Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výmena kondíkov na výhybkach

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 94]

Téma: Výmena kondíkov na výhybkach

Zdravím páni,
vytiahol som 3 pásmové bedne, ktoré som si postavil pre 40 rokmi. Zvuk už nie je to čo bývalo, repráky vyzerajú OK, ale problém bude pravdepodobne v starých kondíkoch. Schému už dávno nemám, ale neviem z akého dôvodu som vtedy použil kombináciu elektrolytov a tzv. hovňaku.
Tie elektrolyty sú v 2 v sérii spojené cez + póly (TF010 22 mikro/40V a TE988 100 mikro/70V) a na minus póloch je paralerne "hovňák" 1M (TC180). Ked to spočítam elektrolyty majú 18 mikro a spolu s tým papierovým M (1 mikro) by to malo byť 19 mikro.
Kolega z reprománie mi poradil ako náhradu svitkový kondík typu MKT. Chcem si to overiť.
Sú tam aj 2 blokové kondíky 4 mikroF typu TC477. Také 5x5x2cm. Aj tie by som mal vymeniť?
Cievky asi netreba (sú tam cievky 2 x cca 2,3 mH a jedna cca 0,6 mH). Ináč tie spomínané elektrolyty sú paralerne -  jeden na póloch basáku a druhý na minus vodiči smerom k streďáku a výškaču.
Basák je ARN6608, výškač a streďák si nepamätám označenie (mám to na chalupe) - ale výškač je kalotový a streďák zvnútra uzavretý asi v litrovom
valci.
Ď. ak niekto poradí.
B.
Mimochodom nepamätá sa niekdo autora a názov knihy o stavbe reprosústav. Myslím, že to bola jediná kniha v Česku  v sedemdesiatych rokoch. Chcem si overiť tú pôvodnú schému. Niečo sa mi tam nezdá na zapojení.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Reproduktory a reproduktorové soustavy
Vzhledem k ceně reproduktorů a kondenzátorů použij doporučované polyesterové kondenzátory MKT. Pokud bys chtěl kvalitnější, tak polypropylenové. A vyměň i ty krabicové TC477.

(upravil check 9. 4. 2020 13:29)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Jediný relevantní zdroj literatury na tématiku stavby reprosoustav je seriál z let 1997-2001 od RnDr. Bohumil Sýkora: Stavíme reproduktorové soustavy . Vyšlo to jako seriál v amatérské rádiu. Ke stažení zde:
https://www.audioweb.cz/tp-obecne.htm

V roce 2020 nutno dodat, že jde sice o stále platné informace, nicméně dneska se některé věci dají řešit poměrně jednodušeji nebo s vynaložením menšího úsílí a nebo za vynaložení stejného úsilí s daleko lepším výsledkem. Prostě doba trochu pokročila. Pro začátečníka, když jsem to před nějakými 15 lety četl a bylo mi tehdy 16 let, tak je to poučné.

Vzhledem k ceně reprosoustav, ale i technickým parametrům bych vyměnil bipoláry za nové bipoláry z Prodance.cz, výměna za svitky na některých místech bez znalostí poměrů ve výhybce, může vést k horšímu zvuku. Pouze kondenzátory na výškách bych vyměnil za MKP Bennic z Prodancu.

Web

(upravil Hippo007 9. 4. 2020 14:17)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Belmo napsal:

Zvuk už nie je to čo bývalo...

Asi tam budeš mít jako střeďáky ARZ460x. U nich časem tvrdne gumotextilový závěs. Chtělo by ho zrenovovat.
Paralelně k sériové kombinaci elektrolytů jsi dal svitkový kond pro zlepšení vlastností výsledného kondenzátoru na vysokých kmitočtech.
Když použiješ nové kondy s kapacitou lišící se od původní do 10% - 20uF místo 19uF, 3,9uF místo 4uF, bude to OK.

Belmo napsal:

Ináč tie spomínané elektrolyty sú paralerne -  jeden na póloch basáku a druhý na minus vodiči smerom k streďáku a výškaču.

Jestli je to skutečně tak, doporučuji i tady svitkové kondy (MKP nebo aspoň MKT).

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

chalani,
dík za odpoveď.
medzitým som našiel tu na webe ako repasovať staršie veci.
Hodne m to tiež pomôže.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

check napsal:

výměna za svitky na některých místech bez znalostí poměrů ve výhybce, může vést k horšímu zvuku

Důvod? Jiné ESR?

Web

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

A ešte predsa niečo - písal som, že sa mi niečo na tých zapojeniach nezdá. Skúsim vložiť schému pre každú bedňu - tak ako som to v tej spleti káblov obkreslil. Nezdá sa mi na 2 schéme, že cievka 0,6 mH nejde paralelne k streďáku, ale až pred kondík. Asi som to zle videl. Alebo? Vie to niekto pozrieť?
Tá 1 schémička sa mi zdá správnejšia.
Keby nebol u nás ten zákaz vychádzania už by som to bežal skontrolovať smile

https://i.postimg.cc/DmD9kJv1/vyhyb.jpg

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

nebo Svoboda-Štefan: Reproduktory a reproduktorové soustavy (SNTL 1983)
případně modré amáro (AR) pro konstruktéry č.2 a 4 / 1984 samosebou, doba
vývoj trochu pokročily ačkoli základy...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Hippo007 15. 4. 2020 17:01)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

1) Reproduktory tam asi máš ARN6608, ARZ4608 a ARV3608, že? Jiná 8 ohmová kalota začátkem 80tých let sehnat nešla a tyto střeďáky se zrovna v tu dobu začaly vyrábět.
2) Tato repra se dávala v bedně buď nad sebou (ARS1038) nebo streďák a výškáč vedle sebe nad basákem (1PF06767). Jak to máš provedeno ty?
3) Výhybku sis navrhoval sám? Reálnější zapojení je to schéma 2 (schéma 1 je špatně, tam by střeďák a výškáč nehrály), ale i to po orientačním zadání do simulace nevypadá dobře - v ose y je dělení po 5dB (použil jsem data z měření reproduktorů v rozložení 1PF06767. Tvé repra můžou měřit trochu jinak, ale i tak je z toho poznat, že je to blbě nakresleno).
https://i.postimg.cc/9XnBnP4L/pokuss.jpg

Podle Oťasova schématu to vypadá následovně:
https://i.postimg.cc/mr6Dsyvr/otas.jpg

a zapojení schéma ARS1038 vypadá nějak takto:
https://i.postimg.cc/fbh465JQ/ARS.jpg

Černá - výsledná frekvenční charakteristika
Červená - basák, zelená - střeďák, modrá - výškáč.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Reeb: Menší ESR může být na škodu, pokud s ním bylo původně počítání ve výhybce a hlavně byl majitel zvyklý na zvuk s nějakým ESR. Teď po 40 letech je to ESR pravděpodobně 10-20x vyšší, a a stálo by za to to vyměnit zase do původního stavu. Postačí na dalších 20 let.
Pak už doufám, že si majitel pořídí nějaký pořádný bedny. Obecně mě by osobně nestálo za to, se v tom vůbec vrtat, ale majitel má k tomu osobní vztah, což zase chápu.

Web

(upravil Otas 10. 4. 2020 11:33)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Mno, možná by postačilo ty kondíky jen zformovat. Jsou to Tesly, tudíž kvalitní smile. Mám zkušenost, kdy jsem před čtyřmi lety z výhybky vyjmul elektrolyty Tesla (tuším 50uF/70V, růžové, tedy doběh výroby někdy počátkem 80. let ), tak jsem je ze zvědavosti naformoval přes R M1 a pak změřil. Vešly se do tolerance kapacity 20% a po dalším nabití udržely napětí nad 40 V mnoho hodin; čili minimální svodový proud. Navíc tak, jak jsou ve tvé výhybce zapojeny, lze jim přidat trvalé formování provozem (D+R) ... Je ale pravda, že já jsem je snobsky ve výhybce nahradil sad.

Ještě k těm schématům, je tam něco špatně a nesedí mi, měly by být samozřejmě stejné. Trochu mi to připomíná zapojení ARS944/8. Má ta bedna nějaké typové označení, nebo je to samo domo?


PS:
Pro zajímavost - z popsaných součástek bych viděl výhybku takto:

https://i.postimg.cc/9RMqXSDJ/V-hybka-3p.jpg

A je tam přidána i ta stařičká finta, jak udržel ellyty ve výhybce ve formě smile.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Jakýkoliv elektrolyt za 40 let je vyschlý, tudíš jeho ESR zvýšilo 10x, 100x i více.

Ano ty schémata uvedená uživatelem Belmo jsou špatně obě. Musí to být zapojené jinak

Web

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

páni,
už sa teším - zajtra, pozajtra asi napriek zákazu zbehnem si to ešte raz skontrolovať, Urobím aj nejaké foto z toho.
Výhybky som sám robil podľa podľa - dole to niekto spomenul Svoboda/Štefan ..... . (trochu Alzhaimera, ale viem že to bola modrá kniha).
A ako hovorí Check, mám k tomu osobný vzťah. Páni, ani si neviete predstaviť, keď som chcel počúvať rockovú muziku v tých časoch, keď som si postavil bedne, zosilovač zo stavebnice a k promocii som dostal od našich šasíčka  B73 a Hifitunera. Takže je to hodne osobné
Takže ozvem sa a dík.
Pozn. Teraz čo pozerám všetky výhybky sú s odpormi v schémach. V tom návrhu v knihe od Svobodu/Štefana: Repr.....    určite žiadne neboli. A tie rozdielne schémy - myslím, že som skôr zle kreslil a niečo pri tom pobabral. Alebo pri zapájaní pre 40 rokmi a doteraz som to nezbadal smile
Ale hralo to krásne.

(upravil stiglitz 10. 4. 2020 20:52)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Když jsem tuším z ARS9207 vytahal kondíky, zarazilo mě, že mají nikoliv nižší kapacitu, ale naopak. Ale o hodně, jeden dokonce dvojnásobně. Jak je to možný, nepobírám.

(upravil marcin 10. 4. 2020 21:59)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

To je špecifické pre krabicové elyty Tesla.
Neprežíval by som to, keď sa vymení elektrolyt s vyšším ESR za fóliový s nižším, dá sa to upraviť sériovým odporom. Ale pri nejakých Teslách je to zbytočné riešiť.

Celkovo takýto tuning je blbosť pri akýchkoľvek bedniach. Jediný zmysel to má vtedy, keď súčiastka nespĺňa parametre, s ktorými bolo počítané pri návrhu celku.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Ahojte,
Otas,
tie moje sú doma robené s 12 mm preglejky a výhybky sú z tej knihy Svoboda.../ Reproduktory a roprosústavy. Ale tú už dávno nemám.
Elektorlyty s tým "hovňákom" chcem nahradiť svitkovými.
Podľa tej tvojej schémy basáky majú mať plusy zapojené opačne ako streďak a výškový. Nie? Paralelný kondík so stredovým je 7 mikroF? Aké sú približne deliace kmitočty? Basáková cievka je cca 2,3 mH?
Ozvem s, keď budem mať typy tých reprákov.
zatiaľ dík

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

jo. pokud je v sérii tlumivka basák se polarizuje opačně než ostatní repráky sestavy

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Ty obecný poučky o pólování reproduktorů v soustavě jsou k ničemu. Repráky v bedně nejsou to samý, co rezistory na plošňáku.

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

vtip je v tom že u rezistorů je to celkem fuk

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Výmena kondíkov na výhybkach

Právě proto bych si odpustil ty univerzální rady.

Příspěvky [1 až 20 z 94]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výmena kondíkov na výhybkach

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£