Téma: Kazety se vrací?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/v- … gn=Finance

Re: Kazety se vrací?

To asi fakt ne. Vždyť přece v článku píšou opak - o nějakých vlaštovkách s Nohavicou, Landou, Jelenama, Horkýžama slížema či Kabátama... A to navíc tak, že prodej na těchto nosičích je tak minimální, že určitě teda o jejich návratu nelze hovořit. Že jsou pod hranicí evidence. Jelikož vlákno má v názvu otazník ("Kazety se vrací?"), předpokládám, že se ptáš. Odpověď tedy zní: Nevrací.

Úplně jiná věc ale je, jak se k tomu kdo postaví osobně a sám za sebe. Například já jsem se teprve nedávno začal znovu z nostalgie o kazety zajímat. Protřídil jsem je, teď je postupně jako zvukovou kulisu přehrávám, zkoušel jesm si dokonce nějaké mnou vytvořené kompilace z Youtube a jiných jen tak ze srandy na tape decku nahrát atd. Je to na každém z nás - myslím ten "návrat". Poslouchám to pak jako zvukovou kulisu na dobovém radiomagnetofonu (ikdyž i za to nahránvání by se nemusely některé stydět - střídavá předmagnetizace a některé i mazací hlava).

Pak se v článku ještě píše o cizině (vlastně jí ten článek začíná), tam je možná situace trošku jiná, dokonce jsem někdy četl, že na světě jsou země, kde je pořád zastoupení audiokazet celkem vysoké. Ale tyto záležitosti se netýkají nás, že ano.

Re: Kazety se vrací?

Někteří analogisté skupují tape dacky a nahravaji si na ně LP, aly si je neopotřebovávali. Překupníci čile obchodují s kazetami viz. aukro

Web

Re: Kazety se vrací?

Onehdá jsem tu psal něco k něčemu o hipsterech, dává to smysl - venku na favoritce dát si za pas walkmana...

(upravil stiglitz 24. 7. 2020 11:27)

Re: Kazety se vrací?

Já audiokazetu miluju. Mám jich asi tisíc. Hodně mi jich nanosili známí, i chromky, a podobně. Mám celkem pět decků. Přenosných magnetofonů asi šedesát? Nevím.
https://stiglitz.rajce.idnes.cz/dilnicka/
No, a v depozitu jsou další magneťáky...

Re: Kazety se vrací?

stigliz: to už chce trochu místa smile Mám funkční mechaniku z dvouhlavého decku Marantz, mohu darovat... zbytek decku už není, byl kanibalizován na opravu jiného, vyššího modelu sad

Web

Re: Kazety se vrací?

Ne, já nechci mechaniku, děkuji moc, ale možná tu někdo je, kdo se jí ujme. Ale díky!

Re: Kazety se vrací?

Jo, zkusim vyfotit a hodím do bazaru jako daruji. Mám tam víc podobných kousků, co mi je líto vyhodit. Tak se třeba někomu za poštu budou hodit.

Web

Re: Kazety se vrací?

Hele, je tu člověk s nickem kal. On něco hledá!

Re: Kazety se vrací?

zdarec pánové,
hledal jsem kladku/kladky (capstanroller) standardní (větší) velikosti na čep 2mm pro SONY TC K-611S,
ale situace se trochu změnila, pořídil jsem si DENON DN-790R a jsem z něho úplně paf!
zvuk o třídu výš než 611S, a že ten nehrál vůbec špatně! (a to jsem měl doma Aiwa F990 a Akai 75MkII, taky top stroje)
pro audiofila kazeta rozhodně není mrtvá, zvuk z takové mašiny na dobrém pásku má větší šťávu a hezčí barvy než CD (ostatní digitální formáty nehodnotím...),
taky si s tím můžeš hrát, nahrávat v reálném čase, kalibrovat, zkoušet kazety etc...
žádný nudný enter a hotovo jak na PC...
samozřejmě, má to i svoje implicitní nevýhody (jako všechno) a pás na 19cm/s je ještě lepší, ale když všechno funguje, tak je zvuk z tape decku lahoda!
v týdnu mi má dojít NR Nakamichi High-Com II, ten by ho měl posunout ještě o kousek výš  smile
...pak poreferuju  smile

Re: Kazety se vrací?

No, páni!
Mocli penízků stojí to Nakamichi?

Re: Kazety se vrací?

High-Com II už maká smile
v r. 1980 retail price 480,-USD, teď se dá pořídit za cca 1/2 téhle částky v aktuálních dolarech - sice pořád ne za hubičku,
ale: zvuk z pásu 9cm/s jsem lepší doma neslyšel - naprosto bez šumu, skvělá dynamika, přirozené barvy etc...lahoda!
konečně můžu nahrávat jakýkoliv žánr 2 hodiny v kuse na jednu stranu Maxell 25-120,
kazetě taky dodá šťávu, pás je samozřejmě lepší = "analog top sound"
(a Dolby S na kazeťáku funguje dobře)

Re: Kazety se vrací?

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/v … .seznam.cz
Článek od odborníka. He.

Re: Kazety se vrací?

virtuální odborníky je škoda slov komentovat, recenzentů-hňupů  bez setkání s materií je plnej internet...

řeknu ti k tomu zajímavost: před mnoha lety se ptali Marka Levinsona z čeho poslouchá,
řekl, že zvuk z CD nemůže, že si raděj pustí kazetu...jasně bylo to v době, kdy ještě nebyly hi-res formáty, lepší převodníky etc...
já osobně jsem si tehdy myslel, že kecá, aby byl frajer zajímavej...
dnes, po cca 30-ti letech života s CD si myslím, že tak úplně nekecal...  smile

Re: Kazety se vrací?

To musel být anglickej blb...
high-com II je pěkná věc, možná by se to dalo i vyrobit jako kopie, ale U401b, se kterým to stojí a padá už asi nikde nekoupím. Schéma zde: https://www.hifiengine.com/manual_libra … m-ii.shtml
Mě úplně stačilo to, že na "novým" kazeťáku mám potenciometr "play trim" kterým si doladím úrověň a i některý nahrávky, který byly jinak neposlouchatelný kvůli blbejm úrovním dolby B/C jsou najednou dobrý. Když to bylo slaběj nahraný, tak dolby zabilo vejšky, naopak co bylo nahraný silněj, tak to bylo převejškovaný, protože ty vejšky si přidalo dolby při nahrávání...

Re: Kazety se vrací?

kaed: pokud bys chtěl stavět, tak v amáru A/5-91 je návod na opajcovaný dbx kompander,
ale takovej počin by byl dnes hodně velkej úlet smile
...ještě větší mimoňovina jak nahrávat na pásky a pak je poslouchat   smile  smile

Re: Kazety se vrací?

Jo, to dbx mě kdysi zaujalo, ale tohle je ještě trochu víc promakaný, DBX je jenom frekvenčně závislej kompresor/expander. Problém jak dbx tak hich-com je ten, že to přes něj musíš nahrát i přehrát. Ale to co leží v šuplíku je klasika, dolby B případně dolby C, a leckdy ty referenční úrovně vůbec nesedí...

Re: Kazety se vrací?

klasiku (aspoň co jde) musíš nahrát znovu => aspoň máš zábavu = druhá stránka našeho hobby (první je bastlení),
Nakamichi má generátor 400Hz a poťáky na nastavení jednotné referenční úrovně 0dB (200nWb) rec out / play in
...jasně, je to hračka pro dědky...  smile

Re: Kazety se vrací?

Však veď práve, hračka. Chlapi sa hrajú celý život a ženy sa im snažia tie hry zakázať. Keď sa im to podarí, chlap umiera....

Re: Kazety se vrací?

Dávno tvrdím - ak žena zabije v chlapovi to večné decko - stane sa veľmi zlý.
Je aj vtip: "Ak začne byť muž prudko dospelý, treba ho zastreliť" big_smile