Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » 12" monitor/satelit

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

(upravil ondra.klofat 27. 3. 2020 10:40)

Téma: 12" monitor/satelit

Prosím o radu s následujícím: Válí se mi tu dva kusy 1" driverů B&C DE12 a už delší dobu uvažuju o stavbě 12" beden, pro které by se daly využít. Bude to sloužit jednak jako podiové monitory, druhak i jako menší alternativa k 15" satelitům do PA.

Tedy, má prosím někdo ověřenou nebo vyzkoušenou nějakou sestavu s tímto driverem? Chtěl bych určitě použít hornu, která půjde případně otočit o 90° (ME20, H100,...), chtěl bych stavět už hotový projekt vč. hotové pasivní výhybky, ideálně s výše uvedeným driverem. Středobas bych viděl něco jako B&C 12HPL76, ale nebráním se ani jinému v podobné kategorii.

Konkrétně ta sestava 12HPL76 + DE12 + ME20 je na Prodance od Huberta hotová, ale konkrétní zkušenost s tím nemám. Má to smysl stavět, nebo víte o nějaké lepší alternativě? Pokud by bylo nejhůř oželím i použití tohoto konkrétního driveru a použiju něco jiného, ale rád bych cenově zůstal v této kategorii. Přibližnou představu, co by se od sestavy za tyhle peníze dalo čekat mám a nechci jít s kvalitou příliš dolů, ale je pro mě i zbytečné jít někam nesmyslně vzhůru (tedy i cenově). Díky.

(upravil Otas 28. 3. 2020 12:42)

Re: 12" monitor/satelit

Jednopalec od BC bych sáhnul po klasice DE250 (a tu DIY superhornu, kterou tady chlapi používali pro domácí PA i s vychytanou výhybkou). Dneska v éře 3D tiskáren by asi neměl být problém tu hornu podomácky vytvořit. Ale asi to dovedou i klasické obráběcí stroje.

Já jsem se teď hodně namlsal ze své nové kombinace KPL12LF a DE990+HF99.
Ale to je takový rozmar starce, prostě jen něco, co zahraje nablízko i basy na klacku a dá se také použít jako satelit nad suby se 700W zesem. A bude to lehké. Mám je sice už zvukově seskládané (dělení 1,3kHz pasiv), asi nejlíp, co jsem kdy složil (byl čas, nouzový stav, home office smile) jenže je to zatím rozehráno jen 7 hodinami akce. Šimrání 50W zesem doma nelze počítat. Ony se ty potvůrky s rozehráním dost mění - mám zkušenost s KPL15LF a DE990+ B9060. Divím se, že BC nejsou ochotny investovat do rozehrání driverů (24 hodin elektřiny by mohli obětovat), protože s hracím časem se jejich zvuk na středech lepší a čistí.

Sestavu výše (12HPL76+DE12) jsem bohužel neslyšel.

Re: 12" monitor/satelit

Já už roky používám 12NDL76 + DE400 jako monitory. Myslím, že celá konstrukce bedny je tomu přizpůsobená, protože použít je jako satelit bez subu nelze, spodky to nehraje. V 15mm překližce 16kg.

Re: 12" monitor/satelit

Na jakém zvukovodu tam tu DE400 máš? Použitelnost v PA bez subů od toho nečekám.

Re: 12" monitor/satelit

Těžká otázka je to už roky, ale co si pamatuju je tam HF 94 od RCF.

Re: 12" monitor/satelit

Zdravím, DE12 s max. doporučenou deliacou frekvenciou 2,2 kHz  nie je príliš vhodný k 12". K tomu driveru by som naopak doporučil 8" napr. 18sound 8nmb420, 8nw650. Horna by mohla byť XT120, HF101, ME20.

Re: 12" monitor/satelit

Upřesním to, co od toho očekávám. Nečekám od toho zázraky, a nechci od toho něco, co to zjevně nemůže splnit. Nehledám hi-end dvoupásma, které nebudou mít kompromisy. Honit se za každou cenu, za co nejnižší děličkou by v tomto případě zřejmě skončilo zbytečně drahým osazením. Monitory s 8" určitě stavět nechci. Mám momentálně 10" s Emi Delta10 a DE10 na ME10 (taktéž podle Hubertova návrhu), pokud tedy verze s 12" bude hrát o něco lépe a více, budu spokojen. Nepotřebuju diametrálně odlišný level... prostě větší verzi těch 10". Nechci určitě vymýšlet od nuly nějaké nové, již neodladěné kombinace... proto se ptám "pouze" na případné zkušenosti s osazením popsaným výše, nebo něčím, co už je vymyšlené přibližně v této cenové kategorii.

(upravil kovac.pavol1 27. 3. 2020 22:16)

Re: 12" monitor/satelit

To meranie na PD s 12HPL76 to len potvrdzuje, že to nie je zrovna ideál. Jedna verzia má delenie 2,5kHz a druhá 3kHz. Asi ti nič iné nezostane, len sa spoľahnúť na zostavu PD. Moc užívateľov s týmto osadením nebude, čo by sa podelili o skúsenosti.

PS: na nete je ešte toto: https://en.toutlehautparleur.com/media/ … N-BOX8.pdf . Odladené aj s výhybkou pre 8PS21+DE12+ME10.

Re: 12" monitor/satelit

Díky za tip, ale 8" opravdu zatím nemám v plánu. Jak už jsem psal, vím, že to ideál nebude a určitě nečekám nic jako "hodně muziky za málo peněz". Nechci do toho ale ani investovat víc, než nakolik to pro mé použití dává smysl. Je mi jasné, že se dá postavit dvoupásmo, které bude mít mnohem méně kompromisů, ale investovat do takových momentálně vidím jako zbytečné (to už bych pak navíc zřejmě šel spíš cestou továrních beden než DIY).

Re: 12" monitor/satelit

Trochu bych se bál, že k tak účinným basům bude ta DE12 tahat za kratší konec lana, zvláště, když jí naložíš coby satelitům. Ale s trochou opatrnosti a s nějakou koupenou náhradní membránou by to nemělo udělat větší potíže.
To mám doma "volný" z demontáže kromě Fane CD150 i páreček A9090 (Hubertovo oblíbená horna - měl rád její zvuk a s DE12 si rozumí) a mohl jsem nabídnout obchod smile. Jenže s A9090 je účinnost v poslední oktávě pod 100 dB, bylo by to ještě slabší a tím rizikovější.

Re: 12" monitor/satelit

Co mám zkušenosti jak své, tak převzaté, tak z Hubertových návrhů bylo téměř vždy lepší driver spíš dodatečně trochu utlumit... takže z toho, že bude driver tahat za krátký konec, bych velký strach neměl.

Re: 12" monitor/satelit

Ten driver DE12 je utlmený vo výhybke aj s 8" B&C či 12" od PD. Tam nebude problém, že by driver nestíhal, určité nedostatky vidím skôr pri smerových charakteristikách pri 12" verzii pri delení nad 2,5kHz. Preto by som skôr išiel do 8" verzii. Konieckoncov B&C tiež párovala tento driver s 8". 12" páruje s vyššími radami DE400 apod. príp. 1,4" driverom s nižším delením. Myslím, že s 8"midbasom a s 15" subbasom by to malo kultivovanejší prejav ako s 12".  Ostatne napr. fabrické EV Zx1 čo je tiež 8"+1" prip. D8 od Dynacordu majú celkom slušný prejav na vokáloch.

Re: 12" monitor/satelit

Primárně to musí fungovat jako výkonější varianta k výše zmíněným 10" monitorům. S 1,4" driverem už se pak dostáváme do vod, kam se s ideou relativně nízkorozpočtových beden dostat nechci, to už pak míří ke "když už tak dám i o třídu lepší středobas" atd., a to mi už pak na mé účely nedává smysl. Navíc to beru tak, že v monitorech toho člověk stejně kolikrát musí dost vyřezat aby to nevazbilo, takže tam se z toho důvodu za nějakou extra super charkou honit za každou cenu taky nechci. Použití v PAčku berme až jako druhořadé a spíš příležitostné, na to mám primárně 15"+1,4" na CD horně.

Re: 12" monitor/satelit

Také si myslím, že dělení na 2,2 kHz, pokud nechceme jako hlavní PA základem, není až tak kritické. Jen málo kdo pozná rozdíl dělení 2,2 nebo 1,8 kHz.
Trochu bych měl obavy nad dostupností basáku. vseprozvuk má horny i basák, je ale otázka, zda někde jen nekopíruje Prodance a jejich sortiment, ti mají HPL jen jedno. Mám zkušenost s DE990, když jsem je vykoupil na Prodancích, přestali je mít skladem i ve Vseprozvuk.

Re: 12" monitor/satelit

Máš pravdu! Koukám na web B&C a HPL řada už je ukončená... takže by to s tou dostupností (i do budoucna) mohl být problém. Zatím mám v sice v plánu jeden pár, na to by teď určitě někde skladem pár kusů bylo, ale výhledově pak možná i druhý, když se to osvědčí. Budu to tedy muset asi ještě přehodnotit...

Re: 12" monitor/satelit

Mno, co místo toho?
Pokud zůstaneme u BC, pak lze třebas jít do plecháčů 12CL64 (lehounkých, ale asi ne perspektivních), nebo do 12CL76, to je reprák s budoucností. 3 kg snad plechový koš neohrozí a snad by to mohlo v nouzi zahrát i basy.
Klasika je 12NDL76, pokud Prodance a B&C přežijí krizi, pak by na něj mohly být náhradní membrány dlouho, byl hodně užívaný. Teď si ale myslím, že jeho roli přebíral 12NDL88. Tahle řada s 3,5" cívkou je v poslední době preferovaná pro zvuk i příkon. I já jsem ho měl jako vážnou alternativu k výše uvedené KPL3012LF. Ale DE12 by tady byla zcela jasně ta slabá, tenhle reprák si říká o kombinaci s hodně dobrým 1", nebo raději s 1,4" a nižším dělením.
Z ostatních mi tak sedí Deltalite2512 nebo KPL3012 (bez LF), od RCF MB12N301 ale to už jsme vysoko s cenou.
Z nabídek Beymy mne nic nenadchlo (některé jsou skvělé, ale ta cena), 18 sound neznám.

(upravil ondra.klofat 28. 3. 2020 11:58)

Re: 12" monitor/satelit

Ten NDL by mě případně lákal určitě víc, než ty plecháče... mám ho ve dvoupásmech v patnáctkové verzi, ale budu se muset podívat, co k tomu bude někde odladěné. Ta NDL88 vypadá, že určitě bude schopněší na basech, což ale není úplně to, co bych potřeboval a za tu vyšší cenu už by mi to asi nestálo a jak říkáš... pak by to určitě chtělo už i jiný driver atd. a cenově by to pak bylo už hodně mimo to, kde bych se chtěl pohybovat.

Ještě tu teď mám tip na dvě nebo tři kombinace s Beymou, které bych nejspíš i měl možnost si poslechnout. Deltalite a Kappalite jsem na prodance před časem poptával, protože je mají jako nedostupné a nebyli schopni říct kdy a jestli budou. Cena Beymy mi nepřijde nijak špatná... právě naopak (je teda pravda, že poslední ceník mám od p. Lohonky někdy z loňského jara). Když jsem řešil osazení 15" subwooferů, tak ve srovnatelné třídě byla ta 15P1000FeV2 prakticky nejlevnější. Podobně pak 12LX60 do menších subwooferů mi s tím co umí nepřijdou nijak drahé. Ty případné 12" do dvoupásma jsem u Beymy ještě příliš nestudoval... během víkendu se mi snad povede to napravit. Zatím jsem se soustředil na to B&C tak nějak ze setrvačnosti, ale držet se toho určitě za každou cenu nepotřebuju.

Re: 12" monitor/satelit

12NDL88 je reprák k 3" driverom najlepšie použiteľný tak do 1,2kHz, kedy má smerovky ešte v pohode. Na použitie  k 1" driverom s 2,2kHz delením nevhodný. Jediný vhodný 12" reprák, ktorý by bolo možné s odretými ušami použiť k DE12 je 18 sound 12NMB420. Ľahká membrána, nízke Le, smerovky dobré do 2,2kHz, medený prstenec do plusu, cena 200€, zoženieš na Slovensku so zľavou aj za 170€. Toto je za mňa najvhodnejší kandidát z 12"palcov, keď teda chceš získať trochu výkonu oproti tej tvojej 10" a trváš na 12" smile.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » 12" monitor/satelit

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£