(upravil Wili 5. 3. 2020 14:20)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Kosan ak chces nanovo previnut cele trafo tak si to zjednodus a nedavaj tam spetnovazebni vinuti, tebe ho tam netreba, jedine ze by si chcel zachovat galvanicky oddeleny 100V vystup, ale to predpokladam nechces.

Navijat bez kostricky sa da, ale je to zbytocne komplikovane a pouziva sa to v malo ktorych pripadoch, bud ked sa zalieva cele trafo a nehrozi poskodenie vinutia, alebo v pripade ze aj tie 4mm po okrajoch su potrebne pre vopchanie zavitov do kostricky, to ale nebude tvoj pripad ak nechces 100V vystup. Skor je to ale viac starosti ako uzitku, pretoze ak to spravis zle, vypadnu ti z okrajov zavity a to je katastrofa. Niekedy aby sa tomu zamedzilo, robi sa to aj tak ze pri navijani sa pod vrstvy podkladaju siroke pasy, ktore sa prekladaju naspat navrh na dalsiu vrstvu a tym zamedzis tomu prepadavaniu vinuti...

Inak co sa vystupnych traf tyka, tak tam so sietovym trafom nesedi absolutne nic, ani priemer dratu, vsetko sa odvija od impedancii a frekvencii. Pre ake elektronky to je s akym napajacim napatim? Mozem ti nieco narychlo vypocitat ak chces...take jednoduche trafo ti vypocitam za 10 minut smile

edit:

prave pozeram schemu, ze tam je autobias, chces to schvalne zachovat v povodnej podobe, alebo by si z toho chcel lepsie parametre? pretoze ak by si tam spravil fixne predpatie (to sietove trafo ma odpociek dost) tak len jedna dioda + kond navyse a ziskal by si omnoho nizsie skreslenie a vyssi vykon a nepretapal by si zbytocne vela na tom katodovom reostate ci co to tam je.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Sakra, něco je špatně. S tím autobiasem mi to došlo. Potřebuji totiž spočítat výstupní trafo pro mono 50 - AZK405. Asi jsem v jiné kolonce, než jsem měl být. Nicméně, pokud mi někdo pošle navíjecí předpis pro 4 a 8ohmů, budu ho všude velebit. Jádro je E40x35mm.

Re: Výstupní transformátor AZK201

aha ty to chces na mono 50 myslel som ze je to toto azk splietol som sa. Tak tam je fixny bias, ake tam mas napajacie napatie v zdroji pre anody?

Re: Výstupní transformátor AZK201

Mám tu úpravu Mono 50 na 8 ohmů, nevím kde jsem tu úpravu stáhl. Pošli email, ať to nemusím někam ukládat. Kdysi jsem dělal pokusy u výst. traf Music 70 a zkusil jsem brát zp. vazbu z výstupu místo ze zp. vazebního vinutí. Zesilovač pak měl podstatně horší parametry. Choval se úplně jinak.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Wili napsal:

aha ty to chces na mono 50 myslel som ze je to toto azk splietol som sa. Tak tam je fixny bias, ake tam mas napajacie napatie v zdroji pre anody?

Je tam dost, jestli jsem dobře koukal, tak 620V naprázdno, nejspíš trochu víc s ohledem na 230V napájení.

Re: Výstupní transformátor AZK201

a to tam mas original tesla EL34? pretoze dnesne EL34 nezvladaju velmi 600V a viac, vacsinou strelia rovno vnutri patice big_smile

aky z toho chces vykon? pretoze pri tom napati by z toho slo vyzmykat v Bcku mozno aj cez 80W ale asi by mali dost kratku zivotnost roll

Re: Výstupní transformátor AZK201

Lampy mám i původní Teslácký, výkon mi těch 40W stačí. Kdybych měl funkční trafo jen s tím 100V výstupem, ani bych to nepředělával. Mám to z nostalgie.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Musel bych dát větší trafo. Raději původní stav.

Re: Výstupní transformátor AZK201

ake velke mas to jadro? 40x35 ako si pisal na predoslej strane?

draty uz nejake mas ci budes kupovat? (ci sa mam pri pocitani prisposobit hrubke dratu kt. uz mas...?)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Plechy jsou ty EI40x35. Dráty bych měl ze zavedené velkoopravny motorů. Měli by tam mít cokoli i vícekrát lakované, takže cokoli by mělo být schůdné.

Re: Výstupní transformátor AZK201

pre vykon 50W medzna spodna frekvence fs 50Hz (to slabe jadro viac neda pri tomto napati) to vychadza takto:

P: 50W
Raa: 10k

Pocet zavitov na primar Raa 2600z priemerom drotu 0,25mm.
Pocet zavitov sekundar (dve paralelne zapojene sekcie) odbocka pre 4R: 53z priemer 1,06mm
Pocet zavitov sekundar odbocka pre 8R dovinut 22z priemer 0,9mm

Odporucam to spravit najjednoduchsie, 3 sekcie primaru a dve sekcie sekudnaru. Primar, jedna polovica vnutorna a vonkajsia vrstva do serie, druha polovica prostredna vrstva, a dve paralelne zapojene sekundarne vrstvy medzi ne. Takze primar bude mat zavity rozlozene takto:

Primar:      650z   -   1300z   -   650z
Sekundar:         75z            75z

"nulu" sekundaru uzemnit na centralnu GND, a z 8R odbocky brat normalne spatnu vazbu, ziadny problem s tym urcite nebude, a keby nieco kmitalo dokompenzuje sa keramikou. S tym raa 10k a tym vysokym napatim by to s prizmurenymi ocami mohlo ist v ABcku, kludovy prud by som dal cca 15mA. G2 mriezky cez 1k odpor a zavesit na nizsie napatie cca 350-380V ako sa podari.

Problem ale vidim v tom, ze trafo co ma napajanie 620V doma podla mna vyrobis len velmi tazko. Budes musiet pouzit velmi dobre izolacne materialy, a zrejme aj medzi kazdou vrstvou primaru davat foliu. Medzi sekundarne a primarne sekcie to bude chciet extra dobry izolacny matros aby to zvladol. Nechcem ta odradzat kludne to skus, ale cokolvek co ide cez 500V je sakra velky problem...

Re: Výstupní transformátor AZK201

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Neříkám že hned, ale zkusím to. Myslím že v dnešní době lze vybrat izolační materiál by neměl být takový problém. Izolační stav mám možnost měřit až do 7,5kV, tak to můžu měřit i průběžně po vinutích. O výsledek se rád podělím, ale nečekejte to hned. Musím se nejdřív podívat, jestli mi nezrezla navíječka v garáži.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Wili ještě dotaz, když bude ten primár drátem 0,3mm místo 0,25mm, jak velkej to bude problém, kromě méně místa na kostře? Činný odpor se zmenší o cca 260ohm z nějakých 880 na 620ohm

Re: Výstupní transformátor AZK201

tlustsi drat nebude na skodu, prave naopak, jediny problem ze to zaberie viac miesta, takze ak to narves na kostricku tak v pohode...

Re: Výstupní transformátor AZK201

Dík. Mám kostru, dráty, proklady, bužírky, jen opravím zdroj v navíječce a dám se do toho.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Mám to navinuté. Ještě zbylo něco místa na navinutí zpětné vazby. Potvrďte mojí úvahu. Podle schematu trafa bych navinul 98 závitů a to průměrem drátu přepočteným z původních tří sekcí na jednu průměrem 0,65. I když se mi ten průměr na zpětnou vazbu zdá zbytečně silný. Souhlasíte někdo se mnou?

(upravil Wili 16. 4. 2020 15:40)

Re: Výstupní transformátor AZK201

spatnovazebni vinuti potrebujes len v tom pripade ak chces plavajuci neuzemneny vystup. Uzemneny vystup je podla mojho osobneho nazoru bezpecnejsi pre beznu domacu prevadzku ale ak to chces pre ine aplikacie a na tom neuzemneni zalezi tak musis vinut samostatne vinuti pre spatnu vazbu.

Na pocte zavitov nezalezi, skor ide o to ze sa neskoro rozhodujes, lebo spatnovazobne vinutie je dobre dat ako prvu vrstvu priamo na jadro. V tom vinuti neide az tak velmi o pocet zavitov, skor len aby bolo napatie dostatovne vysoke ake je potrebne, cokolvek navyse a uz tam ide ten spatnovazobny odpor. Ide ale o to aby pokrylo celu sirku kostricky a jeho umiestnenie v kostricke. (kludne mozes vinut s vacsim posunom ako je priemer dratu). Potom velkostou spatnovazobneho odporu len prisposobis mnozstvo napatia pre spatnu vazbu podla potreby. Ak to ale chces skusit tak kludne na vrch kostricky navin jednu vrstvu a vyskusas / uvidis...

Len pre zaujimavost... ak by si napr. navinul presne stanoveny pocet zavitov podla napatia ktore je potrebne pre spatnu vazbu, nepotreboval by si spatnovazobny odpor vobec a mohol by si to vinutie napojit priamo na katodu vstupneho zosilnovaca (tak to ma napr. MC275)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Já jen že tam zbylo místo, tak to tam navinu, kdyžtak i použiji. Bude stačit drát o průměru 0,5mm? Jestli to budu dělat příště, můžu to dát na začátek a přidal bych i trochu izolací. I když myslím, že izolace budou dostatečné. Zatím to mám v navíječce, tak jsem to ještě neměřil.

Re: Výstupní transformátor AZK201

ano, hrubka je uplne jedno aka, tam tecie par mA...

Re: Výstupní transformátor AZK201

Napadá mě, že budu potřebovat nějaký konektor na výstupni repro. Nechce se mi tam dávat nic novodobého, rád bych tesláckýho ježka, jenže mám jem samce, samici jsem nikdy nevlastnil. Nemáte někdo něco vykuchaného na prodej?