky stejně jako ty dlouhodobější zátěží, tak opravdu někdy nastal s časem propad, ale vždy to bylo v řádu jednotek procent nominální hodnoty proudu. Po nějakém čase se proud ustálil. Stejně tak se občas děje to, že proud zas naopak s časem lehce stoupá, jak se elektronka ohřívá (beru stav kdy elektronka je již nažhavená delší dobu), než se ustálí na nějaké hodnotě. Děje se to poměrně často u archaických 4654 a EL12.

(upravil danhard 6. 8. 2020 10:03)

Re: Merač elektroniek

Ale zajisté že to odhalí, protože můžeš jít až do spičkových hodnot katodového proudu Ik, tak prostě zjistíš, že ta elektronka nedá ten proud a to i když jí dáš malý proud do g1.

Viz vakuová dioda a nasycený proud.

Re: Merač elektroniek

jo to máš pravdu danharde. Mám tu haldu RL12P35, mnohdy v ještě nerozbalených 78 let starých obalech. Pár jsem jich zkusil rozbalit, den žhavit a pak změřit. Nepotkal jsem ještě ani jednu RL12P35 co by dosáhla na katalogovou hodnotu Ia při daném Ug podle datasheetu od Telefunkenu. To samé se děje u 100% nepoužitých ruských GU50, kde ten Ia  při Ug např. -5V stejně nedosáhl nominální katalogové hodnoty ~300 mA (při Ug2 250V) a lišil se i třeba o 90mA. Je tam samozřejmě nějaká tolerance, ale kolikrát je ta hodnota proudu o dost nižší než by měla být. Může to být způsobené třeba zhoršeným vakuem díky stáří?

Re: Merač elektroniek

Nejlíp to zapojit jako diodu a změřit charakteristiku.
Do g1 10k a na anodu, do g2 220R a na anodu.

Re: Merač elektroniek

danhard o takomto druhu testu som tiez kdesi cital, ale bal som sa davat g1 na anodu big_smile potom nejakym zdrojom prudu v katode sa reguluje prud az sa najde maximum kolko da alebo aka je metodika tohto testovania?

(upravil danhard 6. 8. 2020 12:56)

Re: Merač elektroniek

g1 těch 10mA snese smile
Normálně se změří VA charakteristika do 100V, nebo do Ik max.

U malejch triod dávám do g1 100k a měřím to třeba při 50V a hned vidíš, do jakého proudu se vybudí.

Re: Merač elektroniek

Wili napsal:

Ako tym poznas vycerpanu katodu ked jej deficit sa casto prejavi dlhodobym zatazenim? (Par sekund a pomaly klesa)
.

U který konkrétních elektronek to znáš a na jakou hodnotu to obvykle poklesne?


Znám z praxe velké množství elektronek, u kterých impulzní měření je prakticky k ničemu. Na CT i při běžných impulzních měřeních se chovají poměrně hezky třeba i do 10 násobku Ia pro nějaký standartní katalogový pracovní bod, ale použití takového kusu jevelká  jistota problému do 50 provozních hodin. Každý současný výrobce dělá asi botu jinde a každý to kazí po svém smile.  Tipuju, že podobné problémy asi taky byly důvodem, že si i Jacmusic pořídil klasický CT...  https://jacmusic.com/Tube-testers/TEK-5 … .htm#Part9

Web

(upravil Wili 6. 8. 2020 13:26)

Re: Merač elektroniek

sendy robila mi to napr. ruska 6p3s ak som ju tahal kam az nemohla big_smile ale je mozne ze to bolo pretazenim...

danhard: akoze das natvrdo katodu na zem, vsetko ostatne na anodu a pomaly dvihas napatie od nuly a meras anodovy prud az sa prestane zvysovat?

Re: Merač elektroniek

6P3S jaký rok výroby, a v jakém prac. bodě, jak moc byla používaná? Nerostl při tom dost výrazně proud Ig1?

Web

Re: Merač elektroniek

Na tom klasickém CT se to měří taky dynamicky.

Emisní schopnost katody značně závisí na povrchové teplotě katody, hledejte příčinu tam smile

Re: Merač elektroniek

Sendy netusim, to bol bastl nakablovany na stole par rokov dozadu, nie v meracich laboratornych podmienkach, prave preto chcem nejaky merac/trapitko aby som si mohol taketo veci skusat / testovat...

ono na druhu strsnu taka skusacka s vystupmi na bananiky, to by bola zaroven dobra aj ako lab. zdroj pre testy prototypov dev