Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 47]

Téma: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Zdravím Vás . Potreboval by som radu ohľadom zosilňovača AZK 220 .

Asi pred 15 rokmi som to ako fagan celé rozobral a na miesto opravy pokazil aj to čo bolo dobré .
Teraz som to našiel v pivnici tak som sa do toho pustil . Podarilo sa mi spojazdniť všetky 4 bloky osobitne . Nastavil som kľúdové prúdy podľa servisného manuálu . Prešiel som si aj články od Sinclair-a, dosť nápomocné info .

Môj problém je v tom ,že ak napojím signál(hudobný) na každý blok osobitne aj 8ohm reproduktor tak to hrá normálne aspoň sa mi to zdá na ucho (osciloskop ani generátor nemám zatiaľ )  . Ak spojím dva bloky do mostíka na prázdno sa mi objaví na výstupe 44V jednosmerných . Žiarovka na obvodovke trošku pulzuje . Všetky polovodiče som premeral dosť aj pomenil (KD503,KD338,KD337,KC809,KC810,KF148) keď ,že to bolo dosť poprerážané no mal som doma pár Blokov z AUJ637 aj nejaké nové veci z Aukra z dávnych čias  .

Ak by mi vedel niekto a bol ochotný  pomôcť bol by som rád a bude vďačný za každú radu .

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Skontrolovať podľa schémy nepomôže?
http://www.radiojournal.cz/schemata/AZK220.pdf

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Prvé čo mi napadlo, v mostíku ti vzniknú 2 živé výkonové výstupy + a -, na ktoré zavesíš záťaž. V žiadnom prípade ani na prázdno tieto 2 výstupy + a - nesmieš spájať navzájom!

(upravil Otas 21. 3. 2020 12:00)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

No já bych začal změřením výstupů každého kanálu bez signálu - ss napětí proti zemi. Zem a napájení zesilovačů je jednotné. Navíc, pokud správně fungují obvody na deskách odpínání, pak by neměla být relátka sepnutá. Pouštějí tam nějaký signál?
Nevím jak je řešen vstup v můstku. Jen prohozením signálů na vstupních konektorech?
Apropó: 44 V nápadně připomíná dvojnásobek napájení desek odpínání. Tak bych v druhém kroku měřil tam, napájení je pro každou desku samostatné a lze to snadno splést.

(upravil lukasik145 21. 3. 2020 18:39)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

.Dosky ochrán a odopínania repro. sú odpojené . K tomu som sa ešte nedostal mám iba každý blok osobitne na stole do mostíka som to zapojil presne podľa tej schémy čo sem dal tatko Tom čiže výstup prvého prepojím so vstupom druhého a záťaž ma obidve výstupy . Včera v noci som ešte našiel nejaké zlé napatia voči zemi tak to skúsim ešte dnes premerať či tam nenájdem niečo vadne ak sa s tým nepohnem sem napíšem . Zatiaľ Vám ďakujem .

(upravil Otas 21. 3. 2020 20:21)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Můstek zatím raději vynech, ten pořádně zapojíš až to bude celé dohromady (tak, jak jsem to naznačil výše), ne výstup jednoho do vstupu druhého. Teď je potřeba všechny bloky dotáhnout do bezvadného finiše - čili tak, jak to naznačuješ. Spěch se obvykle velmi nevyplácí.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Samozrejme nikam sa neponáhľam veď to je Hobby nie robota ale musím si kúpiť vybavenie lebo jedná vec je to oživiť druhá aby to išlo spoľahlivo a to nejde jedným multimetrom a bez stabilizováného zdroja . Pozháňam si vybavenie a budem pokračovať neskor  . Zatiaľ ďakujem smile

(upravil Otas 23. 3. 2020 9:29)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Zarazila mne nutnost stabilizovaného zdroje - domnívám se, že není potřeba. Žádný takto velký ani nemám a nikdy jsem ani neměl.
Dopustím se nevyžádané rady: Pro starty zesilovače po opravě modulů jsem používal 60 W žárovku v sérii s napájením 230 V zesilovače, to zpravidla při troše opatrnosti zesilovač s takto odolnými trandy ochrání. Samozřejmě se nezapojuje modul do zesilovače s nabitými kondy, nýbrž se modul zapojí a pak se teprve spíná přívod ztlumený přes žárovku. Bez signálu a bez zátěže musí žárovka jen probliknout a možná lehce žhnout. Pak v pohodě měřím, zda je vše OK. Všechna napětí budou jen lehce nižší.  Svítící žárovka = problém smile, ale obvykle mám - ne moc dlouhý - čas připojený díl měřit.
Jo, ale kde dnes sehnat 60W žárovku big_smile, snad u Vietnamců.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Klasické vláknové žárovky jsou stále dostupné:
https://www.zarovky.cz/zarovka-60w-e27-230v-a55-cl/
nebo
https://www.svetzarovek.eu/p-522/k-1458 … a-teslamp/

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Mám to  zapojené cez 75W žiarovku . Problém vidím v tom ,že už zo zdroja mám vyššie napatie (30,6V) ako je predpísané v servisnom manuáli (27.5V) tak ,že pri meraní podľa schémy mi nesedia hodnoty . Ako píšeš po zapojení sa žiarovka rozsvieti na chvíľu poklial sa nabijú kondenzátory v zdroji potom zoslabne . Takto som aj dával dokopy všetky 4 bloky ale to znamená ,že niesu v skrate nie to  ,že sú dobré vyladené aspoň si tak myslím. Zdroj chcem preto aby som si vedel nastaviť presné napatie na napájanie aby som neskôr vedel postupovať podľa servisnej dokumentácie  . Možno vy znalý a skúsenejší  viete odhadnúť hodnoty aj tak či sú v poriadku alebo nie ja Bohužiaľ mám málo skúseností . Opravujem bielu techniku toto je o niečom inom .

(upravil Otas 23. 3. 2020 17:38)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

OK, fajn, některé hodnoty jsou natvrdo a některé "plavou" podle napájení. Je fakt, že si myslím, že je dovedu rozlišit. Měř od nuly pouze napětí, co jsou uvedena do 1,2 V - vše se nastavuje R25, měla by platit bez ohledu na napájení.
Co je blízké napájecímu napětí, to měř od těch napájecích napětí a porovnávej, zda napěťový spád od napájení dle schematu odpovídá tomu co naměříš.
A zbývá někde nějaká polovina (na kolektorech VT1), tam, když to skončí 15 V+-2V, tak to bude fajn (nechce se mi to počítat sad).
Hotovo - na výkoňáky bych nějaký zdroj nepotřeboval. 
Předzesilovač má OZ, tam není co nastavovat, jen zkontrolovat, zda napájení je kolem +- 15 V a nula je všode, kde být má - především na výstupu OZ. Teď koukám na schémátko: JE TAM CHYBA!!! Na vývodu 7 má být 0V, ne 13-16V!
Desky stejnosměrných ochran jsou v pohodě, tam jen změříš napájení (bude trošku vyšší), jinak tam k měření vcelku nic není.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Dobre pokúsim sa . Ešte mám otázku . Mám pripojené napájanie +- a v pôvodnom zapojení do mostíka nieje pripojená zem no ja teraz medzi zemou napájania a samotným blokom namerám okolo 5-6V tak isto aj z výstupu . Po zapnutí tam je okolo 1V a stále to rastie no ak pripojím Multimeter tak začne pomaly klesať  . Neviem či je to normálne  lebo nemám pripojenú zátaž ale myslím ,že nie . Ak merám ofset ten je v poriadku do 10mV ,kľúdové napatie je 8,1mV čo by malo byť tiež v poriadku .

(upravil Otas 23. 3. 2020 21:06)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Pokud je to tak, jak předpokládám, pak musí být vývody č. 11 výkonových zesilovačů spojeny navzájem a se zemí. Spojení se zemí se tedy děje nevím kde (schází to na schématech, nebo to nevidím) - jen horní kanál to má přes vstupní zesilovač a stínění (?), ale určitě to musí být.
Jinak to prostě nemůže fungovat a děje se přesně to, co jsi popsal v prvním příspěvku.
Propoj zem a vyzkoušej to.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Veď práve mne to nedávalo logiku nejako že pripojenie na zem to nemá žiadne iba na vstupe cez tienenie ale podľa manuálu to tak vyzerá že to ma takto byť aj zo zdroja idú + a - hrubé káble a stred číže zem nebola vôbec vyvedená iba na ochrany sa mi zdá .

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Jo, podle schématu je propojení pinů 11 jasné, zato k zemi už ne. Že by byla použita kostra přístroje? V té době se dělaly různé koniny. Ale výstup z Boucherota by měl mít dobré spojení, aby vše nerozkmital.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Prepojil som 11 k sebe ako si písal a vyzerá to ,že je to v poriadku len ak to napojím na hudobný  signál z NtB a zosilňovač do siete so zemou tak je to začne brumnieť a počuť ešte aj ako sused chrápe big_smile

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

A ešte dodám ,že medzi zemou a kostrou ide namerať napatie ale po pripojení na kostru zdroja sa nič nedeje čiže je to asi preto lebo to nieje ukostrené nikde .

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Ono připojení NtB je často problémové (spínaný zdroj NtB rušívá signál). Vyzkoušej odpojení NtB od sítě - provoz jen na baterie, mohlo by to ztichnout. Mimochodem na vstupu jsou transformátorky, až se toto zprovozní, ani zdroj NtB nebude rušit smile. To je kouzlo tohodle stařičkého zesiku, kterým v tomto směru o ligu překonává současné mašiny - jako kdyby tenkrát s lacinými spínanými zdroji periférií počítali... Bane, to jen počítali s ochranou nulováním (v zásuvkách).
Ve schématech je i propojení kostry a středu kondenzátorů (hned u trafa, blokové zapojení strana13), prověř, zda je funkční.

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Zvýšenie napätia po usmernení na "šíne" 30,6V oproti 28V je nepodstatné a vo výrobnej tolerancii +10%. Mostíkové zapojenie tohto zosilovača sa dosiahne cez výstup zosilovača a odpor R10 18k na invertujúci vstup VT1 (KC810). Záťaž v mostíku sa neodoberá oproti zemi, ale z výstupov modulov zapojených do mostíka. NTB je nesymetrický signál a tento zosilovač má na vstupe symetrické trafo, takže ak chceš, aby ti to vôbec hralo musíš premostiť na AZK220 na vstupnom kolíku napr. 1-3 a "živý" vstup bude na kolíku 5. Tým prídeš samozrejme o najväčšiu výhodu tohto zosilovača a vytvoríš si zemnú slučku.

(upravil kovac.pavol1 24. 3. 2020 12:56)

Re: Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Pri sieťovom napätí 240V mám na šínach +/-36V. Zosilovač bez problémov pracuje, akurát má vyšší výkon. Zosilovač je riadne ukostrený cez ochranný kolík PE a pospájaný, stred kondenzátorov apod. Takže žiadne napätie medzi kostrou zosilovača a zemou nemáš dôvod namerať. Podoťahovať matice pod diódami na usmerňovači, vybrať relé z pätice, očistiť kontakty. Samozrejmosťou je používať tento zosilovať s riadne zapojeným ochranným kolíkom na zásuvke.

Příspěvky [1 až 20 z 47]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o radu ohľadom Tesla AZK 220

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£