Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Obzvláštní zvuk pak mají ty nuvistory komplementární.... smile

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Ha ha,ale zákazníkům bez elektro vzdělání by se to tvrdit dalo,že?

(upravil mechanik 19. 4. 2018 21:18)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

horemic napsal:

Pánové,nezlobte se na mě,ale ani jeden z Vás,neprokázal tvrzení o zvukovém zlepšení výměnou vstupních bipolárních tranzistorů za typy mos-fet,měřením.

horemic, asi tak ako tebe že na rozdieli medzi 0,001% oproti 0,0001% v THD záleží smile Keď sa tu tak obhánaš tým že je nutné vidieť meranie... To je 100db pod signálom verzus 120db pod signálom. S tým že rozsah bežnej nahrávky je teoreticky maximálne 96db. Chcem poznať toho čo rozozná 1db THD pri SPL 121db big_smile Inak THD lepších reproduktorov bude tak na -60db pri 110db SPL ale bežne je to aj na -40db.

Tým narážam na to že obhánať sa čisto hodnotou THD nemá zmysel. Že sa z tohoto jedného parametru prd pozná, keď to nie je extrémne vysoká hodnota. To už musí vec velmi skreslovať, aby to bolo počuť.

Ale zase sa opakujem a zase sa do toho zamotávam. Ja už asi radšej v podobných témach nebudem prispievať. Inak žiadne DPA som tu už roky nemal a VMOS som zatial neskúšal. Mám len velkú zbierku jFETov a bipolarov do vstupu a iný material na iné pozicie a väčšinu otestovanú... Píšem to k úpravám v obvode a THD celkovo.

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Koukám, že jsem zde " probudil " živou diskusi. Já jsem prostě žádné rozdíly nepozoroval. Už od začátku jsem měl osazeny pomalé verze na vstupu Jfety a teď jsem se dokopal k předělání na rychlou verzi, tak jsem tam rovnou dal na vstup Mosfety. Pak jsem to porovnal, a rozdíl jsem neslyšel. Porovnání vstup bipolár/ fet jsem nedělal, ani pomalá/ rychlá verze osazená na vstupech stejně. Ale jak říkám, třeba jsem jenom hluchej, ostatně na levým uchu mám podle audia z ORL od 3kHz rapidní pokles.

(upravil reeb 20. 4. 2018 11:31)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Rozdil mezi pomalou a rychlou verzi 222 je dost slyset , typ vstupniho trandu meni trochu charakter zvuku a ne pro kazdeho musi byt mosfet to nej.. Co tak vím mezi známýma, s odstupem času, vede degenerovaný bipolár.

Web

(upravil danhard 20. 4. 2018 13:39)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Jen mám u toho nuvistoru obavu o vakuovou těsnost.
Taky jich někde pár mám, ale jsou tak 50 let starý.

ps. sorry, zapadl jesm někam do minulosti smile

Když se nezjistí, co to přesně dělá a ladí se to jen podle ucha a hezkejch obrázků na osciloskopu ...

(upravil horemic 20. 4. 2018 23:38)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

danhard
Já se té netěsnosti tolik nebojím,nepoužívám je ve vlastním SU,ale více jich mám v osciloskopu a dělají to co mají.
EDIT:I po těch padesáti a více letech.

Přesně proto jsem zde v tomto vlákně.

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

a čo teda merať? keď obdlžník je dobrý a THD tiež big_smile

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

možná bych zkusil křížovou modulaci, tj silný signál (6dB pod limitací) třeba na 500Hz slabý signál (-40dB?) někde na 3 - 10kHz a změřit harmonický produkty nelinearity, a taky změny úrovně toho signálu s vyšším kmitočtem vzhledem k amplitudě toho nižšího. Tohle bych rád provedl, ale měřit to jenom se zvukovkou může mít zavádějící výsledky.

(upravil BV 22. 4. 2018 14:45)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Však to je klasické meranie IMD (SMPTE) , čo je dávno napr. v ARTE, kmitočty a ich amplitúda sa dajú nastaviť podľa potreby. A zvukovka (lepšia) to zmeria spoľalivo. Lepšie (náročnejšie)a viac ukáže CCIF (19/20kHz s amplitúdou 1:1).

(upravil mechanik 22. 4. 2018 15:29)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Toto je môj diskretny preamp. Skúšal som IMD pre rôzne jeho varianty ktoré boli uchom jasne rozpoznatelné ale nič zmysluplného čo by vysvetlovalo počutelné rozdiely som nenašiel.

https://s17.postimg.cc/fpq4ctwgv/VAS-200_MHz_DB-200_MHz_3x10k_220u_F--_IMD2.png


S THD by som to vzdal uplne, všetky lepšie diskretne alebo integrované veci mali THD pre 1kHz niekde na úrovni 0,0004%.

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Tak konečně vím, co hledat a kde... Tohle mě nenapadlo. Moje zvukovky na to asi nebude dobrá žádná z nich, ani ESI MAYA22, ani creativ x-fi, o integrovanejch raděj ani nepíšu...

(upravil BV 22. 4. 2018 19:10)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

2 mechanik
Skús to pre koniec, pre rôzne výkony a záťaže. A meraj CCIF (19+20kHz, 1:1), niečo takéto so vzorkovaním min.96kHz

http://www.bvaudio.sk/Img/CCIF100W.png

nič zmysluplného čo by vysvetľovalo počutelné rozdiely som nenašiel.

Možno tam žiadne (počuteľné) rozdiely nie sú, aj keď ich počuješ, to je najpravdepodobnejšie..Neexistujú nemerateľné rozdiely vo zvuku ( signále ).

(upravil mechanik 22. 4. 2018 20:05)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

BV napsal:

Neexistujú nemerateľné rozdiely vo zvuku ( signále ).

Ale existujú, do doby kým príde niekto s tým ako ich odmerať.

Jednalo sa práve o rozdiely v tom čím sa to osadilo... Tak trochu to pripomína prípad DPA speed/originál. Tam je to dobre vidieť pre to že tie rozdiely počulo mnoho ludí a nedá sa hovoriť tam niesu. Pri tom čo merať? Pôvodné DPA určite merali dostatočne dobre, IMD, THD... Rovnako som dopadol ja. Nič zaujímavé som nenameral.

Na koniec v dobe kedy sa hromadne "zrychlovalo" došlo tiež na upgrade BV audio PA300SE na PA300SSE. Merania som si pozeral a zdalo by sa že aj pôvodná verzia meria viac než dobre. Jednou z úprav myslím bude výmena koncových 4MHz ON Semiconductor za SANKENy ktoré budú mať rýchlosť v desiatkách MHz. Chápať to teda tak že upgrade bol len z dôvodu trochu vylepšiť parametre a nie je nič z toho realne počuť? Ja som si tú výmenu 4MHz on semi za poriadny material od SANKENu skúsil už niekedy v roku 2013 a dopad na zvuk to malo zásadný, aj som o tom písal.

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Bude zapotřebí zlepšit věrohodnost testování uchem smile

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

2 mechanik
Urob si skutočne korektný slepý test, stratíš ilúzie o možnostiach a rozlíšení vlastného sluchu. Vyvíjať "na ucho" je slepá cesta. Ale však je to tvoj čas, si mladý a môžeš sa ešte dlho zabávať.
Ad  ONsemi (7MHz) vs. SANKEN (35MHz) - hlavný rozdiel a dôvod použitia je v linearite (h21 vs. Ic) a lepšom odvode tepla (styčná plocha), rýchlosť je nepodstatná. Či je SR 50V/us alebo 90V/us je fuk, napriek obrázkom na osciloskope... A ten upgrade bol rozsiahlejší (lepšie PSRR, 3EF namiesto 2EF, iný rozkmit..).

(upravil mechanik 22. 4. 2018 23:02)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Ja určite niesom za vyvíjanie čisto "na ucho" a dosiahnuť dobré parametre je prvá vec o ktorú sa snažím. Myslím si ale že je dobré pri vývoji občas k tomu aj priložiť ucho. Rada konštruktérov to tak robí. Pekné obrázky s THD v desattisicinách mám tiež rád a mám nejake také.

Rozoznáte zvukovo PA300SE oproti PA300SSE? Prípadne teda v slepom teste. Myslím konkretne Vás, nie zákazníkov. Alebo bolo dôvodom vývoja trochu vylepšiť parametre s tým že už pôvodne boli dostatočne dobré na to aby do zvuku "nekecali"?

(upravil zbynekb 22. 3. 2020 13:46)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Off topic

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Pôvodne si tam mal JFETy či bipoláry? Ako je to so šumom? Kludne ucho na repráku... Tie 2SK170/2SJ74 majú šum velmi nízky.

(upravil zbynekb 22. 3. 2020 13:46)

Re: Kterak přesně a zároveň snadno párovat transistory VMOS

Off topic