(upravil Wili 16. 5. 2020 15:21)

Téma: Hybridny predzosilnovac

Chystam sa postavit si hybridny predzosilnovac, na spracovavanie vsetkych moznych druhov signalov a trochu retro. Nieco na styl MC C22 alebo AR SP10 proste kopa tocitiek, gombikov, vela vstupov, vela vystupov atd... urcite tam budu elektronky, mam si tym skvele skusenosti, cosi podobne som uz staval: https://postimg.cc/gallery/jqGPvCh

len to chcem urobit aj s korekciami, viacerymi moznostami, vystupmi, proste komplikovanejsie ale retro. Nebude digitalna hlasitost, bude motorizovany alps s dialkovym ovladanim a zopar zakladnymi funkciami cez DO aby aspon hlasitost sla na dialku, ale vacsina veci by bola manualne ovladana. Uz ale asi tyzden vymyslam ako spravim phono vstupy a stale mi vrta v hlave myslienka vstupov aj pre MC prenosku. Sice MC nemam, a asi ani tak skoro mat nebudem, ci je to prinosne je tiez dilema, ale kto vie co bude v dalakej buducnosti? Co sa mi nepaci ze MC ma strasny sum oproti MM, bezohladu na lepsi zvuk. Dlho som premyslal ci ano ci nie, lebo ked spravim MM phono tak vzdy sa pred to da dat step-up trafo... no ale dajme tomu ze by som sa predsa len rozhodol pre MC vstup, (mozno sa na to aj tak vykaslem) ale len teoreticky, zvazoval som dve moznosti:

1) nizkosumovy MC buffer co ma zosilnenie 20dB a potom sa to zavesi na klasicky MM phono vstup a ide signal dalej

alebo

2) MC zavesim na klasicky MM phono vstup, ale 20dB zosilnenie navyse by som nahonil na vystupnom bufferi kde by sa prepinal gain relatkom v spatnej vazbe.

Ktore z rieseni by bolo lepsie a preco? jedine co mi napada ze varianta c.2 by mohla mat vyssi sum, ale aj nemusela. Na druhu stranu vo variante c.1 len pridam do retazca o jeden zosilnovaci prvok naviac takze tam by mohol byt sum mozno vyssi. Bez ohladu na OZ alebo elektronky, len z hladiska korekcii a zosilnenia, v actidampe je to tusim robene ako varianta 2, nie? tam sa v pripade MC len zmeni gain jedneho zo zosilnovacich stupnov?

Re: Hybridny predzosilnovac

Řešení ad1) se používá častěji, s řešením ad2) jsem se zatím nesetkal, proč asi? S ohledem na šum je nejpoužívanější řešení pro MC se step-up trafy před standardní MM preamp. Pokud ti step-up připadají jako nevhodná / nevýhodná, dá se udělat i relativně nízkošumový preamp buď použitím nízkošumových FETů na vstupu a dál už elektronky nebo volbou vhodné vstupní lampy pro MC a topologie tak, že se dostaneš dostetčně hluboko pod šum desky.
Jen nezapomeň, že u phono preampů s citlivostí 0.25mV / 1kHz je kromě problému se šumem taky problém s brumem, kmitočty 50 a 100Hz jsou pro výstupní signál 750mV zesílené skoro cca 88dB a dosáhnout rozumný odstup není legrace...
Pokud máš zatím MM a MC v dohledné době neplánuješ, šel bych cestou kvalitního MM preampu a MC řešil až to příjde. Nakonec existují i "vysokoúrovňové" MC s výstupním napětím jako MM...

Web

(upravil Wili 18. 5. 2020 9:42)

Re: Hybridny predzosilnovac

diky za radu, sam som si nebol isty tym MC, tak sa na to vykaslem a stale sa to da cez trafa ak by som nahodou chcel...

este tam chcem na vstup dat prepinanie kapacity / zatazi a teraz k MM mi to je jasne, ale k MC trafkam... ak sa pre MC prenosku urcuje nejaka zataz, len priklad... 20R, ta zataz ide priamo na prenosku alebo sa to potom dava na vystup trafa? alebo na vystup trafa sa dava prepocitana v pomere 1:10?

Re: Hybridny predzosilnovac

K MC a step-up se dává zátěž až na sekundár a přepočítává se poměrem impedancí trafa - takže vlastně na vstup MM smile. Někdy se dává i kapacitní zátěž (pro některé vložky) a někdy se k trafům (pokud to neobsahují už od výrobce) přidává anti-ringing korekční článek. Dá se o tom najít info i na netu.

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

nasiel som doma v zasobach tesla vajicka 1:10 to sa asi na MC neda pouzit, alebo ano? nevies ake mali impedancie ci to boli linkove trafka lebo nizkourovnove?

Re: Hybridny predzosilnovac

Tak to neporadím, nikdy jsem je v ruce neměl, takže jsem to ani nezkoumal. Ale snadno je můžeš změřit, jak na tom jsou s charakteristikou - budit bys je měl z nízkoimpedančního zdroje (třeba dělič na 10 ohm) napětím v řádu mV, zatížit odporem 10-30kOhm a uvidíš. Zajímavé je taky zkusit obdélník 1kHz...

Web

(upravil reeb 18. 5. 2020 13:08)

Re: Hybridny predzosilnovac

Tech Tesla vajíček je víc druhů, někde po netu kolovala tabulka s přehledem vlastností..

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Je to tusim z nejakeho stareho elektronkoveho sasi, asi k premietacke alebo coho, nepamatam sa uz uz presne. Je to 2AN670 01 FA

Re: Hybridny predzosilnovac

Napríklad v gramofonoch Pro-Ject sú MM či MC? Alebo ako je to percentuálne s MM a MC v dnešných gramofonoch?

Re: Hybridny predzosilnovac

Co si tam kdo osadí smile Většina jede na levnějším MM..

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Pro-Ject bych nebral za etalon gramofonu. Ostatně klidně můžem udělat hlasování, kdo má MM a kdo MC přenosku a kdo žádnou smile
Já hlásím MM, "levná" OM2RED už tak byla dražší než gramofon...

(upravil Wili 21. 5. 2020 14:51)

Re: Hybridny predzosilnovac

ja mam tiez MM, podla mna realne nehrozi aby som kupoval MC lebo je neumerne draha vzhladom na to kolko sa toho nenapocuvam a vzhladom na to ze sa tam neda menit ihla a ma obmedzenu zivotnost, ale premyslam som nad tou alternativou ze ked uz... no uvidi sa. Zrejme kvoli zjednoduseniu stavby to spravim ako ciste MM s prepinatelnymi zatazmi aj pre MC aj pre MM a pouzije sa step-up trafko keby uz k tomu doslo...

uz ked som to nacal, ako by ste spravne urobili spinanie zataze? skumal som servisne manualy a maju to tam uplne jednoducho cez npn tranzistor ktory na kolektore ma kondenzator a spinanim jednotlivych tranzistorov sa urcuje velkost kapacity. Zaujimave je ze maju okrem bazovych odporov pre privedenie kladneho zapinacieho napatia aj bazovy pull-down odpor oprety o -15V napajanie, preco je to tak? Co si o tom myslite? aby ked je zavrety aby to bola tutovka ze je ozaj zavrety alebo kvoli kapacite zavesenej na kolektore?

zaujimave ze u MC to je podobne ale bez pull-down odporov.


EDIT:

Len pre zaujimavost, bude to kombinacia roznych preampov mcintoshu a audio researchu, z kazdeho si vezmem to co sa mi paci / vyhovuje:

- MM a linkove korekcie a gain stage budu z C2200
- prepinanie a mechanika bude retro ala C22 mozno skombinovane s c2200 este uvidim ci tam bduem davat vobec VU metre alebo len podsvietene pismenka alebo nieco, toto este nemam uplne domyslene.
- vystupy budu z modernejsieho C2500
- prepinanie zatazi a niektore regulacie z audio researchu SP10-14

Zatial mam hotovy len navrh dosky pre symetricke vstupy/vystupy, teraz pokracujem hlavnou doskou... ale bude dost velka a zaberie to dost casu, celkovo tam bude asi 25 mini relatok big_smile

https://i.postimg.cc/G82Cch31/balanced.jpg

Re: Hybridny predzosilnovac

MC je pro fajnšmekry- vyšší cena, nároky na preamp (trafo i nš elektonika má svá uskalí), větší náchylnost na poškození..

Web

(upravil mechanik 21. 5. 2020 15:35)

Re: Hybridny predzosilnovac

Dík za vysvetlnie. Kaed, aj tak je to jediný gramofon ktorý by som si kúpil. Rozumné ceny, minimalistický dizajn. Tie lacnejšie vyzerajú dosť sympaticky. Retro zostavu s teslou by som nechcel. Proste sa mi ich výrobky vôbec nepáčia dizajnovo. Vinyl je dosť o imidži. Aj tak je to slepá cesta. V dnešnej dobe by som vela platil hlavne za dobrý DAC. Nemám tušenie kolko čisto analogových nahrávok vychádza. Bude to určite velmi málo.

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili, co používáš za flašky ?

Re: Hybridny predzosilnovac

myslis znacku alebo konkretne typy do tohto preampu?

Re: Hybridny predzosilnovac

Typy, značky mě nezajímají.
Pokud to hraje jinak s jinou značkou, tak to není stejná lampa.

(upravil Wili 21. 5. 2020 21:35)

Re: Hybridny predzosilnovac

nj niekedy su ale dost velke rozdiely, napr. taka obyc ECC83 od JJ a od Tung-Sol to je jasne pocutelny rozdiel, proste uplne ina lampa smile

MM aj linkovy driver je dost podobny. Dva zosilnovacie stupne ECC83 + katodovy sledovac s dvoma paralelnymi systemami ECC81, cele zatiahnute dost silnou spatnou vazbou. Skreslenie zhruba 0,0001% a za tym buffer s OZ co tomu doda prud do linkovej urovne. MM ma v spatnej vazbe korekciu pre RIAA. Linkovy ma zisk zhruba 15dB, vypinatelne korekcie. Takto vyzera napr. ten linkovy:

https://i.postimg.cc/WdH55fws/linetone.jpg

retazec bude takto:

Sym/nesym vstupy -> OZ buffer -> regulacia hlasitosti -> hore uvedeny elektronkac pre korekcie a gain -> buffer s OZ -> sym/nesym vystupy

prepinat/regulovat sa bude dat:

asi 5-6 vstupov, este uvidim kolko mi vojde, z toho 1 bude MM a 4 vratane symetrie
MM kapacitna zataz
MC odporova zataz
korekcie basy / vysky a bypass korekcii (direct)
mono/stereo
mute
3 rozne zapinatelne sym aj nesym vystupy main / 1 / 2

este zvazujem co za OZ tam pouzit, ci klasicke NE5532 alebo nieco lepsie, pretoze cital som toto http://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op- … facts.html a fakt si niesom teda isty big_smile rozhodne tam nechcem davat ziadnu predrazenu exotinu typu OPA627. Co si o tom myslite? viem je to nekonecna debata tykajuca sa operakov ale nechcem tam davat predrazene nezmysly ktorych benefit nebudem pocut a nevyuzijem. Nieco co ma dobry pomer cena/kvalita pokukoval som po OPA2134 ale neviem no, nikdy som nemal drahsi OZ a neviem co od toho cakat smile ako je v porovnani s nejakym lm4562?

Re: Hybridny predzosilnovac

RIAA ve zpětné vazbě? to snad ne, rozdíl ve zvuku dvoutranzistorovýho ZV RIAA ala TW40 a actidamp MK II je podle mě neporovnatelnej, proč by to mělo být jinak s lampama?

Re: Hybridny predzosilnovac

co je zle na spatnovazobnej korekcii? myslim si ze to ma nizsi sum a mozno aj skreslenie, mam s tym len pozitivnu skusenost. Aky odstup a skreslenie ma actidamp?