Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Laický dotaz

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil Rosak 11. 6. 2018 7:20)

Téma: Laický dotaz

Ahoj.
Odpusťte, prosím pro Vás dozajista laický dotaz. Jak se v takovémto zapojení projevuje vlastnost středobasového reproduktoru jako "součástky" ve výškové sekci výhybky? Jinak řečeno - pokud středobas nepřipojím, jak to ovlivní chování výhybky, potažmo zvuk výškového reproduktoru?

Re: Laický dotaz

Zdar!
Teoreticky nijak, pokud je vystupni impedance zesilovace velmi nizka.
Jelikoz ale impednace zdroje signalu nejaka je, obvykle frekvencne zavisla, tak se to alespon nepatrne projevi, na urcitem "rozdilu utlumu" v konecne praci vyhybky.
Navys ten stredobas, ma nejakou indukcnost, takze tato je castecne soucasti one vyhybky.
Ale je to frekvencne zavisla impedance, jako u kazdeho reproduktoru.
Toto se pouzivalo zejmena u odposlechu, nebo monitoru, pripadne u kytarovych komb, kde pro jednoduchost a "zadne ztraty" pro stredobas, to bylo oblibene. Problem je, ze to je pouzitelne pro sirokopasmove menice, kterym toto zapojeni nevadi, tedy sirokopasmo, primo na zdroji signalu a pro doplneni chybejicich vysek, se pripojila vyskova sekce timto zpusobem.

Re: Laický dotaz

Děkuji za vysvětlení.

Re: Laický dotaz

Přidám se do tohoto vlákna, také laický dotaz č. 2.
Pokusím se o popis: Mám repro Heco Victa Prime 302 a výšková sekce vypadá takto: Za sebou: Svitkový kond. 4,2M, rezistor 0,47Ohm, bipolární kond. 10M. Mezi rezistorem a bipolárem je tlumivka na zem. Vrtá mi hlavou, kolik toho asi ovlivní odpor 0,47 Ohm a porušení pravidla nedávat bipoláry do výškové sekce. Děkuji za vysvětlení.

(upravil kaed 22. 3. 2020 22:48)

Re: Laický dotaz

Odpor 0.47 Ohm sníží Q sériového LC článku svitek + tlumivka, ale spíš bych tady čekal 4R7 pro srovnání citlivosti se středobasem. 10M bipolár bych já osobně nikdy nedal, ale šetřit se musí.  pokud tam  chceš dát svitek, tak možná výrobce počítal s ESR toho kondenzátoru a bude to hrát jinak. Ale jak to hraje nebo bude hrát - bez měření je dycky jenom střelba do tmy...

Re: Laický dotaz

Dej tam https://www.prodance.cz/kond-10m-160vac250vdc.html

Web

Re: Laický dotaz

Rozhodně moc díky za ochotu. Kondíky vyměním. Ted se nikam nesmí, tak reviduju svoje audio a  netroufl bych si sem dát fotku mnou postavené výhybky. Chci se polepšit. Neměl jsem drát, tak jsem tlumivku před basákem namotal slabším, indukčnost jsem dodržel, vinuto ručně. Mám v umyslu to přemotat stejným drátem, ale rovnou dvojitě. Co na to odborníci ?

Re: Laický dotaz

Dodrzet odpor a indukcnost.Daji se i koupit nebo nechat namotat, tady Benazzi

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Laický dotaz

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£