Téma: ARZ 668 Regum

Zdravím vás, mám takový problém u těchto reproduktorů. Reproduktorům jsem čistil gumové závěsy jako u všech Tesla basáků, tedy lihem umyl hnědý sajrajt z gumy a následně aplikoval Regum a pak silikonový olej. Výsledek vždy perfektní, závěsy změkly, Qt, fs se snížil a celkově lépe hrály, ovšem u těchto modrých ARZ 668 se závěsy po aplikování Regumu zkrabatily, jakoby lehce naboptnaly, sice změkly, ale nevypadá to pěkně... setkal se s tímhle už někdo? Díky za odpovědi..

Re: ARZ 668 Regum

zkrabatily? A nedals tomu velkou vrstvu co zasychala dlouho?

Re: ARZ 668 Regum

Náznaky takového chování jsem zaznamenal při několikanásobné aplikaci Regumu. Počkej několik dní, jestli to nezmizí.

Re: ARZ 668 Regum

Mám jedny ARZ 669, ktoré prežili bez ujmy aplikáciu regumu. Ale niektoré typy ARZ mali gumový záves trochu iného zloženia a robili to, čo popisuješ. Môže sa stať, že po pár dňoch sa to samovoľne vyrovná alebo ostane nenávratne zdeformované. Novšie ARN už mali odolnejšiu a zároveň aj tvrdšiu gumu, ktorá s regumom nemala problémy.

(upravil mechanik 29. 5. 2020 12:22)

Re: ARZ 668 Regum

Nemali by ste tak staré reproduktory už trápiť. Akurát ich zničíte a je to škoda. Najväčšia škoda je rôzne čiernenie membrán a podobný tuning. Je to zásah ktorým to stratí autentickosť a pôvodnú hodnotu. Ten ARZ 668 je velmi pekný kus. To mi ešte chýba v zbierke. Podobné veci som robil ako dieta keď som nemal proste peniaze na niečo nové. Dnes sa dajú kúpiť slušné nové reproduktory za nízke ceny ktoré nepotrebujú čiernenie ani regum. Inak s tým regumom sa to otrasne leskne...

Re: ARZ 668 Regum

Nemá se ten Regum napatlat z obou stran, aby se to nezkroutilo ?
Paměť mi moc neslouží, ale mám dojem, že někdo někde psal, že se to po pár dnech srovná.

Jak je na tom guma na ARN 8604 ? Té už Regum nevadí ?

Re: ARZ 668 Regum

Všechny ty TESLY jsou 30 a více let staré repráky. Za tu dobu je guma na kterou působí okolní prostředí (teplo, vzduch, někdy i sluneční záření) minimálně na povrchu zdegradovaná s matnou vrstvičkou černého gumového prášku. Jak na ni působí dlouhodobě aplikace regumu tady nikdo neřekl. Já poprvé provedl renovaci ARN6604 před 10 lety. Tehdy byla guma celistvá (nepamatuji, že bych zaznamenal nějaké prasklinky). Použil jsem regum, nechal vsáknout, přebytky setřel. Pak jsem nanesl silikonový olej a hned setřel. Letos jsem kontroloval jejich stav a při pohledu zblízka jsou v gumě vidět drobné prasklinky. Nevím, jestli je to působením času, regumu nebo silikonového oleje.

Re: ARZ 668 Regum

Elox napsal:

Jak je na tom guma na ARN 8604 ? Té už Regum nevadí ?

ARN860x úplne v pohode. Dva kusy mám zrepasované už viac ako 12 rokov a stále sú v perfektnom stave.

Re: ARZ 668 Regum

Super, dík za info.

Re: ARZ 668 Regum

Zdravím pánové, omlouvám se za delší odmlku.
Aplikoval sem Regum celkem ve dvou tenkých vrstvách tak, aby Regum nestékal na papírovou membránu. Druhou vrstvu sem nanesl až když první vrstva byla vsáknuta, tedy druhý den. U druhého repro sem zkusil nanést vrstvičku i z vnitřní strany a bohužel výsledek byl ještě horší. Takhle zkrabacené je to bohužel dodnes a doufám že se to ještě někdy vrátí. Lesk dělá až následná aplikace silikonového oleje, ten sem ale u těchto ARZ 668 nepoužil. Na omak je gumový závěs u těchto ARZ o dost měkčí než u jiných novějších ARN. Regum sem aplikoval na všechny Tesla basáky i na ARZ 369 a ARN 8608, ARN 665 a vždy perfektní výsledek. Nejspíše to bude opravdu jiným složením gumy...

Re: ARZ 668 Regum

Takto jsem si osetril 23 let stare stredobasy u Dynaudio contour 1.1. Prvni aplikace a setreni povrchu , druha vrstva a vsaknuti. Zavesy lehce nabobtnaly , ale po 14dnech jelita zmizela a repra zustaly vystredene a zavesy jsou bez prasklin a krasne poddajne.

Re: ARZ 668 Regum

mechanik napsal:

Nemali by ste tak staré reproduktory už trápiť. Akurát ich zničíte a je to škoda. Najväčšia škoda je rôzne čiernenie membrán a podobný tuning. Je to zásah ktorým to stratí autentickosť a pôvodnú hodnotu. Ten ARZ 668 je velmi pekný kus. To mi ešte chýba v zbierke. Podobné veci som robil ako dieta keď som nemal proste peniaze na niečo nové. Dnes sa dajú kúpiť slušné nové reproduktory za nízke ceny ktoré nepotrebujú čiernenie ani regum. Inak s tým regumom sa to otrasne leskne...

Mechaniku, ty myslíš, že staré repra někdo sbírá a poskytuje mu to rozkoš? Ptám se na SBÍRÁ, protože když jsem z toho chtěl něco vyrobit, byl jsem za blázna.