Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Ahoj, jsem úplný začátečník, nejsem hi-fi smile Postavil jsem si Megaton EM 15 Bass, dle návodu.

https://i.postimg.cc/rsrPmqpZ/IMG-20200711-175236.jpg

Osazeno mám Eminence Kappa 15LF (nebo LFA je na dokladu) 600W, 98dB, 35-3000Hz, X-max 5,5mm
Nejsem žádný hifi, stačí mi když to bude solidně hrát. (rozuměj budě dělat rachot)

Mám pár dotazů.

1. Jaké postavit středové a výškové repro aby se hodily k tomu co už mám? (třeba MT-130 ?)
2. Použiji někde výhybky ?
3. Jaký zesilovač ? Bude stačit t.amp E-800 nebo raději E-1200 či úplně něco jiného.

Do budoucna bych rád postavil ještě jednu sestavu do páru.

Děkuji za vás čas.

Marian

(upravil Otas 14. 7. 2020 14:59)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Možností nadstavby je hodně. Třebas jít opět do profi a stylově smile k tomu postavit EM 121:

https://www.prodance.cz/em121-kit.html

V Ke stažení - Stavebnice Megaton se nalezne rozkreslené dřevo a schéma výhybky. Podle mne je k dispozici kompletní materiál, protože Delta 12 je prakticky stejná jako Delta 12A a DE12 a DE12TC mají stejnou kmitočtovou charku, výhybka by tedy mohla sedět.
Pro středy a výšky je výhybka nutná. Basy a středovýšky se vyplácí řešit elektronicky rozdělením signálu před zesilovači (vložit crossover).

Zesilovač by měl být cca 2*500W na 8 ohmů (monofoně jeden kanál basy a jeden středovýšky).
Např. nějaký QSC 2450, nebo podobný výkonem z bazaru. Nedávno jsem nějaký QSC kupoval a chlapík tam měl další tři.
E800 mi připadá na basy trochu slabý (satelit= středobas by zvládl v pohodě), TA nebo TSA 1400 vyhoví (doufám, že údaje Tampů značí RMS výkon). U E1200 by ses musel hodně hlídat při zacházení s knoflíkem hlasitosti. Když shoří basák Eminence, tak kupuješ nový (nedodávají nové membrány samostatně).
Lze také začít tím E800 a po dostavbě druhého páru beden dokoupit větší zesilovač na basy.

Jinak do té basové bedny se jako zásadně lepší osazení dává tenhle reprák (ono Eminence 15LF je nejnižší kategorie repra, kdy to ještě hraje):
https://www.prodance.cz/15pl100-8ohm.html
Prý to hraje o ligu lépe.

(upravil maYtek 16. 7. 2020 12:05)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Děkuji za odpověď.

Co se tyče zesilovačů myslím, že mám tak nějak jasno.

Předpokládám pokud koupím nějaký QSC RMX 1850HD a za rok koupím QSC RMX 2450HD, že se dají propojit mezi sebou a můžu
provozovat další bedny? Nebo je potřeba další propojovací prvek ?

Ohledně výhybky bych asi volil něco takového RANE AC22S. Zase předpokládám, z zesilovače pošlu signál do výhybky a následně do bedny
basové a druhý kabel středy a výšky ?

Po případě jestli se pro moje potřeby hodí Crossover Behringer CX 2310 ?

Děkuji za další rady.

(upravil Otas 16. 7. 2020 12:50)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

S těmi zvolenými zesilovači QSC se to dá. Je samozřejmě více možností.
Propojovacím prvkem mezi zesilovači bude právě ta výhybka jako je Rane AC22 (dobrá volba, lze jen doporučit smile). Ale musí být zapojena do cesty signálu před zesilovači.
Pro začátek půjde monofonní signál od mixu (nebo třebas telefonu sad) do libovolného kanálu Rane AC22 (CH input). Zde se v jednom kanálu rozdělí na kmitočty pod cca 100 Hz (LFout = basy) a kmitočty nad cca 100Hz (HFout = středovýšky). Kmitočet rozdělení se vpředu nastavuje.
Tyto dva výstupní signály se přivedou samostatně do obou kanálů zesilovače: Jeden kanál zesílí basy a jeho výstup bude přímo přiveden do již existující basové bedny a druhý kanál zesílí středovýšky a je přiveden k (budoucímu) satelitu.
Až budeš mít bedny po párech a další zesilovač, využiješ oba kanály na Rane AC22 a čtyři výstupy z něj.
Napsal jsem to pro jistotu podle názvosloví Rane AC22 (vytáhl jsem si ho ze skříně smile). Bílé přepínače vzadu musí být v pozici Stereo2 a 2 channel.
Budeš k cestě signálu mezi Rane a zesem potřebovat symetrické kabely XLR, vypadat by měly takto (tohle je low-end):
https://www.muziker.cz/stagg-smc1
Samozřejmě s kvalitou vzroste cena...

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Opět děkuji za informace. Vzhledem k finanční náročnosti nejenom tohoto projektu smile zaměřím se, momentálně, jen na dodělání ozvučnice a koupě crossoveru.

Ozvučnici jsem zatmelil, jedná se hlavně o dolíčky kde jsou vruty. Dále ji natřu, nebudu potahovat kobercem, chci ji pěkně barevnou.
Barvu použiji co mi doporučili v barvy-laky, zdrsnil jsem to lamino, ještě zbrousím přebytečný tmel a budu natírat.
Natřu to normálně štětcem, minimálně dvě vrstvy.
Pokud by tě napadlo na co si dát pozor tak nějaké tipy uvítám. (potahovat kobercem nechci)

Ještě si dovolím položit další otázky.

1. Můžu basové repro zničit pokud tam posílám celý frekvenční rozsah ?
2. Miska vzadu má dva výstupy na XLR konektor (samici), předpokládám že zapojím jen jeden? (druhy tam bude jen na ucpání díry?)
3. Vrchní servisní poklop bude na pevno přidělán vruty, mám ještě nějak více zatěsnit díru? Není to úplně těsně když to hraje tak tam trochu fouká kolem okrajů.
4. Nechceš se zbavit svého Rane AC22 co máš ve skříní ? Po případě bude se pro mé účely hodit třeba tento crossover
https://www.prodance.cz/cx311.html nebo https://www.muziker.cz/dbx-223xs


Děkuji
Marian

(upravil Otas 21. 7. 2020 13:40)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Odpovědi:
1. Nezničíš (pokud ovšem nepůjde do basového repra jen vysoký sinus z tónového generátoru, musí se trochu hýbat, aby se zchladilo).
2. Miska vzadu na bedně by měla být na konektory speakon, ty jsou určeny pro přenos silových signálů do repra (tentýž je i na zesilovači), druhou díru ucpat, doporučuji značkový:
https://www.prodance.cz/nl4mp.html
3. Doporučuji zatěsnit, foukat nesmí, ztrácí se výkon a vznikají pazvuky. Ono díra by měla být dokonale srovnaná a použit dostatečně velký počet šroubů, aby se to nestalo. Truhlařinu nedělám, požádal bych o pomoc s radou o nějaký osvědčený těsnící fígl ty kolegy, co bedny tvoří.
4. Protože zatím stále ještě zvučím (sice ne live, ale disco), tak se mi ten crossover občas docela hodí. On má navíc i možnost plynulé regulace zpoždění signálu na výstupu basů (Delay), což nemá žádný z odkazů výše. A stál mne bohužel i jetý víc, než ty z odkazů sad.
Zpoždění umí nejlevněji např. tento: https://www.thomann.de/cz/the_tracks_ds_24.htm, ale nejspíše to nebude nutné, můžeš hýbat s bednami.

Edit:
Teď na to znovu koukám, máš tam hrubou konstrukční chybu, pod víko schází podpěry v předozadním směru. Musíš je tam přidělat, jinak to nikdo neutěsní!!!!!!!!!!

(upravil djmayo 21. 7. 2020 20:17)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Veko musí mať rám dookola. Pritočiť to pomocou 16-20ks skruriek M5 alebo M6 tak, že do rámu najlepšie z vnútra osadiť závitové vložky TBH/SBH M5 (resp M6), rám oblepiť 2mm plsťou (filc) alebo penovým tesnením na rozvádzače/okná a pod. Repro upevniť podobne tiež pomocou závitových vložiek. Dajú sa použiť aj narážacie matice ale keď sa náhodou pri demontáži uvoľnia dostať to vonku bez poškodenia či bedne repra je ako chirurg n operačnej sále...tie THB ma ešte nezradili, dokonca ani keď som ich nedal z vnútra ale aj zvonku (zvnútra nebol prístup). Ja som odporúčal aj panel z hliníkového plechu (6-7mm stačí) aby bol lepší odvod tepla na podobné konštrukcie.

Nechcem kaziť tvoje nadšenie, ale tie (sub)basy je potrebné mať 4 ks pri sebe ak to má hrať aj basy a nie iba robiť kravál. Delta12A+DE12 k tomu celkom rozumná voľba. Potrebuje to buď crossover z lowcut filrom na 35-40Hz alebo ešte lepšie DSP nakoľko to chce pod 60Hz a nad 90Hz hodne korigovať, pod 40Hz to treba strmo rezať 24dB/oct ináč tam repro dlho nevydrží. Primeraný zosilňovač k tej kappe 15LF je 500-700W do 8 ohm a nehnať ho na limity. Prajem veľa zdaru.

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Takto jak tu bednu prezentuješ to není dobrý. Možná ani netušíš co se od ní dá očekávat. Krom šlapáku který se tu zvýrazní je to změť hluku a vibrací. Zajímavé je, že ani u EM 15 ani u podobné HD15 se konstruktéři nepoučili z chyb, které jsou naprosto evidentní. V první řadě bych poslechl Otase a osadil tu bednu BCčkem. Pak bych zpevnil přední část a to obě bočnice a spodní část bedny, které takto navržené vibrují řádově v milimetrech, což nemá na kvalitu zvuku dobrý vliv. Tu Kappu bych vrazil do bedny s bassreflexem, tam svou práci zastane a předejdeš zklamání, které tě čeká. Hodně zdaru.

(upravil Otas 22. 7. 2020 6:49)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Jo, když nahlížím na to, že je to pro doma, pak se musím názorově připojit ke George.
Tahle bedýnka nemá vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku, dobře hraje kolem 100 Hz a účinnost směrem k nižším kmitočtům padá s rychlostí nepřímo úměrnou kvalitě repráku. Musí se to dohánět ekvalizérem, což má své limity (opět především v kvalitě a příkonu repra). V profi se využívá pro úderný bas (vhodné je použití více beden, to zásadně znásobí sílu).
Basreflex by s Kappa 15 LF by udělal více práce, především v nejnižších kmitočtech (tedy cca 40 - 60 Hz). Bednu asi nebude velký problém v tomto stavu na basreflex předělat. Udělalo by se nově horní víko, demontovala by se přední část komory a dopředu by se vložila ozvučnice s dírou pro reprák a basreflexové otvory. Otvory basreflexu (velikost, délku) bych ti pomohl navrhnout.
Dokonce by to nejspíš fungovalo i jako uzavřená ozvučnice, ale potřebuje to celý objem bedny, aby účinnost nejnižších basů nepadala tak rychle.

(upravil maYtek 22. 7. 2020 10:14)

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Moc jste mne nepotěšili smile
Co se týče servisního víka, přidělám dvě boční podpěry, nalepím těsnění a utěsním. To problém nebude.

Návrhy chápu, hlavně nemám dílnu kde bych mohl pohodlně pracovat, dělám to ve vnitrobloku na dvorku nebo v ložnici smile
Ještě, že mám tolerantní manželku !
Nedovedu si představit, že bych ji teď předělával. (myslím tu bednu)


Bohužel můj aktuální volný rozpočet je cca 4K co můžu pustit a rád bych pořídil ten crossover.


Jen ještě doplním, nemám to na poslouchaní doma (v ložnici smile) Provozovat to budu hlavně venku.
Pokud se dostanu k stavbě druhého páru, tak dám na vaše rady a místo kappy tam dám tu lepši verzi a kapu využiji v tom druhém páru v ozvučnici s bas reflexem.

Já už teď jsem spokojen, když to zapojím na staré Onkyo přidám druhé repro co mám od domácího kina, a pustím si svoje tuc tuc tak mám radost.


Prosím vás tedy o doporučení výhybky, koupím něco kolem těch 4K, například nejakou s těch odkazu co jsem postoval výše ?
Budu nutně potřebovat aby ta výhybka měla Delay ?

Re: Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Výhybka pokud nemá pevně danou vzájemnou pozici beden (např. dle spojovací tyče mezi subem a satelitem), delay asi nepotřebuje, sfázování se provede posunem bedny.
Já bych z těch možností crossoverů volil dbx - beru ze zkušeností tuto značku jako renomované tvůrce zařízení na úpravu zvuku.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Megaton EM 15 nevím jaký mid+top, nevím jaky zesilovač a co výhybka ?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£