Re: Hybridny predzosilnovac

Wili změna 5532 za OPA2134 (u mně v korekcích) je slyšet a to nejsem netopýr. LME 49720 je ještě lepší ale už ne o tolik.

Re: Hybridny predzosilnovac

Ja by som bol tiež za mimo NFB. Tiež mám k tomu dôvody big_smile 5532 je sračka a 2134 tiež nie nejaky zázrak. K budkam od PC by som si to dal big_smile LM4562 je lepší. Ale skús niečo poriadne. Neviem či preferuješ fety alebo bipolary. Z FET zároveň so super nízkym šumom by som doporučil AD8065/66. Teraz ich testujem v prevodníku a tak nízky šum som nikdy s inými OZ nemal a že som toho skúšal dosť. Charakter zvuku s fetmi skôr teplý a prijemny čistý. Ak reagujem od veci pardon. Príliš som to nečítal. Idem si to prečtať teraz.

Re: Hybridny predzosilnovac

hmm AD8066 je sakramentsky rychly operak, to by som sa bal ci s tym nenarobim viac problemov ako uzitku. Neviem aka je realita ale aspon podla datasheetov ma lm4562 nizsi sum a niektore parametre pre audio lepsie. Neviem ci ma vyznam megarychly slewrate ak to aj tak zadupem na vstupe proti VF... hmm2

(upravil mechanik 21. 5. 2020 23:18)

Re: Hybridny predzosilnovac

Nie je zas tak megarýchly... Pozri na LM6171 smile Pritom v takom prevodníku ho skúšalo viac ludí. Má ho tam soulution za stovky tisíc kč. Tiež Luta v prevodníku. Ja tiež. Nekmital mi... Tá doska by musela byť navrhnutá dosť zle aby to kmitalo. Prakticky stačí dobre blokovať a ak máš široké a dlhé spoje s vysokou kapacitou tak použiť na vhodné miesta malé odpory. LM4562 je dobrý ale ak chceš niečo TOP tak by som sa pozrel po inom. Ja myslím že tu ten FET vstup vôbec nebude na škodu... Možno až tam dáš niečo poriadne zistíš že to nie je vôbec zlé aj oproti lampám smile

Re: Hybridny predzosilnovac

aha ja som hladal len v tht operakoch, tych smd je ovela viac. Mam v tom gulas je toho jak nasrano a nemam v tom vobec prehlad big_smile

ak sa snazim najst nejake referencie cez google ci uz z diyaudio alebo aj z audiowebu kazdy pise nieco ine, pre jedneho je lepsie to pre druheho ono a takto dookola...

Re: Hybridny predzosilnovac

Ja mám doma takmer všetky lepšie operáky pre audio a porovnával som ich big_smile Stálo to celé asi 150e. Neviem či aj to môže niekto povedať big_smile Mám názor na FETy aj dôležitosť jednotlivých parametrov pri bipolárnych na výsledný zvuk. Testované na pizícií DAC a preamp.

Re: Hybridny predzosilnovac

tak ako je na tom "legendarny" OPA627 ?

a aky operak s fetovym vstupom pre pouzitie cisto ako buffer so zosilnenim 1 by si mi doporucil?

(upravil mechanik 22. 5. 2020 0:42)

Re: Hybridny predzosilnovac

Ako čisto buffer používam diskretne obvody. OPA627 je prastarý a drahý. Ten som prekupoval... Odpadla mu noha tak som jeden musel vyhodiť big_smile Nikam by som to nedával. Myslím že sa dajú nájsť lepšie a lacnejšie veci. Zaujímavé že sa tak málo používajú operáky od Linear Technology. Majú tiež zaujímavé typy. Konkretne typy sú na dlhšiu úvahu. To by som riešil radšej cez SZ.

Posielam v SZ zoznam čo všetko som testoval big_smile

Re: Hybridny predzosilnovac

Omlouvám se, že se vám do toho pletu, RIAA preampů s elkama jsem zatím postavil jen něco přes deset kousků v několika různých topologiích a netopýr nejsem, ale rozdíl mezi preampem s NFB a bez slyším zřetelně i já. Lampový RIAA preamp s NFB bych nestavěl, je to ztráta času a prostředků, to už tam mohu narvat operáky. Pasivní korekce nejsou nijak složité a zapojení s nimi (obzvlášť pro MM) není nic problematického. To, že to takto dělal renomovaný výrobce před spoustou let, neznamená, že neexistuje lepší řešení. Bohužel pasivní korekce bez NFB kladou větší nároky na párování lamp a taky nastavení pracovního bodu. Nakonec THD 0.000 nic s NFB není zásadní, lepší je pasiv s THD kolem 0.05% (zvukově). A to neříkám jen já, ale lidi, kteří to slyší a mají to naposlouchané.

Co se týká osazení, osobně se ECC83 a jejím klonům vyhýbám (jistě, NFB to parametrově zlepší), ale na RIAA preamp jsou i lepší flašky. ECC83 je fajn pro kytaristy a taky ji proto často používají. ECC81 je dobrá, ale podle mě dnes už hodně předražená. Lampy z JJ nepovažuji za etalon ke srovnání, horší je snad už jen současná čínská produkce smile Pokud se výměnou lampy stejného typu od jiného výrobce mění zvuk, je to buď proto, že lampy nejsou stejné konstrukce, nebo je blbě navrhnutý pracovní bod. 

Ale vše, co jsem napsal, je jen můj osobní názor a nepovažuju se za nějakého guru, abych vám mohl kázat rozumy big_smile Nakonec každý má právo si to dělat po svém, důležitá je radost z výsledku či cesty k němu smile

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

zviest debatu k RIAA som az tak velmi nechcel, pretoze to je nekonecna problematika sama o sebe a chcel som sa tu zamerat na preamp ako celok a vsetky jeho aspekty, ale kazdy nazor sa pocita a aspon nad tym viac popremyslam tak to bude len lepsie smile samozrejme ked uz sa bavime o RIAA, pozeral som audio reasearch a vo vacsine preampov maju tiez aktivne korekcie, maju ale v jednom kuse specialitu ze VF korekciu maju pasivnu a LF korekciu aktivnu... samozrejme keby to malo ist pasivne tak je ecc83 nezmysel a hodi sa tam nieco s nizsim zosilnenim a lepsou strmostou a nizsim sumom napr.ecc88 alebo ruske ekvivalenty ale to je na dlhsie, keby som mal vymysliet samostatny vlastny RIAA asi by to bolo dost na dlho a viem ze by som s tym stravil neumerne vela casu a vysledok by bol s minimalnymi rozdielmi od niecoho overeneho.

co sa tyka RIAA mam s tym rozne skusenosti a viem ze aj vyssie thd prida len muzikalnosti LPcky, je ale otazne nakolko je toto len klamanie sameho seba a kompenzovanie nekvalitnych ostatnych komponentov, od kablov cez cely gramofon, prenosku az po samotnu LPcku. O tom ma presvedcilo ked som si pred par rokmi kupil zopar audiofilnych heavy-weight vinylov (AC/DC, nejake soundtracky, atd...) a ten znel uplne inak ako vsetko ostatne co mam doma, to je proste uplne nieco ine a na tom hned pocut kedy ten RIAA klame a vyssim thd a muzikalnostou retusuje nedokonalosti alebo ci je to matematicky presne s thd v tisicinach. Tym chcem nacrtnut ze nie je vsetko len o preampe ale najvacsiu vahu ma snad vsetko ostatne a preamp je az ta ceresnicka na torte ktora to spracuje, ci dobre alebo zle je uz len to pozlatko na tom celom.

K muzikalnosti a vyssiemu THD, je krasny priklad ked som pocuval zle osadeny marantz7 so vstupnou impedanciou 1M (namiesto 47k), tie brilantne vysky sa kazdemu hned zapacia a kazdy to prisudzoval tomu ako krasne hraju elektronky ale s realnou reprodukciou to nemalo nic spolocne. To ze to dokresli nedokonalosti ci uz reprosustav alebo zlej LPcky je ina kapitola. Je to proste ako porovnavat jednocinne Acko so skreslenim 0,1% bez spatnej vazby s celosymetrickym koncom co ma skreslenie o dve desatine ciarky dalej, frekvencnu charakteristiku 4x sirsiu a vystupnu impedanciu niekolkonasobne nizsiu. Kazdemu sa bude pacit nieco ine, su to stale dva tabory kde jeden bude tvrdit hento a druhy tamto. Asi ako ci je lepsi 5L mustang alebo 2L poturbeny japoncik smile

pzwak koniec tvojej poslednej vety presne vystihuje o com je diy, teda aspon pre mna

pzwak napsal:

důležitá je radost z výsledku či cesty k němu smile

keby som mal robit vlastne riaa asi by som dal na vstup urcite elektronkovy diferak s ccs v katode, kompenzovalo by to tak samotnu elektronku s nejakym cmrr co by dal diferak zvysok neviem, urcite by tam nejaka vazba bola, mozno lokalna, pozno pol/napol, neviem to je len teoretizovanie a nechce sa mi do toho aj preto ze LPcky az tolko nepocuvam.

Skor sa chcem opytat aku vyhodu alebo vyznam ma aktivne tlmenie v actidampe? ako to funguje?

(upravil danhard 22. 5. 2020 11:54)

Re: Hybridny predzosilnovac

Flaška jako flaška, používám spíš čeho mám za pár šušňů dost.
6CC41, PCC84, PCC88, PCF802, PCF200 smile

Třeba ty 6CC41 jsem tady před lety prodával asi po 30Kč, měl jsem jich dost a měli provedení přesně stejné, jako Tesla ECC83, jen jinak zapojené žhavení a stínění navíc.

Re: Hybridny predzosilnovac

Danhard: PCC84 / ECC84 je nedoceněná flaška, stejně jako PCC88, nebo ruská 6F12P. Jinak souhlas, použít se dá leccos, jen je u toho třeba trochu přemýšlet a ne jen tupě opisovat smile

Web

(upravil danhard 22. 5. 2020 13:20)

Re: Hybridny predzosilnovac

PCC84 je bohužel domršená pro vf, díky to mu se nikam přímo nehodí, ale jinak výborná.
A PCF802 nemusíš vůbec anodu pentody zapojovat, i s G2 se to bude chovat jako slušná trioda asi jako ECC81.

U elektronek totiž není žádná OPA627 a Ti, co dávají nedefinovaně g3 přes kondík na zem jsou magoři smile

Jsou prostě elektronky mizerný a ještě horší, tak si mezi nima vyberte smile

(upravil Wili 22. 5. 2020 14:08)

Re: Hybridny predzosilnovac

skusal som merat tesla vajicko, bez akejkolvek zataze, len napojene priamo medzi vstup a vystup zvukovky. Len narychlo cez cinche na stole s creative xfi. Asi by slo thd+n aj nizsie lebo nemal som ani len tienene kabliky big_smile Vystup zo zvukovky nastaveny na -21dB a vystup z vajicka vyzeral takto:

https://i.postimg.cc/232mWVsb/tesla-vajicko.jpg

asi to bude 1:5 podla tych dB hodnot a nie 1:10, musel by som este skusit premerat s generatorom podla RMS napati, ci zvukovka nekeca. Skusal som merat aj frekvencnu charakteristiku ale tam mi nejako nefunguje vyssia vzorkovacia frekvencia asi bug alebo blbne zvukovka takze nad 20khz to nemera, ale aspon medzi 20hz-20khz je pokles do -0,5dB.

Ako na to tak pozeram zbytocne stavat zlozite preampy, staci tam zabudovat dve vajicka a bude hotovo rofl zbytocne pajkovat prekomplikovane elektronky a oz big_smile

(upravil danhard 22. 5. 2020 14:05)

Re: Hybridny predzosilnovac

Problém je, že elektronky mizí, proto tu nabízím reálný projekt s 2xPCL82.
2x5W ve slušné kvalitě, jednoduchý výstupák.
PCL82 je u mě dost smile

(upravil Wili 24. 5. 2020 13:04)

Re: Hybridny predzosilnovac

Poradite mi prosim aky rozsah odporovej zataze zvolit pre phono vstup? Kedze budem mat len MM RIAA chcem aby to bolo univerzalne aj v pripade pouzitia MC (cez step up trafo) tak som zvazoval rozsah takto:

100k - 47k - 10k - 1k - 500R - 250R - ( ??? 100R ???)

hodnoty od 47k nizsie som vymyslel na zaklade prepoctu kolko by MC prenoska videla keby sa napojila na step-up trafo ci uz 1:5 alebo 1:10 podla kalkulatora z tejto stranky. v dolnej polovici su kalkulatory kolko prenoska vidi na trafku podla zataze ktora je na preampe:

http://www.mh-audio.nl/Calculators/Step … ormer.html

takze teoreticky najnizsia nastavena zataz by bola pri 250R polohe a 1:10 trafku cca 2,5ohm a 10R pri 1:5 trafku, co je pokial viem minimum co som videl u MC, alebo su aj nizsie ako 10R? tiez sa chcem opytat ak existuju MC prenosky s vysokym vystupom, su uz standardne dimenzovane pre 47k zataz alebo tiez vyzaduju nejake nizsie hodnoty odporovej zataze? ide o to ze ci do toho rozsahu zahrnut aj 100R polohu pre nejaku MC bez step up trafa, ale neviem ci taka existuje lebo v tom nemam prehlad. So step up by 100R zataz uz nemala vyznam lebo by to uz bola zataz 1R - resp. 4R co je uz nevyuzitelne.

zatial koncept panelu:

https://i.postimg.cc/mcFcTXBR/panel2.jpg

este to nemam uplne do detailov domyslene ake budu vstupy a co a ako bude ale aspon priblizna predstava smile input a volume budu podsvietene vzdy ked bude preamp zapnuty, a tocitka bass a treble sa rozsvietia ked budu aktivne korekcie a zataz na phono bude svietit ked bude aktivny phono vstup. Este uvidim uprostred som chcel dat male VU metre, podobne ako som mal na mc452, ale este to zvazujem uvidim ako to dopadne...

Re: Hybridny predzosilnovac

Mne sa to páči ale pripadá mi to tiež byť dosť samoúčelné. Kto dnes už používa korekcie? Korekcia keď tak akustiky alebo niečo poriadne ale vytiahnuť celé pásmo... Ako keby nahrávke chýbali výšky alebo basy tak to upravia už pri masteringu. No a keď niečo chýba bedniam tak to treba ich vymeniť.

Re: Hybridny predzosilnovac

jeden moderny digi preamp bez korekcii uz mam, teraz robim retro a tam korekcie musia byt. Okrem toho korekcie su dobre ak napr.:

- mas malicke bednicky ktore pod 50-80hz nehraju vobec tak im dole trochu pridas
- ak pocuvas velmi potichu da sa s tym spravit "loudness"
- ak chces pustat nieco v noci uberies trochu basy a nerusis okolie alebo susedov...
- daju sa vzdy vypnut vypinacom podla potreby, ak tam ale niesu vobec, nemas co zapnut smile

(upravil danhard 25. 5. 2020 11:50)

Re: Hybridny predzosilnovac

Není to samoúčelné a rozsah +/- 12dB je vyhovující kompromis.

Ale hlavně máš tu možnost s tím něco dělat, nastavit si zvuk podle svého, neboť Ty víš nejlíp, jak to má hrát smile

Re: Hybridny predzosilnovac

Tónové korekcie rozhodne nie sú zbytočné. Netočím s nimi na dennej báze, ale rozhodne sú nahrávky a zdroje signálu, kde ich občas využijem.
mechanik: Snažil si sa už pochopiť, že veci nie sú len čierne alebo biele a že ľudia si nestavajú veci len preto, aby mali doma niečo dokonalé? smile