Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaké drivery k 15''

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil messyl 19. 3. 2020 11:51)

Téma: Jaké drivery k 15''

Zdravim,
mam 15'' 8 Ohm 500 W RMS bassy 93 dB, ale nejsem si jisty jake drivery k nim vykonove. 75W nebo 100W. Co jsem videl tak ke 400W davali 80W jako D220Ti coz uz se ani snad neda sehnat. Basaky zvladnou 3,5kHz max pak uz to jde do haje.

Dekuji za pomoc

(upravil Otas 19. 3. 2020 12:04)

Re: Jaké drivery k 15''

Je to daleko složitější, záleží na účinnosti (SPL) basáku, na účinnosti driveru, na dělícím kmitočtu, i na účelu beden. Navíc dnes se dá procesorově ochránit i slabý driver (tomu bych se ale raději vyhnul, mění to výsledný zvuk).
Takže můžeš dát klidně 20W driver k 500W basáku, nebo naopak bude k 500W basáku 60W driver málo a bude ve skutečém nasazení odcházet.
A to ještě neříkám nic o definici udávaného výkonu.
V dotazu je třeba být konkrétnější.
Co je to za basák, jaké SPL, na jaký účel.

PS: Nedoplňuj důležité údaje (SPL) do původního. Nehodlám porušovat pravidla diskuse a psát dva příspěvky za sebou. Jaký účel?

(upravil messyl 19. 3. 2020 12:08)

Re: Jaké drivery k 15''

chci to udělat jako kompakt. Basak ma 93dB akusticky tlak. Je to nejaky noname uz v bedne 47,5 x 60 x 41 cm (š x v x h) 18mm DTD. 500 W vydrzi to mam odzkouseno, ale taham to stejne max 350W. To je vse co o tom vim. Chi to delit na 2,5 kHz. Mam to na maly akce cca max 80-100 lidi v kavarane. Je to v basreflexu ladeny na 35Hz. Premyslel sem o driveru Master Audio DR6, nebo Master Audio DR7 a horna ME10 jelikoz je to low cost bass. Maximalne aby to trochu hralo tak D2500Ti-Nd OMF se stejnou hornou ikdyz i to je docela low.

https://www.reproobchod.cz/index.php?uri=/master-audio-dr7-driver-1-p3912
https://www.reproobchod.cz/index.php?uri=/master-audio-dr6-driver-1-p3910
https://www.prodance.cz/me10.html

(upravil Otas 19. 3. 2020 12:47)

Re: Jaké drivery k 15''

Tak je to lepší. Předpokládám DJ - čili reprodukovaná hudba. Překvapuje mne, že víš naladění BR bez měření a znáš SPL u nějakého noname basáku.

Tak návrh od počátku - srovnání s EMI 151: Akustický výkon je cca 4 x menší. 400W u noname nahradí 100W u EMI 151. Podle toho víme, že na driver nebudou kladeny vysoké nároky (při stejné charce a dělení by na místo S220 stačil 15W driver).

Dělení u 15" raději už na 2 kHz, ono nad 1 kHz ztrácí basák účinnost do stran a cpe to dopředu.

Ano, vystačíš tedy s něčím slabším. Jenže je třeba navrhnout funkční výhybku. Driver bys měl mít důkladně změřený, nebo velmi věrohodně od firmy.
Na pár kliknutí jsem o navržených driverech nic nenašel. Výkonově by mohla stačit i ta Dr6, jenže: co když to má 106 db nad 8 kHz a do 20 kHz to spadne na 90 dB. To by pak nestačil.
I značkový má charku hodně zvlněnou a záleží na horně, jak. Ukázka:
https://www.prodance.cz/protokoly/2x_RC … -A7570.pdf

A minimálně alespoň mít měřící mikrofon a slušný sluch. V nouzi se dá výhybka s driverem navržená opsat a pak doladit dle uší. ale musí se znát zákonitosti fungování součástí výhybky.
Bez toho vznikne paskvil.

(upravil messyl 19. 3. 2020 13:23)

Re: Jaké drivery k 15''

vychazel jsem z udaju vyrobce a z toho co sem zkousel namerit kdyz jsem je testoval. A sory vyrobce udaval 35Hz ja odhaduju spis 50-60Hz.
Muj plan byl bud okopirovat nebo koupit tuto vyhybku CNP 01-2-18 / PS (2500HZ) a upravit ji podle sluchu. Ochranu bych pak asi vyresil zarovkou kdyz bych si je delal sam. Hornu mi doporucil Lukáš Kosina z repropbchodu na ten Dr6 z jeho obchodu Master Audio KHD115 coz je kopie Selenium HM11-25. Je to hlavne kvuli mistu. Vetsi se mi tam proste nevejde max 215x125mm. 

https://www.reproobchod.cz/index.php?uri=/master-audio-khd115-p3954
https://www.bsacoustic.cz/profesionalni/cnp-01-2-18-ps-2500hz/

zajimavy je ze u bsacustic a vsude jinde udavaji 102dB

(upravil Otas 19. 3. 2020 13:51)

Re: Jaké drivery k 15''

Je stejně legrace, když Selenium okopíroval před 30 lety hornu, že se kopíruje ještě dnes.

Vidím, že už jsi rozhodnut, výhybku, hornu i driver máš vybraný za odborné pomoci obchodníka, co chce prodat smile.

Co myslíš; dá se sloučit bez odporového děliče reproduktor s SPL 93 dB a reproduktor s SPL 102 dB na jiné horně, než bude použita? Nedá.
Víš kolikrát musíš na odporovém děliči snížit příkon k driveru? Bez znalosti charky a výsledku s novou hornou neznám odpověď ani já.

Dovedeš vypočítat odporový dělič, aby měl požadované snížení příkonu a celkově zachoval impedanci 8 ohmů? To já samozřejmě dovedu, pokud znám potřebné snížení. Metoda pokus - omyl bývá drahá; potřebuješ 2 - 3 20W odpory na kanál a jeden přijde na 30 Kč + poštovné. Ale bude na to minimálně do léta čas sad.  Ke zvýšení hlasitosti na nejvyšších výškách (předpokládám pád charky směrem k 20 kHz) pak budeš potřebovat kondík.

Výhodou té výhybky a razantně snižujícího dodatečného děliče pro driver bude, že na výškách bude výhybka dělit jako dle teorie, vliv indukce a kolísání impedance driveru se jen tak neprojeví. Navíc je to obvykle zvukově o ligu lepší, než předřazený odpor před HF sekcí.

(upravil messyl 19. 3. 2020 14:21)

Re: Jaké drivery k 15''

Na delic bych pouzil hellish tam si zadam o kolik dB to chci stahnout. Hold to budu muset delat pokus omyl. Zatim rozhodnuty nejsem a proto jsem sem napsal, uz proto ze by mohl chtit jen prodat. U Bsacustic se snazil prodat to bylo hned videt, ale Lukáš z reproobchodu je dost zkuseny, treba jeho Totemy jsou docela opevovany. Proto jsem tihnul k jeho doporuceni.  Odpory si muzu koupit u prodejce takze postovny neresim. Vim ze to neni jen tak. Pokud je potreba delit uz na 2kHz tak samozrejme ta vyhybka pada. Zatim budu koumat dal. Za cenne rady dekuji.

Re: Jaké drivery k 15''

Já se obávám, že tímhle přístupem se akorát tak dopracuješ k mizerně hrajícímu a pochybně spolehlivému dvoupásmu s cenovkou srovnatelnou, ne-li vyšší, jako u nějaké entry-level (přesto lépe hrající) tovární bedny.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaké drivery k 15''

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£