Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Okružní pila (mafl) s lištou

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [19]

1

Téma: Okružní pila (mafl) s lištou

Zdravím pánové, uvažuju nad tím, že bych si pořídil okružní pilu s vodící lištou. Máte někdo vyzkoušený nějakou konkrétní? Doteď jsem řezal obyčejným levným maflem Stanley podle hliníkového pravítka (kdy tedy pila v liště nedrží ve drážkách) a často ta přesnost řezu není dostatečná (především řez pod úhlem je problém a i dodržení 90° řezu po celé délce řezu není úplně bez chyby. Nechci kupovat pilu za nějaký velký tisíce, ale budu rád za jakékoliv rady.

Co třeba toto? https://www.dilna-zahrada.cz/d-metabo-k … EEEALw_wcB Má to smysl, nebo v téhle ceně po ničem ani koukat nemám?

Je mi jasné, že přesnosti jako ze stolní formátovací pily nedosáhnu... spíš mi jde o to, jestli je něco z téhle kategorie alespoň nějak použitelné a bude výsledek lepší, než při řezání obyčejnou pilou podle nějakého příložníku.

2

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Ahoj,
já jsem si na přesné řezání dřeva a tenkých alu plechů udělal tuto původem japonskou vychytávku:
https://www.youtube.com/watch?v=M1xYKw5FP-0&t=1121s
Mafla jsem použil jetého z e-bay-Hitachi c7u2, kterému jsem dal nové ložiska a uhlíky. Přesnost řezání je díky kvalitním lineárním tyčím a ložiskům parádní. Jsem s tím spokojený.

3

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

To vypadá dost dobře... vyrobit si toto by asi problém nebyl. Sice praktičností možná trošku horší (desku je třeba strkat "pod pilu" narozdíl od mafla s vodící lištou, který se jednoduše přiloží), samozřejmě je to pak už i samo o sobě prostorově náročnější oproti maflu na liště... ale s tím bych se snad nějak zvládl popasovat s příslibem vyšší přesnosti. Zkusím tedy zauvažovat i nad touto variantou. Ty vodící tyče a jim odpovídající lineární ložiska se dají nějak rozumně sehnat? Chtěl bych délku řezu minimálně 80cm, lépe 100cm, ideálně 125cm (aby se dalo řezat rovnou z celé koupené desky).

4

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Taky jsem  řešil okružní pilu s lištou, začal jsem s výběrem u Makity  a nakonec jsem skončil u Festoolu TS55. Je to trošku drahota ale nelituji.  Ještě jsem dokoupil stůl Festool  mft/3. Na youtube je spousta návodů jak si takový stůl vyrobit amatérsky. Je dobré si prohlédnout i firemní videa, protože člověk chytne inspiraci jak to řeší profi firma a jak to napodobují amatéři. Všechno mají do puntíku vymyšlené, jedinou velkou vadou je cena.

5

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

ondra.klofat: Lineární ložiska seženeš bez problémů, ložiska jsou LM25UU, cena podle výrobce  v rozpětí přibl.200-800kč/ks,např:
https://www.banggood.com/cs/SC25UU-25mm … rehouse=CN
Já jsem je koupil nepoužité ze zrušeného projektu od člena cnc fóra za 850kč vč. pošty/4kusy (přikládám odkaz na sekci prodej)
https://forum.strojirenstvi.cz/viewforum.php?f=8

Lineární tyče jsem našel nejlevněji zde:
https://www.arkov.cz/p/tyc-w-25-h6-cf53 … ina-216399
k ceně tyčí je potřeba přičíst cenu za úpravu, konkrétně tedy vnitřních závítů M8, která obnáší částku 300-600,-Kč a 300,-za dopravu
Nicméně jsem tyče zde zde nekoupil, jelikož mi je nabídli levněji v prodejně ložisek v mém okolí, (ale cena byla bez DPH a úpravy, což jsem se dozvěděl až později) takže jsem nakonec zaplatil za obě tyče 2300,-, ale aspoň jsem tyče měl velmi rychle, tj. do druhého dne.

V originální verzi používá Japonec místo tyčí nerezové trubky se šroubovicí a středícíma válečkama, což je levné a dostačující řešení za předpokladu, že člověk sežene trubky v dobré toleranci, což se mě ale nepodařilo. Sice trubka stála cca 100kč,-/ks, ale nebyla na desetinu přesně kulatá a chod ložisek byl velmi špatný a jedno jsem neopatrným nasazením na trubku poškodil a musel vyměnit, proto variantu trubky nedoporučuju!
Broušené a povrchově kalené tyče sedí k ložiskům přesně a pohyb ložisek je proto plynulý a bez vůle, což následně zaručí přesný řez.
Tyče si můžeš objednat podle přání dlouhé a tím si řezačku prodloužit klidně na 125cm(samozřejmě pak musíš vyrobit delší základní desku ze dřeva)

Já jsem třeba řezačku musel upravit do šířky o 10mm, a Alu základnu pro pilu o 25mm do délky, jelikož moje pila Hitachi byla širší i delší.

Pokud se rozhodneš jít touto cestou napiš s.z. daruju ti plánek k výrobě řezačky v pdfku, který jsem koupil od jejího Japonského autora.

6

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

S přesnou vodící lištou to prodává třeba makita, ale zaplatíš si https://makitanaradi.cz/121875-makita-s … amEALw_wcB

ja osobně bych šel do toho vedení s ložisky a tyčemi. Jako dobrý a "tuhý" maflík na desky stačí narex EPK16D - mám s ním velmi dobré zkušenosti.

7

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Neexistuje něco podobného pro přímočarou pilku ? Jasně, že řez by nebyl tak dokonalý, ale cirkulárky se bojím, kamarád přišel o prsty.

8

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

IGM prodává univerzální vodicí lištu a k tomu vozík. https://www.igm.cz/igm-univerzalni-vodi … oupinanim/ . Problém je,  že pilka ti bude při řezu ujíždět do boku. Vedení plátku musí být co nejníže. I tak to bude cestovat. Odzkoušeno jako slepá cesta.

9

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Pokud se použije kvalitní a ostrý plátek, určený přímo na daný materiál, bude to řezat dost přesně. Problém je, že třeba plátek na lamino vydrží pár řezů a je KO, taková je realita. Jak se otupí, jede to do boku, podřezává atd...

10

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

mě přijde, že název přímočará pila je špatnej, nikdy mi to neřezalo kolmo k materiálu smile dycky to bylo tak nějak vypižlaný, snad na 5mm překližku dobrý.
Dovolím si jenom drobnej postřeh - většina levnějších okružních pil nemá ložiska , který by držely kotouč přesně na svým místě, obyč kuličkový ložisko chodí do boku klidně 1mm a pak může být vedení v liště sebepřesnější, s mojí narexkou pozoruju tenhle jev i při řezání podle pravítka, který si přichytím svěrkama, na samodomo formátku jsem ještě nedorostl, ale jako tip co do budoucna do dílny dobrý.
Zajímavý jsou i pokosový pily s posuvem, ale tam je omezení dýlky řezu obvykle na nějakejch 30-40cm, podle typu.

11

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Proto má narex na hřídeli blíž kotouči jehlové ložisko. U narexu není problém výkyv ložiska, ale posun hřídelky o nějakou tu desetinku do boku. Celý to drží to zadní ložisko, které, když se vyjede, tak má vůli. To je ale jev, co se stane za hodně dlouho. Nejčastěji je problém v kotouč, když je tupý nebo okopaný, tak má tendenci uhýbat, pokud je ostrý, není dúvod v řezu uhýbat.

12

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Takže mám vyměnit ložiska...  Je fakt, že tu pilku už mám hodně dlouho.

13

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

jestli to máš jen na domácí použití , tak ty bude stačit i tento hoby ::  https://www.kutil.cz/elektricke-naradi/ … af18fafce0

14

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Kolik těch řezů uděláš? Pokud to nářadí není pořádný, tak je s tím víc práce než užitku. Lepší si těch pár desek nechat nařezat přesně a bez sraní, bordelu a nebezpečí. Stojí to pár korun, rozhodně méně než pila.
Měl jsem v plánu "formátovat" maflem, ale to je utopie. Teď mám základní formátovací pilu a ani ta není dokonalá a štaloval jsem ji tři dny než byla jakš takš použitelná. A stejně když potřebuju přesně větší kusy ve větším množství, tak si to radši nechám nařezat, protože mi to za to nestojí.

Web

15

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Můžeš sem hodit nějaký odkaz, co to znamená "základní formátovací pila" ? Aby měl člověk představu, co se tím myslí.

16

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

ja mam tuto a jsem spokojený . https://www.batacz.cz/dum-a-zahrada/dil … gISEPD_BwE

Check:  jen pro mojí zvědavost  co tak velkého řežeš ?

17

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Starší levnější, hůř udělanou, délka řezu jenom 1250 a o jedno prodloužení stolu na pravo méně než ve verzi této: https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob … -1-600-mm|
Tahle nová vypadá líp, co do parametrů, ale je to stejná čína. Navíc to vedení levého stolku je na hliníku, já to mám ještě na broušené ocelové tyči. No je to dost bída, když dojde opravdu na to, že na tom chceš něco řezat. Profi stroj vypadá v detailech a provedení úplně jinak, úplně jiná práce na tom a přesnost.

Když chceš třeba metrový formát, tak je problém na těch pilách seřídit pravoúhlost, aby to bylo pravoúhlé, když řeže z leva i z prava. Ale i když potřebuješ malý prkýnka.

Mafl je tak na dělání krovů, plotu, stavebních věcí. Nebo když potřebuješ přeříznout desku, aby se ti s ní líp manipulovalo na formátovačce.

Web

18

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

jo v  práci máme mašinu za 1 mega, ta  je profi, znám i borce který má za 12 mega ta už je luxus.
Na domácí práci stačí i mafl (záleží jak si šikovný)
jestli je hliníková lišta lepší  než vodítko tak určitě ano.

19 ...editoval check (8. 4. 2020 1:48)

Re: Okružní pila (mafl) s lištou

Jo tak od 250k to začne být slušný stroj na ruční práci. Od mega už se snad sežene i automat. Ta moje pila je prakticky stejná až na krycí kus plastu kotouče jako je ta Proma co linkoval Nitros.

Web

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Dílna » Okružní pila (mafl) s lištou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£