Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Myslíte že pro trafo 1 000VA se šesti Nippony 6 800uF bude lepší použít pro omezení rezistory nebo NTC?
Většina zapojení používá Rezistory překlenuté Relátkem, ale u Mecy jsem viděl NTC překlenutá Relátkem. To mi přijde jako dobrý nápad pro takhle velkou zátěž. Tak bych chtěl znát názor zkušenějších.

Každopádně asi vezmu tuhle stavebnici:
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/xmx1152.htm
jde jen o to jestli nebude výhodnější její Rezistory nyhradit NTC.
Díky za názory.

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Ne ja bych tam nechal rezistory ale nevim jestli ten model od EZK to vydrzi teda respektive ty rezistory ale snad jo zas to neni tak velkej vykon ja jsem u svyho zesiku mel trafo 400VA a dal jsem tam NTC a pri zapnuti se z neho zahulilo a to mi ho doporucili na ezk a tak jsem pouzil normal vykonovej rezistor a v pohode

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Já se ptal krčmáře. Ten modul to vydrží a odpory mi klidně i vymění za jiný. Mám si to prý vyzkoušet na stole a pak říci co chci. Zatím čekám až budu mít hotovou krabici abych všechno poskládal a mohl cvakat vypínačema a čekat jestli to nevyhodí jistič.
Otázkou je jestli tomu bude stačit jeden stupeň. Tak se mi právě zalíbili ty NTC co o nich Meca psal že snesou klidně i 1 000W. Ale určitě ne od něj, na to má špatnou pověst.
Zatím během čekání vymyslím co všechno vyzkoušet a zbírám rady od zkušenějších.

(upravil opamp 26. 4. 2007 9:34)

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

NTC musej před další zapnutím stihnout vychladnout, aby zase fungovaly smile

Web

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

PTC, mládenci... smile

(upravil opamp 26. 4. 2007 21:35)

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Jak to PTC?

Myslel jsem že NTC = Negative Temperature Coefficient nebo tak nějak, čili za studena hodně ómůch za tepla málo...

Web

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

PTC je napríklad v demagnetizácii farebnej obrazovky v TV. po zapnutí prechádza cez cievku prúd a s časom sa zmenšuje. teda stúpa odpor PTC. keby som takýto PTC dal k trafu, bolo by to zle, nie? aj ja si myslím, že NTC tam má byť. vykucháš zo spínaného zdroja z PC. neviem, či znesie ten prúd... ale asi nie.

Web

(upravil PavelTl 27. 4. 2007 7:17)

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Mistře to měla být legrace? big_smile
Určitě NTC za stucena cca 100 Ohm a po ohřátí klesne na pár ohmů a pak již sepne relé a přemostí jej. U PTC (pozitivní) s teplotou roste i odpor a s tím bych asi trafo nerozběhl.
Určitě bych odnikud nekuchal nějaký použitý v pochybným stavu. Na tohle musí být kvalitní a navíc dobře dimenzovaný.

Opamp: S tím chladnutím by to nebyl problém za provozu, kdy po přemostění relátkem po pár sec provozu už rovnou chladne. Ale je pravda že vypnutí a zapnutí ať už úmyslné nebo ne (třeba bliknutím proudu) by se tomu nelíbilo.
Edit: Tedy jedno jo, pokud by to bylo nějaký čas po zapnutí, ale určitě ne třeba dvě brzy po sobě.

Takže odpor tam asi bude přece jen lepší, jen jestli to nebude potřebovat dva stupně.

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Mea culpa smile... Ale nejsprávnější je odpor v sérii s ptc - ptc jistí ten odpor v případě, kdyby neseplo relé ( běžně se to užívá v péáčkových koncích )....

Re: omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Což je ovšem dokonalá vychytávka!!!

Web

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » omezení proudového rázu trafa u zesilovače.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£