Téma: Kombo z autosubu

Opět řeším další zhovadilost...
Kolega z práce dotáhl aktivní autosub a že z toho chce zrobiť kombo.Pominu absolutní nevhodnost celého aparátu na tuto aplikaci,ale teď řeším dvě věci:
1.Jaké je vhodnější řešení napájecí části?Prsknout tam trafo 12V nebo trafo co dá 14 na kondech?Nebo obejít měnič a napájet to napětím které vyrábí měnič?Co když to bude o pár voltů víc nebo míň?
2:Jak to bude se vstupní citlivostí?Vstupní obvody mají linkový i "reproduktorový vstup",a za ním je regulovatelná propust a regulace úrovně.To celé budu muset odpárat a nacpat tam síťovou šňůru,vstup na velký jack a zřejmě nějaký potenciometr.Jak je to u kytary,bude mít dostatečný signál?Předpokládám užití pro basovou kytaru...
Díky za případné info

(upravil wimshurst 3. 6. 2020 19:07)

Re: Kombo z autosubu

Videl sem pred lety neco podobneho ubastleneho, fungovalo to.
Podilel sem se na uspesnem dokonceni a dobastleni do funkcna
Puvodne to bylo napajeno jenom z baterie a buzeno to bylo pres predzesilovac z nejakou korekci.
Dokonce to bylo doplneno o gelovou Pb baterii, sice to moc dlouho hrat nevydrzelo, ale funkcni to bylo.
Ja sem ku tomu resil a vyresil velmi na rychlo, mnou mnohokrat replikovany predzesilovac z korekcemi kytaroveho typu SVF, ktery kdysi vysel v modrem amaru, ktere se venovalo elektrickym kytaram, snimacum a kurvitkam i zesilovacum zvuku, nekdy v roce 90.
Napajeni state variable filtru, sem vyresil salamounsky, dokonce galvanicky oddelene od zdrojove casti, pomoci DC DC menicu ze sitovych karet do PC, myslim ze byli 9V takze dva, jako +,-9V symetrickych, napajeci napeti menicu na vstupu, 12V.
Napajeno to bylo ne prilis vykonnym trafem toroidnim, puvodne urcenym pro 12V halogenove zarovky, kteremu sem dovinul par zavitu, pro zvyseni napeti.
Nemyslim, nebo nepamatuji se, ze by tam zeseilovac mel nejaky menic, na zvyseni napeti, ale repro bylo tusim 2R origo.
Po vykuchani dolni propusti, to hralo nejak, ale musela se odstranit "dira" a predelat to  na otevreny system, ponevac to basreflexove cudo, na misto hrani, jenom dunelo.
Zesilovac byl nejaky svab, ktery podle katalogu, mohl mit napajeci napeti az do tusim 18V. Ja sem to krmil po filtraci, asi 17V na prazdno, jeste tam byl nabijeci obvod, podle katalogoveho zapojeni L200, nebo podobneho, melo to i "pohasinajici" ledku indikujici stav nabiti.
Ten co sem mu to predelaval, dodelaval a dobastlil se nejvice tesil velinakske cervene kontrolce zapnuti pristroje, ponevac zarila vice, jak na marshalu.
Takze mozne to je, ale zazraky necekej. Zalezi hodne na tom, zdali ten menic neni jen dunitko, pokud bys menil menic, tak za levno, ale nevim ci je to jeste dostupne a zdali to ma smysl, existoval na podobne aplikace i 4R sirokopasmovy 12" reprak podobny kytarovym sirokopasmum Alphard HWC4-12MA300.
To je takovy idelani komboreprak, za rozumny peniz, pak uz bude cena jenom narustat, bude li se kolem toho moc spekulovat.

Re: Kombo z autosubu

Díky za reakci...
Mezitím jsem z EZK objednal malou destičku předzesilovače s jackem 6,3.Nicméně jsem vykoumal,že udávaná citlivost 3mV bude pro kytaru málo,tak jsem zdvojnásobil hodnotu odporu,teoreticky by to mělo mít cca 1,4mV.Jestli to bude fungovat,nevím.
Interní zes má klasický měnič na nějakých 40V symetrických.Já doma vyhrabal jen 12V trafo které má na kondech cca 18,5 což je podle mě moc.Musel bych vzít tak 9VAC ale dávat cca 7 stovek do projektu s pochybným výsledkem?Co když to bude na kondech pak padat?
Celý je to na ho..

(upravil zuki 16. 6. 2020 8:21)

Re: Kombo z autosubu

Napětí snímačů bude vyšší než tebou uváděných 1,4mV.  Záleží co tam má (typ snímače), ale spíš to bude v rozsahu 50mV-500mV.

Re: Kombo z autosubu

Taky děkuji za reakci...Ono,vyhledat vstupní citlivost kytarových komb je nad moje síly.Jediné co jsem našel bych jakási diskuze kde jeden z přispívajících psal že má na vstupu přepínání citlivosti 0,7-1,2-1,5mV .Z toho jsem vycházel.A samozřejmě vůbec nevím co do toho bude zapojovat.Každopádně citlivost se dá pořešit jen výměnou odporů...

Re: Kombo z autosubu

Tak jsem ve funkčním stádiu. Zdroj je trafo 12V které má za usměrňovacím můstkem ještě tři diody  v sérii, aby bylo nějakých 14,2 na vstupu měniče.
Jak se dalo předpokládat zdrojová část je problém. Trafo dává pouze cca 5A,takže napětí padá při zatížení pod 10V a diody se dost hřejí. Chtělo by to větší trafo s menším napětím, nebo ideálně baterii. Holt upleteš, ale nezapráskáš....

Re: Kombo z autosubu

spíš bych to viděl na spínanej zdroj. Leží mi tady jeden 12V 100A, ale má 40mm turboventilátor se zvukem startující stíhačky, takže na audio fakt nepoužitelnej. Ale 1.2l motorku jsem s tím nastartoval jak nic.

Re: Kombo z autosubu

Ten mě taky napadl, ale do tý krabice se stěží vleze to malý trafo. Celý je to na levačku, ale nehodlám to řešit, nechám to tak jak to je. Předpokládám že i čtvrtina ze 100W oficiálního maximálního výstupního yýkonu by měla postačit.

Re: Kombo z autosubu

Použij adaptér z aukra od starýho monitoru 12V/5A (10A) a je to. S tím trafem se to dalo čekat sad

Re: Kombo z autosubu

Dobrej nápad! Na aukru jsem našel toto:
https://aukro.cz/napajeci-zdroj-modul-w … 6962265437
To by šlo...

Re: Kombo z autosubu

Podobnej zdrojík používám pro TPA3116 , ale na 24V. Pokud je reprák 4R (2R?), jestli by nebylo jednodušší tam místo autozesilovače dát modul s TPA za 5USD, bez měničů napětí a dalších blbin. Mám to TPA ověřený mnohonásobně a nedám na to dopustit.

Re: Kombo z autosubu

Take bych se nebal, toho TPA3116D2, nejlepe v mustku ktery sice vyjde z lepsi filtraci, kolem 10USD, ale nemusis resit zadne menice.
dokonce to lze pouzit i tak, ze pro sitove napajeni, dat zdroj 24V a zesilovac bude fungovat se snizenym vykonem i na 12V

Re: Kombo z autosubu

Tak nakonec jsem našel klasický průmyslový  spínaný zdroj, 12,5A za nějakých 250Kč. Na trimru jsem mu přidal na cca 14V . Majitel přijel s kytarou, na výstupu jsem naměřil tuším 20 mV ,tak jsem podle toho upravil zpětnovazební odpory v předzesu. Funguje to, a mám pokoj.

(upravil jik 26. 11. 2020 17:40)

Re: Kombo z autosubu

Stejně si myslím, že i těch 20 mV, které ji naměřil, je nějak málo. Kytarový snímač by měl dávat podstatně (klidně o řád) vyšší napětí. Tys to asi měřil měřákem s nevyhovující (malou) impedancí. Kytarový snímač je velmi měkký zdroj signálu a musí se zatěžovat velkým vstupním odporem. To zaprvé.
A zadruhé, věřím sice, že to nějak hraje. Ale jak asi? Kmitočtový průběh předzesilovače z kytary by měl mít prudký propad na středech (někde okolo 400 Hz například) a pak teprve to buď zesílit a poslouchat anebo třeba dále kmitočtově podle potřeby korigovat. Pro baskytaru to platí úplně stejně. Tak jako např. magnetodynamika potřebuje u gramofonu svůj RIAA průběh předzesilovače, kytarový snímač pořebuje zase jiný svůj. Jenom na Audiowebu se toho na tohle téma v minulosti napsalo až až. Stačí se podívat, jak jsou řešené korekce u továrních komb a odečíst si kmitočtovou charakteristiku při nastavení 5-5-5 (basy, středy, výšky vše uprostřed), je tam vidět pěkné potlačení středů - třeba v programu TSC (navolíš typ korekcí Marshall, Fender apod.). Dále jsou komba, která mají byť třípásmový klasický baxandall, ale až za předzesilovačem obsahující (třeba ve zpěné vazbě nebo i pasívně) dvojitý T článek zajišťující právě ten propad.

Re: Kombo z autosubu

Tyhle věci má cenu řešit u seriózního projektu. Ne u překopávky kde je všechno špatně. Pokud to budou chtít pintlich, seženou si originální kombo, nebo jim něco postavím. Ale s tím, že vyberu vhodný reproduktor, ozvučnici, předezilovač a zesilovač.
Tohle je situace typu: Tady máš čopra a potřebuju z toho udělat okruhovku big_smile

(upravil jik 28. 11. 2020 11:23)

Re: Kombo z autosubu

Jo, je to tak jak píšeš...

Ale podívej se, jaká náhoda. Zrovna tento týden jsem se snažil o té zádrži na středech pojednat a ejhle...

Obrázek od Sendyho 20.1.2016 20:27

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21372