Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil dajsi 23. 10. 2018 20:29)

Téma: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Dobrý deň, na uvod by som rad poznamenal, že niesom ani amatér v stavbe reproduktorov, ale toto forum, mi dúfam pomože sa nim stat. Zakladám vlákno pretože mám viac otázok, ako som schopný si odpovedi dohladať. foto https://imgur.com/S5BDZTH
Dostali sa mi do ruk stare reproduktory Boston Acoustics 6.4, ktorym chcem spraviť boxy, neskor doplnit wooferom, akoby 2.1.
Zo zatiaľ prečítaneho som vybral zosilňovač Aiyima TPA3116, ten kľudne zvrhnite ak nevyhovuje.

Objem mi podla programu WinlSD vyšiel na 14.4L na box.. ? s basreflexom. Ako spraviť simulaciu, ako nastaviť pomer stran reproboxu, aby som z toho nieco dostal /trapezBox?/. Nemám ani najmenšie tušenie aký basak a v akej hodnote a parametrami k tomu kupit, na druhej strane nemam ani očakávania a sny o kvalitnom zvuku.

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Obávám se, že stejně jako bude pro tebe složité něco takového navrhovat a stavět, tak bude i pro kohokoliv jiného těžké něco poradit.

Vypadá to na car-hifi repro... to by mohl být zádrhel sám o sobě (řeší se to tu v nějakém vláknu auto repráky do domácích beden také - https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … #p345458).

Každopádně bez znalosti TS parametrů bude návrh ozvučnice asi jako hledání jehly v kupce sena se zavázanýma očima a rukama za zády.  Pokud nemáš očekávání kvalitního zvuku, tak si kup nějaké hotové reproduktory (z běžné spotřebky), bude s tím nejméně trápení a nejméně zklamání... s celkem slušnou pravděpodobností za podobné peníze, které bys investoval do stavby pořídíš něco, co bude hrát výrazně lépe.

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Požiadavka na trosku kvalitnejší zvuk tu predsa je, sam už zopár rokov mam jbl lsr305, predtym som mal nejake esi near8, nechcem kupovat a stavat nove, to radšej kúpim hotové regalovky. Vraj tie Bostony su velmi slusne, alebo na tu dobu boli velmi slušné, preto som ich chcel osadit do boxov, ale bez tychto parametrov to asi nebude mat význam, lebo chcem aby to aspoň nejako hralo.
Už som sa potešil ze som našiel nejaké parametre a oni patrili inym bostonom... u vyrobcu by som pochodil, kebyže mu napišem?

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

U výrobce to samozřejmě zkusit můžeš ... otázka je, i kdyby něco poslal, jak relevantní parametry to budou, lepší bude si je změřit/nechat si je změřit. Není vyjímka že se katalogové parametry od reálných liší.  Na to je právě nutné znát (poměrně přesně) parametry, navrhnout a postavit tomu správnou ozvučnici, změřit a odladit vyhýbku... tímto z měničů dostaneš maximum. Taková stavba ale už bude něco stát, a osobně bych asi stejné peníze investoval do osazení jiného než určeného do auta (požadavky na car-hifi měniče jsou trochu jiné než na domácí použití). Samozřejmě jde to udělat i jednodušeji... použít univerzální vyhýbku, box udělat +/- odhadem atd... nějak to hrát bude vždycky, ale výsledek bude na kilometry vzdálen tomu, jak to hrát mohlo pokud by se to udělalo pořádně.

Zrovna ty LSR305 nejsou za tu cenu špatné, že by to hrálo lépe bych asi neočekával (možná neprávem), ty měniče co máš neznám, takže těžko předpovídat jak by hrály, pokud by se jim daly ideální podmínky.

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Tie požiadavky na car hifi su važne ine, ale mám tie meniče zadarmo, tak nieje čo váhať, idem do toho merania, nejaky čas to potrvá, ale verim, že vysledok bude lepší ako v neurčitej ozvučnici. Medzitym mi mozeš poradiť vhodný woofer? tu na stranke tie galerie sú už povaššine vymazané a stracam sa v tom mori informácií, nejaky overeny projekt.

(upravil djmayo 1. 11. 2018 19:01)

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Aha bez merania TS patrametrov basaku by som basreflex neriešil, keď je to určené do dverí alebo plata auta, bude to z vysokou pravdepodobnosťou mať vysoké Qes takže aj tak bude vhodný viac do uzavretej ozvučnice alebo freeair. Dal by som to do cca 15l bedničky, vyplnenej vatelínom takmer celý objem, použil tú výhybku čo je k tomu, keď to výrobca neodflákol, tak by to malo byť viacmenej OK. Basak s výškačom podľa možnosti blizko pri sebe, umiestniť nad sebou v osi asi bude lepšie ako dávať výškač do rohu. Rozmery na šírku čím užšiu a poďľa možnosti každy rozmer iný, ale kocku asi aj tak nechceš robiť. Nejaké extra basy od toho nečakaj v aute sa viacmenej už počíta so subíkom a nie je veľa repro čo hrajú ochotne odspodu. Z projektov by sa dalo čo-to poradiť, no je dôležité poznať tvoj rozpočet a ako rozmerovo veľké, či malé a na aký účel (umiestnenie) to má byť...

//EDIT ja som to asi nepochopil, asi chceš subwofer.
Mňa osobne láka subík s Dayton RSS315HO-4 ale cenovo už to je celkom masaker...

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Umím si představit, že tyhle středobasy budou nahoře bezproblémové, vyžadující jen 12dB filtr, membrána je podle jednoho videa měkčí, asi PP, a vrchlík se zdá být textilní, jako mívaly Peerlessy. Qes nemusí být vyloženě vysoké v tomhle případě, fs běžně vyšší ale asi bude, proto bych to neomezoval uzavřenou bednou; pro BR to stále nemusí být ideální, takže bych tomu dal TL nebo TQWT. Inspiruj se tady.

Re: Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Zdravím pani, po dlhšej odmlke by som sa k stavbe znova vrátil, bude totižto na to viac času. Problém je ten že ja to neviem pomerať a celé sa mi to zdá príliš zložité, preto sa rovno spýtam či je tu niekto kto by mi to pomerať vedel a aj chcel? Najlepšie zo Slovenska - východ.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba dvoupásma s Boston Acoustics

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£