Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Oprava Aldax SPV250P+

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

(upravil madeindoma 26. 7. 2020 18:40)

Téma: Oprava Aldax SPV250P+

Zdar hoši, nějakou dobu už mám tento zesilovač, nějaký eskapády jsem s ním nadělal při pájení, ale viceméně byl vždy bez problému, používám ho pro LAB12, ale díky dětem nemá ta SPV ani LABina odehráno za ty roky dohromady ani 10h, prostě pořád v záběhu. Narazil jsem ale na určitý problém. Nejprve jsem myslel že je na vině SubSenior, jelikož mi shořela jedna cesta na tišťáku (chyba při konstrukci zesu použita teplovodivá pasta místo silikonové vazelíny pod trandy, ale vše opraveno, výměna vžech OZ pro jistotu na SubSenioru. Nedávno jsem si konečně koupil AV Reciever (Yamaha), zapojil SPV250 a poslouchal. Hraje to, ale je tam jakési divné chrčení, prostě je tam slyšet docela dost zkreslení, napájím to signálem přímo z AV recieveru z výstupu pro subwoofer, tudíž subsenior je mimo. Když to přepojím na SPV100 tak je všechno po zvukové stránce v pořádku jenom to prostě nemá potřený koně pro Labinu. Mám doma osciloskop. Zajímalo by mne zdali dokáže někdo poradit na co bych se měl při hledání viníka zaměřit. Zkusím změřit zdali je klidový proud nastaven správně a nikam neujel. Prohnat to sinus generátorem taky asi zvládnu. Ale asi si nejsem moc jist co mám na něm hledat. Díky

(upravil Otas 27. 7. 2020 5:59)

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Asi bych to nejdříve zkontroloval na správné zapojení zemí, oměřil napěťové body a pak prohnal přes TG a osciloskop.
Sice tyhle Sinclairovy věci neznám (mám jen matnou vědomost, že se jedná o vcelku běžný, jednoduchý kvazikomplementární výkoňák), ale tak zpravidla začínám u všech zesů, pokud je lze zapnout pod napětí sad. Ono z toho obvykle něco divného vyleze.

Edit: Teď koukám na inzerát, je to tedy součástí celého bloku, udělat zde zem je někdy hodně velká machrovina - musí se projektovat jako první! Nedostatečně promyšlená zem je první podezřelá smile, zřejmě to zakmitává. Pozor na kostru, která zde musí být zemněna silným vodičem přímo ze středu napájecích kondů, kapacity mezi kolektorem trandů a chlazením udělají zlou práci. Cinche na vstupu jsou doufám izolovány od kostry.

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Signalová zem oproti kostře jsou vzájemně izolovany. GND jednotlivých vinutí jsou propojeny a vedeny 2.5mm² do PCB na GND faston.

(upravil Betaron 27. 7. 2020 15:03)

Re: Oprava Aldax SPV250P+

V mém případě u modulů SPV250P+ pomohlo od brumu i zesílení plošného spoje Cu drátem prům.2mm– propojka země mezi dvojicemi filtračních elytů 10m.

http://www.imageworld.sk/images/4ixmaasw371ojg4ksrpx.jpg http://www.imageworld.sk/images/t02hjpu8yq4sc5uvru8r.jpg

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Otas SPV 250 není kvazikomplementár. Milane on neřeší brum, ale nějaké zkreslení. Tady nezbývá nic jiného než měřit a měřit. Nejdříve napětí a pak by přišel na řadu ten osciloskop. Nevynechal bych ani relé a jeho obvody. Madeindoma jsem majitelem modulů SPV 250 a protože znám Sinclairovu opatrnost při konstrukci zesilovačů, vím, že z nich lze dostat něco víc než deklaruje. Vyhodil jsem hliníkový L profil, koncové tranzistory jsem vyměnil za mé oblíbené On Semi v TO 264 (195/196), pořádný chladič, dva ventilátory, vyšší napájecí napětí a kde se vzalo tu se vzalo 2x400W/4Ohm.

(upravil madeindoma 27. 7. 2020 18:36)

Re: Oprava Aldax SPV250P+

To zní dobře, ale na to moje domácí žvýkání to bude dostačovat jak to je, jen pro zajímavost, jaké napětí jsi aplikoval?, jinak to zkreslení je něco podobnýho jakoby cívka repro drhla o stěny,  takové jakoby chrčení. Na spv100 to nedělá

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Uz nevim ktery typ ale byl dost zatluceny, mel asi 13V/us takze doporucuju i tohle overit...

Web

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Mohl bych coby umělou zatěž použít kantalovy drát? Zatížitelnost velká, cena nízka a nemusí se to chladit

(upravil Otas 29. 7. 2020 13:24)

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Nemusí se to chladit? Myslím, že se mýlíš. Vzpomeň na topná tělesa na elektriku.
I když asi nebudeš valit zes na 250 W (aby sis pak kantalem svítil big_smile), tak takový drát propálí lino nebo desku stolu tak, že budou mít řemeslníci dost práce.
Já používám staré teslácké 15W odpory (10*39R), ale nesmí se ničeho dotýkat (visí na drátech, pod nimi podložka) a experimenty s plným výkonem zesilovače (mám od 350W výše) vydrží řádově max. desítky sekund, než se rozpájí a samy odpojí. Lze je "vařit ve vodě", ale odpor se trochu snižuje smile.

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Mám zátěž z kantalového drátu na keramickém tělísku a pohoda..odpor se s teplotou nemění.

Web

Re: Oprava Aldax SPV250P+

Tak dneska jdu na to, montážní plány už jsou pryč, může mi někdo sdělit hodnotu kliďáku, a vytahovala se pokus pamatuju dobře pravá pojistka V+, nakonec kantal nemám, ale 320W v obyč 230V paralelně žárovkách dává 8-9ohmů. Pokud se bude odpor měnit tak jedině nahoru.

Tak řekl bych že problémem byl kliďák. 30mA ukazoval měřák. Přenastavil jsem na 60mA a uvidíme.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Oprava Aldax SPV250P+

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£