Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Známé signálové transf. Tesla 3AN 670.07 (1:1) používám spokojeně jako galvanické oddělovače při živém zvučení na odstranění zemních smyček.

Chápu, že vajíčka Tesla byla konstruována jako vstupní transformátor a tak se i používala (např. na vstupech rozhlasových ústředen). Zajímalo by mě ale, jak si tento transformátorek vede v případě, že ho někdo použije jako výstupní trafo:

- tzn. transformátorek je zapojený na symetrickém výstupu nějakého zařízení (třeba vyráběný di-box)

- a musí vybudit desítky metrů kabelu (kapacitní zátěž).

Rozumím, že na toto použití nebylo vajíčko stavěné, ale přece by mě jen zajímalo, jestli ho někdo takto používá a s jakými výsledky, případně jestli někdo tuto situaci měřil. Bohužel přístroje ke změření nemám.


Konkrétní situace:

A)
Transformátor "vajíčko" buzen výstupem ze zdroje signálu (CD přehrávač, keyboard), impedance řekněme 200 Ohm.
Výstup z vajíčka připojený dlouhým symetrickým kabelem do linkového vstupu mixážního pultu. Počítejme cca 30 m kabelu - bězná situace při ozvučování živých akcí. Což je značná kapacitní zátěž pro výstup transformátoru. Reprezentativní hodnoty: 60pF/m kapacita vodič-vodič, 120pF/m vodič-stínění.
U linkového vstupu mixážního pultu počítejme impedanci 10 kOhm.

B)
Stejná situace, jen zvukový technik použije mikrofonní vstup mixážního pultu na místo linkového (což není správné řešení, ale v praxi běžné) - impedance vstupu tím klesne řekněme na 1 kOhm.


Dá se odhadnout, jak se bude teslácké vajíčko v těchto případech chovat? Nebo dovedete odkázat na měření, pokud se už tomuto někdo věnoval? Případně tip, jak toto změřit v domácích podmínkách?

Díky, Honza M.

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Ta vajíčka (mimochodem velice zdařilá) se používala, dokud částečně nedošly jejich zásoby (typ 1:1) i jako galvanické oddělení - v DI boxech od Megatonu.
https://www.prodance.cz/lv-di-box-31.html

A) Nevím zda tu někdo napíše: Bude to mít pokles od 5 kHz v poměru 6dB/oktávu, takovéto závěry nechám jiným. Nejjednodušší je to změřit, odcituji klasika: Šedá je každá teorie, jen strom života se věčně zelená smile.
Víme ale z měření, co to vejce umí a umí to sakra pěkně:
https://www.prodance.cz/protokoly/megaton_lv_3-1.pdf

U B) Záleží na provedení vajíčka (převodním poměru, i Tesla vyráběla s různými), podle mého odhadu to asi těžko zvládne vajíčko, které jde nahoru s napětím. Samozřejmě záleží na skutečné voltáži signálu.

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Ta vajíčka (mimochodem velice zdařilá) se používala, dokud částečně nedošly jejich zásoby (typ 1:1) i jako galvanické oddělení - v DI boxech od Megatonu.
https://www.prodance.cz/lv-di-box-31.html

Ano, o těchto Di-boxech od Magatonu vím.

Šedá je každá teorie, jen strom života se věčně zelená smile.
Víme ale z měření, co to vejce umí a umí to sakra pěkně:
https://www.prodance.cz/protokoly/megaton_lv_3-1.pdf

Měření z Prodance znám také. Tam ale předpokládám, že šlo o samostatné "vajíčko" bez kapacitní zátěže na výstupu v podobě dlouhého kabelu.

Každopádně - mám tu k dispozici zvukovou kartu, takže ve volné chvíli pustím přes vajíčko bílý šum apod. a ověřím, jak se chová i v případě kapacitní zátěže (dlouhý kabel) na výstupu. Případně sem nasdílím výsledky.

(upravil PB 10. 5. 2020 13:55)

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Nebylo by lepší použít vajíčko např 1 : 10?  Nějaká taková tu asi doma mám nebo neutrik 1:3:10

https://www.ges.cz/en/nte10-3-GES07507031.html

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Je to neuveritelne, ale prave resim podobny problem.
Nemam zadne vajicko, proste dosly zasoby.
Ale kdyby bylo nejhure, mohu vykuchat hotovy oddelovaci box, ale nerad bych do toho sahal, pak zas bude schazet jinde.

Ja bych potreboval poradit, levne a dobre, nejde mi o zadne HiFi, ale aby to bylo male.
Potrebuji oddelit pasivne, bez zesilovacu, tedy bez potreby napajeni, pro ucely portable, zvukovku v PC a Transciever.
Jedna se o urovne bezne linkove, tedy asi 1V p/p, impedance vice mene jako na linkovych vstupech, kolem 5kohm. Vystup z PC je sice sluchatkovy, ale to by nevadilo, uroven lze nastavit a pres trafo to ani nevadi.
Zvukovka v PC, kdyz ji presvedcim, ze se nejedna o sluchatka, ma vystup podobny linkovemu vystupu.
Neni to zadna slava, ale funguje to.
Problem je, ze PC nema "dve diry", je to notebook, i tak nema "dve dirky" pro jack 3,5mm sluchatka a mikrofon, ale ma jeden 3,5mm 4 pinovy jack, ktery podle toho, co se tam strci, nejak priblizne identifikuje co tam je.
Ale v podstate Pripojenim redukce 4 pinovym 3,5mm jack, se da pouzit vstup a vystup nezavisle, jak to potrebuji.
Nechcu pouzivat externi zvukovku.
Ponevac zvukovka externi soundblaster creative, sice galvanicky oddeluje, ale zere z USB 0,8A, nekdy i 0,9A
Co mi znacne zere baterii v notebooku. A to nechci, ponevac notebook mam vice mene jednoucelovy, na portable provoz, dik SSD disku, vydrzi 5-6 hodin, kdyz mam snizene podsviceni i vic. Z externi zvukovkou, se cas pouziti zkrati na necele 2 hodiny.

Tudiz bych potreboval poradit, nejakou nahradu audiotrafa, na tento ucel, abych mohl vytvorit, ne moc tezke, galvanicke oddeleni vstupu/vystupu audia pro radiostanici.

Mam vyzkousene, ze kdyz to propojim primo, tak pri vysilani, to dela psi kusy, kdyz tam pripojim vlastni velky oddelovaci box, kde mam vajicka, tak to funguje bezvadne.
Ale i kdybych mel ty vajicka, bylo by to reseni velmi tezkopadne, ty trafa, maji velmi hmotny obal, nejsou vhodna na noseni "v kapse".

Mne by nevadila ani vykuchana trafa z telefonu, nebo konsole, kde se pripojovala hovorova sada, pripadne nejake jine trafa, vhodne na tento ucel. Nastaveni urovni, neni nejak kriticke, ani pripadny prenosovy rozsah, neni to HiFi, v podstate je to na urovni 200Hz, max 2kHz

Dik za radu

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Proč nepoužiješ ty neutrik?? MajÍ rozměry asi 15 x 15 x 12 mm a váží asi pár gramů. Parametry si vygoogluješ.

(upravil BV 10. 5. 2020 18:15)

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Toto bude vyhovovať požiadavkám
https://www.soselectronic.cz/products/v … 00a-200991
https://cdn.sos.sk/productdata/ca/39/d6 … 1-500a.pdf

Re: "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Nakonec sem to vyresil SMD ne prilis kvalitnim trafem, ale bylo po ruce v GM Bratislava.
typ SM-LP-5001, neni to HiFi, ale prenosova charakteristika, odpovida ucelu pouziti.
cele to vlezlo do vredu ze smrstovaci buzirky, ktery je na kousku univerzalu, priblizne v 1/3 propojovaciho kabelu.
Jsem si zcela jisty, ze podobna a ne li jeste lepsi trafa, mam na nejake desce z TF ustredny, ale nevim kde je zalozena a nechce se mi v tom vrtat.
Podobne trafa, byvali take v dnes jiz nepouzivanych modemech a kartach pro FAX-modem, telefon do PC.
Ani sem to trafo nemeril na charakteristiku prenosu, pomoci zvukovky, ponevac to na prvni zapojeni fungovalo.
Neutrik mi bylo lito pouzit, vajicka mam v oddelovaku, ktery mi je lito nicit.
_____________________________________________________________

Co sem samozrejme zjistil sekundarne a na to bych si dovolil upozornit.
Zapojeni z trafem funguje a fungovalo by i bez nej, kdybych tusil jiny problem..
A to je odlisne zapojeni konektoru 4 pinovych 3,5mm jack.
https://gbatemp.net/attachments/g3wxd6a-png.190949/
Jedna se o jine zapojeni GND, ktere je nekde tak, jinde zase jinak.
Diky tomu, sem mozna zbytecne resil trafa. Ale kdyz uz tam sou, dokonce je to i spravne zapojeno, tak to funguje jak ma.
Problem je, ze kdyz do te samice, strcite klasicky 3,5mm jack 3 pinovy, jenom sluchatkovy, nezjistite kde je skutecny GND, ponevac se proklemuje Mic a GND. Ja mel ten 3,5mm 4 pinovy jack vyparany ze sluchatek nokia, od modelu N95. GND sem urcil podle toho kabliku a nebylo to spravne. V PC je to zapojeno obracene.

Je to thematicky souvisejici z audiem a neni to OT v tomto vlaknu.
Neni to sice HiFi, ale je to ucelove reseni.
Mozna nekomu pomuze, proc ne a nejde vstup mikrofonu, pri oprave nejakeho pridavneho zarizeni, na mobil, nebo PC.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » "Vajíčko" Tesla 3AN 670.07 jako výstupní transformátor?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£