Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 7)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 130]

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Tak PL509 zajištěny, mám zdroj cca 50ks, je ochotný je pustit po 200Kč.
Máte někdo lepší nabídku ?

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Vašku já bych to zapojení zkusil, ale nemám vhodné lampy, nemáš na prodej nějaké ECL/PCL82?

Web

(upravil danhard 12. 4. 2020 20:09)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

PCL82 mám dostatek, ale možná je všechny Sanoch skoupí smile
Ale dá se to postavit z čehokoliv.
Podívej se ještě na ty odkazy, na ty Jandoviny v AR a do Lukeše Věrný zvuk.
A pk třeba na OTL Futerrman.

ps. výhoda těch zapojení je, že trafo je tam jenom převod impedance, není tam dc sycení, případně jen minimální pro g2.
Ani trafem neprochází dc proud, jako v push-pull.
To všechno vede k minmalizaci výstupního trafa.

(upravil hranatybraska 14. 4. 2020 17:32)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Ideální pro použití malého toroidu. S jádrem dle libosti. Uspokojivě-lépe než se 100V trafem to chodí s malými síťovými toroidy.

Edit: K zapojení z AR postovném Sanochem.. Problém není v nízkém anodovém napětí, jak píše Janda. 160V anodovyho opravdu nevadí. Ve skutečnosti je to zkreslení při vybuzení způsobeno něčím jiným. Všimněte si, že aby bylo možno horní koncovou pentodu vybudit na maximální proud, je potřeba aby proud triody invertoru klesl na nulu. Elektronka invertoru pracuje prostě v koleni své charakteristiky. A k čemu je kladná zpětná vazba, když je nelineární?

edit: ..zbytek smazán.. dávati nevyžádaných rad neradno (také nevyžádaně)

Web

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Zesílení první elektronky je celkem lineární a když se udělá kladná zpětná vazba s přenosem +1 tak je to Error Corekce smile
Kromtoho Janda to tam také, tak proč jsi to tak opsal ?
A dělat automatické předpětí asymetrického zapojení také pro horní elektronku a ztrácet tam 20V napájení konce je taky pěkná cypovina, to jsi opsal také ?

(upravil hranatybraska 14. 4. 2020 17:40)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

danhard napsal:

..Kromtoho Janda to tam také, tak proč jsi to tak opsal ?..

Koukal jsem na to na mobilu, mohl jsem něco co píše Janda přehlédnout.. ani jsem to celé nečetl.

danhard napsal:

Zesílení první elektronky je celkem lineární..

Ano to je. Ale já mluvím o druhé elektronce - fázovém invertoru.

Ta trioda pracuje s proudem pár stovek uA a pro vybuzení horní elektronky na Ug-k =0V je třeba, aby proud invertorem klesl na nulu. To není uplně nejlineárnější část charakteristiky triody, no ne?

danhard napsal:

A dělat automatické předpětí asymetrického zapojení také pro horní elektronku a ztrácet tam 20V napájení konce je taky pěkná cypovina

To z AR 11/1960 je circlotron, Danharde, má dva napajecí zdroje, z toho je jeden plovoucí. Ta elektronka potřebuje nějak definovat předpětí.. Stavěl jsem ten circlotron alias paralell push pull..


danhard napsal:

..to jsi opsal také ?

A co že to furt opisuju? Nemám pocit, že bych opisoval. Nerozumím poznámce..

Web

(upravil danhard 14. 4. 2020 17:54)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Ta horní elektonka potřebuje definovat předpětí, ale to uděláš stejně, když ho tam přivedeš, nemusíš ho vytvářet ztrátově na katodovém odporu.
A mimochodem, circlotron je pro obě větve symetrický, Janda použil asymetrické zapojení, kde je jedna větev uzeměna, tomu se říká taky Parallel Push Pull.

Prostě jsi to postavil komplet podle toho návodu, nic jsi neupravil, nic jsi nevylepšil, prostě ji to opsal.

Samozřejmě, dva plovoucí zdroje jsou komplikace a musíš je mít pro každý kanál zvlášt.
V seriovém zapojení stačí společný zdroj pro oba kanály.

(upravil hranatybraska 14. 4. 2020 17:56)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Ale já netvrdím, že jsem vymýšlel něco svýho. Postavil jsem to s PCL86, namísto PL84 a ECC83 v návodu. Invertoru jsem upravil pracovní bod. Hodnoty odporů mám uplně jinak. Napájím to z uplně jiného napětí a použil jsem zdvojovače napětí, protože jsem měl zrovna po ruce malý toroid 2x125V..
To v návodu je to v třídě A a já to mám v AB. Hraje to pěkně. Až po nějaké době mi došlo, že je to vlastně errorr corection.
A hlavně je to tak šest, sedm let starej verk. big_smile

Ale že bych to fakt jako opsal.. to mě fakt neznáš big_smile

P.S.: Ani si nemyslím, že tohle by fakt vymyslel Janda..

Web

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

EC je to až když uděláš tu kladnou vazbu +1 smile

(upravil hranatybraska 14. 4. 2020 18:01)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

bingo! smile

Učitel na elektrokroužku ze mě šílel, protože jsem chtěl vědět proč co jak je a zásadně jsem nedodržoval předepsané zapojení a hodnoty součástek.

Web

(upravil danhard 15. 4. 2020 8:29)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

To je správně se ve všem šťourat a pochopit, jak to autor myslel a co mu nedošlo smile

Takže v tom původním zapojení bych se šťoural asi takto:

Spodní elektronku vázat střídavě, takhle tam prolejzá zbytecně +10V do g1, 22n vazba a 1M proti zemi.
Katodový odpor 270R, -11V, Ua 160V, 40mA, Ig2 cca 10mA.
Pak si můžu dovolit zvednout proud budiče na 0,5mA s rozkmitem +/- 0,3mA, 1M z g2 horní pentody na anodu budiče.
Změnou R5 z M68 na 1M nastavit na konci střed napájení.

(upravil hranatybraska 15. 4. 2020 8:56)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

danhard napsal:

Spodní elektronku vázat střídavě, takhle tam prolejzá zbytecně +10V do g1, 22n vazba a 1M proti zemi.

Nevadí v AB třídě, že jednu půlvlnu je to DC vázaný a druhou půlvlnu není?

danhard napsal:

..1M z g2 horní pentody na anodu budiče.

Nerozhodí to symetrii buzení?

Chlapi nemám na to teďka moc čas, je třeba upravovat byt na příchod potomka..

Web

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Spíš by mě zajímalo použití PL509 v tomhle, tam by neměl být problém s napětím žhavení oproti katodě a navíc by to mohlo mít vyšší výkon. Ale pořád je problém výstupní trafo...

(upravil danhard 15. 4. 2020 11:38)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Symetrii to nerozhodí, nahoře přibude 1M paralelně v napájení, dole přibude 1M v g1 smile
Kromtoho ty 3% jsou hluboko pod tolerancí vlastností těch flašek.

Na výstupní trafo nejsou nějaké nároky, v čem vidíš problém ?

Pro větší výkony by to chtělo pevný předpětí pro spodní flašku, dobrejch 10-20V z napájení, který by šly jinak do odporu. A můžeš si pak dovolit míň otevřenou AB třídu, s automatickým předpětím to jede v postatě v A-čku.

(upravil jmd 15. 4. 2020 17:45)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Takto, alebo je potrebné ešte niečo pomeniť?

https://i.postimg.cc/9Q0rsWk7/Danhard-cascode-Tube2020-schema.png

(upravil danhard 15. 4. 2020 15:05)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

R10 na g2 X4, g1 X4 na anodu X2

Speekr je trafo, má impedanci 1k a přes něj indukčnost 10H.

Špičkově tam bude něco přes 100V, 100mA, 10W peek, 5W ef.

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Neviem či som dobre porozumel, opravil som schému viď. vyššie v predošlom príspevku

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Porozuměl jsi dobře.
Jestli někdo umí simulace s elektronkama, tak ať to zkusí.

(upravil jmd 15. 4. 2020 17:46)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Pre prvé priblíženie som použil len ideálny transformátor v ktorom sa dá určiť buď len prevodový pomer alebo indukčnosti jednotlivých vinutí a na jadro je nasadený CENTAP model/macro v MC12. Potom základné výsledky až do dvoch stupňov limitácie sú pre Tranzientnú pri 10kHz/8ohm/prevod 10H//40mH a AC frekvenčnú analýzu nasledovné:

https://i.postimg.cc/j5Gc9gcp/Danhard-cascode-Tube2020-AC.png
https://i.postimg.cc/8CLzMs3L/Danhard-cascode-Tube2020-TA.png

(upravil danhard 15. 4. 2020 17:57)

Re: Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Něco by to dělalo, ale výstup není až tak zajímavej, ac charky už vůbec.
Zajímavé je, co se děje při plném rozkmitu na jednotlivých flaškách a jestli je to správně nastavené dc a jaké tam tečou proudy.
Taky to má smysl porovnávat z výchozím schematem.

Příspěvky [21 až 40 z 130]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Návrh PCB na malý lampáč s 2xPCL82

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£