Téma: Unava z poslechu hudby

Když už takhle "kecáme", poslouchám a ladím si v ložnici audio. Poslouchám teď víc, protože jsem doma. A už docela často mne ta hudba unavuje. Je to nekvalitou aparátu nebo už se mozek hlásí o klid? To se vlastně nevylučuje. Co soudíte o tomto jevu?  Pozn: Do obýváku za kvalitou dočasně nesmím.

Re: Unava z poslechu hudby

To ale musíš vědět sám. Když mám náladu poslouchat muziku tak ji poslouchám a spíše bych si hlasitost zvyšoval.
Pokud máš po nějaké době seroucí pocit a hlasitost jde spíše dolů - byť bys rád poslouchal...mohl by to být ten aparát...

(upravil Otas 15. 4. 2020 16:10)

Re: Unava z poslechu hudby

To mi připomělo, když jsem prvně poznal svou dlouholetou kolegyni DJku, to jí bylo 18 a když jsem se po ní na sále díval (proč ne, byla to nádherná holka), tak byla vždy těsně u reprobeden. Kdyby měly bedny dvířka, tak by do nich vlezla. Čas oponou mávl, uběhlo cca 5 let a vracíme se autem z xté disko, kterou odehrála. Ptám se jí: Tak co, nemám pustit nějakou hudbu? Ne, raději ne, to už bych nevydržela..

Medicínsky pojato člověk prý potřebuje po jedné hodině v hlučném prostředí 4 hodiny relaxovat.
Historickým vývojem jsme statisíce let zvyklí na klid jeskyně a na maximálně řev nějakých zvířat. Na to jsme evolucí uzpůsobeni, ne na to, jak se pár desetiletí, maximálně jedno století hladina hluku prudce zvýšila.
Výlet do přírody a poslech zurčení potůčku, nic neřešit, poslouchat a koukat na svět kolem big_smile.

Re: Unava z poslechu hudby

Ale tohle přece platí i pro případy, že může být opravdu nějaké audio méně kvalitní (myslím obecně, ne zrovna šarykovo).
Na tohle jsou ty různé malé věžičky, ať nastavíš hlasitost a já nevím pohraješ s ekvalizérem, pořád to není ono a zvlášť po nějaké době je to unavující. Přitom někdo druhý Ti řekne hraje to pěkně, basy to má, výšky to má..., vlastně prvním krátkým poslechem si to řekneš třeba i Ty... Nejhorší na tohle je asi zkreslení na středech, zastřené středy a nějaký rezozanční kmitočet kazící celý poslech, přitom u jedné muziky to tak nápadné není a u jiné je to hrozné, bývají to vyšší basy, nižší nebo vyšší středy. Pokud zvuk člověku nesedne, po chvíli poslechu se to celé znásobí. Proto třeba minivěžička Panasonic SA-PM4 je už několik let ve skříni a v kuchyni nadělá víc parády klasický radiomagnetofon (shodou okolností také Panasonic). Určitě má také svoje rezonanční kmitočty, nemá takové basy, ale poslouchat se dá určitě dlouhou dobu bez újmy. Ale to je jenom takový příklad, každý to může vidět jinak...

Re: Unava z poslechu hudby

Prihováram sa za nekvalitu ako dôvod problému.
Dávnejšie som mal nemenované trojpásmovky, považované v tej dobe za kvalitné. No - jednak sa žiadalo hodne pridať basom, výškam - a aj tak nešli počúvať dlho.
Od kedy mám niečo, o čom si myslím, že je naozaj kvalitné - počúvam (teraz doma) od rána do večera, spravidla pri hlasitosti pod hlasitosťou bežného hovoru alebo mierne nad, od večera do rána (spím pri hudbe) stíšené tak, že ledva rozumiem slovám - ak ide rádio.
Teda dajú sa počúvať 24/7 bez únavy.

Re: Unava z poslechu hudby

Vseho moc skodi ..ticho leci smile

Ale mizerny modul z ebay s fake polovodici do mizernych bedynek muze byt slusny bolehlav..

Web

(upravil tatko Tom 15. 4. 2020 20:03)

Re: Unava z poslechu hudby

Máš veľkú pravdu, že ticho lieči.
Niekedy aj hudba - napríklad ak máš xy rokov, šum alebo nejaké hučanie v ušiach (alebo od ústredného kúrenia) - je tá kvalitne reprodukovaná hudba "balzám na (d)uši" big_smile

Re: Unava z poslechu hudby

Krásné názory.
Dlouho jsem netušil, proč je sluch tak háklivý a tak spojen s emocemi, zatímco zrak ne. Teď mám dojem, že právě kdysi, u toho lepšího přežití člověka v džungli je to jasné. V obýváku jsem se ustálil na aparatuře za cca 33 000Kč. Poté, co jsem vyzkoušel jiný,levný, ale chválený zesilovač, jsem se ujistil, že puvodní sestavu není třeba měnit. Problém nastane v případě, kdy si chcete něco podobného zařídit v ložnici a tam si hudbou "řešit svoje nenálady". Tou hudbou se vytáhnout zase do použitelného stavu. Jsem už poněkud starší a trpím neslyšitelností výšek. Snad by to zvládl jazz, ale bohužel neplatí, že si přidáte na korekcích. Jen zdurazníte pruměrnou kvalitu výšek a jejich dominanci i tam, kde se vám to nehodí. Už nevím kde mi poradili, ať si dám dohromady stropní ozvučení. Řekl bych, zavěsit velkou desku pod strop a ozvučit to celoplošně. Tím by se mohl stát z hudby neseroucí homogenní prvek. Nevím, stárnu. Pozn: A dost možná, uplně se vzdát reprosoustav a vybrat si nějaké mile hrající stereoradio předešlých let, které ty středy uměly.
Pozn2. Byl jsem v přírodě a ti ptáčkové tak krásně zpívají. Jestlipak by, nahrát to a pak si to doma pouštět, mělo by to podobné emoce nebo by to dopadlo jako kdejaká reprodukovaná hudba?

Re: Unava z poslechu hudby

Šaryk i zrak je háklivý. Když ti oči věkem slábnou, tak si musíš na určité věci více svítit. A nebo ti některé typy osvětlení vyloženě vadí. U mě je to LED osvětlení či některé LCD obrazovky. Obecně bych to přisuzoval modernizaci technologií, protože klasická žárovka mi nevadí.

U toho sluchu je to hodně podobné. Líbí se ti zpívající ptáčci a chtěl bys je poslouchat doma. Jenže nezapoměň, že to co slyšíš venku je analogový originál. V případě záznamu to už bude jen přibližná kopie a následná reprodukce doma už bude také vzdálena originálu.
Zkus (pokud můžeš) doma změnit komponenty. Třeba některý z nich způsobuje to co popisuješ.

Re: Unava z poslechu hudby

Pokud zvuk unavuje, jde o v pořadí číselně uvedeném od nejdůležitějšího po nejméně důležité o 1/ nekvalitní akustiku 2/ nekvalitní reprobedny 3/ nekvalitní železo.
Všechno jsou to cenově dostupně řešitelné problémy a umím je osobně řešit a mám vyřešeno u sebe.

Web

(upravil mechanik 16. 4. 2020 12:00)

Re: Unava z poslechu hudby

To je nejaka reklama na produkty VMAudio? Jasné že keď človek počúva nahlas príliš dlho tak už chce ticho a unavuje ho to. Tak ako unaví príliš dlhá jazda autom. Len záleží od tipu cesty, dlžky, šofera, auta... Ja mám napríklad ticho rád. Nedokázal by som celý deň počúvať ani potichu v pozadí TV alebo rádio.

Re: Unava z poslechu hudby

Kdo sedi  cely den v tichem kanclu, mozna to nezna, ale kdyz jsem zacal delat ve fabrice, kdy byl clovek vetsinu dne na hale kolem hlucnych masin, mel jsem to dokonce tak, ze jsem po ceste domu rad vypl i radio v aute a byl stastny za tech 30 minut ticha po ceste domu. Cloveka ten akusticky stres proste dostihne.

Re: Unava z poslechu hudby

Môže byť. No ja zas radšej nejaký (kvalitný) zvukový podmaz - v úplnom tichu vnímam šum a pískanie v ušiach.

Re: Unava z poslechu hudby

o tom jevu soudíme že jsi už starý, mrzutý. ale neboj nejsi sám, je nás takto "postižených" víc
(málokdy vyslechnu 40 min. CD do konce, unavuje to)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Unava z poslechu hudby

mechanik - kde v tomto vlákne vidíš zmienku o VMAudio?
Okrem Tvojej...

(upravil mechanik 16. 4. 2020 16:47)

Re: Unava z poslechu hudby

check napsal:

Všechno jsou to cenově dostupně řešitelné problémy a umím je osobně řešit a mám vyřešeno u sebe.

Je potrebné to trochu zaobaliť. Ale signály sú myslím jasné. Keď chce človek poradiť píše trochu inak... Telefonny kontakt je v nejakej téme tiež. Bežne dajú na seba telefon ľudia ledva do bazarovej témy keď niečo svoje predávajú... Jediný kto je ochotný niečo zo svojho know how prezradiť a nerobí si reklamu je BV audio. Ale je to môj názor z dlhodobého pozorovania big_smile Nikomu ho nenútim. Pardon za OT.

Re: Unava z poslechu hudby

maxell: rád klidně poslouchám o víkendu přes celý den, samozřejmě ne soustředěně celou dobu, ale pokud je prostě člověk celý den v hlučnějším prostředí, tak to pak to ticho na nějaký čas uvítá.

Re: Unava z poslechu hudby

Dobrá akustika/bedny - to určitě jo, ale taky jde o psychiku a každý slyší víceméně jinak, tak jisté věci začnou prudit někoho dřív.

mechanik: Jsi jeden z mála, kdo má koule to říct nahlas. dev

Re: Unava z poslechu hudby

Kšefty je třeba nahánět smile

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 044#335044

Web

Re: Unava z poslechu hudby

Mnoho lidí roky řeší ekvalizéry, výměny zesilovačů za podobné ale trochu jiné typy, výměny kabelů, hroty, cerabally, výměny elektrického přívodu k hifi sestavě a podobné kraviny.

Moje rada zní výše uvedené věci neřešit a řešit to, co je potřeba. V první řadě akustiku a v druhém bedny, pokud to nebude stačit. Akustika nemusí být zásah do místnosti trvalý a pouze na míru místnosti, ale lze vyřešit i mobilně, respektivě stěhovatelně. A to dokonce docela v malém rozsahu to udělá velkou radost posluchači.

Řada místností i celých obytných objektů má problémy s akustikou takového rázu, že je tam problém i jenom bydlet, natož ještě něco poslouchat. Všechno je to řešitelné, typů akustik je několik druhů, projevují se různě a mají různá řešení.

Souhlasím, že každý slyší jinak. Nicméně vždycky jsem se s každým shodnul na tom, jaký daný zvuk je. Myšleno na konkrétní písničce na daném místě v realitě, ne na fóru. Rozdíl je v tom, co se komu jak líbí, aby hrálo, rozdíl je v popisu zvuku, který je potřeba si právě ukázat na konkrétním zvuku na místě.

Jestli si tu akustiku pán zařídí tam nebo tam je mi v celku jedno. Hlavní je, aby byl spokojen a vyřešil problém únavy z delšího poslechu, o kterém je toto vlákno. Z mých zkušeností vyplývá, že jsem to většinou já, kdo dělá v místnosti akustiku naposled, poté co opravuji nevhodné předchozí řešení někoho jiného.

Web