Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Vhodné repro do centru

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Vhodné repro do centru

Jaké vhodné repro do centru, centr by měl mít rozměry 100x100x1500 mm. Dá se něco takového vyrobit? Dolní kmitočet se ořízne v recieveru.

Re: Vhodné repro do centru

Kolik kousků tam chceš naskládat? Možností je plno, já třeba sympatizuju s HiVi, sám bych hledal něco s větší roztečí otvorů pro montáž, jinak to je peklo. A k tomu výšku.

https://www.soundimports.eu/en/b3s.html

Re: Vhodné repro do centru

Pořídil jsem tohle:Monacor SP-60/4 2ks, Dayton ND16FA-6 2ks,

Tak to tam dám doprostřed a bude to.

Re: Vhodné repro do centru

Tak nakonec jsem upravil skutečný rozměr bedny na 120x72x1450mm, aby to přesně pasovalo pod telku a při opření o zeď to nevyčuhovalo před přední stěnu. Přijdou tam 2 ks těch Monacorů a nějaký výškáč, uvidím co objevím ve skříni. Ty Daytony mně přijde jako škoda tam dávat.

Re: Vhodné repro do centru

Jaká škoda, centr je nejdůležitější bedna ze sestavy.

Re: Vhodné repro do centru

nejsem si jist, dlouho jsem kino provozoval tak, že jsem signál centru měl softvarově rozdělenej do předních repro. po instalaci centru a nastavení moc velkej rozdíl nepozoruju.  Centr je obvykle  používanej jenom na dialogy, takže by tam podle mě stačil jenom jeden ten Monacor, 10kHz uhraje a co chtít víc...

Re: Vhodné repro do centru

O jednom jsem už taky uvažoval. Byl by pro něj dvojnásobný objem, ale asi není potřeba se dostávat s nižšíma kmitočtama v centru-stejně budou omezeny. Bez výškáče si to neumím představit - sykavky tam potřebuju mít čistý a výrazný. A 2 ks repráků nebudou tak zatížený, navíc je mám.

A co je špatně na tom mém?

Re: Vhodné repro do centru

Nemyslím si, že by na něm bylo něco špatného a ani jsem to nenapsal smile Psal jsem jen reakci na Tvé "Ty Daytony mně přijde jako škoda tam dávat." Pochopil jsem to tak, že je považuješ za lepší a je Ti líto je do centru použít. Pokud jsi to myslel jinak, pouze jsem to nepochopil smile

Že je centr použitej pouze na dialogy není pravda stejně jako že centr, či efektové soustavy (jak zadní, tak přední) přenášejí pouze omezenou část pásma. Už sama specifikace DD, či DTS hovoří o tom, že se jedná o plnorozsahové kanály. Zkuste si někdy extrahovat všechny kanály z DD, či DTS5.1 a poslechněte si je na velkých bednách, či na sluchátkách. Sám jsem byl před lety překvapen, když jsem to poprvé zkusil, abych si to ověřil. A moje zkušenost navíc říká, že minimálně centr by měl mít stejný charakter zvuku, jako přední efektové soustavy, nejlépe aby byl osazen stejnými reproduktory. Dlouho jsem laboroval s různými soustavami s různou kvalitou a pořád to nebylo ono. Až se shodnými soustavami (předek + centr) to začalo fungovat jak má. To, že se dají všechny bedny oříznout dole kupříkladu od 60Hz a všechno pod tím poslat do subu je samozřejmě také možnost.

Re: Vhodné repro do centru

Myslel jsem to tak, že jsou to maličký výškáčky, který se mohou hodit do nějakých miniaturních bedýnek a mám k tomu 2 ks, do toho centru stačí dát 1 ks a může být větší - vejde se tam.

Re: Vhodné repro do centru

Vysvětleno a pochopeno smile

(upravil check 4. 4. 2020 8:49)

Re: Vhodné repro do centru

Pánové záleží hlavně na rozteči beden. Když máte přední bedny metr o půl od sebe, centr není potřeba. Když máte bedny 2,5 m od sebe, už je potřeba centr a pokud mát někdo rozteč beden 3 a více metrů potřebuje pořádný centr. Ta rozteč souvisí většinou s velikostí místnosti a s velikostí obrazu. Čím větší místnost a větší obraz, tím kvalitnější centr je potřeba. Ideálně by měl  být stjený jako přední repro a takový také dělám já.

Monacor SP-60 - z mého pohledu ti v tom centru chybí zcela basy. A že jich je hodně zapotřebí, i kdyby tam šly jenom hlasy jak tvrdíte. Ale ony tam jenom hlasy nejdou, jde tam celý rozsah a subwooferem se to dohnat nedá.
Samozřejmě pokud bychom se bavili o Low-Fi, tak stačí ledasco, jako proč ne. Nicméně já se tady bavím o Hi-Fi.

Oříznutí spodní frekvence v satelitech a odvýhybkování tohoto signálu do subwooferu je nekvalitní. Má to smysl tak na 40 max 60 Hz, ale ne na 100 Hz nebo ještě víc, to je pak hrůza.

A ještě jedna poznámka. Tvoje příští televize bude určitě větší, takže můžeš klidně udělat centr ještě delší, dát více objemu a větší repráky.

Web

(upravil Rosak 4. 4. 2020 9:34)

Re: Vhodné repro do centru

AMEN!
Jako by mi ten kluk mluvil z duše smile Sám mám totiž velkou místnost a přední bedny přes čtyři metry od sebe.

(upravil Bobeš1 8. 4. 2021 10:55)

Re: Vhodné repro do centru

Telku jsem kupoval před půl rokem a má úhlopříčku 165 cm. Nepředpokládám, že budu v brzké době kupovat novou. Minulá 127cm plazma sloužila ke spokojenosti přes 10 let a vyměnil jsem ji jen pro to, že jsi ji odvezla dcera do bytu, jinak by se telka ještě neměnila. Přední repra mám cca 2,5 m od sebe, a pořád řeším zda a jaký vyrobit subwoofer, když oni  přenášejí dost v pohodě od 40 Hz. Je mně jasné, že pro správný přenos by bylo nejlepší mít všechny kanály s plným přenosem, ale nemám poslechové studio, jen docela malý obývák 3,1x6 m a hraju napříč, takže vlastně ozvučuju prostor 3x3m. Pokud bych dal hlubokej centr tak bych ho měl skoro u brady. Už tak mám problém prosadit tolik (7+sub.) beden u manželky. Proč jsou ty tvé centry tak krátké?
Ještě tam mohu dát ten Monacor jen jeden a bude mít dvojnásobný objem - myslíš, že je to lepší řešení?
Jinak jsem zvolil malé reproduktory, abych je mohl dát do malého objemu, velký reproduktor uzavřený v malém objemu by se myslím choval co do přenosu nízkých kmitočtů ještě hůře.

(upravil check 6. 4. 2020 7:33)

Re: Vhodné repro do centru

Chápu. Subwoofer kanál můžeš nastavit, aby se poslal do front beden a jet bez suba. Pokud ale nemáš hodně dobrý fronty, tak pochybuju, že dobře a hluboko zabasují.
Orientace napříč je v pohodě, umím si to představit, hrál jsem takhle taky. Prostor se počítá určitě celý.

Rozměry centrů jde upravit a není problém udělat 1,5m široký.

Jeden Monacor do dvojnásobného objemu ani náhodou. Ty potřebuješ každou plochu membrány, kterou tam můžeš dostat.

Velký reproduktor v malém objemu, že by špatně hrál, to není pravda. Nebo není to univerzální pravda. Stejně tak není univerzální pravda, že malému reproduktoru stačí menší objem.

SP-60 + Daytony bych si dal někam do ložnice, kuchyně nebo na chatu. Centr postavit pořádný, velmi důležitý kanál. To radši nemít suba.

Já tu mám historicky postavený centr s 2x SP-100 + Seas 27TDFC v mini ozvučnici asi 4,5 litru, za 15 let jsem to nedodělal, protože ty Monacory jsou dost mizerné.

U mýho centru VMA-II můžeš použít variantu dvoupásmové výhybky, zapojený jeden středobas, druhý středobas nezapojený, použitý místo bassreflexu jako pasivní zářič, stačí pak poloviční objem a když tu tenkou ozvučnici postavíš z 10 mm MDF, použiješ žebra, tak ti to vyjde i rozměrově, jak píšeš výše.

Web

Re: Vhodné repro do centru

Jasně, takhle to počítám zatím s tím, že budu mít basy neomezeně do předních beden a proto se rozhoduju zda a jaký subwoofer pod 40 Hz.
Proč máš ty centry tak krátké, není lepší když je ten centr pod celou TV? Sám jsi mi psal, abych si ho udělal ještě delší než je současná televize, abych ho měl připraven pro novou větší, tak proč je tak neřešíš i ty? Mě víc vadí ta hloubka u těch centrů, televize jsou čím dál tenčí (moje má 4 mm) a ty centry jsou hrozně hluboké. S tím pasivním zářičem z druhého reproduktoru je to zajímavé, to mohu zkusit. Zatím nevím zda řešit u tohoto malého centru bas-reflex. Původně jsem to chtěl řešit jako uzavřenku.

Re: Vhodné repro do centru

Lepší širší centr z hlediska snížení jeho hloubky pro pověšení na zeď jistě ano. Nicméně bych měl problém s tím, že ne každý měl/má doma 65" a pak by mu to mohlo přečuhovat. Stále je u mnoha lidí navíc zvyk mít pod TV skříňku, která je užší než TV. Mám prostě jeden rozměr standardně, ale jak jsem psal, není problém u centrů ty rozměry změnit pro tvoje konkrétní potřeby.

Móda velkých TV pověšených na zdi a pod tím zavěšená dlouhá lakovaná skříňka na elektroniku

Odpovídající BR by jsi mohl nacpat jedině do konců ozvučnice - z boku. Z přední desky se ti tam určitě nevejde BR odpovídajícího průměru kvůli jeho délce.

Možná bude nejlepší, když mi zavoláš 736 639 663 a vyřešíme to za 10 minut, než se tady bombardovat teoriemi.

Web

Re: Vhodné repro do centru

Finále - hraje to slušně, ale s výhybkou jsem se pasoval dost dlouho. Obrázek je výřez, proto tak špatná kvalita.

https://i.postimg.cc/WFkqWQmZ/IMG-20201206-132051.jpg

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Vhodné repro do centru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£