(upravil Fifo 2. 3. 2020 0:09)

Téma: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Zdravim pani. Nenasiel som tu nic o ARN 312..Roky som tu nebol tak som sa rozhodol ze znovu nieco skusim... Skor nez ma odsudite za vyber repro, si to aspon precitajte, cenim si kazdy nazor. Dostali sa mi do ruk vyssie pisane repro a boli za smiesne peniaze. Ak by mi vedel niekto poradit, co stym a ako? Okrem toho, ze 312ky vyhodit alebo predat.... Vedel by som si to predstavit v stlpoch, pre ARN 312 by bolo 85L, asi uzavreta najlepsie a ARO 6608 by bol tak v max 4l uzavretej a vytlmenej bedni a ake vysky k tomu? Rozmyslal som nad 2xARV 161, oba po 4ohm do serie. Zbytok repro tiez 8ohm.. Ake vyhybky spravit, vedel by dakto poradit  hodnoty suciastok? Rozmyslal som ze okopirujem a vyskladam z 1PF06708 pre stredy a vysky a pre 312 nieco poriadne, ale co? Umysel viuzitia je s AZS 223+NC 470 na "pivničné" pocuvanie hudby pri vine. Fakt vdaka

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

https://i.postimg.cc/wBRXyx1x/mhmh.jpg
To by se ti mohlo líbit.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Veľmi pekne ďakujem. No bedne su uz hotove ale stale sa prieckoU da urcit objem pre 312ku. Velmi zaujimava schema, ta cievka 6,8mh, to je fakt tučné, to je cca 3x tolko ako ma BSA vtych univerzalnych kramoch. No cena za nu bude tiez niekde inde. Len nevim ci BR je vhodna, ja osobne som nikdy pre TVM nedaval BR. Radsej by som mu dal uzavretu. Ale nehovorim, aj s BR to moze hrat zaujimavo. ARX 130 bohuzial bemam, jedine tu ARO 6608 a 4 kusy ARV 161.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

To ARN312 nebude hrať poriadne basy ani v BR takže by som sa toho nebál... Len tomu dá na prdel aj dobrý 7" v BR a to v 15L pri strate len 3db citlivosti. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Tým 7" bol seas L18RNX/P a ARN312 som tu mal tiež... Neviem ako je možné že stál tak za prd ale ja som hrozne chcel na nízke basy väčší priemer. No a vtipné je že som často nevedel či ten 7" hrá sám alebo s tým 12". Ono to bolo zhruba jedno big_smile

Takže je to aj škoda materialu a práce. Škoda aj miesta kde to stojí. Škoda práce pri manipulácií s takou velkou bednou...

Aj keby si tie reproduktory dostal zadarmo tak sa viac oplatí ich predať a kúpiť za to nejake lepšie.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Dobre... predstavme si ze sa toho zbavim. Mam dve bedne rozmerov 110x42x40. Su z 22mm DTD, spajane na 45° a lepene a srobovane a vnutri hranoly. Co tam dat, 10", 12"....?
Hovoris skoda prace ale ono to bude hrat naozaj v pivnici k "vínu" nejdem do toho vrazat tisice, hram s kartami ake mam. Skuste aspon trosku doporucit objem a ci BR alebo nie.. Da sa este ladit objem, supnem ram priecku.. Viem, ze TVM, neni bohvieco, ale tu raz su, skusme to

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Ladiť asi niekam na 25Hz inak to má hore zase hrb ako prasa... Ja len že k vínu si mohol postaviť malé 2 pásmo. Ušetril by si si prácu a aspoň by to hralo dobre a nezaberalo priestor. Aj keď reproduktory by niečo stáli.

Ako prvé by si si musel určiť nejaky rozpočet. Potom sa dá uvažovať čo za to postaviť.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Ide o toto.. kupil som za 20€ bednu s ARN 312 ARP 150 ARV 104 a BSA vyhybkou.. zohnal som druhy ARN 312 a 6608 boli z rizhlasov a 161 proste uz boli.. vyhybka bolo odrovnana, normalne zhorela tak isla rovno do kosa, tam v podstate patri ajked je nova.. cize som sa rozhodol okopirovat tu bednu a spravit dve nove-hotovo, rozmery hore. Vsetci mame rovnaky nazor na ARP 150 a ARV 104. Tak mi prislo ako dobry napad supnut ARO 6608 ako stred a zo suflika 4 kusy ARV 161 a dat dve do serie do kazdeho. Vyhybku okopirovat od 1PF..... pre vysky a stredy a pre ARN by som supol to co kolega vyssie poslal.. to vyskladat a 312 uzavriet do povedzme 85l... Co to bude robit?

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Popíjet víno chci někde, kde je krásně a příjemně, tohle prostě nejde dohromady. Jak píše mechanik, zbav se všeho a postav nebo kup dvoupásmo s 5-6", které se ztratí někde v rožku.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Vdaka pani, aj toto su nazory a to som presne chcel, nazory... ako vyrastal som s 56.. a 226 tak som si myslel ze 312ka bude za nieco stat, ale vsade kde to citam, tak na to len ludia nadavaju a vyhadzuju a vymienaju.. Take ARS 380, to je fakt taka tragedia.??? No este pockam, ci a ako bude niekto reagovat a nejak stym uz nalozim...

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

měl jsem něco jako ty, ARN 8604 v cca 65l, RS150-4 a DT300, odladěná výhybka, takže od 70Hz to hrálo celkem normálně, ale basy to prostě neumělo. Stálo mě to hodně úsilí a peněz, ale nakonec  jsem to po roce provozování rozdal. Líp hrají i ultra nízkonákladový TM380 (z repromania.net) tj ARN6604, ARE4608, a vejška vifa mirage, a nakonec mám v obýváku 6.5Sica+malinká kalota OX20 ve zvukovodu a hraje to podle mě nejlíp z toho, co jsem zatím vyzkoušel. TVM reproduktory prostě postupným vývojem byly horší a horší, dnes už je to jenom pro sběratele, reproduktory dnes vypadají jinak, srovnej si, jak velkej je magnet a cívka na té 6.5SICA a co je na tom ARN, a hned ti bude jasný, proč to nehraje basy. Co je extrém, tak víc basů v menší místnosti uhrají i 2l bedýnky co mám k PC osazený Dayton ND91... Takže za mě takovovuhle věc ani do garáže. Chybělo by mi potom to místo, který to zabere a nic to neumí.

(upravil Benazi 3. 3. 2020 7:12)

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Já měl  před 14 lety 312tku ve 90 litrech,valil jsem to s prvním zesíkem co jsem  postavil leach 136w/8ohm,basů dost.
https://i.postimg.cc/sgGKcTqc/PB100031.jpg

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Vyzerajú pekne. Aspon niekto sa k takemu projektu prikladá. Co si tam dal, ARX, ze? On ma 25W tusim a ARO 6608 len 8W.
BR si dal aky?  90l tam viem v pohode este vytvorit. Vdaka

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

10 cm v průměru,délku už přesně nepamatuji je to dávno,bylo to dělané podle toho projektu výše ,ale byla použitá levnější varianta  s gtc 11/100.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Velký basák = velký zvuk...objem nenahrdíš...plochu taky nenahradíš... smile
No, ono na těchto častých tvrzeních skutečně něco je. Pochopitelně malý basák v malým objemu bude mít dole menší citlivost, i když kmitočtový rozsah bude stejný. Všechno by však mělo mít nějaký rácio, navíc doby, kdy koncák o výkonu 2x15W někde v AZS215 nebo 816A byl pokládán za zesilovač velkého výkonu, jsou za náma. Zesilovač o výkonu 50-100W na kanál je dnes považován za základ a tak se v běžné místnosti nemusíme příliš honit za velkou citlivostí reprosoustav.
ARN312 je i přes svůj impozantní vzhled v dnešní době skutečně dosti nemožný reproduktor. A v uzavřence objemu 60-70L (což je víceméně jeho ideální pracovní objem) si jaksi nesáhne níže, než k 50Hz. Komu takováto performance z relativně velké kisny stačí, nemám výhrady. No na můj vkus opravdu bída. Kombinace s ARO6608 by měla být funkční, i když taky žádný zázrak. 2xARV161 je ale nesmysl. Z toho celého vznikne prostě poměrně velká a nepříliš dobrá soustava (bez laděné výhybky spíš průser) s dosti drahou výhybkou, které dá na prdel jakékoliv malé dvoupásmo postavené ze současných i nepříliš drahých měničů.

(upravil Benazi 8. 3. 2020 21:58)

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Jasně doba pokročilá, jsou lepší repra, o tom žádná, ale když je má doma proč něco nespachat do pivnice.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Čitam Vase namety, podnety, navrhy,no tazko sa mi rozhoduje, ked zratam , tak len vyhybky by boli cca odhadom okolo 70€ urcite, neni to zas taka tragedia, len aby to za to stalo. Žáner bude vo veĺkej vacsine Rock, pustany z LP. A elektronicka hudba z PC.No este sa rozhodnem. Bednu uz su, ono vzdy sa tam bude dat dat nejaka 12" Beyma, casom, citam, ze su velmi oblubene. Co sa povrchovky, tak to bude striekane hrbacom, hlavne koli pouzitiu v pivnici a niekedy vytrepat von na zahradu, len tam sa obavam ze ARN 312 ani bohovsky odladeny nezahra "garden party"... ale ide aj o zosilovac...

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Benazi, nevynechávaš v príspevkoch slová? Niektoré príspevky od teba čítam a nedávajú vôbec zmysel. Ako tento hore.

Fifo, neviem či by som pri nízkom rozpočte vôbec uvažoval nad 12". Ak myslíš 12BR70 tak to je další dosť nepodarený reproduktor. Skôr by to chcelo nejaky lacný dayton alebo možno visaton.

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Dobry vecir. Takze pani, ja Vam dakujem za vsetky vase rady, namety, podnety a zobral som si z toho svoje a rozhodol som sa nasledovne.  Bude tam ARN 312, ARX 130, ARV 3608. už je to doma, zbytok je predany. Výhybky zhotovim podla schemy vyssie. Objem pre ARN 312 bude 90L a ked sa mi to nebude pozdavat, vyskusam BR.. verim ze to splni ocakavanie. Ide fakt o pivnicu a vsetko je TESLA, menujem AZS 223, SM 261, NC 470 a po novom oddnes aj MC 902. Vdaka za vsetko, caute

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Vzdycky si pak jenom reknu: "Proc?!?!"

Re: ARN-312 + ARO 6608 + ?

Já už ani ne. Lidi prostě hledaj nejjednodušší a nejlevnější řešení, ne to nejlepší. Zeptat se přijdou víceméně preventivně, ale rozhodnuto bývá již předem. Jenom zkouší, jestli jim to ostatní "odobří"...když ne, stejně to udělaj po svým. Nemám to nikomu nějak za zlý a každý si se svým majetkem může dělat co chce, ale ani se už nezvyknu v takových případech pro nikoho přetrhnout a neberu si servítky.