(upravil mechanik 26. 3. 2020 21:28)

Téma: Foobar2000 a EQ plugin

Tak som premeral akustiku v bode miestnosti kde počúvam. Je tam vidieť dva nepekné peaky/dvojpíč. Vyzerá to na šírku a dlžku izby. Ako býva zvykom...

Zaujímalo by ma či existuje nejaky plugin do foobaru 2000 kde by som to zrovnal. Potrebujem taký ten "grafický EQ". kde si nakreslím invertovanú krivku. Ale musí to mať poriadne Q. Má s tým problém aj Audacity. Teda ide to naklikať ale reálne to má podstatne nižšie Q...

DSP do HiFi pchať nechcem. Muselo by byť na I2S úrovni... No a celkovo nezhoršiť jitter. Zvuk ako z prdele mi za to rozhodne nestojí... S/PDIF je už kompromis a o riešenie A/D+DSP+D/A ani neuvažujem... Ešte by to išlo urobiť analogovo čisto v basovej sekcií. Parametrický EQ s nastavitelným Q, frekvenciou a db +/- 15db... Ale to zatial stavať neplánujem. Ten plugin je ideálne riešenie. Minimálne na prvotný test.

Potrebujem zrovnať tých 75Hz tak aspoň o -6db. To by stačilo.

https://i.postimg.cc/28TbBBb7/L-P-stred-E.png

Re: Foobar2000 a EQ plugin

https://mathaudio.com/room-eq.htm
Invertovaná krivka nie je dobrý nápad...Stačí iba odrezať "hrby" v pásme do cca 300Hz.

(upravil mechanik 27. 3. 2020 1:06)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Myslím invertovaný hrb/hrby, tie dva smile Ten plugin som včera skúšal ale ono to chce asi urobiť nejake meranie a to ja nepotrebujem... Veď to ani nevie kalibračnú krivku môjho mikrofonu... Keď som iba nakreslil krivku "nehralo to" sad Teda vôbec z toho nešiel zvuk.

Celé to kazí pravá reprobedna:

L:

https://i.postimg.cc/vTC8w905/L-chanel-E.png


P:

https://i.postimg.cc/KcW8TSm4/P-chanel-E.png

By ma zaujímalo prečo je v tom taký rozdiel. Pritom miestnosť je obdlžník a až na pár desiatok cm sú tie reprobedne symetricky. Čo som experimentoval s oknom a najväčšou skrynou a dverami tak to robilo len minimálne rozdiely.

Re: Foobar2000 a EQ plugin

A co zkusit přehodit pravou a levou bednu, jestli náhodou nehraje každá jinak...
Okno, obzvlášť velký nečleněný příčkama, dokáže samo o sobě rezonovat ne podobnjch kmitočtech, stejně jako deska stolu nebo nějaký větší plochy na nábytku, mě hraje stůl pod klávesnicí na 65Hz, to když pustím z generátoru v dostatečné úrovni, tak dochází k samovolnýmu přemisťování předmětů ze stolu na zem...
Já osobně bych spíš přidal nějakej těžkej závěs nebo tak něco, protože každej filtr s velkým Q rozhází group delay. Ostatně na to by ti stačil pareametrický EQ, což třeba v linuxu umí už základní Pulse audio. Po pár pokusech o equalizaci poslechovýho prostoru jsem to raděj přestal používat.

(upravil mechanik 27. 3. 2020 4:17)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

kaed, to fakt nie. Také rozdiely nemá bedna ako robiť... Keď si spomeniem na minulé reprobedne aj vtedy som pri mono cez jeden kanal preferoval basy pravej. Boli hlbšie a bez dunenia...

Kde rezonuje okno som zistil. Skúšal som ho otvoriť... Rezonuje dosť vysoko. To môže byť ten prepad nad 300Hz... Už si nepamätm.

Tažký záves mám už roky... Ale viem že obrovský rozdiel bol keď som dal do miestnosti 2 balíky minerálne vaty. Bolo to ako vytlmená reprobedna oproti nevytlmenej. Skrátil sa dozvuk a všetko čo rezonovalo rezonovať prestalo...

"filtr s velkým Q rozhází group delay" Skúsim niekedy pozrieť v simulácií.

Nič cez windows nechcem. Cez windows zvuk velmi nepoužívam. Youtube a kraviny tiež pustím radšej cez reproduktory v monitore... Včera som zvuky windows zakázal pretože to aj tak obtažuje.

Ale rád by som sa vrátil k foobaru2000 a EQ pluginu. Pretože akustika by bola na dlhú tému a to tu riešiť nechcem. Aj keď asi som to tou nesymetriou sám načal.

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Je to 31-prvkový EQ - plugin do Foobaru:
https://www.foobar2000.org/components/view/foo_dsp_xgeq
To Ti nepomôže?

(upravil BV 27. 3. 2020 7:10)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ten plugin som včera skúšal ale ono to chce asi urobiť nejake meranie a to ja nepotrebujem...

Meranie je presne to, čo potrebuješ, ten program si to urobí sám a presne.. Však si prečítaj popis.. V mieste posluchu a okolí (+-0,5až 1m) urobíš 10-12 meraní (ten program meria zvlášť pre L, R) a potom jednoducho posunom vodorovnej čiary orežeš (podľa potreby, podľa ucha, nepreháňať.) tie hrby.Urob to presne podľa manuálu,. Okrem amplitúdy to koriguje aj fázu..Korigovať diery je hlúposť, jednak to prakticky nie je počuť a potom veľmi rýchlo narazíš na nedostatok výkonu. Je to práca na 15minút, vyskúšaj.. Môžeš si uložiť presety napr. pre rôzne boxy.. Funguje to veľmi dobre, robí to presne to, čo robiť má. Používam  už možno 10 rokov..

Ale rád by som sa vrátil k foobaru2000 a EQ pluginu

Tak to urob.. smile

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ten plugin co odkazuje BV vypadá velmi dobře. Já používám pro foobar plugin Electri-Q (posihfopit edition) - to funguje taky a kdysi tu na tohle téma bylo vlákno.

(upravil mechanik 27. 3. 2020 14:41)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

BV, a ako je to s kalibračnou krivkou mikrofonu...? Alebo dole sú tie mikrofony rovné? Ja netuším... Chcel som stiahnuť čisto "hrby", zmerané to mám. Ale ak to inak nepôjde skúsim teda premerať cez ten plugin.

Hanzi, ten electri-q som tiež skúšal. Ibaže sa to inštalovalo do windows a foobar2000 to nevidel.

tatko Tom, ďakujem. Skúsim to asi ako prvé. Ten základný EQ čo foobar má nestačí ale 32 pásmový by mohol.

Edit: BV keď to tak znovu čítam. Znie to dobre. Nebudem lenivý a skúsim tiež. Len pozriem pre istotu ako tie mikrofony od daytonu dole približne merajú...

(upravil BV 27. 3. 2020 17:19)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Tie meracie mikrofóny sú dole (do cca 10kHz ) prakticky rovné, líšia sa viac menej len citlivosťou, čo je v tomto prípade (korekcia miestnosti v pásme do cca 300Hz) nepodstatné. A nakoniec, kalibračný súbor sa tam dá importovať, ak nasilu chceš (návod!). Meraj cez ten plugin, a určite urob viac meraní okolo miesta posluchu, postupuj presne podľa návodu. Dá sa zvoliť ako výstup (kam ide merací signál) výstup, cez ktorý normálne prehrávaš (zvukovka, externý DAC..) ako vstup pre mikrofón sa dá použiť ľubovoľný vstup, ktorý je k dispozícii (stačí aj vstup cez  onboard zvukovku), plugin ponúkne voľbu z toho čo nájde. A výsledok (korekcia) sa dá aj ručne upraviť ..Dajú sa presne zrovnať hlasitosti pri korigovanej ceste a bypass režime, takže je k dispozícii okamžité porovnanie prínosu jednoduchým okamžitým prepnutím. Všetko je detailne popísané. A ešte jedna vec, je dobre, aby ten plugin bol zaradený v zozname (aktívnych) pluginov ako prvý v poradí..

(upravil mechanik 11. 4. 2020 20:27)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ak by táto informácia niekomu bola užitočná. S tymi basmi a meraniami to bude zložitejšie. Ak si niekto myslí že odmeria frekvenčnú charakteristiku a bude vedieť či tá bedna má hlboký spodok alebo znie tvrdo a bez basov tak to nemusí z frekvenčnej charakteristiky poznať.

Dnes som meral inú reprobednu v inej miestnosti ktorá podla simulácie TS by potrebovala tak o 20% väčší objem. Aby to bolo na ladení BR bez takého pozvolného poklesu... Sú tam proste basáky ktorým sa ktovie ako spodok hrať nechce. Každopadne reálne som nameral zase okolo 30Hz pekný hrb pretože izba má dlžku asi 5,5m. No pri počúvaní mi tam spodok proste chýba. Možným vysvetlením by mohlo byť hlavne THD basákov. 30Hz nemá zmysel ak tam bude H2 a H3 ako prasa. THD som tam zatial nemeral takže je to len môj tip.

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ak chceš vedieť čo skutočne dokáže reprobox na basoch, tak máš pri meraní v miestnosti  len jednu možnosť, merať v blízkom poli,  tak do 5cm od membrány, pri BR boxe potom druhé meranie v basreflexe a urobiť súčet napr. v REW. Room EQ pomôže s problémami miestnosti ,nie reproboxu..

(upravil mechanik 11. 4. 2020 22:40)

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ďakujem, to niekedy musím tiež. Pre predstavu o samotnej reprobedni. Inak ako píšem, to len pre prípad že by niekto riešil samotnú frekvenčnú charakteristiku bez dalších parametrov...

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Nebudem lenivý a skúsim tiež. ...

No čo, skúsil si?

Re: Foobar2000 a EQ plugin

Ano, ale až pozde včera večer. Teda dnes skoro ráno big_smile Uvažujem teraz nad tým aké nevýhody to teoreticky má oproti rezonátoru... Čo som rozpísal podrobnejšie v inej téme...

Práve to idem skúsiť pri bežnej hlasitosti. Ak to bude dobré zase tým stúpne moje nadšenie pre stavbu DSP. Páči sa mi to že je to "napevno"... Použitelné pre všetky digitálne zdroje zvuku. No a tiež ma DIY proste baví smile