Téma: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Zdravim vsechny
Chystam se na stavbu 3pasem, kde jako basovy reproduktor bude Seas L18RNX/P. Basak je to evidentne do bassreflex ozvucnice, mne ale laka pasivni zaric. Co ale nemuzu dohledat je, jak to navrhnout. Co jsem pochopil je, ze by pasiv mel byt cca 2 vetsi nez aktivni, tzn tady by to vychazelo na cca 9,5 palce. Takze desitku pasiv? Dalsi co pak nevim je, jaky obsah ozvucnice... Pro bassreflex mi to vychazi na 18 litru, 5cm prumer bassreflexu s cca 10cm delky podle tlumeni. Pro pasiv stejne? A posledni, jak vyresit pasiv? Koupit levne repro a vykuchat, nebo koupit primo nejaky pasiv (a kdyz tak kde)?

Predem diky moc

(upravil mechanik 21. 5. 2020 2:42)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Ja som ten seas mal. Teraz ho má sestra... Ale mám dojem že aj tak radšej počúva cez sluchátka alebo chrchlavý notebook big_smile

Nedávno som videl nejake merania. H2 a H3 je až mimoriadne nízko. Tie hnusné peaky hliníku ide riešiť strmou 24db/okt. výhybkou, pri rozumne nízkom delení. 1,8kHz napríklad. Skôr to THD tušim prestávalo byť pekne niekde už tesne pod 2kHz. Ako sú na tom vyššie harmonické neviem. Ale iste niekde bude merania.

Prečo 3 pásmo a nie 2 pásmo? Ja len že ten SEAS by som si ako spodok do 3 pásma nevybral. Za A je malý. Za B nie je to práve pumpa čo by išla nízko ladiť. Realne to má hrozne poddajný záves a keď sa tomu "naloží" hneď to prekračuje linearnu výchylku. Viac ako 14l by som tomu asi nedával. Nejaky pekný priebeh na ladení BR to mať nebude. Nejde to rovno ani od 40Hz. Ono to celkovo v malom objeme na rovno ladiť nejde. Lepšie už vychádza nový L16. Má rovnaký pohon a menšiu a tažšiu membránu. Ten tušim vie ísť rovno od nejakych 40-42Hz. Platí o BR.

Pasiv vždy dole vychádza horšie. Buď to tak nízko nenaladíš alebo naladíš ale s väčší poklesom. To aj za predpokladu že použiješ dva. Teda dva 7" k 7". S jedným väčším sm nikdy nesimuloval. Ale jeden malý nepoužívaj. To má dole fakt velký pokles.

Hlavne na tie stredy opatrne ak by si chcel tiež nejaky seas. Paradoxne všetko okrem toho hliníku, tkaniny aj polypropylen má vyššie THD. Neviem ako to seas robí ale vždy má okolo 800-1200Hz nejaky peak na THD takže to degraduje na podpriemerný reproduktor. Dokonca ten peak občas majú aj na papieri čo už je brutál big_smile Ja by som si dnes asi lepšie vedel vybrať v SB acoustics. Tie seasy sú hrozne predražené a často dosť nezaujímavé.

(upravil Majlanky 21. 5. 2020 11:17)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Ahoj,

diky moc za reakci. Priznam se, ze mam ty repra doma uz dlouho, cca 5-6 let zpet. Stredy by mely byt Monacor SPH102KEP a vysky Monacor RBT95. Vzhledem k tomu, ze se nesnazim o co nejmensi objem a tomu co jsi napsal to vypada, ze by bylo roumnejsi se na pasiv vykaslat. Ty informace ohledne seasu mne moc nepotesily. Tenkrat kdyz jsem ty menice kupoval, zdalo se to jako dobry vyber (priznam se ale, ze pri nakupu jsem vedel dost kulovy a nechal se tahnout jednim znamym a ze se do problematiky teprve dostavam). Tak ted nevim, zda to tedy zkouset s tim seasem, nebo radsi sahnout po necem jinem. Vypada to totiz, ze na vyhybce bude muset byt pomerne velka civka (kolem 13mH) a ta taky vleze do penez (ale to asi bude u kazdeho basaku co? Nastrel vyhybky je opet z dob minulych).

K THD jsem nasel toto mereni. Je to spanelsky ale ten graf vlevo dole... Pokud to chapu dobre, tak ten peak je tesne za 2000Hz? Ale nedokazu teda srovnat jak to je vuci jinym menicum (kor ta cast pod 100Hz)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

http://www.humblehomemadehifi.com/downl … 0Mk-II.pdf
Když koupíš vejšky tak máš odladěnej projekt ale s bassreflexem.

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Díky za odkaz, určitě si uchovám, pokud by se ukázalo, že by Monacory byly lepší s jiným basákem a postavil tohle (s přikoupením výšek).

(upravil mechanik 21. 5. 2020 15:53)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Ten RBT95 sa tu minule rozoberal že nie je dobrý. V páskoch je potrebné dobre vyberať. Nie každý je dobrý. To by som tam radšej dal velkú kalotu a nízko delil rovno s tým L18.

Pozri na to THD RBT95   https://www.dibirama.it/home-page/tweet … -wmax.html

Ak nemáš rozpočet aspoň 150e/kus tak by som po páskoch velmi nepozeral. Pozrieť môžeš AMT mundorfy. Ale to je tušim tak okolo 150-200e/kus.

Mna by 3 pásmo s tým L18 zaujímalo. Ale použil by som na basy 2 a v BR. Ale ak by som ich nemal doma tak sa myslím dajú vybrať vhodnejšie reproduktory.

Ale nenechaj sa znechutiť. Inak postavíš další projekt ktorý stavali desiatky iných ludí. Nebudeš mať žiadnu radosť z výsledku a DIY bude umierať big_smile

Ten odkaz nie je asi dobrý to je stárá verzia L18 H1242 tušim a nová je myslím H1224. Pozri zaph audio tam je projekt s novou. Poznáš to podla šírky závesu prilepeného k membrána...

Inak odladiť 2 pásmo hádam nie je tak tažké. Dal by som tam parnú kalotu a delil na 1,8kHz strmostou 24db/okt. LR filtrom. Základ je zrovnať na impedančke reprákov peaky a nerovnosti okolo deličky. Určite aj indukčnosť cievky. Fs basáku ta zaujímať pri 2 pásme nemusí. Skôr asi Fs kaloty bude treba kompenzovať. Mikrofon môžeš kúpiť nejaky dayton s kalibraciou a máš to raz dva. Ak nechceš stavať bedne na top úrovni ale ide o viac menej jeden projekt.

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Nemusí být špatné
27 TDFC
MCA 12 RC
Ca 22 RNY
Marné by nebylo postavit kopie shan Apollo 350,žlutý střed se už neprodává nahradit MCA12 RC.

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Teda, tie shan Apollo 350 sú pekné malé bedne. Zaujímalo by ma čo dokáže ten G17REX. Bohužial už roky sa nerobí.

(upravil check 21. 5. 2020 23:42)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Ježiš jenom né dvoupásmo s L18. Navíc L18 byly dva druhy, staší verzí tuším 1154 a novější 1228 nebo tak nějak. Mají jiný profil membrány, takže jinde rezonance a musí na to být bezpodmínečně jiná výhybka.
Dvoupásma s L18 jsem měl, to byly první bedny, které jsem stavěl a byly to první bedny, co šly z domu pryč. Hliník do dvoupásma nepatří. Šustí to, je to poslechově studený, nebaví to poslouchat.
Postav z toho třípásmo, jenom zahoď ty hrozný RBT95 a 1" dej kalotový výškáč, nejlíp něco od Vify nebo SBacoustics.

A nebo se na to celé vykašli a postav komplet ověřený projekt i s výhybkou odladěnou na konkrétní repráky. Výhybka rozhoduje o zvuku daleko víc než použité měniče.

Web

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Majlanky napsal:
bastl napsal:

http://www.humblehomemadehifi.com/downl … 0Mk-II.pdf
Když koupíš vejšky tak máš odladěnej projekt ale s bassreflexem.

Díky za odkaz, určitě si uchovám, pokud by se ukázalo, že by Monacory byly lepší s jiným basákem a postavil tohle (s přikoupením výšek).

V bazaru teď Cvrkajs prodává Seas 27TFFC za litr. Osobně jsem si toho nevšimnul, respektive tu blbě funguje vyhledávání a minulý týden koupil nový asi za 2500.- Měli by jít bez úprav použít místo toho 27TBFC/G, pokud ti vadí kovový vejšky a ušetříš.

(upravil bastl 22. 5. 2020 8:52)

Re: Stavba ozvucnice s pasivnim menicem

Benazi
To co tu píšeš je v podstatě tohle http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm
Ale repráky a výbka 19300.- peněz, plus bedna 5000-10000.- podle toho jestli si to bude dělat sám nebo dobrej truhlář. Do toho tady půjde málokdo.